۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
بزرگ‌ترین اشتباه دولت یازدهم گره زدن برجام به اقتصاد داخلی بود
چرا مردم دولت را در حل مشکلات اقتصادی یاری نمی‌کنند
در کشور ما مردم همیشه در مسائل سیاسی و اجتماعی در صحنه و در کنار مسئولین حضور دارند، ولی وقتی مشکلی در اقتصاد پیش می‌آید، تمایلی به همکاری با دولتمردان ندارند. چرا؟
 
گروه اقتصادی برهان/ دکتر محمدرضا جهان‌بیگلری؛ در بیشتر کشورها در زمان وقوع مشکلات، بالأخص مشکلات اقتصادی، اولین‌کاری که مسئولین در دستورکار قرار می‌دهند، در جریان گذاشتن مردم و کمک خواستن از آن‌هاست. در اصل این وظیفه‌ی یک ملت است که در راستای حل بحران‌ها و بهتر زیستن به دولتمردان کشورشان یاری رسانند. چندی پیش این اتفاق در کشور همسایه‌ی ما، ترکیه، با دارا بودن جمعیتی بالغ بر هشتاد میلیون نفر، رخ داد. در زمان مطرح کردن مشکل و درخواست کمک رئیس‌جمهور و مسئولین، مردم به‌سرعت جلوی کاهش ارزش پول ملی‌شان را از طریق ورود ارزهای منزلی یا سپرده‌ای و تبدیل به‌موقع به واحد پول کشورشان (لیر) گرفتند. این دلارها به بازار وارد شد و توازن عرضه و تقاضا در بازار برقرار گردید. حتی خیلی از مغازه‌های غذافروشی تبلیغات وسیعی می‌کردند که «قبض فروش ارز را بیاور و غذای مجانی بخور». این نشانه‌ی اعتماد مردم یک کشور به دولتمردانشان است. همکاری و همدلی آن‌ها منجر به حل بحران اقتصادی در کوتاه‌ترین زمان ممکن شد. مشابه این مورد را می‌توان در کشورهای مالزی، تایلند، آلمان و بسیاری کشورهای دیگر مشاهده کرد. همیشه مردم به‌موقع وارد صحنه شده‌اند و از به وجود آمدن بحران‌ها جلوگیری کرده‌اند.
 
در کشور ما مردم همیشه در مسائل سیاسی و اجتماعی در صحنه و در کنار مسئولین حضور دارند، ولی وقتی مشکلی در اقتصاد پیش می‌آید، تمایلی به همکاری با دولتمردان ندارند. چرا؟
 
یک دلیل آن این است که مسئولین خیلی کم از پتانسیل‌های مردمی در حل بحران‌های اقتصادی کمک طلب می‌کنند و توقع دارند که کل مشکلات اقتصادی کشور را فقط با ذهن و فکر و توان خود (با این تصور که باهوش هستند) حل‌وفصل نمایند، ولی نمی‌شود که چند نفر تصمیم بگیرند و تعدادی اجرا کنند. مشکلات یک کشور صرفاً با یاری مردم قابل حل‌وفصل است، نه دستورات مسئولین. این اتفاق یک پیام دارد و آن‌هم اینکه انتخاب مدیران اقتصادی براساس رابطه است، نه شایستگی فردی.
 
دلیل دوم عدم صداقت مسئولین اقتصادی کشور با مردم است. متأسفانه مسئولین با صداقت مشکلات اقتصادی کشور را با مردم در میان نمی‌گذارند، چون فکر می‌کنند امکان دارد عکس‌العمل مردم برخلاف آن چیزی باشد که تصور می‌کنند. به همین دلیل، معمولاً از افعال معکوس در این روش استفاده می‌شود؛ یعنی موضوعی را مطرح و ذهن‌ها را درگیر می‌‌سازند، ولی تصمیمات دیگری را اجرایی می‌کنند. این است که در اجرای برنامه‌های اقتصادی همیشه جایگاه مشارکت ملت خالی است و درصد شکست این برنامه‌ها بسیار بالاست.
 
