۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
گزارش نشریه وابسته به پنتاگون؛

اقرار بولتن ارتش آمریکا به قدرت رادارهای بومی و «عقاب‌»های آشیانه‌نشین ایرانی +عکس و فیلم

پهپادهای ایران

مجله «دیده‌بان محیط عملیاتی» وابسته به ارتش آمریکا طی گزارشی به ظرفیت‌های گسترده ایران در ساخت رادارهای بومی و نمایش قدرت پهپادی کشورمان با رونمایی از «آشیانه عقاب‌ها» اقرار کرد.


سرویس جنگ نرم مشرق - قدرت نرم و سخت ایران همواره موضوع گزارش‌های متعددی بوده است که در گزارش‌های اندیشکده‌ای و نشریه‌های نظامی و غیرنظامی آمریکا منتشر می‌شوند. از جمله این نشریه‌ها، مجله «دیده‌بان محیط عملیاتی» وابسته به «دفتر مطالعات نظامی خارجی» ارتش آمریکاست که همواره بخشی از گزارش‌هایش درباره غرب آسیا (خاورمیانه) را به موضوع ایران اختصاص می‌دهد. این بولتن ارتش آمریکا در شماره ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ خود نیز طی گزارش‌هایی مجزا به تولیدات بومی نظامی ایران، نمایش قدرت پهپادی این کشور و هم‌چنین بررسی روابط تهران و آنکارا پرداخته است.

آن‌چه در ادامه این گزارش می‌خوانید گزیده‌ای از مهم‌ترین نکات گزارش مجله دیده‌بان محیط عملیاتی است. گزارش پیشین مشرق از شماره ماه مارس سال ۲۰۱۷ این مجله را می‌توانید از این‌جا بخوانید. لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های محافل تحقیقاتی غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.

تخصص ایران در ساخت رادارهای بومی

بولتن ارتش آمریکا طی گزارشی تحت عنوان «ایران ادعا می‌کند یکی از برترین سازندگان رادار در جهان است» می‌نویسد: «رهبران ایران روزبه‌روز بیش‌تر، غرور ملی خود در سایه صنعت نظامی بومی کشورشان را علناً بیان می‌کنند. چه موضوع، برنامه قدرتمند هواپیماهای بدون‌سرنشین ایران باشد، چه موشک‌های بالستیک این کشور و چه صنعت کشتی‌سازی‌شان، فرماندهان ارشد نظامی ایرانی اغلب می‌گویند تولیدات نظامی کشورشان می‌تواند با تولیدات رده اول قدرت‌های نظامی در سراسر جهان رقابت کند.»

دیده‌بان محیط عملیاتی در بررسی اولین خبر حوزه دفاعی ایران به صحبت‌های ۱۱ شهریور ۹۶ امیر سرتیپ «فرزاد اسماعیلی» فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) اشاره می‌کند؛ زمانی که سردار اسماعیلی ایران را «جزو شش کشور برتر دنیا در ساخت رادار» توصیف کرد (این‌جا).

رادار «کاوش» بخشی از سامانه پدافند هوایی «مرصاد» که بولتن ارتش آمریکا تصویر آن را منتشر کرده است

در ادامه گزارش مجله دیده‌بان محیط عملیاتی می‌خوانیم: «این اولین باری نیست که اسماعیلی از توانایی‌های راداری ایران صحبت می‌کند. وی ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ نیز، زمانی که عملیاتی شدن سیستم راداری «نذیر» را اعلام می‌کرد، گفت که این سیستم می‌تواند اهداف رادارگریز را شناسایی کند و از گزند بسیاری از روش‌های جنگ الکترونیک نیز مصون است. اسماعیلی به طور خاص اشاره کرد که این سیستم راداری ایران می‌تواند هواپیماهای جاسوسی آمریکایی «یو۲»، «ام‌کیو-۱» و «آرکیو-۴» را شناسایی کند.»

گزارش مذکور یادآور می‌شود: «در حالی که ایران ادعا می‌کند رادارهای «نذیر» و «باور-۳۷۳» (نسخه‌های ساخت ایران بر اساس پدافند موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ روسیه) را در پدافند هوایی خود عملیاتی کرده، مشخص نیست که آیا این کشور خودِ سامانه اس-۳۰۰ یا سایر محموله‌های تسلیحاتی‌ای را که پس از امضای برجام و لغو تحریم‌ها دریافت نموده، در مقیاس گسترده‌تر به پدافند هوایی خود ملحق کرده است یا خیر.»

بولتن ارتش آمریکا در انتها نیز خاطرنشان می‌کند: «اظهارات جدید اسماعیلی [درباره قرار گرفتن ایران در میان شش کشور برتر تولیدکننده رادار] نشان می‌دهد که این کشور به جای رونمایی از سیستم‌های جدید، به استفاده مؤثرتر از رادارها و ظرفیت‌های فرماندهی و کنترل خود در پدافند هوایی‌اش روی آورده است. گزارش‌های رسانه‌های ایرانی درباره سیستم‌های جدید پدافند هوایی مستقر در ایران حاکی از آن است که «بصیر» برای انتقال و نمایش اطلاعات راداری در شبکه فرماندهی و کنترل طراحی شده است؛ «سمیع» یک سیستم قابل‌حمل است که می‌تواند روی وسایل نقلیه بدون‌سرنشین نصب شود و اطلاعات سیگنالی، راداری و ناوبری را جمع‌آوری کند؛ «سماء» اشیاء هوایی را برای کنترل ترافیک هوایی تشخیص می‌دهد و شناسایی می‌کند؛ و «صامت-۱» جمع‌آوری داده‌ها را میان سایت‌های پدافند هوایی هماهنگ می‌نماید.

ظرفیت‌های پهپادی و آشیانه‌های عقاب‌های ایران

مجله دیده‌بان محیط عملیاتی گزارش دیگری را نیز تحت عنوان «ایران با نمایش پهپادها و موشک‌هایش، از یک پایگاه هواپیماهای بدون‌سرنشین رونمایی می‌کند» به قدرت پهپادی ایران اختصاص داده است. در این گزارش می‌خوانیم: «ایران در تاریخ ۴ سپتامبر [۱۲ شهریور ۹۶] از طریق رسانه دولتی خود فیلمی پخش کرد که یکی از پایگاه‌های هواپیماهای بدون‌سرنشین این کشور را نشان می‌داد. این فیلم، اگرچه به نظر می‌رسد بیش‌تر یک فیلم تبلیغاتی است و ادعاهایی اغراق‌آمیز مانند «نیروهای ما در ۳۷۰۰ پایگاه تهاجمی، آماده هستند» مطرح می‌شود، اما واقعاً ظرفیت‌های بالای پهپادی ایران را هم به نمایش می‌گذارد.»

  00:00           
00:00
 
00:00
         
 

رونمایی از آشیانه «عقاب‌»ها، رادارها و موشک‌های ایرانی

این مجله آمریکایی ضمن پوشش بخشی از صحبت‌های سرتیپ اسماعیلی، و با اشاره به این‌که ایران صرفاً یکی از چندین پایگاه پهپادی خود را به شکل عمومی معرفی کرده است، توضیح می‌دهد: «اسماعیلی هم‌زمان با معرفی یکی از این پایگاه‌ها، به عنوان هشداری برای دشمنان ایران گفت که فضای هوایی این کشور توسط هواپیماهای بدون‌سرنشین محافظت می‌شود. وی تصریح کرد که پدافند هوایی ایران، تحت فرماندهی او آشیانه‌های ویژه‌ای را در مکان‌هایی نامعلوم در سراسر این کشور برای هواپیماهای بدون‌سرنشین خود ساخته است. اگرچه اسماعیلی درباره موقعیت این پایگاه‌ها اطلاعاتی ارائه نمی‌دهد، اما در گزارشی که همراه با معرفی این پایگاه‌ها ارائه شده، آمده است که باندهای پروازی در مناطق بیابانی و کوهستانی ایران ساخته شده‌اند.»

بولتن ارتش آمریکا در انتهای گزارش خود درباره ظرفیت‌های پهپادی ایران یادآور می‌شود: «اسماعیلی در این فیلم می‌گوید آشیانه‌های پهپادی ایران، علاوه بر تعداد زیادی هواپیماهای بدون‌سرنشین، چندین رادار و موشک را نیز در دل خود جای داده‌اند. وی هم‌چنین توضیح می‌دهد که برخی از این هواپیماهای بدون‌سرنشین برای حمل موشک طراحی شده‌اند و برخی دیگر از آن‌ها برای اهداف شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

مجله دیده‌بان محیط عملیاتی وابسته به ارتش آمریکا در توضیحات خود اضافه می‌کند: «اگرچه برنامه هواپیماهای بدون‌سرنشین ایران به دهه ۱۹۸۰ بازمی‌گردد، اما گزارش مذکور اشاره می‌کند که تقویت گسترده این برنامه، طی کم‌تر از هفت سال اخیر اتفاق افتاده است و قابلیت‌های پهپادی ایران اکنون این کشور را در جمع نخبگان این حوزه وارد کرده است. اسماعیلی هم‌چنین تأکید می‌کند در حالی که کشورهای دیگر برای ساخت و تقویت نیروهای دفاعی خود، بر پتانسیل مالی‌شان تکیه می‌کنند، ایران تحت حمایت نیروی هوایی این کشور دارد از استعداد جوانان خود برای گسترش برنامه پهپادی‌اش استفاده می‌کند.»

