۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با «نماینده» تشریح کرد

جای اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم توسعه خالی است

رزاقی"حقیقت این است که برخی مسئولان ما اعتقادی ندارند، وقتی هم اعتقادی نباشد نمی‌توان ردپای اقتصاد مقاومتی را در برنامۀ توسعه دنبال کرد."

                   

ماهنامه «نماینده» - اقتصاد مقاومتی در سند برنامه ششم توسعه غائب است، البته این غیبت دامنه‌دار است و تا پیش از این هم بی‌التافتی نسبت به مقاوم کردن اقتصاد در سند توسعه ششم قابل حدس بود اما عدم اجرای این مسئله سؤال‌های بسیاری را در اذهان صاحب‌نظران به‌وجود آورده است. برای پاسخ به این پرسش‌ها سراغ «ابراهیم رزاقی»، اقتصاددان، پژوهش‌گر و مدرس دانشگاه رفته‌ایم.

*عده‌ای معتقدند که غائب بزرگ برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی است در مجموع، این کم ‌توجهی دولت نسبت به اقتصاد از کجا ناشی می‌شود؟

به اعتقاد بنده اتفاقاً دولت از یک‌سو به اقتصاد خیلی توجه می‌کند برای اینکه می‌بینید این دولت واردات را با دلار ارزان انجام داده و همه جا در برابر تولیدکنندگان داخلی یک تنه ایستاده است. اینها خط سرمایه‌داری لیبرال غیر تولیدی در اقتصاد را به‌کار گرفته‌اند. البته این امر از دولت اصلاحات آغاز شد اما در دولت یازدهم و دولت فعلی این روند شدیدتر دنبال شده است. یکی از دلایلش هم این است که درحال حاضر قیمت دلار حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان است اما به نرخ ۳ تا ۴ هزار تومان داده می‌شود.

چندی پیش یکی از تولیدکنندگان عنوان کرد ۵ تا ۶ برابر سودی که تولید در داخل دارد، مربوط به واردات قطعات و مونتاژ است و این را دولت هم می‌داند، بنابراین نوع خاصی از اقتصاد مورد توجه دولتمردان است که هیچ ربطی به قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی ندارد و حتی هیچ ارتباطی با اشتغال هم ندارد و به‌هیچ‌وجه ابزارهایی که تمام دولت‌ها به‌کار می‌گیرند را مدنظر قرار نمی‌دهند. حتی آمریکایی‌ها که به ما می‌گویند دولت در اقتصاد دخالت نکند وقتی کالایی از خارج وارد می‌شود که تولیدات آمریکایی را به خطر می‌اندازد، تعرفه‌های بالا می‌گیرند تا وارد نشود. مثل فولاد چین؛ یا حتی زعفران ایران وقتی به آنجا می‌رود چون ارزان‌تر است، برای اینکه از زعفران خود حمایت کنند، مالیات‌ها و ورودی‌های سنگین می‌گیرند اما ما هیچ کدام از این کارها را انجام نمی‌دهیم. آنها از فعالیت‌هایی که سودش بالاتر از تولید است، مالیات می‌گیرند که این کار را هم ما انجام نمی‌دهیم. ما اقتصادی را مورد توجه قرار دادیم که تکیه‌اش روی نفت و مواد خام پتروشیمی است. اینها را استخراج کرده و صادر می‌کنند که اسم این کار قطعاً تولید نیست، استخراج است. در چنین شرایطی تمامی تولیدکنندگان داخلی چه کشاورزان چه صنعت‌گران یا باید به خط مونتاژ ورود پیدا کنند یا ورشکسته شوند که ثمره این اقدامات فقر و بیکاری است. در چنین اوضاع و احوالی معلوم است که اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

*برنامه دولت برای معیشت و اشتغال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این بی‌برنامگی در این بخش‌ها متفاوت بوده است؟

وضعیت به همان نابسامانی دیگر بخش‌هاست. گفته می‌شود از بین ۶۶ میلیون ایرانی از سن ۱۰ سال به بالا که در سنین کار هستند، تنها ۲۲ میلیون کار می‌کنند که این به‌معنای بیکاری شدید است. طی ۲۹ سال اخیر حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار کالا و خدمات واردات داشتیم. زمان دولت حسن روحانی ۲۶۰ میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کرده‌ایم. اگر با یک نگاه دیگر واردات انجام می‌دادیم با آن ۱۵۰۰ میلیارد دلار می‌توانستیم ۱۵۰ میلیون شغل ایجاد کنیم. اگر با دید اقتصاد مقاومتی در زمان روحانی عمل می‌کردیم باید ۲۵ میلیون شغل به‌وجود می‌آوردیم اما در این ۲۹ سال ۱۱ میلیون شغل ایجاد کرده‌ایم و نصف این مشاغل هم دلالی هست و این نشان می‌دهد فاجعه‌ای که برای اقتصاد ایران پیش آمده تا حدود زیادی عمدی است. هرچند در توجیه این امر از تحریم‌ها سخن می‌گویند حال آنکه اتفاقاً اگر در برابر تحریم مقاومت صورت گرفته و به تولید داخلی بها داده شود، می‌توانیم بسیار پیشرفت کنیم.  

چرا باید نفت خام و پتروشیمی بفروشیم درحالی‌که می‌توانیم در شرایط تحریم تمام اینها را به کالاهای نهایی تبدیل کنیم. یعنی تحریم می‌تواند با یک نگاه عمیق اسباب مقاومت و ایستادگی باشد نه وادادگی. تحریم یک وسیله است برای دولتمردانی که نمی‌خواهند مقاومت کنند و در برابر خارجی‌ها تسلیم هستند، اما بهانه می‌آورند تحریم باعث مشکلات اقتصادی شده درحالی‌که خارجی‌ها در این مسائل نقشی ندارند.

*چرا به‌رغم تأکیدهای مقام معظم رهبری نسبت به اقتصاد مقاومتی بازهم در برنامه ششم شاهد هستیم که این مقوله نادیده گرفته می‌شود؟  

حقیقت این است که برخی مسئولان ما اعتقادی ندارند، وقتی هم اعتقادی نباشد نمی‌توان ردپای اقتصاد مقاوم را در سند توسعه دنبال کرد. متأسفانه برخی از مسئولان ما از عدم اجرای اقتصاد مقاومتی و بی‌توجهی نسبت به آن در برنامه ششم سود می‌برند. این گروه در طول این ۲۸، ۲۹ سال همه جا دست دارند. بنابراین چون جلوی مزایای آنها گرفته می‌شود به اقتصاد مقاومتی بی‌توجه هستند و به همین علت جای این مسئله در برنامه ششم توسعه خالی است. حقیقت این است که برخی مسئولان ما اعتقادی ندارند، وقتی هم اعتقادی نباشد نمی‌توان ردپای اقتصاد مقاوم را در سند توسعه دنبال کرد. متأسفانه برخی از مسئولان ما از عدم اجرای اقتصاد مقاومتی و بی‌توجهی نسبت به آن در برنامه ششم سود می‌برند. این گروه در طول این ۲۸، ۲۹ سال همه جا دست دارند. بنابراین چون جلوی مزایای آنها گرفته می‌شود به اقتصاد مقاومتی بی‌توجه هستند و به همین علت جای این مسئله در برنامه ششم توسعه خالی است. منتها اینها نمی‌خواهند به این مسئله اعتراف کنند به همین علت به شکل‌های مختلف نقش بازی می‌کنند و مدام بر طبل توافق با آمریکا و ورود سرمایه‌های آمریکایی‌ها می‌کوبند درحالی‌که سرمایه خارجی را می‌خواهیم چه کار کنیم وقتی این همه ثروتی که داشته‌ایم را صرف واردات کرده‌ایم. آیا اینها سرمایه نیست؟ آیا خارجی‌ها به دنبال سود رساندن به ما هستند؟ بی‌شک آنها فقط به دنبال فروش کالای خود هستند تا توسعه و پیشرفت اقتصاد ما. وام‌هایی هم که به ما می‌دهند برای خرید کالا از آن کشور است، نه برای اینکه ایران صنعتی شده و کشاورزی‌اش توسعه پیدا کند.

در این میان شاهد هستیم که بسیاری از افراد در بخش‌های مختلف ناآگاهانه از ورود سرمایه‌های خارجی صحبت می‌کنند و اصلاً به قانون اساسی و اندیشه‌های امام راحل و مقام معظم رهبری توجهی ندارند و تنها الگویی که مدنظر دارند، الگوی وادادگی است. اینها از اقتصاد وابسته سود می‌برند.

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 10 دی 1396
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات