۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
محمد بن نایف محمد بن سلمان

در نظام قبیله ای و سنتی عربستان که بر اساس ریش سفیدی اداره می شود، به قدرت رسیدن فرد جوانی در این سن و برهم زدن تمام مناسبات سیاسی و عشیره ای، آل‌سعود را در آینده با چالشهای جدی روبرو خواهد کرد.


سرویس جهان مشرق - با صدور فرمان امروز پادشاهی عربستان ، رسما سیستم پادشاهی از وراثت افقی به عمودی تغییر پیدا کرده و جانشینی برادران جای خود را به وراثت قدرت از پدر به پسر داد. آکادمی واشنگتن در مطالعات خلیج فارس که پیش از این پیش بینی کرده بود به زودی ملک سلمان پادشاه عربستان، محمد بن نایف را از ولایت عهدی کنار زده و محمد بن سلمان را جانشین وی خواهد کرد، در پیش بینی دیگری اعلام کرده که پادشاه عربستان به زودی و بعد از انجام مقدمات اولیه مبنی بر قانع کردن هیئت بیعت و سایر ساختارهای حاکمیتی در عربستان، به نفع فرزندش محمد از قدرت کنار خواهد رفت. هیئت بیعت موسسه مسئول انتخاب ولیعهد است و در سال 2006 برای تضمین انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در عربستان تأسیس شده است. مجتهد فعال افشاگری سعودی نیز با اشاره به تغییرات صورت گرفته در هرم قدرت عربستان اعلام کرد که شاه عربستان به زودی به نفع پسرش از قدرت کناره گیری خواهد کرد. برای بررسی این رویداد مهم و ابعاد و پیامدهای آن در عرصه سیاست داخلی و خارجی عربستان توجه به چند نکته اساسی لازم است.

ولایت عهدی محمد بن سلمان نتیجه پروژه ای دو ساله بود

صدور دستور پادشاهی امروز برای هیچ یک از تحلیلگران عرصه مطالعات عربستان سعودی غافلگیرکننده نبود، فرآیند ارتقا پست‌های سیاسی و نظامی محمد بن سلمان و نحوه چینش بازوان قدرت وی در مؤسسات سعودی نشان از برنامه ای بلند مدت داشت که تمامی هدف آن ایجاد زمینه‌های لازم برای پادشاهی محمد بن سلمان در عربستان است. از این منظر طرح برخی ادعاها مبنی بر تشدید اختلافات میان محمد بن نایف و محمد بن سلمان در پی بحران قطر و برکناری وی به علت این اختلافات خالی از اشکال نیست، چرا که اساسا بن نایف با تمامی طرح های بزرگ بن سلمان از جمله در زمینه حمله به یمن، رویکرد اقتصادی 2030 و طرح محاصره قطر مخالف بود، اما اجرای سیاست برکناری محمد بن نایف نیازمند مقدمه چینی های داخلی و بین المللی بود که با توجه به سفر دونالد ترامپ شرایط آن امروز بیش از هر زمان دیگری مناسب بود.

محمد بن سلمان از دو سال پیش که پدرش پادشاهی کشور را در اختیار گرفت ، با تصدی پست وزارت دفاع و کنار زدن رقبایی قدرتمند نظیر متعب بن عبدالله و منزوی کردن افرادی مانند محمد بن نایف تلاش جدی برای صدور بخشنامه امروز را آغاز کرده بود. او برای اجرای مقدمات این طرح تلاش داشت شاهراه فعالیت‌های نظامی کشور برای سرکوب مخالفان و شریان رویکردهای اقتصادی برای جلب توجه افکار عمومی جهت کارآیی تبلیغاتی خود را در دست بگیرد. به همین علت بود که در اقدامی غیر معمول از سوی پدر مأمور شد تا علاوه بر تصدی وزارت دفاع، شورای ملی توسعه کشور را تاسیس کرده و سرپرستی آن را بر عهده بگیرد. او در این مدت طرح پرطمطراق 2030 را ارائه کرده که گرچه در نگاه اولیه هدف آن رهایی از وابستگی اقتصاد عربستان به صادرات نفت توصیف شده، اما در دراز مدت اقتصاد عربستان را به ورشکستگی خواهد کشاند.

تاثیرات ولایت عهدی بن سلمان در سیاست‌ خارجی عربستان

حذف بن نایف گرچه از لحاظ سیاسی و بین‌المللی و هرم داخلی قدرت عربستان از اهمیت بالایی برخوردار است، اما این رویداد تأثیر چندانی در سیاست‌گذاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان نخواهد داشت. بر کسی پوشیده نیست که تصمیم‌گیری و اجرای سیاست‌های کلان عربستان از مدت‌ها پیش تحت سلطه محمد بن سلمان قرار داشته و محمد بن نایف تأثیر چندانی در این رویکرد نداشته است.

واقعیت این است که پرونده‌های داخلی و منطقه ای عربستان پس از پادشاهی سلمان بر عهده محمد بن سلمان قرار داده شد و جایگاه وی در نزد پدر باعث شد تصمیمات وی نقش تعیین کننده ای در صدور دستورات پادشاهی و تعیین سیاست‌های کلان این کشور داشته باشد. لذا تنها تغییری که در نتیجه انتصاب محمد بن سلمان به ولایت عهدی در سیاست‌ها حاصل می‌شود، آزادی عمل و کاسته شدن از دغدغه های شاهزاده جوان در عرصه داخلی است و در پرونده‌های منطقه‌ای از جمله دشمنی آل سعود با ایران و حمایت این رژیم از تروریسم تکفیری و جنگ یمن و ادامه روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شاهد تغییرات اساسی در سیاست‌های عربستان نخواهیم بود.

البته تجربه حاکمیتی محمد بن سلمان طی سالهای اخیر نشان داد که آرمانگرایی های وی فراتر از عرصه داخلی عربستان است و او می خواهد خود را به عنوان رهبر بلامنازع جهان عرب نشان دهد، او مخالفان زیادی در مسیر جاه‌طلبی‌های خود خواهد داشت که از دیدگاه سیاسی وی باید سرکوب شوند، خواه این مخالفان ، کشورهای عضو محور مقاومت باشند یا شیعیان عراق یا حوثی های فقیر یا قطری‌های ثروتمند یا اهالی غزه که حاکمانش اخوان المسلمینی هستند. به همین علت است که محمد بن سلمان ایران را مقصر تمامی شکست های خود می داند و می خواهد با تکیه بر  سلاح و پول و نزدیکی به اسرائیل و کمک به افراطیون مذهبی هر طور هست به مقابله با ایران پرداخته و به پادشاهی جهان عرب برسد.

ولایتعهدی شاهزاده جوان، سیاست داخلی و اوج گیری اختلافات

محمد بن سلمان با پروپاگاندای تبلیغاتی خود و هزینه کرد دلارهای نفتی این کشور، سعی کرده خود را به چهره‌ای محبوب در میان افکار عمومی عربستان تبدیل کند. گر چه جوان بودن این شاهزاده، امید نسل جوان عربستان در تغییر حاکمیت فرتوت عربستان را به دنبال داشته، اما در نظام قبیله ای و سنتی عربستان که بر اساس ریش سفیدی اداره می شود به قدرت رسیدن فرد جوانی در این سن تمام مناسبات سیاسی و عشیره ای را کناره زده و احتمالا در آینده با چالشهای جدی روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران نسبت به خطرات رویکردهای آرمان‌گرایانه شاهزاده جوان و تأثیرات آن بر فضای سیاسی و دیپلماتیک عربستان هشدار می‌دهند. اقدامات افراطی و احساسی محمد بن سلمان و شکست های منطقه ای وی از جمله در جنگ یمن و بحران سوریه گرچه همچنان از سوی رسانه‌های این رژیم تحت پوشش تبلیغاتی قرار گرفته‌اند ، اما به نظر می‌رسد این شکست ها به مرحله‌ای بی بازگشت نزدیک می شود و آثار مخرب خود را در اقتصاد عربستان نیز نشان می دهد.

گرچه به نظر می‌رسد سلمان بن عبدالعزیز با این اقدام خیال خود را برای رسیدن به پسرش به تاج‌وتخت قدرت عربستان راحت کرده است، اما جنگ پنهان قدرت در بین شاخه های مختلف خاندان سعودی در این کشور همچنان ادامه خواهد داشت. شاهزادگان سعودی است گرچه بنا به مصلحت و اهرم های قدرت محمد بن سلمان در شرایط کنونی سکوت کرده و حتی رضایت خود را از ولایتعهدی محمد بن سلمان اعلام می‌کنند، اما منتظر شکست سیاست های وی خواهند بود تا عرضه داخلی را بر او تنگ کرده و فشارها را افزایش دهند.

به این ترتیب قطعا شوی تبلیغاتی منتشر شده در دست بوسی و دلجویی محمد بن سلمان از محمد بن نایف  و راضی نشان دادن بن نایف از این تغییر نیز کارآیی لازم را نخواهد داشت و نمی تواند آتش زیر خاکستر اختلافات موجود در داخل خاندان حاکم را مخفی نگه دارد. بویژه در شرایطی که می بینیم بن نایف علاوه بر ولایت عهدی از تمامی سمت های دیگر خود از جمله وزارت کشور نیز کنار گذاشته شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 31 خرداد 1396
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic