۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
درنگی در سیره زندگی بانوی با کرامت؛
آیا حضرت معصومه(س) به شهادت رسیدند؟
عضو هیئت علمی مدرسه عالی معصومیه(س) با تأکید بر این که حضرت معصومه(س) از شهادت خود باخبر بوده است،اعلام کرد: ایشان به واسطه یک زن مسموم شدند و از امام کاظم(ع) شنیده بودند که در منطقه‌ای به نام قم به شهادت می‌رسند.

به گزارش سرویس دینی جام نیـوز، به مناسبت دهم ربیع الثانی سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه(س) با «مرضیه اسکندر جوی» عضو هیئت علمی مدرسه عالی معصومیه قم گفت‌وگوی کردیم که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

 

 

سفر حضرت معصومه(س) به ایران یک رسالت بود

اسکندر جوی در ابتدای این گفت‌وگو بیان داشت: سالروز شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها را تسلیت عرض می‌کنم. حضرت معصومه سلام الله علیها وقتی از مدینه عازم خراسان شدند، حدود ۴۰۰ نفر همراه ایشان بودند. این کاروان وقتی به ساوه می‌رسد، مأمورین مأمون جلوی آنها را می‌گیرند و به دلیل همین منعی که در این منطقه ایجاد می‌شود، گروهی از آنها که در حدود ۲۲ نفر بودند به شهادت می‌رسند، گروهی متواری شده، گروهی اسیر می‌شوند و یک گروه هم همان جا توسط بنی‌عباس مسموم می‌شوند.

 

وی ادامه داد: در کتاب‌ها نقل شده که یکی از کسانی که در آنجا مسموم می‌شود، خود حضرت معصومه سلام الله علیها است. ایشان همانند معصومین که از وفات یا شهادت خود خبر دارند، از این موضوع خبر داشتند و شنیده بودند که در منطقه‌ای به نام قم به شهادت می‌رسند به همین دلیل می‌بینیم که بعد از جریانات مختلفی که اتفاق می‌افتد ایشان از ساوه، راهی قم می‌شوند.

 

اسکندر جوی گفت: وقتی عاملان حکومتی متوجه می‌شوند خواهر امام رضا علیه‌السلام وارد ایران شده احساس خطر کردند چون می‌دانستند سفر ایشان سفری عادی نیست و رسالتی بر گردن ایشان است که می‌خواهند آن را به انجام برسانند لذا عاملان حکومت به این نتیجه می‌رسند تا جلوی حرکت این کاروان را بگیرند و آن را از مسیر خود خارج کنند.

 

 

سفر حضرت معصومه(س) سرشار از روشنگری و برکت برای مردم بود

این استاد حوزه علمیه گفت: اگر فقط آثار هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها از مدینه به سمت ساوه را نگاه کنیم، به نتایج بسیار خوبی می‌رسیم.

 

وی گفت: در آن زمان ری و ساوه و اصفهان و قم تقریبا از شهرهای مهمی بودند؛ ری، ساوه و اصفهان قطب‌های سنی حنفیه و سنی شافعی بودند که با حرکت حضرت معصومه سلام الله علیها به منطقه قم است که این منطقه مرکز تشیع امامی می‌شود و به مهد تشیع امامی و بزرگترین مرکز در بین ایران و اعراب و جاهای دیگر تبدیل می‌شود و درخشش فراوانی نشان می‌دهد و تمام این درخشش قم مدیون حضرت معصومه سلام الله علیها بوده است.

 

وی افزود: از زمان امام صادق علیه‌السلام در جاهایی مثل قم، ری، خراسان و مازندران، کانون‌های علویان به شکل منسجم در حال شکل گرفتن بود ولی به برکت این سفر، کانون‌های شیعی انسجام واقعی و شکل اساسی‌تری گرفت و تقویت شد. پس حرکت ایشان با توجه به آگاهی بوده و صرفا احساسی انجام نشده است و مهم ترین اثر آن هم این بود که قم را مرکز تشیع امامی کردند، آن هم با توجه به دو قطب سنی حنفی و سنی شافعی که در ری و ساوه و البته اصفهان وجود داشت. پس از آن عباسیان هر چه تلاش کردند موفق به خاموش کردن چراغ شیعه نشدند.