دلیل سوم عدم اعتماد مردم در اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت است. از زمان دولت ششم تاکنون طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی زیادی به تصویب و اجرا رسیده است، ولی به‌دلیل عدم استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص در تدوین و اجرا، بیشتر برنامه‌ها با شکست مواجه شده‌اند و بیشترین ضرر آن گریبانگیر مردم بوده است که نتیجه‌ی این شکست‌ها را باید تحمل می‌کردند.
 
در زمان جنگ تحمیلی تمام همت مردم و مسئولین جلوگیری از نفوذ دشمن در کشور بود و پس از اتمام جنگ زمان بازسازی فرارسید. مردم این درک را داشتند که در زمان بازسازی به‌طور معمول مشکلاتی برای کشور به وجود می‌آید که به‌دنبال آن تورم هم عادی است. در نتیجه با آمادگی کامل به استقبال بازسازی کشور شتافتند و به دولت وقت یاری رساندند، ولی در همان دوران هم اتفاق خاصی در راستای اقتصاد رخ نداد و پروژه‌های بدون کارشناسی طراحی و اجرا گردید که هیچ توجیه اقتصادی و مالی نداشت و ایستادگی مردم نتیجه‌ی مطلوب و دلخواه را به‌دنبال نداشت. تدوین برنامه‌های توسعه‌ای از همان زمان آغاز شد، ولی گویی این برنامه‌ها به یک رانت و منبع درآمد برای عده‌ای فرصت‌طلب و سودجو تبدیل شد و اظهارنظرهای غیرکارشناسی و صرفاً شخصی در تدوین این برنامه‌ها در دولت‌های بعد ادامه یافت و بیشتر بندهای این برنامه‌ها توسط دولتمردان اجرایی نشد.
 
در تمامی دولت‌ها بر اثر اشتباهات اقتصادی، تورم و افزایش قیمت‌ها و وضعیت نامناسب اقتصادی دست از سر ملت برنداشت و توسعه‌ی کشور به‌کندی پیش رفت. همین‌طور اشتباهات مکرر اقتصادی دولتمردان ادامه داشت و هر دولتمردی بنا به عقاید و نظرات شخصی خود، درباره‌ی اقتصاد کشور تصمیم‌گیری می‌کرد؛ تاجایی‌که عنوان می‌شد مردم فلان کالا را نخرند ارزان می‌شود، ولی قیمت‌ها پایین که نمی‌آمد، چندبرابر هم می‌شد. مسئولین اقتصادی کشور همیشه از مردم برای گذشتن از مشکلات مایه می‌گذاشتند. در اصل ملت وسیله‌ای بوده‌اند برای انجام آزمون‌وخطاها.
 
ریاضت اقتصادی برای ملت بود و منفعت برای اشخاص خاص. مردم شریف ایران یک بار دیگر در کنار دولت ایستادند. در جایی که اواخر دولت هشتم و اوایل دولت نهم کشور از لحاظ سیاسی و اقتصادی وارد دوران تحریم‌های سنگین شد، این ملت با این باور که شرایط روزبه‌روز سخت‌تر خواهد شد، آمادگی لازم را فراهم آوردند و دست‌به‌دست هم دادند و با دفاع از آرمان‌های کشور، هشت سال طاقت‌فرسای اقتصادی را پشت سر گذاشتند، ولی باز نتیجه‌ی مطلوب حاصل نشد. با روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌ی اقتصادی کارآمد و تلاش برای بهبود وضعیت سیاسی و تعامل با کشورهای تحریم‌کننده، برجام به ثمر نشست و مردم خوشحال از بهبود وضعیت اقتصادی کشور در ماه‌های آتی بودند، ولی این برجام هم نتوانست به داد اقتصاد کشور برسد، چون در مسائل اقتصادی این قرارداد ضعف‌های کارشناسی داشت و مذاکره‌کنندگان با بی‌اطلاعی از وضعیت اقتصادی کشور، موارد زمان‌بر در فرایند رفع تحریم‌های اقتصادی در برجام را از بین نبردند. لذا بزرگ‌ترین اشتباه دولت یازدهم گره زدن برجام به اقتصاد داخلی بود. شاید با دید کارشناسی دقیق می‌شد اقتصاد بین‌الملل را بهبود بخشید، ولی عمده‌ی مشکل کشور اقتصاد داخلی بود و هست. در نتیجه، علاوه بر اینکه این اقتصاد از رکود خارج نشد، در باتلاق رکود تورمی با کاهش قدرت خرید داخلی افتاد، چون وقتی برنامه و هدف اقتصادی برای کشور تدوین نمی‌شود و شاخص‌های اقتصادی، از جمله فضای کسب‌وکار در شرایط بسیار بدی قرار می‌گیرد، نمی‌توان انتظار جذب سرمایه‌گذار و رونق اقتصادی را داشت.
 
این قضیه تا جایی پیش رفت که مدیران میانی برای بقای خود در پست‌های مدیریتی به فکر آمارسازی‌های فاحش افتادند و اشتباهات مدیریتی را با تغییرات آماری جبران کردند. مسئولین ارشد هم با توجه به حجم سنگین کار اداره‌ی کشور و مشکلات پیش‌رو، به همین آمارها بدون راستی‌آزمایی اکتفا نمودند و تصمیمات کلان کشوری صادر می‌شد. این آمارسازی‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که فاصله‌ی زیادی با واقعیت داشت و صدای کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی اقتصاد را درآورد. کارشناسان برای دفاع از فکر و شعور انسانی، انتقادها را در پیش گرفتند و این موضوع سبب بی‌اعتمادی بیشتر ملت به مسئولین اقتصادی کشور شد. به‌این‌ترتیب مردم با این ذهنیت که هر تصمیمی دولتمردان می‌گیرند نتیجه‌ی معکوس دارد و می‌بایست برای گذران زندگی صرفاً به عقل خودشان رجوع کنند و مسئولین اقتصادی کشور به فکر آن‌ها نیستند، هر روز صبح را به شب می‌رسانند. این موضوع را هم می‌توان از بیانات مقام معظم رهبری برداشت کرد. ایشان در آبان‌ماه 95 در راستای انتخابات آمریکا از اقبال بیشتر مردم آمریکا به دونالد ترامپ گفتند و افزودند: «آن مرد چون واضح‌تر گفت، صریح‌تر گفت، مردم آمریکا بیشتر به او توجه کردند.» و این اتفاق رخ داد.
 
مسائل اقتصادی و تصمیماتی که اخذ می‌شود، روی معیشت خانوارها تأثیر مستقیم دارد و به‌دنبال آن نگاه ملت به مسائل اجتماعی را پدید خواهد آورد. در نتیجه، برگرداندن اعتماد مردم به مسئولین اقتصادی می‌بایست جزء اولویت‌های اصلی رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت باشد. البته این با حرف به بار نمی‌نشیند، بلکه عمل لازم است تا مردم به این باور برسند که باید در کنار دولتمردان برای اقتصاد بهتر کشورشان تلاش کنند تا شکاف بی‌اعتمادی مردم، بخش خصوصی، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران از طریق مشارکت حداکثری با دولت از بین برود. امید است سیاست از اقتصاد به‌طور کامل جدا شود تا اقتصاددانان بتوانند با تدوین برنامه‌های کارشناسی‌شده نقشه‌ی راه صحیحی در قالب الگوی اقتصاد ایرانی اسلامی و همخوان با واقعیت‌ها برای کشور ترسیم کنند که اجرای آن موفقیت‌آمیز باشد.*
 
* دکتر محمدرضا جهان‌بیگلری، دکترای اقتصاد و عضو اتاق بازرگانی/انتهای متن/
 
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 دی 1395
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 14 و 56 دقیقه و 28 ثانیه
I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this web site is actually pleasant.
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 08 و 43 دقیقه و 38 ثانیه
Hi there! I'm at work browsing your blog from my
new apple iphone! Just wanted to say I love reading
through your blog and look forward to all your posts!

Carry on the outstanding work!
دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت 20 و 36 دقیقه و 30 ثانیه
Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It
truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping
to provide one thing again and help others such
as you helped me.
شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 01 و 21 دقیقه و 43 ثانیه
I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else
know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است