۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
خانواده و فضای مجازی (1)
کارکردها و قابلیت‌های شبکه‌ی جهانی اینترنت و فضای مجازی در دنیای معاصر
شبکه‌ی جهانی اینترنت به‌دلیل قابلیت‌ها و کارکردهای مهم و مختلفی که دارد، امروزه به بزرگ‌ترین و پرکاربردترین ابزار ارتباطی در سراسر جهان تبدیل شده است. تبیین قابلیت‌ها و شناخت کارکردها و روش‌های اثرگذاری آن بر افراد و نهادهای اجتماعی، از اموری که باید در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و اجتماعی کشور مدنظر قرار گیرد.
 
گروه فرهنگی و اجتماعی برهان/ محسن اخباری؛ امروزه وسایل ارتباط‌جمعی نوین همچون اینترنت، در تمامی کشورها، نقش حساس و مهمی در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفا می‌نمایند. پدیده‌ای که هر روز در حال پیشرفت بوده و ظهور فناوری‌های جدید در این زمینه، ارتباط نزدیک و انتقال سریع اطلاعات و هم‌زمان بخش‌های مختلف و وسیعی از جهان امروز را میسر ساخته است. به‌گونه‌ای که در این دنیای جدید، گسترش روزافزون الگوهای ارتباطی جدید و افزایش کاربران اینترنت و استفاده‌کنندگان از فضای مجازی، موجب توسعه‌ی تعامل افراد با خارج از مرزهای ملی کشورها شده است. به همین دلیل، این پدیده منجر شده است که احاطه و کنترل بر حیطه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و یا فردی و خانوادگی افراد یک جامعه، از نظام مدیریت‌های کنترل‌شده‌ی ملی خارج شود یا آنان را کم‌اثر کند. چنان‌که امروزه در تمام عرصه‌های مختلف، از تأثیر و نقش رسانه‌های مجازی و چگونگی اثرگذاری آنان بحث می‌شود. اهمیت این رسانه‌های ارتباط‌جمعی و گروهی تا اندازه‌ای است که اندیشمندان در تقسیم‌بندی مراحل تاریخی تمدن بشر، آن را لحاظ کرده‌اند. آلوین تافلر تمدن بشری را به سه مرحله‌ی کشاورزی، صنعتی و فراصنعتی یا عصر ارتباطات و اطلاعات تقسیم نموده است. در عصر فراصنعتی، قدرت در دست کسانی است که شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی را در اختیار خود دارند.[1]
 
یکی از حوزه‌های مؤثری که به‌طور مستقیم و آَشکار از این فضای رسانه‌ای تأثیر پذیرفته و تحولات گوناگونی را تجربه می‌کند، خانواده به‌عنوان مؤثرترین و مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که تغییرات حاصل از تأثیرپذیری از این فضای وسیع مجازی، به اشکال گوناگون در این نهاد دیده می‌شود. این تغییرات را می‌توان در قالب تغییرات مفید و ارزشمند و نیز در قالب تأثیرات مخرب و تهدیدکننده‌ی این نهاد اجتماعی مدنظر قرار داد. در این نوشتار، ضمن تبیین و توصیف فضای مجازی و قابلیت‌ها و ظرفیت‌های آن، به بررسی عوامل تأثیرگذار آن بر نهاد خانواده می‌پردازیم.
 
کارکردها و ظرفیت‌های اینترنت و فضای مجازی
 
اینترنت را می‌توان به‌منزله‌ی یک شبکه‌ی بسیار گسترده‌ی جهانی از کامپیوترها دانست که در آن انواع مختلف سخت‌افزار با انواع مختلف سیستم‌عامل و محیط‌های نرم‌افزاری تحت یک قرارداد واحد با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل اطلاعات می‌‌کنند و همین قرارداد واحد گفت‌وگو بین سیستم‌هاست که ردوبدل کردن انواع داده‌ها و اشتراک اطلاعات در سراسر جهان را ممکن نموده است.
 
این شبکه در 1969 ایجاد شد و اولین‌بار از این شبکه توسط وزارت دفاع آمریکا استفاده شد و ابتدا آن را شبکه‌ی آرپا[2] مخفف آژانس پروژه‌های پیشرفته‌ی تحقیقاتی پنتاگون نامیدند. هدف از ایجاد آرپا این بود که دانشمندانی که روی پروژه‌های نظامی در مناطق مختلف آمریکا کار می‌کردند، امکانات و منابع خود را روی هم ریخته و از تجهیزات گران‌قیمت مورد استفاده‌ی خود به‌طور مشترک استفاده کنند. به‌مرور اندیشمندان و محققان در دانشگاه‌های دیگر نیز به این شبکه متصل شدند و اقدام به استفاده از این سیستم برای اهداف و مقاصد خود نمودند.[3] به‌نحوی‌که درحال‌حاضر این شبکه به فراگیرترین شبکه‌ی جهانی ارتباطات و انتقال اطلاعات تبدیل شده و تعداد کاربران آن از زمان پیدایش روزبه‌روز در حال افزایش است. چنان‌که باید انتظار داشت در آینده‌ای خیلی نزدیک، اینترنت به «هسته‌ی مرکزی ارتباطات» و روابط بین جوامع و انسان‌ها تبدیل شود. در کشور ما نیز آمار کاربران این شبکه‌ی جهانی هر روز در حال گسترش است؛ چنان‌که طبق آمارهای موجود از مرکز «آمار جهانی اینترنت»، ایران رتبه‌ی نخست تعداد کاربران اینترنتی را در منطقه‌ی خاورمیانه دارد.[4]
 
اینترنت تمامی ویژگی‌های تکنولوژی‌های نوین ارتباطی چون تعاملی بودن، تمرکززدایی، انعطاف‌پذیری و ناهم‌زمانی را داراست. به‌دلیل برخورداری از این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها، در قرن 21 و هزاره‌ی سوم، ارتباطات، فناوری و اینترنت جزء لاینفک زندگی انسان معاصر شده است. افزایش کاربران اینترنت، توسعه‌ی ارتباطات، شبکه‌های اطلاع‌رسانی، تنوع کاربردهای اینترنت، ایجاد شهرهای الکترونیکی و اینترنتی و طرح حکومت الکترونیکی از جمله شواهد موجود در تأثیرگذاری سریع این پدیده‌ی ارتباطی در جهان است. این قابلیت‌ها باعث شده است که در دنیای امروز، شبکه‌ی جهانی اینترنت به‌عنوان تکنولوژی نوین، در قامت عاملی تأثیرگذار در ابعاد مختلف جوامع، به‌خصوص در بُعد فرهنگی، مورد توجه اندیشمندان و دولت‌ها قرار گیرد. چراکه اینترنت در مقایسه با سایر امکانات ارتباطی و برخلاف وسایل ارتباط‌جمعی دیگری چون روزنامه، سینما، رادیو و تلویزیون که اخبار و اطلاعات مورد نظر را یک‌سویه انتقال می‌دهند، ابزاری دوسویه بوده و از این ظرفیت برخوردار است که همه می‌توانند بدون تبعیض از اطلاعات آن استفاده کنند و یا انبوهی از اطلاعات را به آن اضافه نمایند.
 
به‌واسطه‌ی اینترنت نوعی از فضا ایجاد می‌شود که به‌جهت غیرواقعی بودن و فقدان زمان و مکان، به آن «فضای مجازی» گفته می‌شود. در این فضا، گروه‌هایی عموماً فردی یا سازمانی شکل می‌گیرند که از طریق یک یا چند نوع از وابستگی‌ها به هم متصل شده و در بستر یک جامعه‌ی اطلاعاتی پیچیده، کارکرد مؤثر شبکه‌ی همگرا را تصویر نموده‌اند که موفقیت و محبوبیت روزافزون آن‌ها به‌دلیل داشتن رنگ‌وبوی اجتماعی است. از جمله‌ی این فضاهای مجازی می‌توان به سایت‌ها، وبگاه‌ها، وبلاگ‌ها، اتاق‌های گپ، تالارهای گفت‌وگو، شبکه‌های دوست‌یابی و پست‌الکترونیک اشاره کرد. شبکه‌ی جهانی وب، محبوب‌ترین بخش اینترنت به حساب می‌آید که از نظر تیم برنزلی کارویژه‌ی اصلی آن اجتماعی است. وب با داشتن امکاناتی همچون پست‌الکترونیکی، وبلاگ‌ها و دایره‌المعارف‌های مشارکتی، زمینه را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در میان کاربران فراهم می‌کند.
 
ازاین‌رو نقش محوری اینترنت به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی، چنان مهم است که بدون در نظر گرفتن آن، امکان برنامه‌ریزی، توسعه و بهره‌وری در زمینه‌های فرهنگی، علمی، اقتصادی، آموزشی و ارتباطات در جهان آینده امکان‌پذیر نخواهد بود. بررسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی محصولات فناوری نوین اطلاعات و رویکردهای مختلف اینترنت از لحاظ بازتولید هویت‌های متفاوت و تأثیر آن بر نهادهای دیگر اجتماع، اهمیت بسیاری دارد. اینترنت محیط چندرسانه‌ای گرمی است که افراد آن گمنام و ناشناس‌اند و قابلیت این وجود دارد که افراد عضو اجتماع‌هایی شوند که در زندگی روزمره هیچ‌گاه چنین فرصتی برایشان پیش نمی‌آید. نکته‌ی مهم دیگر از دید تحلیل ارتباطی، شفاهی بودن ثانویه است. یکی از مسائل مهم در فرهنگ جاری، به‌ویژه جوامع معاصر، ارتباطات شفاهی است؛ چراکه این دسته از ارتباطات نقش مهمی در بازتولید فرهنگی، به‌ویژه فرهنگ عامه‌پسند دارند.[5]
 
بنابراین می‌توان به کارکردها و قابلیت‌های تأثیرگذار این شبکه‌ی ارتباطی جهانی در مواردی چون افزایش سرعت انتقال اطلاعات، تسهیل و نزدیکی ارتباط کاربران در سراسر جهان، ایجاد فضای ارتباطات شفاهی، برداشتن مرزهای ارتباطی ملی و کاهش توان کنترلی آن‌ها بر افراد و نهادها و گروه‌های اجتماعی، انتقال عناصر فرهنگی در بین جوامع و مواردی از این قبیل اشاره نمود. کارکردهای مهمی که روزبه‌روز در حال گسترش و تنوع است. در این میان، بررسی تأثیرگذاری این شبکه‌ی جهانی بر ارکان مهم اجتماع و نهادهای آن همچون خانواده، امری است که باید هرچه بیشتر از سوی مدیران و برنامه‌ریزان فرهنگی، اجتماعی و دینی کشور مدنظر قرار گیرد.*
 
پی نوشت ها
 
[1]. آلوین تافلر و دیگران (1377)، به‌سوی تمدن جدید، ترجمه‌ی محمدرضا جعفری، تهران، نشر سیمرغ، چاپ سوم، ص57.
[2]. ARPA
[3]. گیدنز، آنتونی ( 1386)، جامعه‌شناسی، حسن چاوشیان، تهران، نشر نی، ص679.
[4]. ر.ک: سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:http://www.ict.gov.ir/news
[5]. http://www.hawzah.net
 
* گروه فرهنگی و اجتماعی برهان/انتهای متن
نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 21 دی 1395
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 12 و 05 دقیقه و 22 ثانیه
I just like the valuable info you provide to your articles.
I'll bookmark your blog and check again right here regularly.
I'm quite sure I'll be told plenty of new stuff right right here!
Good luck for the next!
دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت 22 و 03 دقیقه و 39 ثانیه
Hello! I just would like to give you a big thumbs up for
the excellent information you've got here on this post.
I am returning to your blog for more soon.
شنبه 19 فروردین 1396 ساعت 13 و 43 دقیقه و 24 ثانیه
Great blog here! Also your web site loads up
fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است