 

 

سفر حضرت معصومه سلام الله علیها، سختی‌های فراوانی به همراه داشت

عضو هیئت علمی مدرسه عالی معصومیه گفت: در رابطه با سفر حضرت وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که ایشان در طول این سفر برادران زیادی از جمله هادی، قاسم، هارون، زید و تعدادی از برادر زادگانشان و تعدادی از غلامان و کنیزان را که به شهادت می‌رسند از دست می‌دهند. خیلی از این برادران و برادر زادگان، فرزندان حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام بودند. از آن طرف شخصیت‌های بسیاری از بین خانم‌ها همراه حضرت بودند مثل خدیجه خاتون، میمونه، فاطمه صغرا و دیگرانی که همراه ایشان بودند.

 

وی گفت: بعضی‌ها درباره شهادت ایشان می‌گویند که فشار روحی که بر ایشان به دلیل درگیری‌های ایجاد شده و شهادت عزیزانشان وارد شد، باعث بیماری و مرگشان شد. ولی بعضی از روایاتی که نقل از شهادت ایشان می‌کند، نشان دهنده این است که ایشان به شهادت رسیده و حتی می‌بینیم که امام موسی کاظم علیه‌السلام، خبر می‌دهد که ایشان در جایی به نام قم شهید می‌شود که وقتی حضرت معصومه سلام الله علیها در ساوه مریض می‌شوند، می‌فرمایند: تا قم چقدر فاصله است؟ خدمتشان عرض می‌کنند که ۱۰ فرسخی راه است حضرت می‌فرمایند: مرا به قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم شهر قم مرکز شیعیان ماست. در نتیجه ایشان از ساوه راهی قم شده و اول در مکانی که امروزه به نام «بیت النور» خوانده می‌شود و منزل موسی بن خزرج، که از بزرگ خاندان اشعری بود، ساکن می‌شوند سپس راهی همین منطقه‌ای می‌شوند که جسم شریفشان در آنجا مدفون است.

 

وی ادامه داد: حضرت معصومه سلام الله علیها در این سفر متحمل فشارهای فراوانی شدند و این فشارها را برای حفظ ولایت پذیرفتند و آن ولایت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام بود. وقتی مأمون امام رضا علیه‌السلام را به اجبار و تحت عنوان ولیعهدی از مدینه به ایران آورد، در واقع حضرت معصومه علیها‌السلام خواستند تا مظلومیت برادرشان را نشان دهند.

 

 

سفر حضرت معصومه(س) حرکتی زینب‌وار بود

مرضیه اسکندر جوی گفت: زندگی حضرت معصومه سلام الله علیها شباهت زیادی با حضرت زینب سلام الله علیها دارد. همان طور که پیام رسان حرکت امام حسین علیه‌السلام حضرت زینب سلام الله علیها بود، با وجود اینکه ایشان میانسال بوده و بالاتر از ۵۵ سال داشتند، حضرت معصومه سلام الله علیها نیز با سن کمتری که داشتند و به قولی ۲۸ سال و به قول دیگر ۲۷ سال و چند ماه بیشتر نداشتند، رسالت پیام رسانی برادر بزرگوارشان را بر عهده گرفتند.

 

وی افزود: ایشان از جمله کسانی هستند که مانند حضرت زینب کبری سلام الله علیها، محدثه بودند و در علم، ید طولایی داشتند. در مدینه وقتی پیروان به پدر بزرگوارشان مراجعه کردند و پاسخ سوال‌هایشان را خواستند و امام موسی کاظم علیه‌السلام حضور نداشتند، حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ‌گوی سوالات آنها شدند. تأثیر معنوی حضرت در مدت کوتاهی که در قم بودند، برکات بسیاری داشت و موجب مرکزیت شیعه در قم گردید.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه گفت: امام‌شناسی و حب اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها، ایشان را فانی و ذوب در تبعیت امام عصرشان کرده بود.

 

وی بیان داشت: حضرت معصومه سلام الله علیها علاوه بر ایمان و عمل صالحی که داشتند، به ما جهت می‌دهند. در زیارات می‌خوانیم: «اتقرب الی الله بحبکم و البرائة من اعدائکم»؛ یعنی به ما جهت می‌دهند تا به وسیله اینها به خداوند متعال نزدیک شویم و با بیزاری جستن از دشمنانشان مورد هدایت آنها و تقرب به درگاه الهی قرار بگیریم. این یک نشانه است تا صراط مستقیم و خط ائمه اطهار را پی‌ بگیریم و پیرو واقعی امام خویش باشیم.

 

اسکندر جوی گفت: ایشان در شرایطی پیرو امام خویش شدند و از دشمنان آن حضرت بیزاری جستند که کسی مثل مأمون در رأس کار است. در چنین شرایطی کار خیلی سخت می‌شود. وقتی اهل بیت در رابطه با چنین خانمی می‌فرمایند که پاداش زائران این خانم بهشت است؛ کار به شخصیت این خانم دارند. در بیان شخصیت این حضرت به این نکته اشاره می‌کنم که همین طور که در مورد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تسبیح داریم، در مورد حضرت معصومه سلام الله علیها نیز داریم. یک گونه تسبیح است که در سبحان‌الله و الحمدلله جابجایی دارد. این نشان دهنده تمسک داشتن به این حضرت به عنوان عاشق واقعی بودن و حب اهل بیت داشتن ایشان و هم چنین پیرو واقعی امام زمان خودشان و امتداد و پیام رسان ولایت بودن است.

 

وی افزود: امام صادق علیه السلام در بیان ارزش این بانو می‌فرمایند: «ان لله حرما و هو مکة و إن للرسول حرما و هو المدینة و إن لامیرالمومنین حرما و هو الکوفه و إن لنا حرما و هو بلدة قم» یعنی در نهایت حرم اهل بیت علیهم السلام قم است. اینها به دلیل ارزش پیام رسانی حضرت معصومه سلام الله علیها و حضور ایشان در قم است.

 

 

حضرت معصومه(س) مقام شفاعت دارند

عضو هیئت علمی مدرسه عالی معصومیه گفت: مطلب بسیار مهم دیگر این است که ما می‌بینیم برای ایشان مقام شفاعت قائل شده‌اند. ما در زیارت نامه ایشان می‌خوانیم: «یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة» و می‌خواهیم تا ایشان شفیع ما در بهشت باشند. این مقام به این سبب است که ایشان خودشان را فانی و ذوب در تبعیت و اطاعت از امام خودشان می‌دانستند. اصلا حرکت حضرت به سمت ایران پس از نامه‌ای است که از برادر برزگوارشان، امام رضا علیه السلام دریافت می‌کنند. ایشان به اجازه رهبرش و با اطاعت از امامش این سفر را انجام می‌دهد و افراد زیادی را با خود همراه می‌کند. این احساس وظیفه و تکلیف الهی بود که این هدف را انتخاب کردند تا اذهان جامعه را نسبت به ولایت و امامت روشن کنند.

 

وی افزود: ما می‌بینیم ایشان در منازل مختلفی در طول سفر متوقف می‌شوند و حدود ۲ ماه طول می‌کشد تا به ایران برسند، در هر توقفگاه و مکانی که وارد می‌شوند، مردم را با ولایت آشنا کرده و از ظلم و جنایت عباسیان و مسائل سیاسی روز و هم چنین مسائل دینی آگاه می‌سازند. این امر آنقدر برای حضرت معصومه سلام الله علیها مهم بود که دیگر برایشان اهمیت ندارد در طی این مسیر چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. چون چهره نفاق و کینه عباسیان را می‌شناختند و حتی چنانکه عرض شد ایشان از امکان شهادت و اسارت و تبعید و ... آگاهی داشتند ولی در نهایت این تصمیم بزرگ ایشان منجر به تقویت کانون های شیعی در بین مردم شد.

 

مرضیه اسکندر جوی در پایان گفت‌وگوی خود با فارس تأکید کرد: در نهایت حضرت معصومه سلام الله علیها در سن ۲۸ سالگی در روز چهارشنبه، برابر با دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری در محله ستیه قم به شهادت رسیدند. اگر با توجه به ولادت ایشان که اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری در نظر بگیریم، سن مبارک ایشان ۲۷ سال ۵ ماه و ۱۰ روز می‌شود. شهادت ایشان به وسیله مسمومیت توسط یک زن اتفاق افتاد که در روایات هم بدان اشاره شده است. امیدوارم در حب اهل بیت علیهم‌السلام و پیروی از آنان از این بزرگوار تبعیت کنیم.

نوع مطلب : اهلبیت عصمت وطهارت (ع)و....، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 دی 1395
دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت 22 و 16 دقیقه و 49 ثانیه
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't show
up. Grrrr... well I'm not writing all that over
again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!
یکشنبه 20 فروردین 1396 ساعت 19 و 06 دقیقه و 08 ثانیه
whoah this blog is fantastic i love reading your posts. Stay up the good work!

You know, lots of persons are hunting round
for this information, you can aid them greatly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است