۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

سینه‌زنی مسیحیان برای توبه و پاکی در «روز خون» +تصاویر و فیلم

قمه زنی در ایتالیا

ایتالیایی‌ها هر هفت سال یک بار برای توبه و نیایش به درگاه خداوند در گواردیا سن فراموندی جمع می‌شوند و مراسمی را به مدت هفت روز برگزار می‌کنند که شامل راهپیمایی و زنجیر زنی است.


سرویس جهان مشرق- هر شهر یا روستایی در ایتالیا دست‌کم یک کلیسای کاتولیک دارد و اگرچه تنها در حدود یک‌چهارم مردم ایتالیا به‌طورمنظم در مراسم عشای ربانی حضور پیدا می‌کنند، بسیاری از آنان غسل‌تعمید داده‌شده‌اند، روز قدیسان، آیین‌های عشای ربانی و جشنواره‌های مذهبی محبوب مانده‌اند و اکثریت ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند در کلیسا ازدواج کنند. بچه‌ها معمولاً اولین آیین عشاء ربانی خود را (زمانی که به عضویت کامل کلیسای کاتولیک درمی‌آیند) در سن ۸ یا ۹ سالگی، معمولاً در ماه آوریل یا مه که تاریخ مهمی در زندگی آن‌هاست می‌گیرند.

دیگر گروه‌های مذهبی در ایتالیا شامل بیش از یک میلیون مسلمان، ۷۰۰ هزار مسیحی ارتدکس شرقی، ۵۵۰ هزار پروتستان انجیلی، ۲۳۵ هزار شهود یهوه، ۴۵ هزار یهودی و کلیسای انجیلی والدنزین و دیگر گروه‌های کوچک همچون فرقه تعمیددهندگان پروتستان سویسی در پیدمونت، به‌علاوه شماری انجمن آلبانیایی ارتدکس شرقی در مناطق جنوبی ایتالیا می‌شوند. هرچند حق آزادی عبادت تحت قانون اساسی ایتالیا تضمین‌شده است برخی فرقه‌های افراطی ممنوع می‌باشند.

هزاران نفر برای حضور در مراسم نهایی آیین سنتی طلب مغفرت که در شهر ۵۰۰۰ نفری گواردیا سن فراموندی برگزار می‌شود خود را به این شهر جنوبی ایتالیا می‌رسانند. صدها هزار نفر در شهر به‌صورت مستقیم شاهد رویدادند و بسیاری دیگر نیز این آیین را از شبکه‌های تلویزیونی خارجی مشاهده می‌کنند. این رویداد که هر ۷ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، بزرگ‌ترین مراسم مسیحی برای مجازات خویشتن است. نام این مراسم «روز خون» و یا «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» است.

در روز برگزاری مراسم، از ساعات اولیه صبح ده‌ها هزار نفر منتظر آغاز مراسم می‌شوند. با بالا رفتن دمای هوا، تعداد کسانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی پیدا می‌کنند نیز بیشتر می‌شود. در «روز خون»، بیش از ۱۰۰۰ مرد مسیحی در لباس سفید با کلاهی بر سر برای شناخته نشدن، با ابزارهای فلزی دارای سطوح تیز خود بر سینه و کتف‌های خود می‌زنند. این کار به احترام کشف «مجسمه مریم مقدس و کودکش» در مزرعه‌ای در صدها سال قبل از این انجام می‌شود. شرکت کنندگان بر این باورند که خداوند گناهانشان را می‌بخشد. این مراسم آمیزه‌ای از عرفان و فولکلور است که توسط ۴ محله شهر به نام‌های محله‌ی صلیب، محله پورتلا، محله میدان و محله چشمه باشکوه هر چه تمام‌تر اجرا می‌شود.

پیروان مسیحی محلی معروف به بتنتی یا لطمه‌زنان در مراسمی به‌احترام مریم مقدس در گواردیا سن فراموندی ایتالیا (ماه اوت ۲۰۱۰)

تاکمی پیش‌ازاین، «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» به‌صورت محلی برگزار می‌شد اما با مهاجرت ساکنان به‌تدریج به سایر نقاط ایتالیا هم رسید. هرچند تاریخ این مراسم به ۴ قرن قبل بازمی‌گردد اولین مراسم رسمی این رویداد بعد از جنگ جهانی دوم برگزار شد. عمده مهاجران نیز از کشورهای ایالات‌متحده، استرالیا و آلمان به ایتالیا می‌آیند. به‌طورکلی، این مراسم دارای ۴ بخش است که در زیر به‌صورت مختصر بدان اشاره می‌کنیم:

مردم در حال تماشای مراسم آداب‌ورسوم هفت‌روزه

الف) اجرای برخی داستان‌ها

شهر به ۴ قسمت تقسیم می‌شود و در هر قسمت داوطلبین لباس‌هایی از عهد عتیق، عهد جدید و قدیسان را به تن می‌کنند و در شهر به راه می‌افتند. دسته‌ای از مردم شهرهای مجاور مانند سن لورنزو ماجوره و سن لوپو هم به آنها می‌پیوندند. در طول هفته هر گروه تنها در محله خود مراسم را اجرا می‌کند اما در روز یکشنبه همگی به هم ملحق شده و دسته‌های بزرگی را به راه می‌اندازند. در این بخش شرکت‌کنندگان هنگام راه رفتن هر از چند گاهی یکی از لحظات داستان انجیل، زندگی قدیسان، دستورات و پرسش و پاسخ‌های مذهبی و تاریخ کلیسا را مرور می‌کنند. در این هنگام مردم کاملاً بی‌حرکت می‌ایستند. دسته‌ها برای اجرای بهتر مراسم با یکدیگر رقابت می‌کنند.‌

صحنه‌ای از اجرای نمایشی از داستان‌های انجیل در مراسم سال ۲۰۱۰

نوزادان ۶ ماهه در آغوش پدر و مادر قرار می‌گیرند تا روح را سفید کنند. روستاییانی که حالا نقش شخصیت‌های مختلف ۱۲۰ گانه بزرگ‌تر را بازی می‌کنند روزگاری خود جوان‌ترین بازیگر صحنه به شمار می‌رفتند. چنانکه در زیر مشاهده می‌کنید، این شخصیت که سموئیل نام دارد، چند دهه قبل نقش آن کودک یعنی داود، پادشاه بنی‌اسرائیل را بازی کرده بود:

ب) سرودهای مذهبی

در هنگام راهپیمایی، هریک از ۴ گروه شهر سرود نیز می‌خوانند. در مراسمی که قبلاً برگزار می‌شد، خواننده‌ها اغلب جوانان مجرد بودند اما در حال حاضر زنان و گاهی مردان نیز آنها را همراهی می‌کنند. زنان لباس سفید می‌پوشند و به همراه آن، تاجی نمادین از خار و طناب‌هایی که به شانه‌هایشان بسته‌اند با خوددارند.

تصویری قدیمی از مردی با تاج خاردار و طناب بر گردن در مراسم

ج) توبه‌کنندگان:

در طی راهپیمایی، می‌توان زنجیرزنان و همچنین کسانی را که در روز یکشنبه سینه‌هایشان را با صفحه‌ی چوب پنبه‌ای دایره‌ای شکل که تیغ‌های زیادی روی آن قرارگرفته می‌خراشند مشاهده کرد. سوزن‌ها حدود ۲ میلی‌متر بیرون می‌آید. تعداد این سوزن‌ها ۳۳ عدد می‌باشد که میزان سن حضرت مسیح  علیه‌السلام در زمان عروجشان است. عده‌ای نیز برای جلوگیری از عفونت هر از چند گاهی روی صفحات چوب‌پنبه‌ای الکل می‌ریزند. این ابزار توسط صنعت‌کاران محلی ساخته می‌شود. این گروه ناشناس هستند و سرهای خود را با کلاه‌های سفیدی پوشانده‌اند. هویت آنان از حتی اعضای خانواده‌شان نیز پنهان است. آنها زنجیرها و چوب‌پنبه‌ها را بعد از مراسم از دید همه مخفی نگاه می‌دارند. کسانی که به این روش سینه خود را می‌خراشند از مردان هستند اما بین زنجیرزنان، خانم‌ها نیز دیده می‌شوند. بعضی از بچه‌ها نیز با پوشیدن ردا و کلاه‌خود سیاه‌رنگ، به زنجیرزنی می‌پردازند.‌ برای آماده شدن و پوشیدن لباس، خانه‌های مخصوصی به عمد خالی گذاشته‌شده تا کسی پی به هویت سینه‌زنان نبرد. هرچند اعضای جامعه آنان به‌راحتی می‌توانند شخصی که زیر ردا پنهان‌شده را شناسایی کنند. لطمه زنان از مریم مقدس می‌خواهند که شفایشان دهد یا فرزندانشان را درمان کند. برخی به نحوی بر سینه خود می‌زنند که خون در هوا پخش می‌شود و بازدیدکنندگان با دیدن این مناظر صورت‌های خود را می‌پوشانند و نگاه خیره‌شان را از آنها برمی‌دارند و به پایین نگاه می‌کنند.

Error loading playeNo playable sources found

د) ‏مجسمه مریم مقدس و کودکش:

مراسم با گرداندن مجسمه چوبی مریم مقدس و کودکش در شهر به انتها می‌رسد. با شروع نمایش‌های مذهبی، این مجسمه از کلیسا برداشته می‌شود و صدای توپ، شروع مراسم را به اطلاع مردم می‌رساند. مجسمه به‌آرامی بر دوش مردم حمل می‌شود تا همه بتوانند آن را لمس کنند. زنجیرزنان به‌سرعت لباس‌های خود را تغییر می‌دهند تا بتوانند این کار را انجام دهند. مجسمه همچون یک پادشاه حمل می‌شود، به‌ویژه اینکه بر روی آن جواهرات، ساعت‌ها و گردنبندهای مروارید اهداشده توسط مردم نصب‌شده است. این هدایا در محلی ذخیره و نگهداری می‌شوند. هنگامی که مجسمه به مرکز شهر ‏می‌رسد، مراسم متوقف می‌شود و همه برای یک‌دقیقه زانو می‌زنند.

مجسمه به آرامی حمل می‌شود تا مردم بتوانند آن را لمس کنند

سپس زنجیرزنان روی زانوهای خود راه می‌روند و مراسم ادامه می‌یابد و جمعیت مجسمه را دنبال می‌کنند یا عقب و جلوی مجسمه راه می‌روند. با بازگرداندن مجسمه به کلیسا مراسم پایان می‌یابد و شب‌زنده‌داری در کلیسا برای چند روز متوالی ادامه می‌یابد.‌ دست‌اندرکاران مراسم می‌گویند که کلاه‌هایی که روی سر گذاشته می‌شود، مجازات بدنی و دردها که به‌عنوان توبه به درگاه خداوند عرضه می‌شود همه تقریباً بدون تغییر از زمان قرون‌وسطی به‌جای مانده‌اند. برخی افراد نیز در مراسم با استفاده از رشته‌های آهنی که با زنجیری به هم متصل می‌شوند خود را مجازات می‌کنند. ریشه این عمل به قرن ۱۱ میلادی بازمی‌گردد که در آن راهبان برای ریاضت‌های فردی باید دستوراتی را رعایت می‌کردند اما شکل عمومی شده آن مربوط به سال ۱۲۶۰ میلادی است. این جنبش به‌سرعت در کشورهای اروپایی دیگر همچون لهستان، آلمان و بوهم نیز رواج یافت اما پاپ الکساندر چهارم در ۱۲۶۱ میلادی اجرای آن را در اماکن عمومی ممنوع اعلام کرد.

نمونه‌ای از زنجیرهای مورداستفاده در مراسم

۴ دسته پرچم نیز در این مراسم دیده می‌شود که پرچم‌های باستانی به شمار می‌روند و دارای طرح‌های ساده و از جنس ساتن ابریشمی‌اند. این پرچم‌ها در بخش‌های مختلف شهر قرار دارند و کودکان، به‌نشانۀ معصومیت به‌جای فرشته‌ها آنها را احاطه می‌کنند.

تصویری از مجسمه مریم مقدس که با طلا تزیین شده و در حال بازگرداندن به کلیسا است

در این دوره، شهردار شهری که در آن مراسم برگزار می‌شود استفاده از تلفن همراه برای فیلم‌برداری و گرفتن عکس از مراسم را ممنوع کرده تا مشارکت در این آیین هفت روزه را که به احترام عروج مریم مقدس برگزار می‌شود تسهیل نماید و شرایط را برای برگزاری دعاهای فردی و دسته‌جمعی و گردهمایی‌های ضروری هموارتر کند. این مسئله در دوره قبل چندان مطرح نبود؛ چراکه مردم کمی دارای تلفن‌های همراه هوشمند بودند. مجریان برنامه تأکید کرده بودند که گرفتن هرگونه سلفی با لطمه زنان ممنوع است.

