۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
دو پیام برای بزک‌کنندگان و مدعیان حقوق بشر
سخنان خانم می و لزوم توجه دولت به انگلیس
نخست‌وزیر انگلیس اخیراً در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس اظهاراتی را بیان داشته که ضروری است به آن‌ها توجه شود. از یک سو این اظهارات از برنامه‌های آینده‌ی غربی‌ها درخصوص حضور در منطقه پرده برمی‌دارد و از سوی دیگر نشان‌دهنده‌ی برخی رسوایی‌های بزک‌کنندگان غرب است.
     
گروه بین‌الملل برهان؛ کار کار انگلیسی‌هاست. این جمله بسیار از جانب مردم ایران در طی یکی دو سده‌ی اخیر بیان شده است. دلیل آن نیز روشن است: مداخله‌ی مستقیم و یا نیابتی انگلیس برای از بین بردن وحدت کشور، تمامیت ارضی کشور، استقلال سیاسی کشور و یا مسائلی دیگر که یا ضد منافع ملی بوده یا آدرس اشتباه به منافع ملی بوده است.
 
اخیراً نخست‌وزیر دولت انگلیس برای خوش‌رقصی نزد اعراب حاشیه‌ی خلیج‌فارس سخنرانی کرده و سخنرانی مداخله‌جویانه‌ای داشته است. نخست‌وزیر بریتانیا گفت: «ما باید همچنان به مقابله با دولت‌هایی که نفوذ آن‌ها بی‌ثباتی منطقه را مشتعل می‌کند، ادامه دهیم.» و افزود: «بنابراین می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به‌وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه‌ی خلیج [فارس] و در بُعدی وسیع‌تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم.» نخست‌وزیر همچنین اضافه کرده است که «ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم.»
 
سؤالی که ممکن است به وجود آید، این است که چرا خانم «می» علی‌رغم تلاش‌های دولت برای بهبود روابط دو کشور ایران و انگلیس و برقراری روابط دیپلماتیک در دو کشور در دو سه سال اخیر، چنین اظهاراتی را بیان می‌کند؟ علی‌رغم اینکه خانم می از حساسیت‌هایی که این سخنان در ایران به وجود می‌آورد آگاه است، چرا این‌گونه سخن می‌گوید؟ چرا علی‌رغم اتفاقاتی که اخیراً منتهی به بالا بردن سطح روابط دیپلماتیک دو طرف شد و از یک سو حمید بعیدی‌نژاد به‌عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران به سمت سفیر در آن کشور منصوب شد و انتصاب وی همین چند روز پیش صورت گرفت و از دیگر سو سفیر بریتانیا که همین چند ماه گذشته در ایران معرفی شد و باز هم مورد استقبال طرف ایرانی قرار گرفت، این سخنان را خانم می مطرح می‌کند؟
 
جواب به این سؤالات در دو قالب قرار می‌گیرد: کوتاه و مشروح. پاسخ کوتاه به این سخنان در این جمله است: برگزیت و ترس و واهمه‌ی انگلیس از عواقب اقتصادی آن. جواب مشروح آن به مجموعه‌ای از عوامل برمی‌گردد که مهم نبودن عواقب این سخنان یکی از آن‌هاست، وضعیت ناهموار اقتصاد غرب یکی از آن‌هاست، فصل جدید مطالبات غرب یکی از آن‌هاست و... که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد.
 
1. برگزیت:
 
برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند مهم‌ترین دلیل مطرح‌شده‌ی این سخنان و خوش‌خدمتی انگلیسی‌ها برای اعراب باشد. بریتانیا در دوران برگزیت با مشکلات اقتصادی ناشی از خروج از این اتحادیه مواجه خواهد شد. لذا به‌دنبال یافتن شرکای جدید در حوزه‌های غیراتحادیه‌ی اروپاست. چه شرکایی بهتر از کشورهای ثروتمند خلیج‌فارس؟
علی‌رغم برداشت عده‌ای برای تقلیل این اظهارات به نام خانم می، بایستی با صراحت اظهار داشت که هر فردی اگر به‌جای خانم می پست نخست‌وزیری را در دست داشت، این‌گونه سخن می‌گفت. چرا؟ چون سیاست ملی دولت بریتانیا در برابر منافع ملی‌اش مشخص است. منافع ملی این کشور اقتضا می‌کند که شرکایی برای دوران پسابرگزیت پیدا کند. بنابراین این راه‌حل خانم می نیست، راه‌حل بریتانیاست.
 
طی چند سال اخیر، موتور تبلیغاتی غربی‌ها به‌خوبی از ایران‌هراسی در سطح منطقه صحبت کرده و بارها و بارها ایران به‌عنوان کشوری توسعه‌طلب در سطح منطقه معرفی شده است؛ کشوری که چهار پایتخت عربی را تسخیر کرده و به‌دنبال بازیابی امپراتوری پارس است. اما این فرافکنی‌ها و سوء تبلیغات چه زمانی قابل برداشت است؟ زمانی که ایران به‌عنوان تهدید معرفی شود، به‌خصوص زمانی که موضوع منافع اقتصادی شرکت‌های اسلحه‌سازی در کار باشد.
 
انگلیس دوره‌ی پسابرگزیت در یک دوره‌ی رکود اقتصادی بدون داشتن حامی قرار خواهد داشت، سران اتحادیه اروپا به‌صراحت بیان داشته‌اند که روابط اقتصادی اتحادیه با انگلیس تقلیل خواهد یافت و به حداقل ممکن خواهد رسید. بنابراین برای جبران این معضل اقتصادی، باید شرکت‌های بزرگ اقتصادی درگیر یافتن بازارهای جدید شوند. شرکت‌های اسلحه‌سازی و زیرساخت از جمله‌ی این شرکت‌ها هستند. خانم می با علم به این موضوع و درگیر شدن شرکت‌های اسلحه‌سازی به‌طور حساب‌شده‌ای ایران را به‌عنوان یک تهدید که ضروری است با آن مقابله شود، معرفی می‌کند.
 
2. دولت محترم و مسئله‌ی عدم احترام
 
در روابط بین‌الملل موضوعی وجود دارد به نام احترام‌طلبی. علی‌رغم تلاش دولت محترم برای احترام‌طلبی از غربی‌ها، به‌دلیل شناسایی این موضوع به‌عنوان نقطه‌ضعف، غربی‌ها به‌خوبی از این ابزار استفاده کرده و می‌کنند.
 
غربی‌ها با علم به این موضوع که سران دولت‌نشین ایران به‌شدت تقاضای احترام‌جویی دارند و می‌خواهند چهره‌ای دیگر از ایران در جهان معرفی کنند، دقیقاً دست روی این نقطه‌ضعف گذاشته و از آن بهره‌برداری می‌کنند. آن‌ها با علم به این موضوع، در حال تخریب جلوه‌ی ایران در سطح بین‌المللی هستند.
دولت محترم بایست این موضوع را به‌خوبی می‌دانست که برای خرید اعتبار در سطح بین‌المللی اصلاً نیاز نیست این موضوع را طوری معرفی کند که طرف غربی تصور کند این موضوع پاشنه‌ی آشیل ایران است. اساساً چه دلیلی دارد که موضوعی به این بداهت تبدیل به یک مسئله برای دولت شود.
 
فرض را بر این بگیریم که اهمیت داشته باشد. چه دستاوردی داشته است؟ علی‌رغم تلاش دولت برای به‌اصطلاح تصحیح چهره‌ی ایران نزد غرب، چه اتفاقی صورت گرفته است؟ به نظر نمی‌رسد اتفاق خاصی در سطح بین‌الملل افتاده باشد که نشان دهد پاسپورت ایرانی تغییر وضعیتی پیدا کرده است؛ چیزی که دوستان دولتی ادعای آن را داشتند.
بنابراین عملاً این دیدگاه نه‌تنها دستاوردی نداشته است، بلکه ظاهراً تبدیل به نقطه‌ضعفی شده است؛ به‌گونه‌ای که طرف مقابل، با علم به اینکه آسیب‌پذیری ایران در این خصوص زیاد است، دست به رفتار خود می‌زند.
 
3. نقطه‌ضعف دولت‌های حاشیه‌ای خلیج‌فارس و سیاست‌های تفرقه‌افکنانه
 
به نظر می‌رسد انگلیسی‌ها نقطه‌ضعف دولت‌های حاشیه خلیج‌فارس را نیز به‌خوبی دریافته‌اند: ایران. آن‌ها که مشهور به سیاست‌های تفرقه‌افکنانه در طول تاریخ بوده‌اند، این‌بار روی گرده‌ی نافهمی دولت‌های عربی حاشیه‌ی خلیج‌فارس سوار شده‌اند و از آن‌ها سواری مجانی می‌گیرند. آن‌ها به‌خوبی از وحشت تصنعی و ساختگی به‌وجودآمده در کشورهای عربی مطلع هستند و همین موضوع سبب شده است تا برنامه‌های بلندمدت اقتصادی خود را برپایه‌ی این نافهمی تعریف کنند.
 
اینکه چه‌چیزی سبب این نافهمی دولت‌های خلیج‌فارس شده است، دقیقاً به سیاست‌های تفرقه‌افکنانه‌ی این کشور، یعنی انگلیس، در منطقه برمی‌گردد. سیاست‌هایی که سبب هراس آن‌ها از ایران شده است.
 
برگردیم به سیاست‌های غرب و به‌خصوص انگلیسی‌ها. چرا داعش در منطقه به وجود آمد. طبق اظهارات خانم کلینتون در کتابش داعش را آمریکایی‌ها به وجود آوردند. دلیل به وجود آوردن داعش نیز مشخص است. برای چرخیدن چرخ اقتصاد آن‌ها از یک سو و از دیگر سو برای ناامن کردن دائمی منطقه و باز هم چرخیدن چرخه‌ی فروش تسلیحات غربی‌ها.
سیاست نانوشته‌ی انگلیسی‌ها برای تشدید منازعات فرقه‌ای در منطقه که هرازگاهی از یک کشور سر می‌کشد، سبب تشدید منازعات مذهبی در منطقه شده است. انگلیسی‌ها نیز که حضوری به درازای تاریخ شکل‌گیری دولت‌های کوچک این منطقه دارند، به‌خوبی به پتانسیل اختلافات مذهبی در منطقه واقف‌اند. آن‌ها که خود مؤسسان همین دولت‌های کوچک و ریزقدرت‌های ثروتمند نفتی هستند، می‌دانند که پایه‌ی شکل‌گیری این کشورها را چگونه ابتنا داده‌اند و اینک که بیش از یک سده از آن زمان می‌گذرد، به‌خوبی می‌توانند از کاشته‌های خود برداشت کنند. کاشته‌ی آن‌ها دولت‌های افراطی و ایدئولوژیک منطقه بوده است. دولت‌های نامعقولی که سیاست‌های فرقه‌ای در پیش گرفته‌اند.
 
این همان نقطه‌ی قوت انگلیسی‌ها شده است. نقطه‌ی قوتی که سبب شده است تا روی آن مانور دهند و به‌واسطه‌‌ی آن حضور خویش را در منطقه تمدید کنند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که منازعات مذهبی طولانی‌ترین منازعات عرصه‌ی تاریخ بوده‌اند؛ به‌گونه‌ای که توان بین‌المللی و فرامرزی شدن را دارند و به همین واسطه می‌توانند طولانی‌تر نیز باشند و مبارزه برای از بین بردن آن‌ها بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است. بنابراین سیاست انگلیسی‌ها یعنی حضور دائم در منطقه و متعاقباً سیاست‌های اقتصادی آن‌ها مثل فروش سلاح را تضمین می‌کند.
 
پیام‌های سخنان تزرا می
 
این صحبت‌های خانم می اما پیام‌هایی نیز برای برخی افراد و گروه‌های داخلی و بین‌المللی دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به گروه‌های مدعی و سینه‌چاک غرب از یک سو و گروه‌های مدافع حقوق بشر از دیگر سو اشاره کرد.
 
1. پیام به گروه‌های مدعی غرب
 
مدعیان غرب و به‌اصطلاح گروهی که در حال بزک غرب هستند، دقیقاً بفرمایند که چه کار بیشتری می‌توانستند برای استقبال از سیاست‌های غرب در ایران و تمایلشان برای رابطه با غرب انجام دهند که تابه‌حال آن را انجام نداده‌اند؟ احتمالاً دودستی تقدیم کردن کشور به غرب پاسخ عاقلانه‌ای حتی برای آن‌ها نیز نیست.
بعد از سه سال کوبیدن بر طبل غرب‌گرایی که هیچ دستاوردی نیز نداشته است، این سخنان خانم می را چگونه غرب‌گرایان توجیه می‌کنند؟ اگر پاسخ این است که بریتانیا به‌دنبال منافع خود است و ما نیز باید به‌دنبال منافع خود باشیم که باید اظهار داشت پس چرا سه سال متوالی منافع کشور را تحت‌الشعاع این بزک‌ها کرده‌اند؟ چه‌کسی پاسخ این سه سال و احتمالاً یک سال آینده برای بزک کردن غرب در کشور را می‌دهد؟
 
تزرا می و جملاتش ثابت کردند که نه‌تنها هیچ اتفاقی در حوزه‌ای که برخی از افراد تحت‌عنوان تصحیح چهره‌ی بین‌المللی ایران از آن یاد می‌کردند (که مورد ادعای این گروه بود) نیفتاده است، بلکه این چنین سخنانی با این صراحت نیز تابه‌حال علیه ایران گفته نشده بود، حتی پیش از سه سال گذشته. پس پازل گم‌شده‌ای که سبب جرئت انگلیسی‌ها برای توهین کردن به ایران شده است، چیست؟ احتمالاً این پاسخ به همین گزاره‌ی بزک کردن برنمی‌گردد؟
 
2. پیام به گروه‌های مدعی حقوق بشر
 
نشستی که در بحرین برگزار شد، نشان داد که اساساً حقوق بشر مسئله‌ای کاملاً سلیقه‌ای است. بحرین کشوری است که در آن کوچک‌ترین حقوق شهروندی نقض می‌شود، جنبش اجتماعی و مردمی از ریشه کنده و اعتراضات سرکوب می‌شود.
تزرا می در بحرین سخنرانی کرد و ایران را متهم به مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر کرد. بحرین یعنی پایگاه نیروی دریایی انگلیس. بحرین یعنی کشوری که مطالبات مردمی خود را سرکوب می‌کند. بحرین یعنی کشوری که از کوچک‌ترین سطحی از آزادی بیان برخوردار نیست.
 
گروه‌های مدعی حقوق بشر این‌گونه رفتارها را چگونه توجیه می‌کنند؟ با چه مکانیسمی این موضوعات تحلیل می‌شود؟ با چه مکانیسمی می‌توان حمایت تزرا می و دولت انگلیس از کشورهای تا بن دندان مسلح حاشیه‌ی خلیج‌فارس را توجیه کرد؟ کشورهایی که برای سرکوب مردمشان و مردم کشورهای همسایه از هیچ ابزاری فروگذار نیستند. عربستان و بحرین سمبل‌های غرب برای مواجهه با حقوق بشر هستند.
 
فرجام سخن
 
همان‌طور که اشاره شد، خانم تزرا می اظهارات غیرمسئولانه و مداخله‌جویانه‌ای علیه ایران در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در بحرین بیان کرده است؛ اظهاراتی که از یک سو نشان داد سیاست‌های برخی از غرب‌گرایان برای ارائه‌ی جلوه‌ای از ایران که باب میل غرب باشد بی‌ثمر بوده است و از دیگر سو نشان داد که گروه‌های حقوق بشری که حامی غرب هستند، آب در هاون می‌کوبند.

 


*گروه بین الملل برهان/انتهای متن/
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 23 آذر 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic