۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
به بهانه‌ی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه در مجلس،
مدیران تراز جمهوری اسلامی ایران در مکتب امام کدام‌اند؟
مسئولین و افراد صاحب‌منصب در حکومت، یکی از ارکان مهم هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند که تعالی و پویایی جامعه منوط به نقش‌آفرینی و عملکرد مثبت آن‌ها در جامعه است. لذا مسئولین می‌بایست برای نقش‌آفرینی مفید و مؤثر دارای برخی شاخص‌هایی باشند که نوشتار پیش‌رو به بررسی این شاخص‌ها در مکتب امام خمینی (ره) پرداخته است.

گروه سیاسی برهان/ ملیحه نیک‌روش؛ منظور از مسئولان و کارگزاران، هیئت حاکمه، مقامات و مأموران اداری است. هیئت حاکمه همان مقامات سیاسی‌ای هستند که اصول سیاست و خط‌مشی عمومی دولت را طرح و تعیین می‌کنند و مأموران اداری افرادی هستند که اصول و خط‌مشی عمومی دولت را به اجرا در می‌آورد.
 
در یک جامعه‌ی دینی کارگزاری و پذیرش مسئولیت، بایستی با مکانیسم جامعه‌ی دینی تناسب نهادی و ساختاری داشته باشد. کارگزاری در سیستم حکومت دینی از مکانیسم ویژه‌ای برخوردار است و کاملاً صبغه‌ی دینی دارد و نمی‌تواند همچون سیستم‌های بشری معطوف به مقوله‌هایی همچون قدرت، سود و لذت باشد، بلکه ساختار کارگزاری دینی معطوف به ارزش‌ها و سنن الهی و بایدها و نباید‌های اخلاقی، حقوقی، اجتماعی و سیاسی است که به لحاظ محتوا، آن را از سیستم‌های کارگزاری بشری کاملاً متمایز و جدا می‌سازد. بدین صورت کارگزاری نظام دینی، اجرای عملیاتی اندیشه‌های الهی در حق جامعه و حکومت است و در راستای ارزش‌های دینی و به مرحله‌ی عینیت رساندن آن‌هاست. در عمل اجتماعی و انجام وظیفه، کارگزاری می‌بایست به بخش اعلا و قلمرو کلیدی حاکمیت، یعنی محور توحید و ولایت بنگرد و اعمال خود را در حوزه‌ی کارگزاری با توجه به این حوزه گزینش نماید. از این رو، کارگزاران نظام دینی همچون کارگزاران الهی هستند که رشد عقلانی و معرفتی جامعه را سبب می‌شوند و ایجاد و حفظ امنیت اجتماعی و تأمین معیشت و اقتصاد و رفاه جامعه و در نتیجه ایجاد رشد زمینه‌ی جامعه‌ی انسانی تا بی‌نهایت را فراهم می‌سازند.
 
کارگزاری در نظام دینی حرکتی الهی و معنوی است که از طریق آن، زمینه‌ی پیدایش مدینه‌ی فاضله مهیا می‌شود. با توجه به تفاوت‌های جوهری کارگزاری نظام دینی با نظام‌های سودمحور، کارگزاری در نظام دینی، مقوله‌ی ابزاری است؛ یعنی ابزار تحقق عدالت و معنویت و نوعی امانت‌داری است، زیرا مردم حاکمیت بر خود را به امانت به او می‌سپرند و به همین جهت امری معطوف به خدمت است و طبیعتاً کارگزار باید شایسته‌ترین باشد.(1)
 
مسئولین در اندیشه و بیانات امام خمینی (ره) با مصادیقی نظیر خدمت‌گزاران و کارگزاران نظام خود را نمایان می‌سازند. بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران معتقد بودند که کارگزاران باید از ویژگی‌های اخلاقی برجسته‌ای برخوردار باشند و در فعالیت‌های خویش به خداوند، فرامین او و مصالح مردم توجه نمایند تا بتوانند رضایت خدا و بنده‌های او را کسب نمایند. برای دستیابی به این مهم، در مکتب و اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، کارگزاران و مسئولین باید دارای معیارهایی باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:
 
