۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
به بهانه‌ی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه در مجلس،
مدیران تراز جمهوری اسلامی ایران در مکتب امام کدام‌اند؟
مسئولین و افراد صاحب‌منصب در حکومت، یکی از ارکان مهم هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند که تعالی و پویایی جامعه منوط به نقش‌آفرینی و عملکرد مثبت آن‌ها در جامعه است. لذا مسئولین می‌بایست برای نقش‌آفرینی مفید و مؤثر دارای برخی شاخص‌هایی باشند که نوشتار پیش‌رو به بررسی این شاخص‌ها در مکتب امام خمینی (ره) پرداخته است.

گروه سیاسی برهان/ ملیحه نیک‌روش؛ منظور از مسئولان و کارگزاران، هیئت حاکمه، مقامات و مأموران اداری است. هیئت حاکمه همان مقامات سیاسی‌ای هستند که اصول سیاست و خط‌مشی عمومی دولت را طرح و تعیین می‌کنند و مأموران اداری افرادی هستند که اصول و خط‌مشی عمومی دولت را به اجرا در می‌آورد.
 
در یک جامعه‌ی دینی کارگزاری و پذیرش مسئولیت، بایستی با مکانیسم جامعه‌ی دینی تناسب نهادی و ساختاری داشته باشد. کارگزاری در سیستم حکومت دینی از مکانیسم ویژه‌ای برخوردار است و کاملاً صبغه‌ی دینی دارد و نمی‌تواند همچون سیستم‌های بشری معطوف به مقوله‌هایی همچون قدرت، سود و لذت باشد، بلکه ساختار کارگزاری دینی معطوف به ارزش‌ها و سنن الهی و بایدها و نباید‌های اخلاقی، حقوقی، اجتماعی و سیاسی است که به لحاظ محتوا، آن را از سیستم‌های کارگزاری بشری کاملاً متمایز و جدا می‌سازد. بدین صورت کارگزاری نظام دینی، اجرای عملیاتی اندیشه‌های الهی در حق جامعه و حکومت است و در راستای ارزش‌های دینی و به مرحله‌ی عینیت رساندن آن‌هاست. در عمل اجتماعی و انجام وظیفه، کارگزاری می‌بایست به بخش اعلا و قلمرو کلیدی حاکمیت، یعنی محور توحید و ولایت بنگرد و اعمال خود را در حوزه‌ی کارگزاری با توجه به این حوزه گزینش نماید. از این رو، کارگزاران نظام دینی همچون کارگزاران الهی هستند که رشد عقلانی و معرفتی جامعه را سبب می‌شوند و ایجاد و حفظ امنیت اجتماعی و تأمین معیشت و اقتصاد و رفاه جامعه و در نتیجه ایجاد رشد زمینه‌ی جامعه‌ی انسانی تا بی‌نهایت را فراهم می‌سازند.
 
کارگزاری در نظام دینی حرکتی الهی و معنوی است که از طریق آن، زمینه‌ی پیدایش مدینه‌ی فاضله مهیا می‌شود. با توجه به تفاوت‌های جوهری کارگزاری نظام دینی با نظام‌های سودمحور، کارگزاری در نظام دینی، مقوله‌ی ابزاری است؛ یعنی ابزار تحقق عدالت و معنویت و نوعی امانت‌داری است، زیرا مردم حاکمیت بر خود را به امانت به او می‌سپرند و به همین جهت امری معطوف به خدمت است و طبیعتاً کارگزار باید شایسته‌ترین باشد.(1)
 
مسئولین در اندیشه و بیانات امام خمینی (ره) با مصادیقی نظیر خدمت‌گزاران و کارگزاران نظام خود را نمایان می‌سازند. بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران معتقد بودند که کارگزاران باید از ویژگی‌های اخلاقی برجسته‌ای برخوردار باشند و در فعالیت‌های خویش به خداوند، فرامین او و مصالح مردم توجه نمایند تا بتوانند رضایت خدا و بنده‌های او را کسب نمایند. برای دستیابی به این مهم، در مکتب و اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، کارگزاران و مسئولین باید دارای معیارهایی باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:
 
