۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
گفتگوی مشرق با کارگردان مستند «برادران»؛

مهدی نقویان: بالاخره بی‌بی‌سی فارسی دم به تله داد

مهدی نقویان

خارج از ایران با ابزار فرهنگی ایران هراسی به راه می اندازند و داخل ایران انقلاب هراسی، داخل مجموعه انقلابی، اصولگرا هراسی، به نظرم هراس از هراس راه می اندازند.


سرویس فرهنگ و هنر مشرق - شهادت قهرمانانه محسن حججی سبب شد یکبار دیگر، موضوع شهدای حرم در صدر اخبار و توجه افکار عمومی قرار گیرد. یکی از شهدای مظلوم مدافع حرم شهید مهدی نوروزی است که تا قبل از شهادت در سال ۱۳۸۸ مورد اتهامات فراوانی قرار گرفت. وقتی احوالات شهید حججی و مهدی نوروزی را بررسی می‌کنیم درخواهیم یافت که زیست چنین بزرگمردانی تفاوت چندانی با دیگر ندارد. به این بهانه با مهدی نقویان سازنده مستند همیشه ماندگار و درخشان «برادران» به گفتگو نشستیم. مستندی که کهنه نمی‌شود و همواره اثر مرجعی برای دیدن است.

*خود شما از میان کارهایی که ساختی تصور می‌کنی مخاطبانت شما را با کدام اثر می‌شناسند؟

- فکر ‌می‌کنم مستند برادران برجسته شد.

*بگذار کمی سئوال کلیشه‌ای بپرسم که چگونه وارد فضای مستند سازی شدید؟

من  فارغ التحصیل دانشگاه صدا و سیما هستم و  به صورت اتوماتیک، پس از اینکه درسمان تمام شد جذب سازمان شدیم. منتها کار کردن در سازمان صدا و سیما وقت آنچنانی از من نمی‌گیرد. به صورت شیفتی می‌آیم و می روم. چون از زمان دانشجویی اخوی من در روایت فتح بود. من هم در روایت فتح فعالیت می‌کردم. ۸۳ زمان ورودم به دانشکده بود و سال ۱۳۸۴ وارد موسسه روایت فتح شدم.

*زمان مدیریت باشکوه و جاودانه محمد آوینی؟

بله .

*شما، محمد صراف، محمد حسین مهدویان، اردلان عاشوری و...  . این روایت فتح عجب درخت پرباری بود به مدیریت بزرگی مثل سید محمد آوینی.

- آوینی سنگ بنای روایت فتح را درست چیده بود، من در دوران دانشجویی از شهرستان بلند شدم و به تهران آمدم. بعد درمحیط روایت فتح مسیر حرفه ای من دچار یک دگرگونی شد. اسم روایت فتح برای ما یک تقدس داشت. من به عنوان محقق به فضای مستند سازی ورود پیدا کردم، به صورت عملی هم گام‌هایی برداشتم. سال ۱۳۸۵ اولین کارم را شروع کردم سال  ۱۳۸۶ شد،  با عنوان «زخم تازه» که به چرایی تغییر نام خلیج همیشه فارس می‌پرداخت. جالب است که این کار من به عنوان  یک اثر دانشجویی پخش شد و کار دانشجویی موفقی بود. از آن پس به صورت جدی‌تری با روایت فتح ادامه دادم. مجموعه «یوسف رضا» را در مورد شهید «ابولفتحی» را برای روایت فتح ساختم. یک سه گانه درباره اسرای لبنان بود که سمیر قنطار هم در بخشی از مستند هست، در مورد مبادله اسرای لبنانی  ساختم. آغاز فعالیت‌های جدی من با دوران فتنه گره خورد  و من دو مستند درباره فتنه ساختم یکی با عنوان «نگهبان آرا» و دیگری «انتخاب در» بود. «هزاران سنگر» درباره حادثه آمل بود. من واقعا در دوران روایت فتح کار مستند سازی را کار یاد گرفتم، چون من دانشجویی بودم که با حرفه‌ای ها کار می‌کردم. 

 *پس از دوران ماندگار و مانای سید محمد آوینی بقیه بچه های ارزشی و انقلابی در این سالها درفضای اداری در روایت فتح گله و شکایت فراوانی دارند.

پس از سید محمد آوینی اتفاقی که باید در روایت فتح بیفتد، نیفتاد یعنی دوستان متعهد آمدند اما خیلی متخصص به این حوزه ورود پیدا نکرد، پاشنه آشیل دوران سید محمد آوینی این که  متخصص متعهد کمتر در آن مجموعه دیده شد. این اتفاق برعکس افتاد. حتی زمان مدیریت مرتضی شعبانی هم اتفاق خاصی نیفتاد. پس از اینکه آقامرتضی شعبانی هم رفت کسی آنجا نبود. خیلی عجیب است که این بخش یک سال و نیم مهمترین سازمان فرهنگی جریان متعهد اصلا مدیر نداشت.

*این شکل گیری دار و دسته خوب و متعهد مستند ساز و فیلمسازان ارزشی در دوران اصلاحات شکل می‌گیرد.چگونه؟! چون اصلاحات می‌خواست ریشه تریبت هنر ارزشی و هنرمند ارزشی را بسوزاند.

ببین یکی دو نفر از ما با باقی بچه هایی که اسم آوردی متفاوت هستند. بخشی از فعالان سینمایی روایت فتح بچه های سوره بودن و ما از بچه‌های سوره نبودیم.محمد نصیری، محمدحسین مهدویان، اردلان عاشوری، محمد پیغمبرزاده همه آنها بچه‌های سوره بودند. چون مدیر بخش مستند و تجربی، اردلان عاشوری بود و بچه‌های سوره را را با خودش به روایت فتح آورد. من هم که اشاره کردم به واسطه اخوی روایت فتح رفتم و ما همه با هم قاطی شدیم. گرایشات سیاسی دوستان هم اصلاح طلبی بود که متفاوت با فضای سیاسی آن دوران نبودند.

*چرا اینقدر کارهایی که ساختی گل کرد و محبوب شدی ؟

جهان فیلمسازی را کنار بگذاریم ، ایده برای فیلمسازی خیلی مهم است. سوژه ای که انتخاب می‌کنیم خیلی مهم است. رمز و ملکه درباره امپراطوری انگلیسی، گاو خشمگین درباره وال استریت و . سایر آثار من درباره یک موضوع ملتهبی هست و به نظرم ایده بسیار مهم است.

*اتفاقا یکی از سئوالاتم در مورد فعالیت‌های شما همین است آثار شما کار کردن در مورد داخل بسیار دشوار است. چون نیاز به آرشیو و پژوهش دارد. من گله ای که به جریان مستند سازی انقلابی دارم این است که پژوهش در کارشان ندارند.

من در دوران دانشجویی یک نکته بسیار خوب را یاد گرفتم.  بهروز افخمی استاد مستقیم مانبود در  ورک‌شاپ‌های افخمی ما دوره‌ای را با ایشان گذراندم. به صورت داستانی از ایشان آموختم سینما، چه داستانی، چه مستند، از هر چیزی مهمتر  داستان  است. اول  داستان تعریف کنیم که حلقه مخاطب به فیلم ما گیر کند. من بعدا عملا در کارهایم را دیدم که داستان وقتی برای مخاطب تعریف می‌کنیم، مخاطب با انگیزش بیشتری اثر را تماشا می کند. برایش مهم است که سرنوشت کاراکترهای قصه چه می‌شود و ماجرا چه می شود. منتها ممکن است ته قصه خوشش نیاید و متوجه شود، چه داستان بدی را برای مخاطب تعریف کردیم، ولی پای داستان می‌نشیند،شاید مخاطب خوشش هم بیاید، صحنه ای را می بیند و می رود.

 *تفاوتی که رمز و راز ملکه دارد پژوهش است و بر اساس استارت خبری ساخته نشده است. از نظر مدیران فرهنگی سفارش دهنده، آیا پژوهش در یک اثر مستند اجری دارد یا بی ارزش است. چون خیلی مستند خوب انقلابی در طول این سال‌ها تولید شده که ضعف پژوهش در آن مشهود است.

به هر حال مدیران فرهنگی نیرو تربیت می‌کنند و بچه های تولید هم ذائقه مخاطب را شکل می دهند. مدیران فرهنگی در حوزه مستند سازی به مسئله پژوهش اصلا اهمیتی نمی‌دهند و در برآورد های مالی اصلا پژوهش را در نظر نمی‌گیرند. وقتی به تحقیق و پژوهش اهمیتی نمی‌دهند فیلمساز هم برایش اهمیتی ندارد که  چه تحقیق بکند، چه نکند. برای مدیر فرهنگ فرقی ندارد، همه دنبال رزومه سازی هستند. منتها در کارهای خودم دستمزدها را کاهش می‌دهیم و به تحقیق پول بیشتری اختصاص می‌دهیم ب برای خودم همیشه در درجه اهمیت داشته است. هیچ وقت هم برآورد مالی درستی نداشتم، اما سعی  کردم در سایر موارد در حین فیلمسازی صرفه جویی کنم و در حوزه های دیگر هزینه کنم.

*تحقیق رمز و راز ملکه و گاو خشمگین با خودت بود.

بیشترش روی دوش خودم بود. یکی از دلایلی که زیاد کار می‌کنیم این که تیم مشخصی داریم. به جرات اگر موضوع ۲۰۳۰ را راه اندازی کنند و به ما سفارش بدهند ظرف مدت یکماه یک کار عالی به آنها تحویل خواهیم دارد. یعنی این توانایی را داریم.

*چی توی مستند برادران وجود دارد که قلابش به قلب مردم گیر کرد.

سال ۱۳۸۸ اتفاقات پیچیده زیادی در این مملکت افتاد. در این حوزه من هم کار کرده بودم. منتها انگار ساخت مستند برادران باری روی دوش من بود. خبرنگاران و برخی همکاران شما سعی می کردند مرا به عنوان فیلسماز فتنه معرفی کنند و دائما به من می‌گفتند چرا در مورد فتنه مستند می‌سازی. من هم جواب می‌دهم هر وقت آنها(رسانه‌های روبرو) در مورد فتنه فیلم نساختند، من هم در مورد فتنه فیلم نخواهم ساخت.

من دارم می‌بینیم که هر سال به مناسبت سالگرد فتنه ۸۸ فیلم جدیدی پخش می کند . من و تو همچنان روی این موضوع کار می کند. خیلی سیستماتیک دارند کار می کنند و من می دیدم این خلأ درون جبهه فرهنگی انقلاب وجود دارد  و سعی می کردم هر سال یک کار بسازم. برادران شهید «مهدی نوروزی» یکی از بزرگان در دفع فتنه ۸۸ است. من ماجرای او را نمی شناختم، معمولا اطلاعات چون درگیر کار هستم خیلی مطالعه زیاد می کنم. من اصلا دفترچه‌ای دارم هر خبری را یک خبر جذاب است یادداشت می کنم.مثلا چیزهای جالبی که برایم می رفتند را یادداشت می‌کنم، چیزهای که در تلگرام می بینیم می‌نویسم .

*کاراکتر شهید نوروزی از چه زاویه‌ای برایت جذاب بود؟

من ایشان را نمی شناختم ارتباطش را با فتنه نمی‌دانستم. فقط خواندم در عراق شهید شد و ایشان همان کسی بود که سال ۱۳۸۸ به عنوان حسین منیف اشمر معرفی شد. به عنوان یک نیروی لبنانی .این موضوع برایم جالب بود. پیش خودم گفتم که فامیلی ایشان که نوروزی است. بعد می گویند حسین منیف اشمر. اما وقتی شهید شد تازه فهمیدیم که ایشان شهید نوروزی است و منیف اشمر نیست.یعنی در یک جایی ایشان را به عنوان شهید منیف اشمر معرفی می‌کردند و تکذیب هم نشد. موضوع برایم جالب بود، اما دلم هم کمی گرفت چون حس می‌کردم شهید مظلومی بوده که او را بعنوان دیگری معرفی می‌کردند، چون در رسانه‌های فارسی زبان خارجی خیلی او را هدف قرار دادند.

و او در طول دوران فتنه که او را به عنوان منیف اشمر معرفی می کردند و ایشان هیچ وقت از خودش دفاع نمی‌کرد. این موضوع برایم کنجکاوی برانگیز بود و در مورد ایشان تحقیق کوچکی کردم. موضوع برایم روشن شد. ایشان  سال ۸۸ روز انتخابات می رود به ستاد قیطریه و آنجا را با حکم قضایی تعطیل می‌کند. بعد آنجا از او عکس می گیرند و او چون تیپش تیپ لبنانی بود، او را به عنوان منیف اشمر معرفی می‌کنند. اولین خبر را بی‌بی‌سی و صدای آمریکا منتشر می‌کند.

حتی «بی‌بی‌سی» به شکل گسترده‌ای روی این خبر کار می‌کند. تصور کن بی‌بی‌سی که هیچ وقت دم به تله نمی‌دهد، دم به تله داد. چون بی‌بی‌سی فارسی ترس دارد به عنوان دروغگو شناخته شود و سر این قضیه کاملا اشتباه کرد. کارشناش آوردند با این موضوع که حضور حزب الله لبنان را در میان نیروهای قضایی و پلیسی ایران تشریح کند. خیلی برایم جالب بود به عنوان کسی که در خط مقدم جمهوری اسلامی می‌جنگید در صف اول فتنه اینهمه خبر در موردش منتشر می‌شد و ایشان همچنان سکوت می‌کرد و چیزی نمی‌گفت. گویی به نظام ادای دین کرده باشد. من فکر می‌کنم که در این مورد او به نظام ادای دین کرده بود و سئوالی که برایم پیش آمد این بود دیگر چه ضرورت داشت که برود در عراق بجنگند.

ما اگر جای شهید نوروزی بودیم پیش خودمان می گفتیم ما دیگر وظیفه‌مان را انجام دادیم. اگر ما بودیم پیش خودمان می گفتیم که  ما فحش و باتوم فتنه ۸۸ را خوردیم دیگر چه لزومی دارد برویم عراق بجنگیم.این مسائل برای من سئوال بود و حدس می زدم این سئوالاتی که برای بدست آوردن جوابش جذاب است و برای مخاطب هم می تواند جذاب باشد. عزم خود را جزم کردم که در مورد شهید مهدی نوروزی مستند بسازم.۲۰ دی ماه ۱۳۹۳ به شهادت رسیده بود. اگر قرار بود ساخته شود باید سالگرد شهادتش یا ۹ دی سال بعد ساخته می شد و به همین دلیل یکسال برای ساخت این مستند من فرصت داشتم.من حقیقت هفت هشت ماه هرجا این طرح را می‌بردم کسی طرح مرا تحویل نمی‌گرفت.برای هیچ کس هیجان انگیز نبود. تصور کن شهدای زمانه ما برای مسئولان فرهنگی ما جذاب نیستند که در موردشان مستند ساخته شود.

پیش خودم می گفتم حتما برای من جذاب است، شاید سوژه جذابی از دید عمومی نباشد. شاید قسمت نیست و ما وارد این کار بشویم و در آن بمانیم. با توجه به اینکه همه در مورد ۹ دی می‌آیند موضوع سفارش می دهند اما این موضوع برای کسی مهم نبود.  مهر ۱۳۹۴ بود ، سه ماه فرصت داشتم. عزم خودم را جزم کردم و گفتم به هر شکلی شده می‌روم لبنان و با پول شخصی این مستند را می سازم. پیش خودم گفتم اگر کسی حمایت نکند، مثل مستندهای قبلی با هزینه شخصی آنرا خواهم ساخت و این فیلم را هم همینطوری می‌سازم. انشااله که کار خوبی بشود و بتوانیم آنرا بفروشیم و پولش را بگیریم. داشتیم به جشنواره نزدیک کم می‌شدیم که دوستان جشنوراه عمار گفتند که طرح شهید مهدی نوروزی را اگر دوست داری ما حمایت خواهیم کرد و با آنها کار کردیم. یک سفر به لبنان رفتیم که البته من قبل از اینکه به لبنان بروم فیلمنامه‌ام را آماده کردم .

شیوه کاریم هم همین است. من برای هر مستندی باید طبق فیلمنامه جلو برویم. موقعی که ما رفتیم بیروت بمب گذاری شده بود و ضاحیه بشدت امنیتی بود. ما هم سفرمان پنج الی شش روزه بود و برگشتیم. به ما گفتند توانستی چیزی بگیری. در صورتیکه ما وقت هم زیاد آوردیم چون دقیقا می‌دانستم چه چیزهایی را باید بگیرم. چهار تا پلان شهری، چهار تا پلان روستا ، شهید اشمر و مصاحبه با خانواده شهید اشمر وکه خیلی با برنامه ریزی آنرا انجام دادیم و توانستیم این بخش‌های لبنان را بگیریم. سه تا سکانس بود یکی معرفی منیف اشمر بود، کی هست و چه ربطی به ماجرای داستان ما دارد. یکی در مورد فتنه بود و آخری در مورد شهید نوروزی بود .من فیلمنامه را نوشتم با چیزی که از کار درآمد تنها دو خط برابری می‌کرد. یعنی من از شهید نوروزی یک چیز کلی می‌دانستم که همان برایم کفایت می کرد. منتها رسیدیم به سکانس شهید نوروزی خودش ایشان مارا به یک سمت مشخصی راهنمایی می کرد.

*حتی کسانی که رویکرد سیاسی شما را دوست ندارند این مستند را خیلی دوست دارند من توی فضای مجازی این اتفاق را به چشم دیدم که مستند برادران از جانب مخالفان سیاسی‌اش ستایش شد. چرا ؟

من با آقای ناصر طهماسب تماس گرفتم تا روایت این کار را باصدای ایشان ضبط کنیم. خیلی با احتیاط به ایشان گفتم چون قبلا هم با هم کار کرده بودیم و دلم نمی‌خواست که باهم رودربایستی داشته باشیم. شاید این موضوع سیاسی داخلی را دوست نداشته باشد. گفت بفرست بخوانم. منتها من موضوع را برایش گفتم که بنده خدایی به نام آقای نوروزی است که ایشان را در جریان اغتشاشات اشتباه می‌گیرند و بعد معرفی می‌کنند به عنوان یک لبنانی، بعد ایشان پارسال شهید می‌شوند و تازه فهمیدند که ایشان لبنانی نیست. 

ایشان پاسخی داد که جواب موضوعی است که مطرح کردید. گفت ایده بسیار خوب و انسان دوستانه ای است در مورد آدمی که اینهمه تهمت به او زدند . ایشان فیلمنامه را خواند و آمدن برای همکاری در این پروژه .به نظرم  چه چپ باشی، چه راست، چه بنفش چه هر رنگ دیگری با حقیقتی در این مستند مواجه خواهی شد که به دروغ به ایشان نسبت داده شده است.در مورد دوستانی که در مرود فیلم از نظر سیاسی جبهه می‌گیرند به آنها گفتم من زرنگی‌ام این بود که سوژه ای را انتخاب کردم. که روایتش اینطوری شده و شما نمی‌توانید بگویید سوژه مورد داری است. ممکن است خیلی‌ها با شهید نوروزی مشکل داشته باشند اما به این شهید بزرگوار تهمت زده شد و در رسانه‌ جار زدند که به جای یک ایرانی لبنانی جا بزنید. اینقدر جو هولناکی  در سال ۸۸ حاکم بود که ما هم تصور می‌کردیم عده‌ای از لبنان آمدند. الحمدالله روح شهید در مستند ما جان دارد.

*شهید زحمت کشی بود که برای انقلاب خیلی تلاش کرد. خودتان چیز بیشتری از این موضوع متوجه شدید؟

من برای تولید این مستند اصلا نمی‌خواستم به کرمانشاه بروم.اینجا از همسرش مصاحبه گرفتم که اتفاقا مصاحبه بسیار خوبی شده بود. قبل از اینکه همسر ایشان را پیدا کنیم به کرمانشاه زنگ زده بودیم که دیدم بنده خداها منتظر هستند و به این شهر رفتیم و فیلم تبرک شد. در کرمانشاه مادر و برادر  ایشان ما را به ناهار دعوت کردند اما اجازه نمی‌دادند که چیزی ضبط کنیم و رفاقتمان با برادر ایشان ادامه پیدا کرد. برادر ایشان گفت که شهید نوروزی سرباز بود و بندرعبارس بود و رفت برای مبارزه با اشرار و.... . تصور کن! همه اینها دقیقه ۹۰ به فیلم اضافه شد. بعد مبارزه با فساد اقتصادی و فتنه سبز، سلوک زیبایی از یک حزب اللهی واقعی را در جمهوری اسلامی  برایم تعریف کرد که اصلا قرار نبود در فیلم گفته شود.

*از این کاراکترهای مدعی سفره انقلاب نبود.

یکی از سئوالاتی که برای من مطرح بود این بود و می‌خواستم جواب بدهم همین بود که ایشان چرا بعد از  ۱۳۸۸  باهم وسط میدان مبارزه بود. می‌توانست مدعی شود و... چون برادرزاده سردار نوروزی (کاک بهرام معروف) است. سردار نوروزی جانشین کل فرمانده نیروی انتظامی بوده و خیلی از سرداران شناخته شده نیروی انتظامی است. اصلا شهید نوروزی بواسطه ایشان وارد نیروی انتظامی شدند.

ایشان آقازاده‌ای بود که وارد نیروی انتظامی شد، منتها اولین جایی که رفت، رفت برای مبارزه با ریگی در سیستان و بلوچستان. شهید نوروزی در طول خدمتش دائما درجاهای ملتهب بود. می‌توانست بیاید تهران فرمانده بشود یا یک نقطه VIP در نیروی انتظامی خدمت کند. با این سئوالات و پیش فرض ها رفتم برای ساخت مستندی درباره ایشان. حیف است که شهید نوروزی را خوب نشناختیم، شهیدی که در زمان هیچگاه متوقف نشد. مثلا ادعا نداشت که چون من با جندالشیطان و ریگی مبارزه کردم و پس از یک دوره مبارزه دنبال عافیت طلبی برود. می‌دید جای بعدی کارزاری هست بدان ورود می‌کرد. پس از مبارزه با ریگی ، صف اول مبارزه با فتنه بود و شهید نوروزی حضور داشت. می‌دید سنگر بعدی مبارزه، مبارزه با فساد اقتصادی است رفت قوه قضائیه . همیشه وسط میدان بود. تصور کن روی سابقه لبریز از مبارزه‌اش هم هیچگاه هیچگاه مانور نمی‌داد. مثلا ما فیلمسازان یک فیلم می‌سازیم سه سال توی فیلممان می‌مانیم و روی همان نیمچه فیلممان مانور می‌دهیم.

* مستندهای انقلابی خیلی خوب دیده می شود به نظرت دلیلش چیست ؟

فقط جشنواره عمار. اگر فضای جشنواره عمار نبود هیچگاه دیده نمی‌شدیم.به هر حال راه‌اندازی جشنواره عمار نیاز به یک تیزوهوشی فوق العاده‌ای دارد که از امثال اداره‌کنندگان برمی‌آید. بچه های حزب اللهی  کار می‌کنند و برجسته می‌شوند و جشنواره عمار است که از آنان یک هنرمند می‌سازد. در سال اول جشنواره  فیلمی که خیلی برجسته شد مستند مشتی اسماعیل بود. چه ربطی به جریانات سیاسی حاکم داشت؟! این دوستانی که دائما عمار را دسته‌بندی می‌کنند یکبار به این مسئله فکر کرده‌اند. مشتی اسماعیل داستان گندمکاری بود که مخلص بود. فکر می‌کنم جشنواره عمار از همان ابتدا مخلص بود، مثل ذات انقلاب. خارج از ایران با ابزار فرهنگی ایران هراسی به راه می اندازند و داخل ایران انقلاب هراسی، داخل مجموعه انقلابی، اصولگرا هراسی، به نظرم هراس از هراس راه می اندازند. جشنواره عمار به صورت طبقه بندی شده این هراس را از بین خواهد برد.

*کی فیلم داستانی می‌سازی؟

بزودی ...

*گفتگوی بعدی ما زمانی که فیلم داستانی ساختی.

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 5 شهریور 1396
سه شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 12 و 55 دقیقه و 14 ثانیه
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read
more of your useful information. Thanks for the post.

I'll definitely comeback.
یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 16 و 56 دقیقه و 08 ثانیه
سلام بهترین خوبین؟!؟
وب زیبایی دارید،ایشالا که همیشه موفق باشید.
میشه ازتون خواهش کنم از وب منم دیدن کنید و با هم تبادل لینک داشته باشیم
ممنونم و منتظرتونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است