مردم هر ۴ منطقه از یک سال قبل برای مراسم آماده می‌شوند. برای این کار، آنان لباس‌های مفصلی می‌خرند یا اجاره می‌کنند و مکان‌هایی را که قرار است در آنجا نمایش اجرا کنند انتخاب می‌کنند. دختران کوچک به‌احتمال‌زیاد فرشتگانی با بال‌های پوشانده شده با پر خواهند بود. روستاییان سپیده‌دم از خواب برمی‌خیزند و آماده می‌شوند و سپس در خیابان‌های باریک نزدیک کلیسا جمع شده و هر یک در جایگاه خود منتظر آغاز راهپیمایی می‌مانند. طولانی‌ترین روز هفته در مراسم روز یکشنبه است که به عقیده برخی، نفس این‌که عده‌ای ۷ ساعت در زیر آفتاب تابستانه ماه اوت، در خیابان‌های باریک پرازدحام پیاده‌روی کنند خود نوعی فداکاری و نیز نشان‌دهنده استقامت است. در مراسم امسال، بعضی تمام روز را به عقب راه رفتند و بعضی دیگر هم به بغل راه می‌رفتند تا به عقیده خود شیطان را از خود دور کنند.

برخی از منتقدان به خشن بودن این مراسم انتقاد دارند اما مردم این منطقه این‌گونه فکر نمی‌کنند. آنها معتقدند این مراسم معنای بسیاری برای آنها دارد و نیز بسیار زیبا و هیجان‌انگیز است. برخی از آنان شرکت نکردن در این مراسم را نوعی بی‌احترامی به شمار می‌آورند. شرکت‌کنندگان در مراسم احساس درد نمی‌کنند بلکه آن را شادی‌بخش می‌دانند. آنها این کار را تجدید و پالایش روح خود به شمار می‌آورند. برخی صحبت‌ها نیز از سوی سازمان جرائم محلی بالاگرفته و بیان می‌کند پنهان بودن هویت شرکت‌کنندگان در مراسم باعث می‌شود که آنها از این مسئله برای خرید رستگاری به‌صورت مخفی استفاده کنند. بااین‌حال، در طول برگزاری مراسم مخالفتی دیده نشده  است.

منابع

https://www.ritisettennali.org

http://www.canino.info/inserti/antropologia/sanframondi/index.htm

https://www.voanews.com/a/thousands-join-italian-self-punishment-rite-۱۰۱۲۶۰۳۰۹/۱۲۴۳۲۱.html

http://www.nydailynews.com/news/flagellation-marches-streets-italian-town-gallery-۱.۳۴۴۶۷۹۱?pmSlide=۱.۳۴۴۶۷۸۲

https://lens.blogs.nytimes.com/۲۰۱۰/۰۹/۰۹/medieval-flagellation-in-an-italian-town/?mcubz=۱  

http://jamreza.persianblog.ir/۱۳۸۳/۳/

http://yon.ir/MGty۲

https://www.ilfattoquotidiano.it/۲۰۱۷/۰۸/۲۷/benevento-mille-battenti-chiudono-i-riti-settennali-di-penitenza-alla-processione-presenti-oltre-۱۰۰mila-persone/۳۸۲۰۷۸۰/

http://www.tgcom۲۴.mediaset.it/cronaca/campania/a-benevento-i-battenti-chiudono-i-riti-settennali-di-penitenza_۳۰۹۱۲۵۹-۲۰۱۷۰۲a.shtml

www.telegraph.co.uk/news/۲۰۱۷/۰۸/۲۳/no-selfies-declares-italian-religious-festival-men-white-hoods/

http://www.akairan.com/maghalat-persia/ainha-marasem-iran-word/news۲۰۱۷۴۲۹۱۹۴۰۴۳۲۶۶۴۱.html

https://www.nytimes.com/۲۰۱۷/۰۹/۱۰/world/europe/italy-religious-rite-guardia-sanframondi-.html?mcubz=۱

نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 05 و 11 دقیقه و 21 ثانیه
installment loan
http://paydayloanslomonline.com/
1500 payday loans
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]payday express</a>
quick loans
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 05 و 11 دقیقه و 17 ثانیه
unsecured personal loans bad credit
http://paydayloansken.com/
payday loan with
<a href=http://paydayloansken.com/>]payday cash advance loan</a>
30 day payday loan
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 03 و 33 دقیقه و 37 ثانیه
cialis best price
http://buyvcialiosonline.com/
cialis sold in canada
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>online cialis</a>
buy cheap cialis
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 18 و 55 دقیقه و 15 ثانیه
viagra generic
http://newmed1onlinev.com/
purchase viagra
<a href=http://newmed1onlinev.com/>cheap viagra</a>
brand viagra without prescription
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 17 و 14 دقیقه و 39 ثانیه
cialis generic online
http://veucialis.com/
low dose cialis
<a href=http://veucialis.com/>]herbal cialis</a>
cialis women side effects
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 14 و 53 دقیقه و 53 ثانیه
order cialis
http://retcialis.com/
how does cialis work
<a href=http://retcialis.com/>cialis</a>
safe cialis
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 13 و 50 دقیقه و 47 ثانیه
viagra alcohol
http://kskviagraed.com/
viagra on line
<a href=http://kskviagraed.com/>]order viagra</a>
viagra order online
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 11 و 03 دقیقه و 55 ثانیه
buy cialis pills
http://ccsialisonl.com/
generic cialis capsules
<a href=http://ccsialisonl.com/>]cialis</a>
viagra free trial
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 06 و 30 دقیقه و 16 ثانیه
generic viagra overnight
http://genericsvagraonline.com/
viagra and alcohol
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]buy viagra</a>
herbal alternative viagra
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 04 و 15 دقیقه و 26 ثانیه
debt consolidation home loan
http://paydayloanslomonline.com/
no credit check loans
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]quick cash loan</a>
bad credit loan
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 04 و 15 دقیقه و 20 ثانیه
bad credit no credit check payday loan
http://paydayloansken.com/
military payday loans no
<a href=http://paydayloansken.com/>]payday loans online</a>
account now payday loans
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 01 و 43 دقیقه و 48 ثانیه
cheap liquid cialis
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis order canada
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>cialis 20mg</a>
cialis 40 mg
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 19 و 56 دقیقه و 57 ثانیه
natural viagra
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>viagra generic</a>
canada viagra generic
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 17 و 10 دقیقه و 06 ثانیه
generic viagra 50mg
http://cheapviagraruvkmen.com/
viagra from india
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>viagra online</a>
viagra canada
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 15 و 16 دقیقه و 17 ثانیه
free cialis sample pack
http://genericcialisienxprice.com/
cialis free
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]buy cialis</a>
branded cialis drugstore
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 13 و 00 دقیقه و 16 ثانیه
viagra free trial
http://kskviagraed.com/
viagra wikipedia
<a href=http://kskviagraed.com/>]viagra online</a>
does viagra work
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 12 و 56 دقیقه و 22 ثانیه
generic cialis 20 mg
http://buycialisenahonlined.com/
cialis for daily use
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>cialis without prescription</a>
canada cialis
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 00 و 26 دقیقه و 05 ثانیه
cash loans payday
http://paydayloanslomonline.com/
big payday loan company
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]payday loans online</a>
consolidate credit card
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 00 و 26 دقیقه و 03 ثانیه
online long term payday loans
http://paydayloansken.com/
can payday loan companies garnish your wages
<a href=http://paydayloansken.com/>]payday cash advance online</a>
ca payday loan laws
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 20 و 45 دقیقه و 06 ثانیه
canada viagra generic
http://genericsvagraonline.com/
cheapest generic viagra
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]viagra online</a>
lowest viagra price
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 16 و 10 دقیقه و 37 ثانیه
cialis sale
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis online without prescription
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>cialis 20mg</a>
cialis daily prices
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 10 و 25 دقیقه و 25 ثانیه
viagra samples free
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>viagra samples</a>
viagra testimonials
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 10 و 17 دقیقه و 26 ثانیه
viagra brand cheap
http://kskviagraed.com/
viagra spam
<a href=http://kskviagraed.com/>]order viagra</a>
viagra overnight delivery
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 07 و 35 دقیقه و 39 ثانیه
cialis generic brand
http://ccsialisonl.com/
cialis compare
<a href=http://ccsialisonl.com/>]generic cialis</a>
is generic viagra safe
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 07 و 27 دقیقه و 56 ثانیه
brand name viagra
http://cheapviagraruvkmen.com/
side effects viagra
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>generic viagra</a>
real viagra
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 05 و 32 دقیقه و 32 ثانیه
cheap cialis professional
http://genericcialisienxprice.com/
tadalafil generic cialis
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]buy cialis</a>
cheap cialis no prescription
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 03 و 22 دقیقه و 11 ثانیه
cialis from canada
http://buycialisenahonlined.com/
cheapest generic cialis
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>generic cialis online</a>
best price for cialis
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 00 و 48 دقیقه و 10 ثانیه
online check advance
http://paydayloansken.com/
payday direct
<a href=http://paydayloansken.com/>]cash advance</a>
canadian online payday loan
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 00 و 48 دقیقه و 05 ثانیه
loan payoff calculator
http://paydayloanslomonline.com/
no credit check student loans
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]payday cash loan</a>
no fax payday loan today
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 18 و 44 دقیقه و 50 ثانیه
buy viagra online
http://genericsvagraonline.com/
herbal alternative viagra
<a href="http://genericsvagraonline.com/">buy cheap viagra</a>
how long does viagra last
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است