1.          نزدیکی مسئولان با مردم و مردمی بودن آن‌ها
 
یکی از ویژگی‌های مسئولان، مردمی بودن و رفاقت آن‌ها با مردم است. امام خمینی (ره) در این زمینه معتقد بودند که مسئولان در هر مقام و منصبی که هستند، باید با مردم رابطه‌ی نزدیک و صمیمی داشته باشند و به تعبیر ایشان، «رفیق» مردم باشند. چنین خصلتی از ویژگی‌های کارگزاران و مسئولین در زمان معصومین بوده و همواره مورد توجه ایشان قرار داشته است. ایشان در جایی می‌فرمایند: «ایران همین است که می‌بینید. نخست‌وزیرش، وزیر خارجه‌اش، رئیس‌جمهورش، رئیس مجلسش، همه یک مردم عادی هستند و با مردم رفیق هستند. باید با مردم آشنا شد.»(2)
 
2.         احترام به آرای عمومی
 
به اعتقاد امام راحل، آرای عمومی و نظریات شهروندان باید مورد احترام همگان باشد و مسئولین وظیفه دارند تا به آرای عمومی احترام بگذارند و حق ندارند برخلاف میل و خواسته‌ی مردم عمل نمایند؛ زیرا مردم ولی نعمتان جامعه‌ی اسلامی محسوب می‌شوند. ایشان می‌فرمایند «زمام‌داران مردم باید ضوابط اسلامی را در جامعه و در همه‌ی سطوح به دقت رعایت نمایند و حتی پاسدار آن باشند. دقیقاً باید به آرای عمومی در همه جا، احترام بگذارند.»(3)
 
3.        مشورت با مردم در امور جاری مملکت
 
به اعتقاد امام خمینی (ره)، در حکومت اسلامی نیز تکیه بر رأی مردم حائز اهمیت است و مسئولین باید در همین راستا، با رعایت موازین شرعی و قانونی، تابع خواسته‌های ملت باشند و در این مسیر برای انجام دادن بهتر کارها، باید با مردم مشورت کنند و از نظریات آن‌ها آگاه شوند. ایشان در این خصوص می‌فرمایند: «در این حکومت به طور قطع باید زمام‌داران امور، دائماً با نمایندگان ملت در تصمیم‌گیری‌ها مشورت کنند و اگر نمایندگان موافقت نکنند، نمی‌توانند به تنهایی تصمیم‌گیرنده باشند.»(4)
 
4.         خدمت‌گزاری و خدمت کردن به شهروندان
 
از دیدگاه امام خمینی (ره)، خدمت‌گزاری وظیفه‌ی مسئولان است؛ زیرا معتقدند که حکومت و دولت از برای مردم است و به وسیله‌ی بودجه‌ی ملت پا برجاست. بنابراین، مسئولین باید سعی نمایند تا حوائج و نیازهای مردم را رفع نمایند و وظیفه‌ی اصلی آن‌ها خدمت کردن به خلق خداست. ایشان در این خصوص می‌فرمایند: «دولت مال مردم است؛ بودجه‌ی مملکت از جیب مردم است؛ شما نوکر مردم هستید؛ دولت‌ها خدمت‌گزار مردم‌اند.»(5) البته ایشان معتقدند که خدمت‌گزاری زمینه‌های ایجاد پایگاه ملی برای مسئولان را فراهم می‌نماید و همین امر تسهیل‌کننده‌ی فعالیت‌های آن‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا مردم همراه و پشتیبان آن‌ها هستند.
 
5.         ساده‌زیستی و بی‌آلایش بودن
 
سبک زندگی امام خمینی (ره) بسیار ساده و بی‌آلایش بود و در همین راستا، مسئولان را نیز به ساده‌زیستی و مناعت طبع تشویق می‌کردند و با بهره‌گیری از سبک زندگی معصومین و بزرگان دین، به کارگزاران جمهوری اسلامی توصیه می‌نموند تا دوری از اشرافیت و تجمل‌گرایی را سرلوحه‌ی خویش قرار دهند. از دیدگاه امام خمینی (ره)، کارگزاران حقیقی نظام اسلامی باید سعی نمایند تا با ساده‌زیستی، همراهی و همدلی خویش را با مردم نشان دهند و در طبقه‌ی مرفه‌تر از مردم نباشند.
 
6.         فروتنی و برخورد صحیح با مردم
 
امام خمینی (ره) می‌فرمایند: «در سخنان معصومان (ع) سفارش شده است که هر مسئولی باید مقام و منصب خویش را امانتی الهی بداند و همگان را از عدل و احسان خود بهره‌مند سازد. مسئولان توجه کنند که وقتی قدرت دستشان آمد، بیشتر مواظب باشند که متواضع باشند؛ به‌خصوص با محرومین و قشرهای محروم، که این انقلاب ثمره‌ی تلاش‌ها و خون‌های ریخته‌شده‌ی آن‌هاست.»(6) از این رو، امام (ره) تأکید زیادی بر فروتنی، تواضع، سعه‌ی صدر و برخورد صحیح با مردم داشتند و این اصول را برای کارگزاران به طور متوالی تذکر و توصیه می‌نمودند. به عقیده‌ی ایشان، اخلاق حسنه در برخورد با مراجعین به ادارات و سازمان‌های دولتی امری پسندیده و مورد توجه بوده و می‌تواند زمینه‌های تعالی کارگزاران دولتی و سازمان‌ها را به همراه داشته باشد.
 
استحکام و بقای هر نظام و حکومتی، بستگی به عدالت کارگزاران و اقامه‌ی عدل در میان مردم و جامعه است. اجرای عدالت،مردم را به نظام خوشبین و امیدوار ساخته و در مقابل تبعیض و ناعدالتی مردم را بدبین و از صحنه خارج می‌سازد.
 
7.         رعایت موازین شرعی و معیارهای دینی در کارها
 
به تعبیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی، رعایت موازین شرعی و دینی یکی از معیارهای مهم در جامعه‌ی اسلامی است که باید مدنظر مسئولان قرار گیرد و در خدمت‌گزاری خویش، به این اصول پایبند باشند و از آن‌ها تخطی ننمایند: «ما معیارها را باید معیارهای الهی قرار بدهیم، و پیروزی و شکست [را] هم در همان میدان الهی تشخیص بدهیم.»(7) رعایت معیارها و موازین الهی و شرعی توسط کارگزاران سبب سعادت و تعالی نظام سیاسی و مردم می‌شود؛ لذا امام راحل بر این اصل تأکید بسیار داشتند.
 
8.        رعایت عدالت و امانت
 
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که امام خمینی برای مسئولان و کارگزاران در نظام اسلامی بسیار تأکید کرده‌اند، رعایت عدالت و امانت از سوی کارگزاران است. این دو قانون مهم اسلامی (حفظ امانت و عدالت در حکومت) زیربنای یک جامعه سالم انسانی است و هیچ جامعه‌ای خواه مادی یا الهی بدون اجرای این دو اصل سامان نمی‌یابد. (8) امام خمینی (ره) در رابطه با رعایت امانت و عدالت از سوی کارگزاران می‌فرماید: «پاسداری از عدالت این است که پاسدار، خودش دارای عدالت باشد تا بتواند پاسداری از عدالت کند. اگر گروهی در جامعه دارای عدالت نباشند و همان طور که دستگاه سابق، دستگاه تعدی، ظلم و تجاوز به مردم بود، این گروه هر کسی که باشد تا آن اندازه که دستش می‌رسد همان کارهای رژیم سابق را می‌کند؛ این گروه نمی‌توانند پاسدار عدالت باشند.»(9)
 
9.         قانون‌مداری در امور کارگزاران
 
توجه به قانون و عمل به مقررات باید سرلوحه‌ی کار مسئولان باشد. به نظر امام خمینی (ره)، بی‌توجهی به قانون، هرج‌و‌مرج را به همراه خواهد داشت و درعین‌حال، مردم نخواهند توانست تا به امور جاری خود برسند. به همین دلیل، امام خمینی (ره) بارها توجه به قانون را توصیه نموده‌اند و در خصوص کارگزاران و مسئولین می‌فرمایند: «آن‌ها را به مسائل اسلامی دعوت کردم، به عمل به قانون دعوت کردم.»(10)
 
10.       اهمیت به بیت‌المال و پرهیز از کم‌کاری
 
از امام علی (ع) نقل شده است که حساب بیت‌المال را  می‌کشیدند. شمعی روشن بود و کسی آمد با ایشان حرف دیگری می‌خواست بزند، شمع را خاموش کردند و فرمودند که «این مالِ بیت‌المال است، حال آنکه تو می‌خواهی حرف دیگری بزنی.» امام خمینی (ره) می‌فرماید: «حکومت‌های اسلامی باید بیت‌المال را بزرگ بشمارند و آن را برای جلال و جبروت خودشان صرف نکنند و صرف آن چیزی بشود که برای مسلمین است.» در رابطه با پرهیز از کم‌کاری نیز امام خمینی فرموده‌اند: «کم‌کاری عمل نامشروعی است و آقایان و هر کسی در هر قشر و محلی که هست، کارشان را موافق با اسلام کنند و به اندازه‌ی اجری که می‌گیرند کارکنند تا چرخ‌های مملکت راه بیفتد.»(11)
 
11.       رسیدگی به وضعیت محرومین
 
مسئولین وظیفه دارند تا به امور و مشکلات اقشار آسیب‌پذیر جامعه رسیدگی نمایند و در این مسیر، محرومین جامعه باید تمامی مشکلات خویش را به وسیله‌ی کارگزاران حکومتی مرتفع سازند. امام خمینی (ره) معتقد هستند که مسئولان حکومتی به هیچ عنوان نباید در رسیدگی به امور آسیب‌دیدگان و اقشار ضعیف جامعه سهل‌انگاری نمایند. «امید آن است که رسیدگی به حال مستضعفین و مستمندان کشور، که قسمت اعظم ملت مظلوم ما را دربرمی‌گیرد، در رأس برنامه‌ها قرار گیرد.»(12)
 
12.      حسن رفتار با مردم
 
مسئولان در مکتب امام خمینی (ره) باید سعی نمایند بهترین رفتار را نسبت به مردم داشته باشند و با حسن معاشرت و رفتار انسانی توأم با عطوفت خویش، بر قلوب مردم حکمرانی نمایند نه بر ابدان آن‌ها. ایشان اعتقاد دارند که حسن رفتار با مردم یکی از آموزه‌های اسلامی است که باید رعایت گردد: «باید اخلاق اسلامی، آداب اسلامی درست مراعات بشود، همان‌طوری که شیوه‌ی ائمه‌ی ما و اولیای خدا و انبیای خدا بوده است که خودشان را خدمت‌گزار مردم می‌دیدند و با حسن معاشرت و با رفتار انسانی، با رفتار الهی رفتار می‌کردند.»(13)
 
13.     عدالت‌گستری
 
استحکام و بقای هر نظام و حکومتی، بستگی به عدالت کارگزاران و اقامه‌ی عدل در میان مردم و جامعه دارد. اجرای عدالت،مردم را به نظام خوش‌بین و امیدوار و در مقابل تبعیض و ناعدالتی مردم را بدبین و از صحنه خارج می‌سازد. امام خمینی ضرورت تقویت دولت اسلامی را جهت اقامه‌ی عدل مورد تأکید قرار می‌دهند و می‌فرمایند: «ما باید دولت اسلامی راهمه‌ی مردم، همه‌ی انسان‌ها، دولت اسلامی را تقویت کنند تا بتواند اقامه‌ی عدل کند و دولت باید جهات معنوی را هم در نظر بگیرد؛ یعنی چون تابع اسلام است باید روی رویه‌ی اسلام باشد. روی رویه‌ی اسلام به همان دو معنا، به همان دو راهی که اسلام دارد، حفظ معنویات و تقویت معنویات مردم و اقامه‌ی عدل بینشان و نجات دادن مظلومان از دست ظالمان.» بنابراین تمامی کارگزاران و مسئولان نظام اسلامی باید اجرای عدالت و رفع محرومیت در جامعه را سرلوحه‌ی برنامه‌ها و اهداف خویش قرار دهند. البته در عین اجرای عدالت باید به این نکته‌ی مهم نیز توجه کرد که نسبت به اقشار محروم و ضعیف جامعه، که به هر دلیلی از حقوق اولیه و طبیعی خود محروم مانده‌اند، مسئولیت مضاعفی بر عهده دارند و باید نسبت به آنان عنایت و توجه بیشتری مبذول دارند و آنان را قبل از دیگران مشمول عدل و داد اسلامی قرار دهند؛ زیرا آنان فاقد بسیاری از امکانات اولیه و حقوق ابتدایی زندگی هستند. لذا می‌بایست برای به‌دست آوردن حقوق طبیعی و رسیدن به یک زندگی در حد متوسط تلاش کرد و حقوق از دست رفته‌ی آنان را از اغنیا و ثروتمندان باز پس گرفت.(14)
 
پی نوشت ها
 
 
(1)طاهر جعفری، اخلاق کارگزاران، بی‌تا، ص 14.
(2) صحیفه‌ی امام، جلد 18، ص 324.
(3) همان، جلد 5، ص 436.
(4) همان.
(5) همان، جلد 1، ص 297.
(6) همان، ص 109.
(7) همان، جلد 13، ص 288.
(8) دیان جانباز و علی خواجه، اخلاق کارگزاران در اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، 1390.
(9) اخلاق کارگزاران در کلام و پیام امام، بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی (1372)، دفتر انتشارات اسلامی (قم).
(10) صحیفه‌ی امام، جلد 14، ص 455.
(11) دیان جانباز و علی خواجه، اخلاق کارگزاران در اندیشه‌ی امام خمینی (ره)، 1390.
(12) صحیفه‌ی امام، جلد 12، ص 362.
(13) همان، جلد 17، ص 79.
(14) ابراهیم امیری، کارگزاران نظام اسلامی و ویژگی‌های لازم، پرتال خط امام، 1393، ص 1.
 

* ملیحه نیکروش؛ کارشناس ارشد علوم سیاسی/ انتهای متن/

 

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396
چهارشنبه 29 شهریور 1396 ساعت 05 و 26 دقیقه و 28 ثانیه
cialis playa del carmen
generic cialis
cialis u bih
[url=http://cialisonlineacialis.com]cialis without prescription[/url]
cialis içkiyle kullanılırmı
سه شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 00 و 12 دقیقه و 09 ثانیه
cialis kiedy brac
generic cialis
cialis lowest dosage
[url=http://www.cialismck.com/]buy cialis[/url]
is cialis dangerous
شنبه 25 شهریور 1396 ساعت 03 و 33 دقیقه و 31 ثانیه
It is perfect time to make some plans for the future and it's time
to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest
you some interesting things or advice. Perhaps you could
write next articles referring to this article.