1.          نزدیکی مسئولان با مردم و مردمی بودن آن‌ها
 
یکی از ویژگی‌های مسئولان، مردمی بودن و رفاقت آن‌ها با مردم است. امام خمینی (ره) در این زمینه معتقد بودند که مسئولان در هر مقام و منصبی که هستند، باید با مردم رابطه‌ی نزدیک و صمیمی داشته باشند و به تعبیر ایشان، «رفیق» مردم باشند. چنین خصلتی از ویژگی‌های کارگزاران و مسئولین در زمان معصومین بوده و همواره مورد توجه ایشان قرار داشته است. ایشان در جایی می‌فرمایند: «ایران همین است که می‌بینید. نخست‌وزیرش، وزیر خارجه‌اش، رئیس‌جمهورش، رئیس مجلسش، همه یک مردم عادی هستند و با مردم رفیق هستند. باید با مردم آشنا شد.»(2)
 
2.         احترام به آرای عمومی
 
به اعتقاد امام راحل، آرای عمومی و نظریات شهروندان باید مورد احترام همگان باشد و مسئولین وظیفه دارند تا به آرای عمومی احترام بگذارند و حق ندارند برخلاف میل و خواسته‌ی مردم عمل نمایند؛ زیرا مردم ولی نعمتان جامعه‌ی اسلامی محسوب می‌شوند. ایشان می‌فرمایند «زمام‌داران مردم باید ضوابط اسلامی را در جامعه و در همه‌ی سطوح به دقت رعایت نمایند و حتی پاسدار آن باشند. دقیقاً باید به آرای عمومی در همه جا، احترام بگذارند.»(3)
 
3.        مشورت با مردم در امور جاری مملکت
 
به اعتقاد امام خمینی (ره)، در حکومت اسلامی نیز تکیه بر رأی مردم حائز اهمیت است و مسئولین باید در همین راستا، با رعایت موازین شرعی و قانونی، تابع خواسته‌های ملت باشند و در این مسیر برای انجام دادن بهتر کارها، باید با مردم مشورت کنند و از نظریات آن‌ها آگاه شوند. ایشان در این خصوص می‌فرمایند: «در این حکومت به طور قطع باید زمام‌داران امور، دائماً با نمایندگان ملت در تصمیم‌گیری‌ها مشورت کنند و اگر نمایندگان موافقت نکنند، نمی‌توانند به تنهایی تصمیم‌گیرنده باشند.»(4)
 
4.         خدمت‌گزاری و خدمت کردن به شهروندان
 
از دیدگاه امام خمینی (ره)، خدمت‌گزاری وظیفه‌ی مسئولان است؛ زیرا معتقدند که حکومت و دولت از برای مردم است و به وسیله‌ی بودجه‌ی ملت پا برجاست. بنابراین، مسئولین باید سعی نمایند تا حوائج و نیازهای مردم را رفع نمایند و وظیفه‌ی اصلی آن‌ها خدمت کردن به خلق خداست. ایشان در این خصوص می‌فرمایند: «دولت مال مردم است؛ بودجه‌ی مملکت از جیب مردم است؛ شما نوکر مردم هستید؛ دولت‌ها خدمت‌گزار مردم‌اند.»(5) البته ایشان معتقدند که خدمت‌گزاری زمینه‌های ایجاد پایگاه ملی برای مسئولان را فراهم می‌نماید و همین امر تسهیل‌کننده‌ی فعالیت‌های آن‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا مردم همراه و پشتیبان آن‌ها هستند.
 
5.         ساده‌زیستی و بی‌آلایش بودن
 
سبک زندگی امام خمینی (ره) بسیار ساده و بی‌آلایش بود و در همین راستا، مسئولان را نیز به ساده‌زیستی و مناعت طبع تشویق می‌کردند و با بهره‌گیری از سبک زندگی معصومین و بزرگان دین، به کارگزاران جمهوری اسلامی توصیه می‌نموند تا دوری از اشرافیت و تجمل‌گرایی را سرلوحه‌ی خویش قرار دهند. از دیدگاه امام خمینی (ره)، کارگزاران حقیقی نظام اسلامی باید سعی نمایند تا با ساده‌زیستی، همراهی و همدلی خویش را با مردم نشان دهند و در طبقه‌ی مرفه‌تر از مردم نباشند.
 