  00:00           
00:00
 
00:00
         
 

رادارهای بومی «نذیر» و «بینا»

روابط تهران-آنکارا و دست برتر ایران در عراق و سوریه

نشریه ارتش آمریکا گزارش دیگری را نیز به موضوع روابط ایران و ترکیه اختصاص می‌دهد و در این گزارش که تحت عنوان «نگاهی موشکافانه به روابط ترکیه-ایران» منتشر شده، یکی از گزارش‌هایی را بررسی می‌کند که «گالیپ دالای» کارشناس ترک در روزنامه ترکیه‌ای «کرار» به چاپ رسانده است. در ابتدای این گزارش می‌خوانیم: «مطالب زیادی درباره سفر یک هیأت بلندپایه نظامی ایرانی به ترکیه در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ نوشته شده است؛ سفری که بسیاری ادعا می‌کنند رویدادی تاریخی و نشان‌دهنده نقطه عطفی در روابط ایران و ترکیه است.» این گزارش سپس توضیح می‌دهد که اگرچه این سفر قطعاً اهمیت زیادی داشت، اما نگاه موشکافانه دالای به روابط ایران و ترکیه به همین بهانه نیز قابل‌توجه است.»

به گزارش دیده‌بان محیط عملیاتی، دالای که محقق و کارشناس مسائل ترکیه و کُردها در «مرکز مطالعات الجزیره» و مدیر تحقیق شبکه بین‌المللی «انجمن الشرق» است، عوامل مختلفی را بررسی کرده که روابط ایران و ترکیه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. وی ادعا می‌کند با وجود این‌که منافع ایران و ترکیه «به ظاهر» رو به همگرایی پیش می‌روند، اما یک نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که این‌گونه نیست، بلکه آینده روابط آن‌ها دو کشور، تیره و تار است.

بولتن ارتش آمریکا از قول دالای، سه حوزه کلیدی را مشخص می‌کند که منافع ایران و ترکیه ظاهراً در آن‌ها دارد به هم نزدیک می‌شود، اما واقعیت چیز دیگری است: «ژئوپلتیک کُردها، عراق و سوریه.» گزارش دیده‌بان محیط عملیاتی ادامه می‌دهد: «دالای در مورد ژئوپلتیک کُردها معتقد است اگرچه ایران و ترکیه هر دو مخالفت خود را با رفراندوم استقلال «دولت منطقه‌ای کردستان» ابراز کرده‌اند، اما نگاه دقیق‌تری به این مسئله نشان می‌دهد که اولویت‌های این دو کشور با یک‌دیگر متفاوت است. این نویسنده ترک توضیح می‌دهد که تهدید اصلی از نظر ایران، طرح استقلال دولت منطقه‌ای کردستان است، در حالی که ترکیه اولویت خود را خنثی کردن دست‌آوردهای حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گروه دیگری به نام «حزب اتحاد دموکراتیک» می‌داند که ادعا می‌کند حزب وابسته به پ‌ک‌ک در سوریه است.»

گزارش مجله آمریکایی این‌گونه ادامه پیدا می‌کند: «دالای در مورد عراق اشاره می‌کند که هر دو کشور ایران و ترکیه از تمامیت ارضی و دولت مرکزی مستقر در بغداد حمایت می‌کنند، اما منافعشان کاملاً با یک‌دیگر متفاوت است. وی خاطرنشان می‌کند که یک روند «تشیع‌گرایی» در عراق رو به گسترش است که بعد از شکست داعش در این کشور نیز هم‌چنان به قوت خود ادامه خواهد یافت. دالای ادعا می‌کند که این روند «سنی‌ها را بیش از پیش به حاشیه می‌راند، کردها را از مرکز [حکومت] دورتر می‌کند، و موجب تحریک رادیکالیسم می‌شود.» این کارشناس ترک سپس اشاره می‌کند که هیچ‌یک از این‌ها به نفع ترکیه نیست.»

مثلت تهران-مسکو-آنکارا و به طور خاص، روابط ایران و ترکیه موضوع یکی از گزارش‌های دیده‌بان محیط عملیاتی است

دیده‌بان محیط عملیاتی به نقل از گزارش دالای، درباره حوزه سوم تقابل منافع ایران و ترکیه نیز این‌گونه می‌نویسد: «این استدلال که ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه یک هدف مشترک دارند، یک نکته مهم را نادیده می‌گیرد: ترکیه در سیاست خود در قبال سوریه تغییر چشم‌گیری ایجاد کرده است. آنکارا «مجبور شد دستورکار خود مبنی بر تغییر رژیم را رها کند، اهداف خود را در سوریه تقلیل دهد، و فرآیندی جدید را همراه با ایران و روسیه آغاز نماید.» دالای تأکید می‌کند این بدان معنا نیست که منافع این بازیگران در سوریه با یک‌دیگر هم‌جهت شده است.»

دالای برای اثبات تفاوت ماهیتی میان اهداف ترکیه با اهداف ایران و روسیه در سوریه یادآور می‌شود: «به عنوان مثال، هدف ایران در از میان بردن معارضان سوری و تأیید مشروعیت حکومت اسد، کاملاً بر خلاف منافع ترکیه است. اگر ترکیه این اهداف را بپذیرد «مهم‌ترین برگ‌های برنده خود در مذاکرات راجع به سوریه را از دست خواهد داد و نفوذش در [تعیین سرنوشت] سوریه پس از بحران کنونی، بسیار محدود خواهد شد.»

نشریه آمریکایی ادامه می‌دهد: «دالای هم‌چنین دو عامل «ناشناخته» را نیز برمی‌شمارد و ادعا می‌کند که این دو عامل نیز بر روابط میان ایران و ترکیه تأثیر خواهند گذاشت: روند بحران خلیج [فارس]؛ و آینده روابط آمریکا و ترکیه، که دالای مدعی است با آینده روابط میان آمریکا و گروه‌های کرد در سوریه گره خورده است.» به‌رغم همه این‌ها، «دالای یادآور می‌شود که اصلی‌ترین (و شاید تنها) زمینه‌ای که ایران و ترکیه در آن واقعاً دیدگاه مشترکی دارند این است که هر دو طرف معتقدند احتمالاً به جای آن‌که (چنان‌که امیدوار بودند) طراح سوریه پس از بحران باشند، در معرض خطر تبدیل شدن به قربانیان پیامدهای این بحران قرار دارند.»

چنان‌که دیده‌بان محیط عملیاتی گزارش می‌دهد، دالای در توضیحاتی که به نظر می‌رسد اظهارات قبلی وی درباره عدم وجود دیدگاه‌های مشترک میان ایران و ترکیه را نقض می‌کند و اتفاقاً موضوعات مورد اتفاق‌نظر تهران و آنکارا را برمی‌شمارد، ادامه می‌دهد: «علاوه بر موضوع طراحی پیامدهای بحران سوریه، ایران و ترکیه مشترکاً با بازترسیم مرزهای منطقه‌ای نیز مخالف هستند؛ هم‌چنین هر دو کشور، مخالف آن هستند که منطقه توسط بازیگران خارجی بازطراحی شود.»

آخرین نکته‌ای که دالای در گزارش خود به آن اشاره می‌کند و مورد توجه بولتن ارتش آمریکا نیز قرار گرفته، دست برتر ایران نسبت به ترکیه در تحولات عراق و سوریه و دلیل آن از نظر این تحلیلگر ترک است. دالای در بخش انتهایی گزارش خود، دست برتر در عراق و سوریه را از آن ایران می‌داند و درباره دلیل آن این‌گونه می‌نویسد: «تصویری که طی چند سال گذشته به وجود آمده به ما نشان می‌دهد که ایران برای هر دو کشور [عراق و سوریه] یک چشم‌انداز یا تئوری مشخص را در نظر دارد؛ و این در حالی است که ترکیه برای این دو کشور صرفاً خطوط قرمز ترسیم کرده است.»

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 7 آذر 1396
یکشنبه 19 فروردین 1397 ساعت 04 و 44 دقیقه و 36 ثانیه

You said it wonderfully.
cialis online nederland cialis cipla best buy cialis generic cialis for sale prezzo di cialis in bulgaria 5 mg cialis pharmacie en ligne only best offers 100mg cialis pastillas cialis y alcoho cialis professional yohimbe buying brand cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 07 و 56 دقیقه و 10 ثانیه

Wonderful stuff. Cheers!
how to purchase cialis on line cialis generisches kanada cialis tablets australia we like it cialis soft gel click now cialis from canada buy cialis cheap 10 mg if a woman takes a mans cialis cialis coupons printable cialis en mexico precio generic cialis with dapoxetine
جمعه 17 آذر 1396 ساعت 19 و 18 دقیقه و 06 ثانیه
Howdy outstanding blog! Does running a blog like this take a massive amount work?

I have no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, should
you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
I know this is off topic however I just wanted to ask.
Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است