۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
1ـ رقابت ایدئولوژیكی عراق با ایران
2ـ برقراری حاكمیت مطلق بر اروندرود
3ـ تجزیه خوزستان از ایران
4ـ سرنگون كردن دولت ایران
5ـ ایفای نقش ژاندارم منطقه
6ـ رهبری جهان عرب
7ـ ادعا در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس

عوامل مختلفی در وقوع جنگ ایران و عراق مؤثر بود: اختلافات تاریخی؛ تلاش عراق برای برقراری حاكمیت مطلق بر اروندرود؛ اقدام ارتش عراق به تصرف قسمتی از اراضی ایران در جبهة مركزی؛ تصمیم رژیم عراق به تجزیه استان خوزستان از ایران و مطامع آن در مورد جزایر سه‌گانه ابو‌موسی، تنب بزرگ و تنب كوچك؛ اهداف ارضی و مرزی عراق؛ تفاوت ایدئولوژیكی سیستم حكومتی دو كشور؛ جلوگیری از تحقق اهداف انقلاب اسلامی در ایران و تأثیر آن بر موج بیداری مردم منطقه و عراق و تهدید نظام حكومتی این كشور توسط شیعیان عراق؛ سرنگون ساختن دولت جمهوری اسلامی ایران؛ تلاش رژیم عراق برای عهده‌دار شدن ژاندارمی خلیج‌فارس و رهبری جهان عرب. دراینجا به برخی از این عوامل به اختصار پرداخته می‌شود:


1ـ رقابت ایدئولوژیكی عراق با ایران

یكی از اهداف صدام برای تجاوز به ایران اسلامی، رقابت ایدئولوژیك با انقلاب اسلامی ایران بود. صدام به ایدئولوژی حزب بعث معتقد بود و قهرمان تحقق آن به شمار می‌رفت. این ایدئولوژی با طرح شعارهایی چون: وحدت جهان عرب، سوسیالیسم، ناسیونالیسم عربی و غیره در پی متحد ساختن اعراب و جلب توجه آنان به رهبری حزب بعث عراق بود. در مقابل، انقلاب اسلامی ایران و شعارهای آن جاذبه بیشتری برای ملت‌های عرب [منطقه خاورمیانه] داشت و رقیبی سرسخت برای ایدئولوژی بعثی محسوب می‌شد. لذا صدام حسین ناچار بود برای تحقق اهداف خود و تثبیت ایدئولوژی بعثی، به رویارویی با انقلاب اسلامی ایران و اصول و مبانی آن بپردازد.
از سوی دیگر، حكومت عراق با حمله به ایران می‌توانست توجه مردم خود را از مسائل داخلی عراق به خارج معطوف كند. انقلاب اسلامی با طرح شعارهای اسلامی و پرجاذبه خویش، به‌طور طبیعی نخستین مناطقی را كه تحت تأثیر خود قرار می‌داد، كشورهای همسایه‌اش بودند. در میان همسایگان ایران، كشور عراق با داشتن 62 درصد شیعه، خطر را بیش از دیگر كشورها احساس می‌كرد. خطری كه باعث بروز تظاهرات و راهپیمایی‌ها و دیگر حركت‌های اعتراض‌آمیز مردمی به رهبری آیت‌الله سید محمدباقر صدر شده بود. سركوبی این حركت‌ها و به شهادت رساندن آیت‌الله صدر و خواهرش می‌توانست موج خصومت میان مردم و حكومت بعثی را افزایش دهد. صدام احتمالاً به این موضوع می‌اندیشید كه حمله به ایران و تضعیف، تحقیر یا سرنگونی آن، هم منبع خطر را تضعیف یا نابود می‌كند و هم مردم عراق متوجه یك دشمن خارجی می‌شوند و برای حفظ وحدت ملی از حركت‌های اعتراض‌آمیز نسبت به حكومت بعثی دست برمی‌دارند.

2ـ برقراری حاكمیت مطلق بر اروندرود

برخی معتقدند در بین عوامل مختلف، اختلاف ایران و عراق بر سر اروندرود، اصلی‌ترین عامل وقوع جنگ بوده است. به اعتقاد آنها مسئله اروندرود چندین بار به تیرگی روابط دو كشور و حتی قطع رابطه انجامید و دو كشور ایران و عراق تا مرز جنگ پیش رفتند تا اینكه در نهایت عراق كه در موضع ضعف بود، در سال 1975، طی قرارداد الجزایر، خواستِ ایران را مبنی بر حاكمیت مشترك دو كشور بر اروندرود پذیرفت. اما همواره به دنبال فرصتی بود تا این قرارداد را لغو نماید. صدام در سخنرانی‌هایش، پیش از جنگ و در جریان حمله به ایران، همواره اعتراف می‌كرد كه جنگ را برای لغو قرارداد الجزایر و استقرار دوباره حاكمیت عراق بر اروندرود (شط‌العرب) آغاز كرده است.
وزیر امور خارجه عراق در نامة خود به دبیركل سازمان ملل متحد در 21 سپتامبر 1980 (30 شهریور 1359) تصریح كرد كه دولت عراق در نظر دارد به مواضع قبل از سال 1975 بازگردد و كنترل كامل شط‌العرب را در دست گیرد.
صدام حسین در 17 سپتامبر 1980 (26 شهریور 1359) در جلسه فوق‌العاده مجمع ملی عراق با پوشیدن لباس نظامی‌ و با صدایی نظیر صدای جمال عبدالناصر ـ موقعی كه كانال سوئز را ملی اعلام كرد ـ سخنرانی مفصلی ایراد نمود و طی آن لغو موافقت‌نامه الجزایر در 6 مارس 1975 و قراردادهای وابسته به آن را اعلام کرد. وی در بخشی از سخنان خود گفت:
« ... بنابراین روابط حقوقی در شط‌العرب باید به آنچه قبل از 6 مارس 1975 بود، برگردد. این رودخانه باید، با تمام حقوق مقرر كه ناشی از حاكمیت كامل بر آن باشد، هویت عربی واقعی خود را ـ همان‌طور كه نام آن و حقیقت امر در طول تاریخ بوده است ـ دوباره بازیابد. ... ما این تصمیم تاریخی را برای به دست آوردن حاكمیت كامل بر اراضی و آب‌های خود گرفتیم و علیه هر كس كه بخواهد با این تصمیم مشروع ما مخالفت نماید با تمام قدرت و شایستگی مقابله خواهیم نمود.»
در پی اعلام این تصمیم، دولت عراق به منظور بازگشت وضع اروندرود به دورة قبل از انعقاد عهدنامة مرزی و حسن هم‌جواری سال 1975 اقدامات لازم را به عمل آورد. از جمله مقامات بندری عراق به كاركنان خود در داخل و خارج ابلاغ كردند راهنمایی كشتی‌ها، صدور اجازه حركت آنها و دریافت عوارض بندری باید تماماً به دست عراقی‌ها انجام شود. این مقامات همچنین هماهنگی لازم را با آژانس‌های بین‌المللی به عمل آوردند و از آنها درخواست كردند كه صاحبان كشتی‌ها به كاركنان و خدمه كشتی‌های خود دستور دهند تا برای دریافت خدمات كشتی‌رانی فقط از راهنمایان عراقی كمك بخواهند و برای ورود به اروندرود و خروج از آن نیز از مقامات عراقی اجازه بگیرند و پرچم عراق را ـ حتی اگر مقصد آنها، بنادر ایران باشد ـ بر فراز كشتی‌های خود، برافرازند.
دولت عراق برای تسلط و حاكمیت مطلق بر اروندرود ناگزیر بود دو ساحل آن را در اختیار گیرد تا این آبراه به صورت یك رودخانه داخلی عراق درآید. سعدون حمادی در نامه‌ای به سازمان ملل در این مورد می‌نویسد:
«به منظور تضمین حاكمیت مطلق عراق بر شط‌العرب كه رودخانه‌ای ملی باشد و برای اینكه در موضعی باشیم كه ما را قادر به اعمال حاكمیت مطلق سازد، ناگزیریم كه كرانه شرقی این آبراه را ... حفظ و تأمین نماییم.»
دولت عراق آن قسمت از اراضی را كه ادعا می‌كرد بر طبق موافقت‌نامة 1975 الجزیره باید به آن دولت مسترد می‌شد با توسل به زور به اشغال خود درآورد. پس از اشغال این اراضی (مناطق سیف‌سعد، زین‌القوس و میمك)، ژنرال عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق در 19 شهریور 1359 اعلام كرد كه نیروهای مسلح عراق به مرزهای بین‌المللی رسیده‌اند. وی اضافه كرد: «ما تمام سرزمین‌هایی را كه ایران با زور تصرف كرده بود، دوباره پس گرفتیم و اختلافات خود را با ایران در مورد سرزمین‌های مذكور حل كردیم.»
دولت عراق نیز در همان تاریخ اعلام كرد تمام اراضی‌ای را كه ایران در بازگرداندن آن به موجب موافقت‌نامة الجزیره كوتاهی كرده بود، آزاد كرده است. وزیر دفاع عراق وسعت مناطقی را كه ارتش آن كشور به اشغال خود درآورد 324 كیلومترمربع اعلام كرد، ولی سعدون حمادی طی مصاحبه‌ای در سازمان ملل این رقم را 400 كیلومترمربع ذكر كرد.
البته ادعای عراق مبنی بر عدم استرداد این اراضی، هیچ‌گونه مبنای قانونی نداشت و تنها ناشی از سیاست‌های توسعه‌طلبانه عراق بود، زیرا در سال 1975 كمیته‌ای متشكل از نمایندگان ایران، الجزایر و عراق با موافقت دولت عراق، مرزهای زمینی بین دو كشور را ابتدا بر روی نقشه و سپس با نصب میله‌های مرزی بر روی زمین معین و مشخص كرده بود.

3ـ تجزیه خوزستان از ایران

دولت عراق پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تلاش‌های گسترده‌ای را برای تجزیه استان خوزستان آغاز كرد. مشكلات موجود ناشی از انقلاب و ضعف دولت مركزی ایران فرصت خوبی برای دولت عراق فراهم كرد تا مطامع توسعه‌طلبانه خود را درباره خوزستان به اجرا گذارد. از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب، عراق حقایق تاریخی مربوط به خوزستان را تحریف كرد. این اقدام با چاپ فراوان نقشه‌های جغرافیایی جعلی كه در آن بخش‌هایی از سرزمین ایران، مانند خوزستان و بلوچستان از كشور تفكیك شده بود، همراه بود. در یكی از این نقشه‌ها، تمام دامنه‌های جنوبی زاگرس و حتی مناطق سه هزار ساله آریانشین جزء منطقه "عربستان" بزرگ (شامل خوزستان و نواحی اطراف آن) آورده شده بود. بدین معنا كه این محدوده می‌بایست از ایران جدا و ضمیمة عراق می‌شد. تلاش دولت عراق برای تغییر اسامی تاریخی و جغرافیایی سرزمین ایران ـ مانند شیوة رژیم اسرائیل طی 40 سال گذشته كه ابتدا اسامی تاریخی سرزمین‌های عربی را تغییر داد، سپس آنها را اشغال و بعد از مدتی ضمیمة خاك خود كرد ـ نیز قابل ذكر است.
پس از انقلاب اسلامی ایران، بغداد بار دیگر به صورت پایگاه جنبش‌های تجزیه‌طلبانه خوزستان در آمد. كنترل نشدن دقیق مرزها در اوایل انقلاب، موجب شد تا مقادیر زیادی اسلحه از عراق وارد خوزستان شود.
سفیر عراق در بیروت در 3 نوامبر 1979 (12 آبان 1358) بهبود روابط ایران و عراق را به تحقق چند شرط از جمله اعطای خودمختاری به اقلیت عرب در ایران مشروط كرد. صدام حسین نیز در آوریل 1980 (فروردین 1359) طی سخنانی خواستار به رسمیت شناختن خوزستان (كه آن را عربستان نامید) به عنوان یك منطقه عربی شد. طه‌یاسین رمضان نیز در اول اردیبهشت 1359 بر «پایبندی كشورش در گرفتن حق ملت عرب عربستان (خوزستان)» تأكید كرد. در همان ماه نیز صدام حسین در مجمع شورای ملی عراق گفت:
«هیچ‌وقت رسالت خود و مفهوم آن را از یاد نبرده‌ایم. ما فریادِ زنان عربی را كه در عربستان (خوزستان) به سر می‌برند از یاد نخواهیم برد.»
بر پایة برخی گزارش‌ها، تجاوز عراق به ایران بر اساس طرح تجزیه خوزستان ایران ـ كه در وزارت امور خارجه انگلیس تهیه شده بود ـ استوار بود. بر اساس این طرح، قرار بود ارتش عراق با كمك شاپور بختیار و غلامعلی اویسی ، در مدت یك هفته استان خوزستان را به اشغال خود در آورند و سپس "جمهوری آزاد ایران" را تحت رهبری بختیار تشكیل دهند. پایتخت جمهوری جدید نیز می‌بایست شهر اهواز باشد. كردستان ایران نیز پس از اشغال به این جمهوری ملحق می‌شد. طبق این طرح پس از گذشت یك دوره، خوزستان به طور رسمی ضمیمة عراق می‌شد.

4ـ سرنگون كردن دولت ایران

دولت عراق تمایل خود را به سرنگون ساختن دولت جمهوری اسلامی ایران و یا تضعیف انقلاب اسلامی ایران هرگز پنهان نكرد. طه‌یاسین رمضان معاون اول نخست‌وزیر و فرمانده ارتش خلقی عراق در مصاحبه اختصاصی با روزنامه الثوره ارگان رسمی حزب بعث در ژانویه 1980 اظهار كرد:
«ما بر این نكته تأكید می‌كنیم كه جنگ به پایان نخواهد رسید مگر اینكه رژیم حاكم بر ایران به كلی منهدم شود.»
وی افزود:
«هیچ كشوری در جهان قادر نیست بدون داشتن یك دولت قوی، متحدینی در محافل بین‌المللی، اقتصادی مطلوب، منابع مالی و تداركات تسلیحاتی اقدام به جنگ نماید. جمهوری اسلامی ایران هیچ یك از این امتیازات را ندارد.»
برآورد شده بود كه یك تجاوز سریع و قاطع می‌تواند ایران را به زانو درآورد. بر همین اساس صدام حسین در ژوئیة 1980 با اعتماد به پیروزی خود گفته بود:
«رهبری ایران بر روی شكست ما حساب می‌كند و ما خواهیم دید كه چه كسی پیروز خواهد شد.»

5ـ ایفای نقش ژاندارم منطقه

از نظر حاكمان وقت عراق پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعادل قوا را در منطقه خلیج‌فارس به نفع عراق تغییر داد. این مسئله در سخنان عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق به خوبی آشكار است. او می‌گوید:
«عراق افسانه برتری ایران را در منطقه از میان برده است.»
سقوط شاه كه ژاندارم غرب در خلیج‌فارس بود، خلأ قدرتی در منطقه خلیج‌فارس به وجود آورد. حتی قبل از آن، آخرین نخست‌وزیر دوران شاهنشاهی ایران اعلام كرد كه ایران دیگر تمایلی به اجرای نقش ژاندارمی در خلیج‌فارس ندارد.
صدام حسین برای تثبیت نقش خود به عنوان ژاندارم خلیج‌فارس، در بهمن 1358 به انتشار منشور ملی اقدام كرد. وی در این باره می‌گوید:
«به عقیده ما تعهد كشورهای خلیج‌ به این منشور به عنوان تعیین كنندة چارچوب كلی روابط فی‍مابین، امنیت خلیج‌ را تأمین می‌كند. نگهبان امنیت خلیج‌ فرزندان خلیج‌ و كشورهای آن هستند.»
از سوی دیگر، عراق با دامن زدن به نگرانی بی‌مورد كشورهای خلیج‌فارس از انقلاب اسلامی ایران، توانست آنها را به طرف خود جلب كرده، عراق را به عنوان تنها سپر دفاعی در مقابل انقلاب اسلامی ایران معرفی كند. سعدون حمادی در این زمینه گفته است:
«اگر عراق سقوط كند، پس از آن تمام كشورهای خلیج‌عربی (فارس) سقوط خواهند كرد.»
صدام حسین تجاوز عراق به ایران را دفاع از ملت عرب، كشورهای خلیج‌فارس و حفظ ویژگی "عربی بودن" خلیج‌فارس عنوان می‌كرد. وی در سخنرانی رادیویی خود در 28 سپتامبر 1980 در این باره گفت:
«این جنگ تنها برای ما نیست، بلكه بیشتر برای تمام اعراب و همچنین ویژگی عربی بودن خلیج‌ است.» او اضافه كرد: «عراق از طرف ملت عرب و شهروندان خلیج‌‌ می‌رزمد.»

6ـ رهبری جهان عرب

صدام حسین رؤیای رهبری جهان عرب را نیز در سر می‌پروراند. از نظر ایدئولوژیكی، رسالت تاریخی حزب بعث ایجاد یك امپراتوری به رهبری این حزب بود. شعار حزب بعث "امه عربیه واحده، ذات رساله خالده" (امت عربی واحد، رسالتی جاویدان) است. از نظر حزب بعث، اعراب به رغم تقسیم به كشورهای مختلف همیشه ملت واحدی را تشكیل می‌داده‌اند و اكنون نیز باید مرزهای بین كشورهای عربی از میان برداشته شود و اعراب مجدداً ملت واحدی را تشكیل دهند. رسالت تاریخی حزب بعث احیای عظمت عصر جاهلیت اعراب و امپراتوری‌های امویان و عباسیان است. به همین دلیل، صدام جنگ عراق علیه ایران را قادسیه دوم یا قادسیه صدام نامید.
صدام حسین در 28 سپتامبر 1980 خطاب به مردم عراق گفت:
«ما باید شمشیرهای علی، خالد و سعد‌ابن ابی‌وقاص را برای مبارزه با این گروه ستمگر و آموختن درس‌های تاریخی جدید به آنها، همانند نبرد باشكوه قادسیه از نیام درآوریم. نبرد با شكوه قادسیه تكبر و خودخواهی خسرو پرویز را نابود كرد و موانع اسلام را از میان برداشت و بی‌دینی و نادانی و تجاوز را در این منطقه ریشه‌كن كرد. ارتش دلیر ما نیز در زین‌القوس و سیف‌ سعد همین كار را انجام داد.»
از طرف دیگر صدام حسین قصد داشت تا جنگ بین ایران و عراق را به جنگ ایران و اعراب مبدل سازد. وی بارها در سخنان خود اظهار كرده بود كه از جانب اعراب به پا خاسته است تا حقوق از دست رفته آنان را دوباره به دست آورد. صدام حسین در مصاحبه‌ای در 23 اسفند 1362 خطاب به اعراب گفت:
«ما كه برادرانتان هستیم، به نمایندگی از سوی شما، دفاع از سرزمین اعراب را آن گونه كه در خور است به عهده خواهیم گرفت.»
در این زمان مصر با امضای موافقت‌نامة "كمپ‌دیوید" نقش رهبری خود را در جهان عرب از دست داده بود و صدام حسین خود را برای پركردن خلأ رهبری مصر در جهان عرب، شایسته می‌دید.

7ـ ادعا در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس

مقامات مسئول عراقی بارها در سخنان خود به مسئله جزایر سه‌گانه ایرانی ابو‌موسی‌، تنب بزرگ و تنب كوچك اشاره كرده و خواستار استرداد آنها شده بودند. این‌گونه اظهارات از 6 ماه قبل از آغاز تجاوز عراق به ایران افزایش یافت. مقامات عراقی ضمن اینكه از ایران می‌خواستند جزایر سه‌گانه را بازگرداند، عراق را متعهد به بازپس‌گرفتن این جزایر می‌دانستند.
صدام حسین نیز طی مصاحبه‌ای درباره امكان بازپس‌گرفتن جزایر سه‌گانه و مورد دیگری كه به آن اشاره نكرد، در تیرماه 1359 گفت:
«اكنون توان بازپس‌گرفتن جزایر و امكان به دست آوردن موردی كه آن را باز خواهیم گرفت، داریم؛ پس چه دلیلی وجود دارد كه سكوت كنیم.»

به طور كلی اهداف عراق در تجاوز به ایران در سه سطح قابل بررسی است:
1‌ـ حمله به ایران با هدف انتقال مرز آبی دو كشور از خط‌القعر
(خط تالوگ) اروندرود به ساحل شرقی آن.
2‌ـ حمله به ایران با هدف جدا كردن استان خوزستان از ایران و ایجاد كشوری مجزا تحت سلطه عراق با نام عربستان.
3‌ـ حمله به ایران با هدف فروپاشی نظام جمهوری اسلامی و روی كار آمدن دولتی غرب‌گرا به جای آن.
ولی اهداف دیگری نیز برای عراق وجود داشت كه در صورت برآورده شدن یكی از اهداف سه‌گانه بالا، آن اهداف نیز قابل دسترسی بود. عمده‌ترین هدف عراق به دست آوردن نقش ژاندارمی خلیج‌فارس به جای ایران و برتری كامل سیاسی نظامی بر سایر كشورهای خاورمیانه و به ویژه كشورهای منطقه بود.
نكته‌ای را كه باید به آن توجه كرد و می‌تواند در بررسی علل آغاز جنگ مؤثر باشد، شرایط زمانی است كه جنگ عراق علیه ایران آغاز می‌شود. در این زمان نظام بین‌المللی بین امریكا و اتحاد جماهیر شوروی سابق تقسیم شده و جنگ سرد بین امریكا و شوروی در جریان است. در این دوره كشورهای جهان از جمله ایران و عراق به نوعی تحت نفوذ و سیطرة یكی از دو قدرت برتر قرار دارند. ایران در دورة پهلوی، تحت نفوذ امریكا بود و یكی از كشورهای اقماری این ابرقدرت محسوب می‌شد اما پیروزی انقلاب اسلامی به دوران تسلط امریكا بر ایران پایان داد و ایران به عنوان كشوری آزاد و مستقل، دوران جدیدی از حیات خود را آغاز كرد. در این بین آنچه بیش از حد قابل توجه بود عدم وابستگی انقلاب ایران به ابرقدرت دیگر (شوروی سابق) بود. ایران موفق شده بود بدون ارتباط با یكی از دو ابرقدرت و سایر قدرت‌ها، انقلاب خود را به پیروزی رسانده، نظام جمهوری اسلامی را تأسیس نماید و به حیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خود به صورتی مستقل ادامه دهد. این مسئله خوشایند دو ابرقدرت به ویژه امریكا نبود لذا این كشور همواره تلاش می‌كرد تا مانع از موفقیت این تجربة جدید در جهان شود. به همین دلیل توطئه‌های بی‌شماری علیه انقلاب اسلامی ایران تدارك دیده شد. از جمله این اقدامات می‌توان به بحران‌های منطقه‌ای در كردستان، خوزستان، گنبد، سیستان و بلوچستان، كودتای نوژه و ... اشاره كرد. هیچ‌یك از این اقدامات خوشبختانه به نتیجه نرسید و انقلاب اسلامی ایران به حیات خود ادامه داد. با خنثی شدن توطئه‌های فوق علیه ایران، تنها راه باقیمانده برای سركوب انقلاب اسلامی، تحمیل یك جنگ تمام عیار به ایران بود. برخی تحلیلگران و صاحب‌نظران سیاسی معتقدند كه هم‌سویی منافع امریكا، عراق و كشورهای منطقه با یكدیگر سبب به وجود آمدن جنگی گسترده علیه ایران شد كه در صورت شكست ایران در این جنگ، هر یك از كشورهای مورد نظر به نوعی به اهداف و مقاصد خود دست می‌یافتند.
در هر حال، پذیرش هر كدام از این علل به عنوان علت اصلی شروع جنگ عراق علیه ایران مشكل است، اما تركیب همة این عوامل زمینه و موقعیت را برای اهداف جاه‌طلبانه صدام فراهم ساخته بود. خصوصاً اینكه با سقوط رژیم شاه، امریكا از انقلاب اسلامی و شعارهای آن ناخرسند بود.


منبع: برگرفته از کتاب جنگ ایران و عراق، پرسش‌ها و پاسخ‌ها، فرهاد درویشی، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
:: موضوعات مرتبط: تاریخ جنگ ایران و عراق
:: برچسب‌ها: دلایل و اهداف آغاز جنگ عراق و ایراننوع مطلب : روایتگری 8سال دفاع مقدس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 21 شهریور 1396
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 11 و 12 دقیقه و 29 ثانیه
female cialis review
http://buyvcialiosonline.com/
cialis 5mg reviews
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>order cialis</a>
cialis 100 mg
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 09 و 52 دقیقه و 25 ثانیه
viagra online australia
http://kskviagraed.com/
viagra for cheap
<a href=http://kskviagraed.com/>]viagra</a>
erectile dysfunction viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 03 و 44 دقیقه و 12 ثانیه
canada online pharmacy viagra
http://newmed1onlinev.com/
viagra online no prescription
<a href=http://newmed1onlinev.com/>viagra reviews</a>
viagra prescription online
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 03 و 24 دقیقه و 38 ثانیه
viagra drug
http://newgenericrx1pricev.com/
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>order viagra online</a>
best prices on brand viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 01 و 50 دقیقه و 42 ثانیه
personal loans for people with bad credit
http://paydayloanslomonline.com/
car title payday loans
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]pay day loans</a>
bad credit loan
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 01 و 49 دقیقه و 41 ثانیه
installment loans no credit check
http://paydayloansken.com/
small business loans bad credit
<a href=http://paydayloansken.com/>]payday cash advance online</a>
cash call payday loans
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 17 و 34 دقیقه و 12 ثانیه
cialis one a day
http://ccsialisonl.com/
cialis overnight
<a href=http://ccsialisonl.com/>]cialis without prescription</a>
viagra sales online
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 14 و 21 دقیقه و 47 ثانیه
viagra brand by online
http://newcheaprx1onlinev.com/
buy name brand viagra
<a href=http://newcheaprx1onlinev.com/>]viagra price</a>
viagra england
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 09 و 14 دقیقه و 09 ثانیه
cialis next day delivery
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis free trial
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>buy cialis online</a>
buy cialis online without prescription
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 09 و 06 دقیقه و 00 ثانیه
cheap brand name viagra
http://kskviagraed.com/
buy viagra generic
<a href=http://kskviagraed.com/>]buy generic viagra</a>
viagra brand 100 mg 4 pill
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 04 و 04 دقیقه و 30 ثانیه
cialis pill cutter
http://genericcialisienxprice.com/
cialis 5mg side effects
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]buy generic cialis</a>
cialis generique
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 02 و 05 دقیقه و 38 ثانیه
buy discount viagra
http://cheapviagraruvkmen.com/
female viagra does it work
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>viagra daily</a>
buy now viagra
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 01 و 23 دقیقه و 28 ثانیه
canadian pharmacy viagra
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>order viagra</a>
online viagra name brand
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 01 و 09 دقیقه و 15 ثانیه
personal loan
http://paydayloanslomonline.com/
debt consolidation loan bad credit
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]cash advance</a>
credit card bad credit
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 01 و 09 دقیقه و 01 ثانیه
same day payday loans
http://paydayloansken.com/
loan store
<a href=http://paydayloansken.com/>]quick cash loan</a>
american cash loans
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 15 و 18 دقیقه و 02 ثانیه
cialis and women
http://ccsialisonl.com/
cialis online uk
<a href=http://ccsialisonl.com/>]buy generic cialis</a>
viagra pill splitter
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 14 و 43 دقیقه و 28 ثانیه
cialis vs over the counter
http://buycialisenahonlined.com/
cialis long term effects
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>cialis samples</a>
buy cialis in canada
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 12 و 20 دقیقه و 26 ثانیه
buy viagra new york
http://genericsvagraonline.com/
india generic viagra
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]purchase viagra</a>
prescription viagra
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 23 و 40 دقیقه و 55 ثانیه
buy cialis online without a prescription
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis samples
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>generic cialis</a>
cialis online no prescription
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 21 و 22 دقیقه و 55 ثانیه
advances payday loans
http://paydayloanslomonline.com/
payday loans no checks
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]pay day loans</a>
cash advance near me
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 21 و 22 دقیقه و 54 ثانیه
personal loans people bad credit
http://paydayloansken.com/
are online payday loans
<a href=http://paydayloansken.com/>]cash advance payday loan</a>
buy payday loan leads
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 18 و 11 دقیقه و 08 ثانیه
cialis professional vs cialis
http://genericcialisienxprice.com/
cialis overdose
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]cialis</a>
cheap generic cialis
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 16 و 21 دقیقه و 24 ثانیه
viagra dosage
http://cheapviagraruvkmen.com/
how to get viagra
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>cheap generic viagra</a>
viagra pictures
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 16 و 02 دقیقه و 18 ثانیه
what happens if a girl takes viagra
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>viagra generic</a>
viagra brand without prescription
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 14 و 08 دقیقه و 16 ثانیه
cialis online pharmacy
http://ccsialisonl.com/
cialis 40 mg pills
<a href=http://ccsialisonl.com/>]cialis online without prescription</a>
best prices on brand viagra
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 05 و 40 دقیقه و 09 ثانیه
women and viagra
http://kskviagraed.com/
what is viagra used for
<a href=http://kskviagraed.com/>]order viagra</a>
sublingual viagra
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 05 و 08 دقیقه و 45 ثانیه
cialis professional review
http://buycialisenahonlined.com/
canadian drug cialis
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>generic cialis online</a>
cialis testimonials
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 02 و 35 دقیقه و 39 ثانیه
viagra sildenafil citrate
http://genericsvagraonline.com/
viagra online stores
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]purchase viagra</a>
viagra soft tabs online
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 22 و 46 دقیقه و 52 ثانیه
cialis 40 mg
http://cialisonlinednabpill.com/
buy cialis australia
<a href="http://cialisonlinednabpill.com/">cialis 20mg</a>
cheapest cialis online
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 21 و 51 دقیقه و 04 ثانیه
finance payday
http://paydayloansken.com/
unsecured loan
<a href=http://paydayloansken.com/>]cash advance payday loan</a>
personal installment loans poor credit
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است