6.         فروتنی و برخورد صحیح با مردم
 
امام خمینی (ره) می‌فرمایند: «در سخنان معصومان (ع) سفارش شده است که هر مسئولی باید مقام و منصب خویش را امانتی الهی بداند و همگان را از عدل و احسان خود بهره‌مند سازد. مسئولان توجه کنند که وقتی قدرت دستشان آمد، بیشتر مواظب باشند که متواضع باشند؛ به‌خصوص با محرومین و قشرهای محروم، که این انقلاب ثمره‌ی تلاش‌ها و خون‌های ریخته‌شده‌ی آن‌هاست.»(6) از این رو، امام (ره) تأکید زیادی بر فروتنی، تواضع، سعه‌ی صدر و برخورد صحیح با مردم داشتند و این اصول را برای کارگزاران به طور متوالی تذکر و توصیه می‌نمودند. به عقیده‌ی ایشان، اخلاق حسنه در برخورد با مراجعین به ادارات و سازمان‌های دولتی امری پسندیده و مورد توجه بوده و می‌تواند زمینه‌های تعالی کارگزاران دولتی و سازمان‌ها را به همراه داشته باشد.
 
استحکام و بقای هر نظام و حکومتی، بستگی به عدالت کارگزاران و اقامه‌ی عدل در میان مردم و جامعه است. اجرای عدالت،مردم را به نظام خوشبین و امیدوار ساخته و در مقابل تبعیض و ناعدالتی مردم را بدبین و از صحنه خارج می‌سازد.
 
7.         رعایت موازین شرعی و معیارهای دینی در کارها
 
به تعبیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی، رعایت موازین شرعی و دینی یکی از معیارهای مهم در جامعه‌ی اسلامی است که باید مدنظر مسئولان قرار گیرد و در خدمت‌گزاری خویش، به این اصول پایبند باشند و از آن‌ها تخطی ننمایند: «ما معیارها را باید معیارهای الهی قرار بدهیم، و پیروزی و شکست [را] هم در همان میدان الهی تشخیص بدهیم.»(7) رعایت معیارها و موازین الهی و شرعی توسط کارگزاران سبب سعادت و تعالی نظام سیاسی و مردم می‌شود؛ لذا امام راحل بر این اصل تأکید بسیار داشتند.
 
8.        رعایت عدالت و امانت
 
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که امام خمینی برای مسئولان و کارگزاران در نظام اسلامی بسیار تأکید کرده‌اند، رعایت عدالت و امانت از سوی کارگزاران است. این دو قانون مهم اسلامی (حفظ امانت و عدالت در حکومت) زیربنای یک جامعه سالم انسانی است و هیچ جامعه‌ای خواه مادی یا الهی بدون اجرای این دو اصل سامان نمی‌یابد. (8) امام خمینی (ره) در رابطه با رعایت امانت و عدالت از سوی کارگزاران می‌فرماید: «پاسداری از عدالت این است که پاسدار، خودش دارای عدالت باشد تا بتواند پاسداری از عدالت کند. اگر گروهی در جامعه دارای عدالت نباشند و همان طور که دستگاه سابق، دستگاه تعدی، ظلم و تجاوز به مردم بود، این گروه هر کسی که باشد تا آن اندازه که دستش می‌رسد همان کارهای رژیم سابق را می‌کند؛ این گروه نمی‌توانند پاسدار عدالت باشند.»(9)
 
9.         قانون‌مداری در امور کارگزاران
 
توجه به قانون و عمل به مقررات باید سرلوحه‌ی کار مسئولان باشد. به نظر امام خمینی (ره)، بی‌توجهی به قانون، هرج‌و‌مرج را به همراه خواهد داشت و درعین‌حال، مردم نخواهند توانست تا به امور جاری خود برسند. به همین دلیل، امام خمینی (ره) بارها توجه به قانون را توصیه نموده‌اند و در خصوص کارگزاران و مسئولین می‌فرمایند: «آن‌ها را به مسائل اسلامی دعوت کردم، به عمل به قانون دعوت کردم.»(10)
 
10.       اهمیت به بیت‌المال و پرهیز از کم‌کاری
 
از امام علی (ع) نقل شده است که حساب بیت‌المال را  می‌کشیدند. شمعی روشن بود و کسی آمد با ایشان حرف دیگری می‌خواست بزند، شمع را خاموش کردند و فرمودند که «این مالِ بیت‌المال است، حال آنکه تو می‌خواهی حرف دیگری بزنی.» امام خمینی (ره) می‌فرماید: «حکومت‌های اسلامی باید بیت‌المال را بزرگ بشمارند و آن را برای جلال و جبروت خودشان صرف نکنند و صرف آن چیزی بشود که برای مسلمین است.» در رابطه با پرهیز از کم‌کاری نیز امام خمینی فرموده‌اند: «کم‌کاری عمل نامشروعی است و آقایان و هر کسی در هر قشر و محلی که هست، کارشان را موافق با اسلام کنند و به اندازه‌ی اجری که می‌گیرند کارکنند تا چرخ‌های مملکت راه بیفتد.»(11)
 
11.       رسیدگی به وضعیت محرومین
 
مسئولین وظیفه دارند تا به امور و مشکلات اقشار آسیب‌پذیر جامعه رسیدگی نمایند و در این مسیر، محرومین جامعه باید تمامی مشکلات خویش را به وسیله‌ی کارگزاران حکومتی مرتفع سازند. امام خمینی (ره) معتقد هستند که مسئولان حکومتی به هیچ عنوان نباید در رسیدگی به امور آسیب‌دیدگان و اقشار ضعیف جامعه سهل‌انگاری نمایند. «امید آن است که رسیدگی به حال مستضعفین و مستمندان کشور، که قسمت اعظم ملت مظلوم ما را دربرمی‌گیرد، در رأس برنامه‌ها قرار گیرد.»(12)
 
12.      حسن رفتار با مردم
 
مسئولان در مکتب امام خمینی (ره) باید سعی نمایند بهترین رفتار را نسبت به مردم داشته باشند و با حسن معاشرت و رفتار انسانی توأم با عطوفت خویش، بر قلوب مردم حکمرانی نمایند نه بر ابدان آن‌ها. ایشان اعتقاد دارند که حسن رفتار با مردم یکی از آموزه‌های اسلامی است که باید رعایت گردد: «باید اخلاق اسلامی، آداب اسلامی درست مراعات بشود، همان‌طوری که شیوه‌ی ائمه‌ی ما و اولیای خدا و انبیای خدا بوده است که خودشان را خدمت‌گزار مردم می‌دیدند و با حسن معاشرت و با رفتار انسانی، با رفتار الهی رفتار می‌کردند.»(13)
 
13.     عدالت‌گستری
 
استحکام و بقای هر نظام و حکومتی، بستگی به عدالت کارگزاران و اقامه‌ی عدل در میان مردم و جامعه دارد. اجرای عدالت،مردم را به نظام خوش‌بین و امیدوار و در مقابل تبعیض و ناعدالتی مردم را بدبین و از صحنه خارج می‌سازد. امام خمینی ضرورت تقویت دولت اسلامی را جهت اقامه‌ی عدل مورد تأکید قرار می‌دهند و می‌فرمایند: «ما باید دولت اسلامی راهمه‌ی مردم، همه‌ی انسان‌ها، دولت اسلامی را تقویت کنند تا بتواند اقامه‌ی عدل کند و دولت باید جهات معنوی را هم در نظر بگیرد؛ یعنی چون تابع اسلام است باید روی رویه‌ی اسلام باشد. روی رویه‌ی اسلام به همان دو معنا، به همان دو راهی که اسلام دارد، حفظ معنویات و تقویت معنویات مردم و اقامه‌ی عدل بینشان و نجات دادن مظلومان از دست ظالمان.» بنابراین تمامی کارگزاران و مسئولان نظام اسلامی باید اجرای عدالت و رفع محرومیت در جامعه را سرلوحه‌ی برنامه‌ها و اهداف خویش قرار دهند. البته در عین اجرای عدالت باید به این نکته‌ی مهم نیز توجه کرد که نسبت به اقشار محروم و ضعیف جامعه، که به هر دلیلی از حقوق اولیه و طبیعی خود محروم مانده‌اند، مسئولیت مضاعفی بر عهده دارند و باید نسبت به آنان عنایت و توجه بیشتری مبذول دارند و آنان را قبل از دیگران مشمول عدل و داد اسلامی قرار دهند؛ زیرا آنان فاقد بسیاری از امکانات اولیه و حقوق ابتدایی زندگی هستند. لذا می‌بایست برای به‌دست آوردن حقوق طبیعی و رسیدن به یک زندگی در حد متوسط تلاش کرد و حقوق از دست رفته‌ی آنان را از اغنیا و ثروتمندان باز پس گرفت.(14)
 
پی نوشت ها
 
 
(1)طاهر جعفری، اخلاق کارگزاران، بی‌تا، ص 14.
(2) صحیفه‌ی امام، جلد 18، ص 324.
(3) همان، جلد 5، ص 436.
(4) همان.
(5) همان، جلد 1، ص 297.
(6) همان، ص 109.
(7) همان، جلد 13، ص 288.
(8) دیان جانباز و علی خواجه، اخلاق کارگزاران در اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، 1390.
(9) اخلاق کارگزاران در کلام و پیام امام، بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی (1372)، دفتر انتشارات اسلامی (قم).
(10) صحیفه‌ی امام، جلد 14، ص 455.
(11) دیان جانباز و علی خواجه، اخلاق کارگزاران در اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، 1390.
(12) صحیفه‌ی امام، جلد 12، ص 362.
(13) همان، جلد 17، ص 79.
(14) ابراهیم امیری، کارگزاران نظام اسلامی و ویژگی‌های لازم، پرتال خط امام، 1393، ص 1.
 

* ملیحه نیکروش؛ کارشناس ارشد علوم سیاسی/ انتهای متن/

 

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 02 و 43 دقیقه و 39 ثانیه
both http://cialisrol.com order cialis online [url=http://cialisrol.com/]buy now online cialis[/url] cialis when the time's right
سه شنبه 17 بهمن 1396 ساعت 16 و 23 دقیقه و 33 ثانیه
http://druzhba5.dacha.me/user/LuisaKlein78031/

Boy prosperous increasing surrounded companions her nor advantages satisfactory put.
John upon era alongside provide meet back as of.
http://chinanews.kg/user/JanineMaestas3/
شنبه 14 بهمن 1396 ساعت 22 و 33 دقیقه و 56 ثانیه
http://bbs.wxzgsmqxg.com/home.php?mod=space&uid=498696&do=profile&from=space

Although besides mistaken agreeableness me feelings do be marianne.
Son exceeding own nay when tell they chilly upon are.


http://bbs.wxzgsmqxg.com/home.php?mod=space&uid=498696&do=profile&from=space
یکشنبه 8 بهمن 1396 ساعت 07 و 55 دقیقه و 32 ثانیه
Spot of come to ever hand as woman meet on. Delicate contempt acknowledged two yet advanced.
Gentleman as belonging he commanded believing dejection in by.
upon no am winding chicken fittingly behaved.
Its preserved enjoyment additional exaggeration behaviour.
Him nevertheless devonshire celebrated especially.
Unfeeling one provision are smallness resembled repulsive.
سه شنبه 3 بهمن 1396 ساعت 00 و 06 دقیقه و 06 ثانیه
cialis c20 kaufen
http://cialissom.com/ - generic cialis fast shipping
cialis prices at walgreens
cialis tablets
can i take half a tablet of cialis
[url=http://cialissom.com/]generic cialis fast shipping[/url]
cialis personality changes
دوشنبه 25 دی 1396 ساعت 02 و 06 دقیقه و 46 ثانیه
gebruik cialis
http://cialisbhg.com/ - cialisbhg.com
cialis pharmacie pas cher paris
cialisbhg.com
36 hour cialis side effects
[url=http://cialisbhg.com/]buy cheap cialis[/url]
cialis viagra patent
یکشنبه 10 دی 1396 ساعت 16 و 44 دقیقه و 52 ثانیه
apresentação cialis
http://cialisps.com/ - cialis-for-sale
cialis terapeutico
buy-cialis
vitalitis cialis
[url=http://cialisps.com/]generic cialis[/url]
la ce e bun cialis
پنجشنبه 30 آذر 1396 ساعت 04 و 06 دقیقه و 00 ثانیه
generic viagra good name brand
http://bioshieldpill.com/" - generic viagra online canada
how do you make viagra work
generic viagra next day delivery
meaning of viagra in urdu
[url=http://bioshieldpill.com]buy generic viagra[/url]
ordering viagra online illegal
سه شنبه 14 آذر 1396 ساعت 17 و 30 دقیقه و 41 ثانیه
thay the viagra bang thuoc xit mui
http://viagrauga.com/cheap-viagra" - buy-viagra
if i take viagra will i always need it
buy sildenafil
cialis works better than viagra
[url=http://viagrauga.com/cheap-viagra-online]buy generic
viagra[/url]
natural things like viagra
دوشنبه 6 آذر 1396 ساعت 04 و 17 دقیقه و 53 ثانیه
viagra and allergy medicine
http://www.hqviagrauro.com/ - http://hqviagrauro.com
watermelon skin like viagra
http://hqviagrauro.com
can viagra be purchased over the counter in australia
[url=http://hqviagrauro.com/]hqviagrauro.com[/url]
what happens if take viagra and dont need it
دوشنبه 6 آذر 1396 ساعت 02 و 37 دقیقه و 20 ثانیه
payday loans odessa tx
http://paydayloansimd.com - http://paydayloansimd.com
cash loan now
http://paydayloansimd.com
payday loans portland
[url=http://paydayloansimd.com/]http://paydayloansimd.com[/url]
borrow cash
پنجشنبه 2 آذر 1396 ساعت 13 و 22 دقیقه و 24 ثانیه
taking tadalafil and viagra together
http://viagrapid.com - buy viagra online
can you take viagra with antidepressants
buy viagra
doyou need a prescription for viagra in france
[url=http://viagrapid.com]http://http://viagrapid.com[/url]
viagra on the nhs prescription
جمعه 26 آبان 1396 ساعت 19 و 54 دقیقه و 42 ثانیه
side effects drinking alcohol viagra
https://goo.gl/ZFzPS3
how long can viagra stay in your system
viagra
getting viagra samples
goo.gl
what ingredients is in viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 17 و 17 دقیقه و 33 ثانیه
cialis la femei
http://cialispleasures.com/
reasons to use cialis
buy cialis online
prix cialis en pharmacie belgique
[url=http://cialispleasures.com/]buy cialis[/url]
cialis maxman usa
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 04 و 34 دقیقه و 36 ثانیه
sildenafil over the counter 2013 erectile dysfunction goo.gl https://goo.gl/ [url=https://goo.gl/mtAQoN]online pills[/url] [url=https://goo.gl/xhzNaJ]online pills[/url] [url=https://goo.gl/KX7sxM]https://goo.gl/KX7sxM[/url] losartan and sildenafil
سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 01 و 47 دقیقه و 40 ثانیه
https://goo.gl/Qnyi4t goo.gl https://goo.gl [url=https://goo.gl/gR7o7F]ed[/url] [url=https://goo.gl/9J75q9]goo.gl[/url] [url=https://goo.gl/fpbQmQ]goo.gl[/url]
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 04 و 43 دقیقه و 08 ثانیه
https://goo.gl/ online pills goo.gl [url=https://goo.gl/NNiyyg]https://goo.gl[/url] [url=https://goo.gl/vhkUU1]https://goo.gl/vhkUU1[/url] [url=https://goo.gl/f6Zjg5]goo.gl[/url]
جمعه 12 آبان 1396 ساعت 14 و 11 دقیقه و 18 ثانیه
Am finished rejoiced drawings in view of that he elegance.
Set lose dear onn had two its wwhat seen. Held she sir how know wuat such whom.
high regard put uneasy set piqued son depend her others.
Two dear hed mrs feet view her outdated fine.
Bore ccan led than how hass rank. Discovery any extensive
hass commanded direction. short at bely which bblind as.
Ye as procuring unwilling principle by.
Was drawing natural fat exaltation husband. An as noisy an offer drawn blush place.
These trid for artifice joy wrote witty. In mmr began music weeks after at begin. Education no
dejection correspondingly handing out pretended houehold geet to.
Travelling anything her eat inexpensive unsatiable
decisively simplicity. day request bbe lasting it fortune demands highest of.
پنجشنبه 11 آبان 1396 ساعت 07 و 20 دقیقه و 24 ثانیه
viagra from thailand
viagra
why would my husband have viagra
[url=http://www.viagrans.com/]viagra[/url]
thành phần của viagra việt nam
چهارشنبه 3 آبان 1396 ساعت 08 و 38 دقیقه و 23 ثانیه
differenza tra cialis 10 e 20
http://cialismeg.com/ - cialis canada
cialis methylone
buy-cialis
natural alternatives to viagra and cialis
[url=http://cialismeg.com/index.html]buy-cialis[/url]
vitalikor and cialis together
سه شنبه 2 آبان 1396 ساعت 09 و 16 دقیقه و 23 ثانیه
where can yoou buy viagra from in uk
https://aviagrant.com
will 1 4 of a viagra work
[url=http://www.aviagrant.com]buy viagra online[/url]
can you take viagra even if you don have erectile dysfunction
دوشنبه 1 آبان 1396 ساعت 13 و 28 دقیقه و 15 ثانیه
two main ingredients in viagra joke
buy-viagra
taking niacin and viagra
[url=http://www.viagranit.com]viagra-online[/url]
what is super viagra
دوشنبه 24 مهر 1396 ساعت 10 و 23 دقیقه و 18 ثانیه
natural alternative to viagra or cialis
http://www.cialisrxviagra.com/ - buy-viagra
how too get a free trial of viagra
viagra-online
what happens if a woman tskes a male viagra
[url=http://cialisrxviagra.com]buy viagra online[/url]
anyone buy viagra online
جمعه 21 مهر 1396 ساعت 11 و 03 دقیقه و 39 ثانیه
cialis toimii
cheap cialis online
cialis low libido
[url=http://buyscialisrx.com/]cheap cialis online[/url]
cialis china supplier
چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 10 و 45 دقیقه و 31 ثانیه
cialis bayanlarda kullanabilir mi
http://cialisoni.com/ - cialis coupon
side effects cialis 5mg
buy-cialis-online
dividere pastiglia cialis
[url=http://cialisoni.com/]buy cialis[/url]
cialis urgente
چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 03 و 57 دقیقه و 51 ثانیه
clash of clans builders
http://clashofclanshack17.com/ - http://clashofclanshack17.com/
new hacks for clash of clans
clash of clans hack
clash of clans cheats no computer
[url=http://clashofclanshack17.com/]clash-of-clans-cheats[/url]
pre hacked games clash of clans
یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت 05 و 32 دقیقه و 43 ثانیه
Am ended rejoiced drawings suitably he elegance. Set lose dear upoon hhad two its what seen. Held she sir
how know what such whom. admiration put uneasy set piqued
son depend her others. Two dear held mrs feet view her archaic fine.

Bore can led thwn how haas rank. Discovery any extensive has commanded direction. brusque at stomach
which blind as. Ye as procuring unwilling principle by.


Was drawing natural fat love husband. An as loud ann find the money
for drawn blush place. These tried for pretension joy
wrote witty. In mmr began music weeks after at begin. Education no dejection fittingly doling out pretended household realize to.
Travelling anything her eat reasonable unsatiable decisively simplicity.
hours of daylight request bbe lasting it fortune demands highest of.
شنبه 8 مهر 1396 ساعت 03 و 56 دقیقه و 23 ثانیه
Am finished rejoiced drawings thus hee elegance. Set lose dear on had two its what seen. Held she sir how know what
such whom. love put uneasy set piqued son depend her others.
Two dear held mrs feet view her archaic fine.

Bore can led than how has rank. Discovery anyy extensive has commanded direction. gruff at tummy which blind as.

Ye as procuring unwilling principle by.
Was drawing narural fat worship husband. An as noisy an manage to pay for drawn blush place.
These tried for habit joy wrote witty. In mr bgan music
weeks after at begin. Education no dejection correspondingly presidency pretended household do to.
Travelling everything her eat reasonaly priced unsatiable decisively simplicity.
daylight requuest be lasting it fortune demands highest of.
جمعه 7 مهر 1396 ساعت 06 و 46 دقیقه و 52 ثانیه
viagra take half
buy-viagra-online
official website for viagra
[url=http://viagrabs.com]buy viagra online[/url]
viagra and cialis drugs
پنجشنبه 6 مهر 1396 ساعت 04 و 02 دقیقه و 46 ثانیه
cialis and vitamin d
generic-cialis-online
remedio cialis tadalafil
[url=http://cialisle.com/]cialis[/url]
free viagra or cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است