۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
   علی(ع) امام همه جهانیان/نهج البلاغه هدیه امام علی(ع) به بشریت

علی(ع) امام همه جهانیان/نهج البلاغه هدیه امام علی(ع) به بشریت

مهم‌ترین ویژگی مکتب تشیع به نظر من روح انسانیت موجود در آن است؛ زیرا مردم به امام علی(ع) بدکردند، ولی ایشان با آنها خوش‌رفتاری کرد.علی(ع)در همۀ سخنانش انسان را دعوت می‌کند تا به تمام معنا انسان باشد».
       

گروه آیین و اندیشه فرهنگ نیوز:در میان بزرگان جهان اسلام و حتی بزرگان مسیحی منصف دنیای غرب(فلاسفه، شاعران، نویسندگان،جامعه شناسان و...)کمتر کسی که شیفته روش و سلوک زندگی و  شیوه حکومتداری حضرت امیرالمومنین(ع) نشده و زبان به تعریف و تمجید حضرت نگشاید. راه و مرام حکومتداری حضرت در دوران پر فراز و نشیب صدر اسلام، هر انسان عالم و متفکری تحت تاثیر قرار می دهد. در همین خصوص نوشتار پیش روی به بازخوانی نظرات حنا فاخوری یکی از فلاسفه و کشیشان مسیحی در خصوص مقام والای امیرالمومنین(ع) می پردازد.

مقام علمی حنا فاخوری:

حنا فاخوری در سال 1916م. در شهر زحله لبنان زاده شد. وی كه دارای درجه دكتری در فلسفه اسلامی است، تحصیلات متوسطه را در بیت المقدس به پایان رسانید. فاخوری از مسیحیان كاتولیك و عضو جمعیت مبلغان «بولس مقدس» در لبنان است. وی كه مؤسس انستیتو زبان، هنر و علوم در لبنان است، كتابهای درسی بسیاری در زمینه الهیات مسیحی نیز تألیف كرده است.

جایگاه دین در جوامع بشری:

حنّا فاخوری از جمله دانشمندانی است که دغدغه دین دارد و بر این باور است که باید بیش از پیش به دین در جوامع توجه داشت و در همین راستا می گوید:« «واقعیت این است که امروزه جهان غالبا در حال پیشرفت علمی است نه پیشرفت دینی؛ حرکت آن یک حرکت مادی است که کار آن فاصله گرفتن از دین است. البته روحانیان و علما باید به اصول و مبانی دینی اهتمام داشته و از آن محافظت کنند و در مسیر آن حرکت نمایند. در این بین نقش علما و مؤسسات دینی در توسعۀ معنویت بسیار عمیق و گسترده است و باید به روش‌های علمی و جذاب و از طریق گفت‌وگو و نقادی بر مبنای عقل به تمام موضوعات دینی بپردازند».

فاخوری،تعامل و گفتگوها بین ادیان آسمانی را یکی از بهترین راه ها و روش ها برای کاهش چالش ها و افتراق های دنیا کنونی می داند و معتقد بین دنیای غرب و اسلام تعاملات و گفتگوهای در جریان است و اگر این گفتگوها  میان تشیع و مسیحیت و به‌طور کلی میان ادیان و مذاهب بیش از گذشته صورت گیر،دل‌ها را به هم نزدیک کرده و زندگی را آسان می‌کند»

علی(ع) امام جهانیان است

گفتگوی بین ادیانی، باب ورود حنا فاخوری برای سخن گفتن در باب مقام والای امام شیعیان جهان و ستایش مقام حضرت است.فاخوری در این خصوص می گوید:« ما مسیحیان برای امام علی بن ابی‌طالب(ع) ارزش و احترام قائلیم. او نزد ما از احترام بسیار زیادی برخوردار است. دربارۀ امام علی(ع) و فرزندان او کتاب‌های جالبی تألیف کرده‌ام و اساسا زیباترین نوشته‌هایم مربوط به امام علی(ع) می‌شود. حتی بخش قابل توجهی از کتاب‌هایم در موضوع ادبیات عرب و کتب دانشگاهی را نیز به امام علی بن ابی‌طالب اختصاص داده‌ام؛ زیرا او امام همۀ مردم جهان است نه فقط امام شیعیان. ما نیز او را می‌خواهیم و به خاطر تعلیمات انسانی‌اش، که انسان‌ها را به همدیگر نزدیک می‌کند، برایش احترام و ارزش قائلیم.. بد نیست بدانید که بخش‌هایی از نامه‌های امام علی(ع) در برخی کلیسا‌های لبنان تدریس می‌شود و دانشجویان، گروه‌هایی تشکیل می‌دهند و هر گروه، بخشی از نهج‌البلاغه را می‌آموزند و همگی به امام علی بن ابی‌طالب(ع) احترام می‌گذارند».

 نهج البلاغه  بزرگترین سند منشور حقوق بشر: 

در حالی که دنیای غرب از مفاد حقوق بشر خود سخن می گوید و دیگران را به نقض حقوق بشر متهم می سازد که مهم ترین و متقن ترین مبانی و اصول انسانی و حقوقی در سیره و سلوک ائمه معصومین و بخصوص در خطبه ها و نامه های نهج البلاغه امیرالمومنین(ع) و دیگر کتب معصومین(ع) آمده است. امری که فاخوری تحت تاثیر آن قرار گرفته است و در این خصوص می گوید:««رحمت و گشایش در برابر مردم، برادری و انسانیت و تلاش برای هدایت مردم به سمت رشد و کمال از مهم‌ترین فضائل امام علی(ع) است. امام علی(ع) خواهان محبت همگانی میان بشریت بوده و در نهج‌البلاغه بر احترام مردم به یکدیگر تأکید کرده است که در این نقطه با حضرت مسیح و آموزه‌های دین مسیحی مشترک است» و در جایی دیگر می گوید:«ما درس‌های زیادی می‌توانیم از امام علی(ع) بگیریم که مهم‌ترین آنها درس انسانیت و احترام به اصول و ارزش‌هاست. احترام به افراد انسان به عنوان یک انسان، از ویژگی‌های بارز امام علی بن ابی‌طالب(ع) است. به نظر من نهج‌البلاغه بزرگ‌ترین هدیۀ امام علی(ع) به جامعۀ بشری است که باید آن را خواند و به آن عمل کرد.

مهم‌ترین ویژگی مکتب تشیع به نظر من روح انسانیت موجود در آن است؛ زیرا مردم به امام علی بن ابی‌طالب بد کردند، ولی او با آنها خوش‌رفتاری کرد. امام علی(ع) که شیعیان نیز از او پیروی می‌کنند، در همۀ سخنانش در نهج‌البلاغه و در تمام سفارش‌ها و نامه‌هایش انسان را دعوت می‌کند تا به تمام معنا انسان باشد»

سیاستمداران به سیره علی(ع) اقتدا کنند

فاخوری، رابطه دین و سیاست را یک رابطه نزدیک به هم می داند و از حاکمان دنیای غرب انتقاد می کند که خود را مسیحیان مقید به مبانی و معارف دین مسیحیت می دانند و در حالیکه اصلا پایبند به احکام و قوانین دین مسیحیت نیستند و این جای تاسف دارد.فاخوری در ادامه این سخن، به سیاستمداران این توصیه را می کند که«به نظر من اگر سیاستمداران دنیا به نامه‌های امام علی(ع) به حکام و امرای خود توجه و عمل کنند برایشان بهتر است؛ زیرا اینها نامه‌های انسانیت است؛ نامه‌هایی که حق هر انسانی را به او می‌دهد و میان مردم به حق قضاوت می‌کند و مثل نامه‌هایی نیست که اخلاق و زندگی بشر را ویران می‌کند».

نوع مطلب : اهلبیت عصمت وطهارت (ع)و....، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 25 خرداد 1396
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات