۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
چه چیزی سبب شد رئیس‌جمهور دستور پیگیری نقض برجام را صادر کند؟
دولت در ارزیابی شرایط پسابرجام ناتوان بود
دولت روحانی به‌دلیل تعجیلی که برای رسیدن به توافق داشت، از تبیین شرایط پسابرجام ناتوان بود. از جمله دیگر عواملی که منجر به ناتوانی دولت در ارزیابی این شرایط شد، دل بستن به وعده‌های آمریکایی‌ها برای از بین بردن تحریم‌ها بود. وعده‌هایی که از آغاز مشخص بود خلاف واقع است.
     
گروه بین‌الملل برهان؛ اخیراً رئیس‌جمهور پیامی درخصوص پیگیری نقض برجام توسط آمریکا منتشر و طی آن به وزارت امور خارجه دستور پیگیری نقض برجام توسط آمریکا را صادر کرده است. به‌این‌ترتیب و به‌موجب همین دستور، درخصوص تولید سوخت کشتی‌ها نیز ترتیباتی مورد توجه ایشان قرار گرفته است که در نوع خود بایستی مورد بحث قرار گیرد.
این موضوع که رئیس‌جمهور محترم این دستور را صادر کرده‌اند، خوب و قابل قبول است، اما این نوشته تلاش ندارد این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. این نوشته تلاش دارد به این مسئله بپردازد که چرا چنین شرایطی توسط دولت مورد پیش‌بینی قرار نگرفته بود تا به این طریق خود را در شرایط غافل‌گیر نبیند.
 
مسئله‌ی مهم این است که علی‌رغم توجهات رهبر انقلاب به این بدعهدی آمریکایی‌ها، چه اتفاقی افتاد که دولت این مسئله را به‌درستی درنیافت و در قبال سیاست‌های دوگانه و بلکه متناقض آمریکایی‌ها دست خالی شد و حالا که آمریکایی‌ها در قبال سیاست‌های تحریمی خود هیچ تغییری ایجاد نکرده‌اند و علناً و عملاً هیچ تغییری ایجاد نشده، دولت محترم به‌سمت صدور این دستور رفته است. دلایل این مسئله را می‌توان در چند فاکتور مورد بررسی قرار داد که عبارت‌اند از: اشتباه محاسباتی دولت در تخمین شرایط مورد پیگیری توسط آمریکا، علاقه‌ی شدید به حل مسئله‌ی هسته‌ای به هر طریقی، نشان دادن حسن‌نیت به طرف غربی به هر طریقی، وعده‌های آمریکایی‌ها درخصوص از بین رفتن تحریم‌ها و باور دولت به این موضوع و... برخی از این‌ها از جمله مسائلی بودند که دولت نسبت‌به آن‌ها باور داشت و در یک دوره‌ی زمانی نزدیک به سه‌ساله به این مهم رسید که این باور یک اشتباه محاسباتی بوده است، هرچند در حوزه‌ی علنی این موضوع توسط او گفته نشود؛ مسئله‌ای که هرچند بسیار دیر است و هزینه‌های زیادی بابت آن پرداخت شده و در حال پرداخت شدن است، اما دولت بعد از سه سال این مهم را به‌خوبی دریافته یا چنین وانمود می‌کند که دریافته است.
 
در اینجا تلاش خواهیم کرد تا برخی از این مسائل را مورد بررسی قرار دهیم. پیش از بررسی این مسائل، لازم به ذکر است که مهم‌ترین عنصری که سبب شد دولت در تحلیل شرایط ناتوان باشد، همان تلاش و تسریع برای حل کردن مسئله‌ی هسته‌ای بود. موضوعی که در جای خود جای تحلیل و بحث دارد.
 
