۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
صدمین روز بحران در خلیج فارس؛

بحران عربستان و قطر به ۴۰ کشور عربی کشیده خواهد شد/ نقش تاثیرگذار اخوانی‌ها در تحولات سوریه و یمن/ اخوانی‌ها آینده تحولات منطقه را تغییر خواهند داد؟

اخوان المسلمین

بحران قطر و عربستان را نمی‌توان بحرانی دانست که بین یک کشور کوچک با همسایه بزرگ خود در جریان است و قطر سعی دارد برای برادر بزرگتر خود عرض اندام کند. بلکه بحران موجود نتیجه یک اصطکاک ایدئولوژیک است.


سرویس جهان مشرق - صد روز از وقوع بحران روابط سیاسی تعدادی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر که از روز ۵ ژوئن ۲۰۱۷ با قطع روابط دیپلماتیک ۴ کشور عربی به محوریت عربستان سعودی آغاز شد، می گذرد. در نتیجه این بحران چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین. اقدام به قطع کامل مناسبات دیپپلماتیک خود با قطر کردند و مدتی بعد تعدادی از کشورهای فقیر منطقه و آفریقا نیز که معمولا کمک های مالی از عربستان دریافت می کنند، به این جرگه پیوستند.

در رابطه با عوامل پشت پرده بحرانی ‌شدن مناسبات عربستان و قطر طی این مدت مقالات متعددی منتشر شده است. مجموعه عواملی که در این زمینه مطرح شده، شامل مواضع دو طرف نسبت به مناسبات قوی و مستحکم با ایران، فعالیت‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای قطر، پیشینه اختلافات گذشته میان دو طرف و مسائل ایدئولوژیک و عقیدتی و تأثیرات آن بر روند تحولات منطقه‌ای است.

اختلافات ایدئولوژیک و دینی گرچه بزرگترین عامل اختلافات میان دو طرف به شمار نمی‌رود، اما می‌تواند تأثیراتی گسترده‌تر نسبت به عوامل دیگر در آینده سرنوشت سیاسی منطقه داشته باشد. عمق این رقابت هنگامی مشخص می شود که متوجه شویم حدود ۴۰ کشور تحت تأثیر آموزه های اخوانی های قرار دارند و سعودی ها نیز سالیانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار برای گسترش آموزه های وهابی هزینه می کنند. این اختلافات علاوه بر این، یکی از عمیق ترین ابعاد اختلافات میان عربستان و قطر به شمار می رود ، می توان گفت درگیری های گذشته میان دو طرف نیز متاثر از همین رویکرد بوده است.

وهابیت تفکر دینی اسلامی است که زائیده محیط جغرافیای شبه‌جزیره عرب بوده و محصول محیط سخت و طاقت ‏فرسای جامعه بدوی کویر است. این جریان از قلب شبه‌جزیره عرب یعنی نجد نشأت گرفت که اساساً محیطی فرهنگی به شمار نمی‌آید. در مقابل این تفکر، اخوان المسلمین نتیجه فکری جامعه فرهنگی مصر است که یک جامعه مدنی و دارای تاریخ و تمدن چند هزار ساله است. علاوه بر تفاوت‌های محیطی، این دو جریان در ابزارهای تفکر و استنباط احکام با یکدیگر تفاوت جدی دارند و بسترهای مذهبی این دو تفکر نیز مختلف است. جریان وهابیت بر مذهب فقهی حنبلی استوار شده در حالی که جریان اخوان المسلمین بر اساس مذهب فقهی شافعی بنا نهاده شده است. وهابیت در استنباط احکام شرعی از کتاب، سنت و اجماع بهره می‌برد و به همین علت تقریباً یک تفکر نقلی-اخباری شمرده می‌شود، در حالی که اخوان المسلمین شافعی در استنباط احکام شرعی علاوه بر کتاب، سنت و اجماع از ابزارهای عقلی مانند قیاس و حسن و قبح عقلی نیز استفاده می‏کنند. شکی نیست که بعد عقلی یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که این دو جریان را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

تقابل تفکرات وهابی با آموزه های اخوانی

مشکل زمانی پدیدار می‌شود که رویکردهای سیاسی اخوانی قابلیت خود در تقابل با سلطه طلبی تفکر سعودی را حتی در داخل جامعه عربستان نشان می دهد. به همین علت است که سعودی ها از مدت ها پیش دشمنی با این گروه را در دستور کار خود قرار داده و از تمامی ابزارهای مالی و موقعیت خود در کشورهای عربی و اسلامی برای مقابله با آنها استفاده کرده‌اند.

مبنای اندیشه اخوانی شورش ضد حاکمیت جور با اندیشه دفاع از دموکراسی است. در این رویکرد فرقی نمی کند که حاکمیت جور نام اسلام را برای خود یدک بکشد یا نه. اخوانی ها ابزار دموکراسی را یکی از مهم ترین اصول پذیرفته شده خود می دانند و به همین علت است که موقعیت خوب در میان متفکران جوامع عربی برای خود دست و پا کرده‌اند. این مبانی به خودی خود شورش بر ضد نظام حاکمیت خانوادگی و استبدادی سعودی ها به شمار می رود.

ریشه‌های این اختلاف عقیدتی تنها منحصر به مبانی دینی نمی‌شود، بلکه ابعاد آن در سطوح مناسبات اجتماعی بین عربستان و کشورهای نظیر ترکیه و قطر و مصرِ دوران محمد مرسی قابل مشاهده است.  از این روست که بحران قطر و عربستان را نمی توان بحرانی دانست که بین یک کشور کوچک با همسایه بزرگ خود در جریان است و قطر سعی دارد برای برادر بزرگتر خود عرض اندام کند. بلکه بحران موجود نتیجه یک اصطکاک ایدئولوژیک است.

نکته دیگری که در فرایند مقایسه این دو جریان به نظر می‌رسد، بحث گسترش فکری آنهاست. در حال حاضر جریان اخوان المسلمین در حدود چهل کشور اسلامی طرفدار و شاخه دارد. شکی نیست که گسترش فکری اخوان در نتیجه نوآوری فکری آنها به شمار می‌آید؛ در حالی که گسترش فکری وهابیت در نتیجه برنامه‌ریزی‌های دولت عربستان سعودی است و هزینه‌های سرسام‌آوری که در این راه خرج می‌کند. ریاض سالانه بیش از ده میلیارد دلار برای تأسیس مساجد، مدارس علوم دینی (وهابی)،‌ چاپ قرآن و کتب مختلف و توزیع آنها به صورت رایگان و تربیت روحانی  و مبلغ وهابی از دلارهای نفتی خود هزینه می کند تا تعلیمات خود در میان کشورهای دیگر را گسترش دهد، اما جز در موارد معدود در آسیای میانه که در نتیجه فقر و فلاکت جوامع مسلمان موفقیت هایی برای خود کسب کرده، نتوانسته نظر نخبگان و جوامع اندیشمند و طبقات میانی جامعه عرب را با خود همراه کند. اخوان المسلمین با وجود ملاحظاتی که نسبت به عملکرد آن عنوان یک جنبش اسلام‌گرای سیاسی وجود دارد، در این زمینه بسیار موفق‌تر عمل کرده است.

آتش اختلافات اخوانی – وهابی زیر خاکستر بحران سوریه  

آنچه که طی سال‌های گذشته تا حدی باعث فروکش کردن این بحران شده و دو اردوگاه متخاصم را در برابر یک دشمن مشترک و زیر یک پرچم قرار داد، بحران سوریه و اصرار عجیب دو طرف برای براندازی دولت سوریه بود. این اتفاق طی چند سال همکاری‌های بی‌سابقه‌ای بین عربستان و قطر را به دنبال داشت. اگر این صغرای منطقی را در برابر کبرای پایان درگیری ها و برتری دولت سوریه بر موازنه های قدرت بدانیم، این نتیجه محقق خواهد شد که بحرانی که از صد روز پیش آغاز شده، بحرانی عمیق و آتشی است که گرچه مدتی را زیر خاکستر بحران سوریه باقی ماند، اما تا ابد نمی تواند خود را مخفی کند و زبانه های آن در نهایت دامن دو طرف را خواهد گرفت. به این ترتیب می توان نتیجه گیری کرد که حل و فصل سیاسی این بحران در کوتاه مدت قابل دسترس نیست و حتی تحلیلگران از راه حل های نظامی این بحران سخن می گویند.  

به همین علت بود که یکی از مهم ترین محورهای مطالبات عربستان و کشورهای دیگر تحریم کننده قطر، توقف حمایت از جریان های اخوان المسلمین و حماس است. دقیقا به همین علت بود که هیئت علمای ارشد عربستان اظهارات و فتواهای جنجال‌برانگیز و سوی برخی علمای ارشد خود منتشر کرد مبنی بر اینکه این جماعت اخوان المسلمین در مسیر صحیح قرار ندارد و بر حاکمان و ولایت امر خود شورش کرده و جایگاهی برای "معتقدات " قائل نیستند.

اخوان و وهابیت در دو راهی قطب های متخاصم در منطقه

منطقه در حال حاضر شاهد حضور در دادگاه آمریکایی سعودی از یک طرف و اردوگاه محور مقاومت با همراهی روسیه از طرف دیگر است. یکی از مواردی که باعث منازعه و درگیری‌های بیشتر بین قطر با ائتلاف سعودی تحریم کنده این کشور شده، همگرایی این کشور با محور مقاومت منطقه ای است. این همگرایی طی دوره اخیر باعث افزایش تمایل میان جریان های اخوانی برای همگرایی با برنامه های ایران و محور مقاومت در منطقه شده است. حساسیت این موضوع هنگامی افزایش پیدا می‌کند که می‌بینیم در نتیجه موازنه ‌های جنگی موجود در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای نظیر سوریه، یمن، عراق و لبنان این محور دست برتر را در اختیار داشته و می تواند آینده تحولات منطقه را بر اساس سیاست ها و خواسته های ملت های منطقه ترسیم کند.

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 21 شهریور 1396
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 05 و 26 دقیقه و 12 ثانیه
cash 1 payday loan
http://paydayloanslomonline.com/
payday loans today
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]online cash advance loan</a>
cant get a payday loan
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 05 و 26 دقیقه و 03 ثانیه
direct payday loans
http://paydayloansken.com/
installment loans poor credit
<a href=http://paydayloansken.com/>]online cash advance loan</a>
online loans for bad credit
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 02 و 57 دقیقه و 38 ثانیه
buy viagra overnight
http://newgenericrx1pricev.com/
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>buy generic viagra</a>
viagra overnight shipping
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 20 و 16 دقیقه و 25 ثانیه
lowest price cialis
http://ccsialisonl.com/
free cialis
<a href=http://ccsialisonl.com/>]order cialis online</a>
viagra sale
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 19 و 29 دقیقه و 34 ثانیه
order cheap cialis
http://veucialis.com/
discount generic cialis
<a href=http://veucialis.com/>]order cialis</a>
order cialis
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 17 و 07 دقیقه و 55 ثانیه
cialis uk sales
http://buyvcialiosonline.com/
cialis buy online
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cialis price</a>
is cialis safe for women
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 15 و 50 دقیقه و 20 ثانیه
generic cialis review
http://retcialis.com/
cialis srbija
<a href=http://retcialis.com/>cheap cialis</a>
buy online cialis
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 12 و 47 دقیقه و 24 ثانیه
buy viagra online cheap
http://kskviagraed.com/
viagra 100mg side effects
<a href=http://kskviagraed.com/>]buy viagra</a>
buy viagra
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 04 و 29 دقیقه و 08 ثانیه
cheap personal loans
http://paydayloansken.com/
personal loans poor credit
<a href=http://paydayloansken.com/>]cash advance</a>
cash loans no credit check
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 04 و 29 دقیقه و 03 ثانیه
same day cash advance
http://paydayloanslomonline.com/
poor credit loans
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]payday loans</a>
cash instant loan
دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 00 و 57 دقیقه و 26 ثانیه
viagra dose
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>cheap viagra</a>
where to buy viagra online
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 20 و 21 دقیقه و 30 ثانیه
over the counter viagra
http://cheapviagraruvkmen.com/
best place to buy viagra
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>viagra price</a>
herbal uk viagra
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 19 و 01 دقیقه و 23 ثانیه
women viagra
http://genericsvagraonline.com/
viagra and women
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]viagra samples</a>
cheap viagra online without prescription
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 18 و 00 دقیقه و 18 ثانیه
cialis 20mg generic
http://ccsialisonl.com/
cialis prescription online
<a href=http://ccsialisonl.com/>]buy generic cialis</a>
viagra cheap
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 17 و 32 دقیقه و 16 ثانیه
does cialis work for women
http://genericcialisienxprice.com/
cialis soft
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]generic cialis</a>
cialis sale
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 15 و 16 دقیقه و 08 ثانیه
cialis soft tabs online pharmacy
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis wholesale
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>cialis online</a>
cialis 20mg
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 13 و 53 دقیقه و 03 ثانیه
cialis 5 mg daily
http://buycialisenahonlined.com/
cialis daily 5mg
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>cheap generic cialis</a>
cialis for order
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 11 و 58 دقیقه و 21 ثانیه
cheap viagra for sale
http://kskviagraed.com/
viagra soft pills
<a href=http://kskviagraed.com/>]cheap generic viagra</a>
cheap viagra without prescription
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 00 و 39 دقیقه و 36 ثانیه
payday loans bad credit
http://paydayloanslomonline.com/
quick loan lenders
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]cash advance payday loan</a>
debt free
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 00 و 39 دقیقه و 31 ثانیه
best payday loan website
http://paydayloansken.com/
car title payday loan
<a href=http://paydayloansken.com/>]personal loans</a>
www paydayloan com
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 15 و 35 دقیقه و 41 ثانیه
viagra brand buy
http://buyviagrairncgeneric.com/
<a href=http://buyviagrairncgeneric.com/>viagra price</a>
viagra mexico
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 10 و 35 دقیقه و 02 ثانیه
cheap viagra for sale
http://cheapviagraruvkmen.com/
buy now viagra
<a href=http://cheapviagraruvkmen.com/>viagra generic</a>
cheapest viagra in uk
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 09 و 17 دقیقه و 27 ثانیه
buying viagra without prescription
http://kskviagraed.com/
viagra australia
<a href=http://kskviagraed.com/>]buy cheap viagra</a>
viagra brand without prescription
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 09 و 15 دقیقه و 30 ثانیه
order viagra online
http://genericsvagraonline.com/
online viagra name brand
<a href=http://genericsvagraonline.com/>]order viagra online</a>
generic viagra from india
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 07 و 45 دقیقه و 58 ثانیه
free cialis sample pack
http://genericcialisienxprice.com/
order cialis no prescription
<a href=http://genericcialisienxprice.com/>]order cialis</a>
cialis cheap
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 05 و 41 دقیقه و 00 ثانیه
cialis generic online
http://cialisonlinednabpill.com/
cialis free trial
<a href=http://cialisonlinednabpill.com/>cialis</a>
buy generic cialis online
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 04 و 18 دقیقه و 57 ثانیه
soft cialis
http://buycialisenahonlined.com/
cialis dosage 10mg
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>cialis samples</a>
cialis discount
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 01 و 00 دقیقه و 57 ثانیه
calculate interest loan
http://paydayloanslomonline.com/
best payday loan site
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]pay day loans</a>
business loans
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 01 و 00 دقیقه و 46 ثانیه
quick cash payday loans
http://paydayloansken.com/
cash instant loan
<a href=http://paydayloansken.com/>]payday cash loan</a>
cash loans not payday loans
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 16 و 08 دقیقه و 27 ثانیه
cialis original
http://ccsialisonl.com/
cialis soft pills
<a href="http://ccsialisonl.com/">cialis online</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است