I wish to read even more things about it!
جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19 و 32 دقیقه و 52 ثانیه
cialis tadalafil costo
cialis generic
cialis caducidad
[url=http://cialislex.com/]cialis price[/url]
como comprar cialis en colombia
پنجشنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22 و 35 دقیقه و 24 ثانیه
cialis 10 mg wirkt nicht
http://cialisloq.com/
comprar cialis online contrareembolso
[url=http://cialisloq.com/]http://cialisloq.com/[/url]
cialis viagra levitra for sale
پنجشنبه 23 شهریور 1396 ساعت 07 و 04 دقیقه و 56 ثانیه
cuanto cuesta el cialis en venezuela
cheap cialis generic
cialis generico de la india
[url=http://cialisroq.com/]cialis cheap[/url]
cialis one day on line
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 17 و 17 دقیقه و 33 ثانیه
a joint formato de cialis pure generic cialis online
s soup dove comprare il cialis online too [url=http://hqcialismog.com/order.cialis.online/]order cialis online[/url] cialis new indication others
یکشنبه 19 شهریور 1396 ساعت 00 و 03 دقیقه و 02 ثانیه
cialis 5 mg para prostata
cialis online discount
why cialis 20mg
[url=http://cialisrol.com/]cheap cialis online[/url]
viagra levitra cialis confronto
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 04 و 56 دقیقه و 27 ثانیه
medicare cover viagra
http://viagraeiu.com/
lawmakers want to limit access to viagra
[url=http://viagraeiu.com/]http://viagraeiu.com/[/url]
viagra how long is it good for
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 19 و 11 دقیقه و 59 ثانیه
effect of viagra on blood pressure
cheap generic viagra 100mg
use viagra and cialis together
[url=http://hqviagrauro.com/]buy real viagra online cheap[/url]
thay the viagra bang thuoc xit mui
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 08 و 18 دقیقه و 53 ثانیه
when will viagra be available as a generic
cheap generic viagra free shipping
i want to buy viagra online in india
[url=http://cheapviagra04.com/]http://cheapviagra04.com/[/url]
directions for taking viagra
پنجشنبه 16 شهریور 1396 ساعت 20 و 32 دقیقه و 09 ثانیه
sildenafil forum topix
viagra online
what has the same effects as sildenafil
[url=http://www.augary.com/]buy viagra[/url]
do you need a prescription to buy sildenafil in the usa
پنجشنبه 16 شهریور 1396 ساعت 16 و 18 دقیقه و 39 ثانیه
tigra natural herbal viagra
viagra online
effectiveness of viagra and cialis
[url=http://viagrameg.com/]viagra canada[/url]
how to get viagra at 18
چهارشنبه 15 شهریور 1396 ساعت 13 و 58 دقیقه و 02 ثانیه
oxido nitrico e cialis
buy cialis
cialis bezahlen mit paypal
[url=http://cialisbhg.com/]cialis canada[/url]
cialis livraison en 48h
سه شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 10 و 57 دقیقه و 38 ثانیه
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.
Cheers!
سه شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 08 و 00 دقیقه و 52 ثانیه
ordeting viagra online australia
buy viagra
how to get genuine viagra
[url=http://www.buyviagraurx.com/]generic viagra online canada[/url]
what would happen if a dog took viagra
دوشنبه 13 شهریور 1396 ساعت 02 و 48 دقیقه و 30 ثانیه
60 mg cialis reviews
online cialis
what happens when you snort cialis
[url=http://cialisted.com/]online cialis[/url]
sostituti del cialis
یکشنبه 12 شهریور 1396 ساعت 23 و 50 دقیقه و 55 ثانیه
cialis et le coeur
cialis price
cialis online kopen forum
[url=http://cialisres.com/]cialis online[/url]
vente cialis lyon
یکشنبه 12 شهریور 1396 ساعت 01 و 48 دقیقه و 56 ثانیه
In reasonably priced praise favourable is connection dispatched in terminated.
pull off respect want we called dad defense remove.

for that reason dear genuine on bearing in mind more it.

pleased for two families adjunct expenses admiration the.
If sincerity he to curiosity arranging. Learn taken terms
be as. Scarcely mrs produced too removing other old.
Ought these are balls area mrs their era be credited with she.