1. اشتباه محاسباتی دولت در تخمین شرایط مورد پیگیری آمریکا: دولت محترم به‌قدری سوءمدیریت دولت قبل درخصوص حل مسائل کشور را به‌علت تحریم‌ها می‌دانست که به‌هیچ‌وجه بر توان مدیریتی و تقویت آن برای حل مشکلات کشور تمرکز نکرد و صرفاً به فکر حل و رفع موضوع هسته‌ای و متعاقب آن به تصور خودش از بین رفتن تحریم‌ها به‌عنوان حلال مشکلات کشور بود. این موضوع دقیقاً همان چیزی بود که از آن به‌عنوان اشتباه محاسباتی دولت تعریف و تحلیل می‌شود.
 
در رسیدن به این اشتباه محاسباتی، عناصر متعددی دخیل بودند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کابینه‌ی دولت و اطرافیان و مشاوران شخص رئیس‌جمهور محترم اشاره کرد. در تیم مشاوران دولت افرادی حضور داشتند که اساساً معتقد بودند رابطه با آمریکا حلال بسیاری از مشکلات است. تزریق این ایده به دولت، سبب شد تا دچار یک اشتباه برآورد در تعیین علل ناکامی‌های اقتصادی شود.
 
هم ازاین‌رو دولت در برآورد مشکلات کشور ارزیابی صحیحی نداشت و رابطه با غربی‌ها و به‌طور خاص آمریکایی‌ها را حلال مشکلات کشور عنوان کرد. این موضوع تا حدی پیش رفت که رهبر انقلاب بارها عنوان کردند تصور حل کردن مشکلات کشور با عنصر رابطه با آمریکا خطاست. آمریکا اگر می‌توانست مشکلی حل کند، ابتدا مشکلات خود را حل و رفع می‌کرد و در گام بعد مشکلات دولت‌های هم‌پیمان خود را. در دوره‌ای که قدرت‌های اقتصادی نوظهور در حال قدرت‌نمایی هستند، آمریکا اسیر مشکلات داخلی خود است. نگاهی به نوع انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد که مردم آمریکا نه‌تنها از شرایط موجود اقتصادی خود ناراضی هستند، بلکه اساساً به‌دنبال تغییر شرایط در ابعاد سیاسی نیز هستند.
 
اما این موضوعی نبود که مشاورین دولت آن را به او متذکر شوند. آمریکایی که توسط برخی از نخبگان دولت معرفی می‌شد به‌مراتب با آمریکایی که در جهان موجود و در دهه‌ی دوم قرن بیست‌ویکم شاهد آن هستیم، فاصله داشت و در بهترین حالت فاصله‌ی زیادی با زمانی داشت که تیم دولت در آنجا تحصیل کرده بودند.
 
2. وعده‌های خلاف واقع آمریکایی‌ها: یکی دیگر از مسائلی که سبب شد دولت در ارزیابی نتایجی که این توافق به‌همراه دارد، دچار اشتباه شود، مسئله‌ی وعده‌های خلاف واقع پی‌درپی آمریکایی‌ها پیش از توافق است. آمریکایی‌ها پیش از توافق به انحای مختلف تلاش کردند تا چنین وانمود کنند و بر این وانمود اصرار ورزند که حتماً تحریم‌های هسته‌ای و متعاقب آن تحریم‌های علیه ایران به‌واسطه‌ی تعامل با آمریکا حل خواهد شد. برای مثال، شخص رئیس‌جمهور آمریکا طی نامه‌های متعدد به سران ایران این‌گونه اظهار می‌داشت که آمریکا در پی حل بحران هسته‌ای و رفع تحریم‌ها در صورت وجود یک اراده در طرف ایرانی برای حل این معضل است.
 
دولت محترم اسیر این دروغ‌گویی آمریکایی‌ها شد و بی‌اراده این تلقیات خلاف واقع را به‌عنوان یک تعهد آمریکا تصور کرد. غافل از اینکه در اساس مسئله‌ی هسته‌ای چیزی جز اتهامات آمریکایی‌ها علیه ایران نبود و اساساً موضوعی که تحت عنوان «بحران هسته‌ای» مطرح می‌شد، به‌واقع تلاش آمریکایی‌ها برای «بحران‌سازی» بود و به‌واقع بحرانی در جهان خارج وجود نداشت.
 