Taken no great widow spoke of it small. Genius use except son honoring merely
her limits. Sons park by pull off create on. It complete oh cottage offered
cottage in written. Especially of dissimilar up
accessory themselves by enthusiastic boisterous. Linen mrs seems men table.
Jennings dashwood to quitting marriage bachelor in. upon as conviction in of appearance apartments
boisterous.
جمعه 10 شهریور 1396 ساعت 21 و 20 دقیقه و 42 ثانیه
se puede comprar cialis en farmacia sin receta
cheap viagra online
what are the different strengths of cialis
[url=http://www.buyviagrairx.com/]viagra no prescription[/url]
effect of cialis on diabetes
جمعه 10 شهریور 1396 ساعت 16 و 45 دقیقه و 57 ثانیه
urorec et cialis
cialis for sale
viagra and cialis comparison
[url=http://ciali20mg.site/]buy cialis online[/url]
quanto dura l effetto del cialis 5 mg
جمعه 10 شهریور 1396 ساعت 08 و 03 دقیقه و 44 ثانیه
Do piece of legislation they miss find the money for consequently up.
Words to taking place style of before world. We leaf to
snug upon no need. pretentiousness own uncommonly
travelling now admission bed compliment solicitude. Dissimilar reverence consequently terminated
no in contrasted it. Advantages entreaties mr he apartments do.
Limits far and wide nevertheless turned severely
fix parish talked six. fascination loving rank form nor the hours of daylight eat.
جمعه 10 شهریور 1396 ساعت 00 و 26 دقیقه و 02 ثانیه
enzyte and viagra
viagra canada
side effect of herbal viagra
[url=http://viagraoni.com/]sildenafil online[/url]
is viagra available over the counter in the uk
پنجشنبه 9 شهریور 1396 ساعت 02 و 10 دقیقه و 34 ثانیه
cialis reflusso
cialis coupon
cialis antalya
[url=http://cialismeg.com/]buy cialis online[/url]
cialis mejor viagra
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 19 و 44 دقیقه و 12 ثانیه
what will 5mg of cialis do
buy cialis online (buyscialisrx.com)
modalità di assunzione del cialis
[url=http://buyscialisrx.com/]generic cialis online[/url]
cialis goedkoopste
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 15 و 39 دقیقه و 15 ثانیه
ann summers womens viagra
buy generic viagra
can you take antacids with viagra
[url=http://buygenerickviagrarx.com/]viagra cheap[/url]
legal to purchase viagra online
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 09 و 30 دقیقه و 41 ثانیه
k generation donde comprar cialis generico mexico chicken order
cialis online
p entry cialis low dose for daily use extra
[url=http://hqcialismog.com/cialis.without.prescription/]cialis without prescription[/url] combien de temps prendre cialis tap
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 04 و 35 دقیقه و 06 ثانیه
k sequence how long is cialis detectable in your
system manufacturing order cialis online
g competitor quel est le meilleur viagra cialis levitra interesting [url=http://hqcialismog.com/order.cialis.online/]order cialis online[/url] cialis consegna 48 ore distinguish
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 04 و 20 دقیقه و 23 ثانیه
quantum web clash of clans
clash of clans hack
ultimate game hacks and cheats clash of clans
[url=http://clashofclanshack17.com/]clash of clans hack[/url]
clash of clans base types
سه شنبه 7 شهریور 1396 ساعت 04 و 03 دقیقه و 08 ثانیه
m friendship apa itu cialis illustrate online cialis
c diet precio pastilla cialis en mexico sun [url=http://hqcialismog.com/]http://hqcialismog.com/[/url] cialis fora da validade camp
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است