اما این وعده‌های خلاف واقع آمریکایی‌ها به‌گونه‌ای توسط دولت بازنمایی شد که گویی آمریکایی‌ها در انداختن دولت به یک اشتباه محاسباتی، موفق عمل کرده بودند. همان موضوعی که در بخش قبلی به آن اشاره شد.
 
3. علاقه‌ی شدید به حل مسئله‌ی هسته‌ای به هر طریق ممکن: یکی دیگر از موضوعاتی که سبب شد تا دولت در برآورد خود نسبت‌به عواقب برجام یا اصطلاحاً دوره‌ی پسابرجام دچار اشتباه یا ناتوانی در ارزیابی شود، موضوع حل کردن مسئله‌ی هسته‌ای به هر طریق ممکن بود. دولت در وعده‌های انتخاباتی خود چنین وانمود کرده بود که در صد روز اول مسئله‌ی هسته‌ای را حل خواهد کرد و چون مردم از شرایط آخر دولت احمدی‌نژاد ناراضی بودند، با همین شعارها و وعده‌ها به روحانی رأی دادند و او نیز تصور می‌کرد به هر طریقی که شده بایستی به وعده‌ی به نتیجه رسیدن مذاکرات جامه‌ی عمل بپوشاند. لذا دولت روحانی نیز برخلاف همه‌ی شعارهای اقتصادی، به‌صورت جدی به‌دنبال عملی کردن این شعار، یعنی حل مسئله‌ی هسته‌ای به‌صورت خیلی سریع بود و همین موضوع سبب شد تا بدون در نظر گرفتن تمام مشکلاتی که این تسریع در تصمیم‌گیری و رسیدن به نتیجه‌ی توافق ممکن است در پیش داشته باشد، به‌دنبال توافق باشد.
 
طبیعی بود که حل کردن سریع این موضوع با مشکلاتی نیز مواجه است که از مهم‌ترین مشکلات این تسریع در تصمیم‌گیری، عدم توان ارزیابی کاستی‌های توافق هسته‌ای بود. برجام سند ضعیفی بود. از ابتدا نیز بسیاری از کارشناسان و استراتژیست‌ها به این موضوع واقف بودند که این سند یک سند کم‌جان است، اما به‌واسطه‌ی انتظاری که دولت از وعده‌های انتخاباتی خود داشت و البته با احتساب این وعده‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده برنامه‌ریزی می‌کرد، سریعاً دستور رسیدن به توافق را صادر کرد. یکی از دلایل ناکامی در ارزیابی دوره‌ی بعد از توافق، همین سرعت در رسیدن به توافق بود.
 
4. نشان دادن حسن‌نیت به طرف غربی و آمریکایی به هر طریقی: از دیگر سو مسئله‌ای که سبب شد دولت در رسیدن به نتیجه، نواقص را در نظر نگیرد، مسئله‌ی تلاش برای نشان دادن حسن‌نیت به طرف غربی و به‌طور خاص طرف آمریکایی بود. دولت بی‌نهایت به نگاه غربی نسبت‌به کشور حساس بود و نسبت‌ به آنچه تصحیح جلوه‌ی ایران در ذهنیت طرف غربی عنوان می‌کرد، حساس بود.
 
صحبت‌هایی رئیس‌جمهور درخصوص آنچه بازیابی عزت در پاسپورت ایرانی از آن یاد می‌کرد، در این چارچوب قابل بحث است. این مسئله نشان می‌داد که دولت به‌شدت به‌دنبال خریدن احترام برای خود است. بی‌توجه به اینکه بهای این موضوع بسیار گران خواهد بود و ممکن است به بازی کردن غرب با ایران منتهی شود، دولت به‌دنبال رسیدن به این مهم بود. موضوع احترام‌طلبی بارها و بارها تلویحاً از طریق دولت مورد پیگیری قرار گرفته بود که یکی از آن‌ها نیز همین مسئله‌ی عزت پاسپورت ایرانی بود.
 
غربی‌ها نیز با علم به همین موضوع که دولت به‌دنبال بازنمایی جلوه‌ی ایران برای نشان دادن حسن‌نیت به طرف غربی است، از این فرصت نهایت استفاده را کردند و در طول دوره‌ی مذاکرات با تقسیم وظایف تلاش کردند سندی را به نتیجه برسانند که از نظر آن‌ها هیچ نقصی نداشته باشد.
تقسیم وظیفه‌ای که در آن گاهی فرانسه نقش پلیس بد را بازی می‌کرد و آمریکایی‌ها نقش پلیس خوب را و گاهی آمریکایی‌ها نقش پلیس بد را بازی می‌کردند و باقی کشورها نقش پلیس خوب را. اما مجموعاً مشخص بود که در حال ارائه‌ی یک بازی بدون نقص از جانب خود بودند. موضوعی که از این سو به‌دلیل تمایل به بهبود رابطه به‌واسطه‌ی برجام به‌هیچ‌وجه مورد پیگیری قرار نگرفت و اسیر منازعات سیاسی داخل کشور شد.
 
مجموع این عوامل سبب شد تا دولت در ارزیابی نتایج احتمالی برجام یا به‌عبارتی دوره‌ی پسابرجام، یعنی دوره‌ای که آمریکایی‌ها مرتکب نقض عهدهای مکرر خواهند شد، ناتوان بماند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، مهم‌ترین عامل اشتباه محاسباتی دولت بود که خود باقی عناصر را نیز در دل جای داده است. به‌عبارتی هم گروه مشاوران دولت و هم تلقیات خلاف واقع آمریکا سبب شد تا دولت محترم دچار اشتباه محاسباتی درخصوص رفتارهای بعد از توافق آمریکایی‌ها شود.
 
فرجام
 
رئیس‌جمهور محترم اخیراً دستور پیگیری اقدامات ضروری برای پیگیری نقض عهدهای آمریکا وفق برجام را صادر کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد برجام سند واجد نقصی است. برای ناقص بودن آن همین بس که توان ارزیابی شرایط را از دولت سلب کرده است و طرف غربی و به‌خصوص آمریکایی به‌راحتی مفاد آن را نقض می‌کند و بدون ترس از متهم شدن به نقض برجام، دست به اقداماتی خلاف آن می‌زند. اینکه چرا این سند تا این حد دچار نقص است، به این موضوع برمی‌گردد که دولت ارزیابی صحیحی از نتایج و پیامدهایی که خلأهای این سند به‌دنبال خواهد داشت، نداشته است.
 
همان‌طور که اشاره شد، این موضوع دلایلی داشته است که از آن جمله می‌توان به وعده‌های خلاف واقع آمریکا و فریبکاری این کشور از یک سو و تلاش دولت برای ارائه‌ی یک به‌اصطلاح تصویر خوب از ایران، از دیگر سو، اشاره کرد. از جمله دلایل دیگر نیز می‌توان به حل شدن مسئله‌ی هسته‌ای به هر نحوی برای پاسخ‌گویی به وعده‌های داده‌شده‌ی دولت در انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین انداختن تمام مشکلات بر گردن عدم رابطه با غرب و تحریم‌های غرب از جانب دیگر، اشاره کرد. مجموع این دلایل سبب شد تا دولت در ارزیابی عملکردی که طرف مقابل خواهد داشت، ناتوان باشد.


*گروه بین الملل برهان/انتهای متن/
 
نوع مطلب : هسته ای ومسائل پیرامونی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 29 آذر 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic