۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ویژگی­‌های یک تشکیلات ولایی

ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 18 دى, 1394 - 20:45

در متن پیش‌رو حجت‌الاسلام نظافت به تبیین «ضرورت کار تشکیلاتی و ویژگی­های یک تشکیلات ولایی» می‌پردازد. ایشان در ابتدا به ضرورت و اهمیت کار تشکیلاتی می پردازد و ویژگی‌های تشکیلاتی ولایی را در هفته محور فعالیت جمعی با هدف مشترک، رهبری محبوب، لزوم برنامه، وجود نظم، ضرورت احساس مسئولیت، محوریت تربیت، جذب افراد، ثبت خود و مقبولیت رهبری مورد اشاره قرار می دهد.

ضرورت تشکیلات

بحثی که مطرح خواهیم کرد، اخلاق تشکیلاتی است که اولین بحث در مورد ضرورت تشکیلات است. اگر انسان بخواهد کارش به نتیجه برسد و سامان پیدا کند، مجبور است که از تنهایی بیرون بیاید. اگر کسی تنها است، باید خودش را تکثیر کند.

ویژگی‌های کار تشکیلاتی

جمعی با هدف مشترک
          کار تشکیلاتی لوازمی دارد؛ اول این‌که افرادی باید دور هم جمع شوند که هم­‌هدف باشند و مبانی آن‌ها یکی باشد.

رهبری محبوب
هر تشکیلاتی نیاز به یک رهبر و مدیر دارد که محور باشد. آن مدیر طبیعتاً باید مقبولیت داشته. اگر رهبر و مدیر یک تشکیلات مقبولیت و محبوبیت نداشته باشد، طبیعتاً امر و دستورش خریدار ندارد و کسی به حرفش گوش نمی­‌کند.

برنامه
هر مجموعه­‌ای نیاز به وجود یک برنامه برای رسیدن به اهداف دارد که در آن برنامه باید گام­‌ها و مراحل کار مشخص شده باشد.

نظم
یک تشکیلات نیاز به نظم دارد. هر قدر ارتباط ما با یکدیگر وسیع­‌تر و بیشتر می­‌شود، محدودیت­‌های بیشتری را باید بر خودمان تحمیل کنیم که این محدودیت­‌ها همان نظم است. بدون وجود نظم امکانات و وقت را به هدر می­‌دهیم. با بی‌­نظمی کار پیش نمی‌­رود. زمانی که انسان نظم ندارد، در هنگام فراغت­‌ها و سر دوراهی‌­ها که می­‌خواهد تصمیم بگیرد نفسش مداخله می­‌کند. امیرالمؤمنین در نامۀ ۳۱ نهج البلاغه می­‌فرماید: «و اجعَل لِکُلّ الاِنسَانِ مِن خَدَمِکَ عَمَلاً تَاخُذُهُ بِهِ؛ برای هر فردی از افراد تشکیلاتت یک وظیفه‌­ای تعیین کن.» هر کس باید بداند چه می­‌کند و عمل و برنامه‌­ای مشخص داشته باشد.

نکتۀ بعد این است که باید رابطۀ اعضای تشکیلات یک رابطۀ ولایی باشد. اگر در تشکیلات اخلاق حاکم است، رابطۀ افراد یک رابطۀ ولایی است. ولایت به معنای دوستی و سرپرستی است. قرآن می­‌فرماید: «و المُؤمِنُونَ وَ المُؤمِنَاتِ بَعضُهُم اَولِیَاءُ بَعض؛ بعضی از مؤمنین ولی بعضی دیگر هستند» یعنی همه هم­دیگر را دوست دارند. وقتی محبت می‌­آید، به دلیل تفاوت توانایی­‌ها کسی باید سرپرستی و باربری را بر عهده بگیرد که توانایی بیشتری دارد. کسی که علم دارد باید به کمک کسانی برود که علم ندارند و کسی که پول دارد باید به کمک کسانی برود که پول ندارند.

در عرصه‌­های مختلف باید رابطۀ بین مسئولین هر تشکیلات و نیروهای زیردست و بین نیروها با یکدیگر یک رابطۀ ولایی باشد؛ یعنی همه هم­دیگر را دوست داشته باشند و برای رسیدن به هدف به یکدیگر کمک کنند. در واقع باید بار را از دوش یکدیگر بردارند.

ضرورت احساس مسئولیت
سؤال این است که افرادی که ما جذب می‌­کنیم تا با ما کار کنند در چه چیزهایی باید مشترک باشند و در چه چیزهایی باید هدفشان یکی باشد؟ افراد یک مجموعه باید در اهداف کلان یکی باشند ۱) باید آمدن همۀ افراد در تشکیلات بر اساس یک احساس مسئولیت باشد؛ یعنی افراد باید دردمند باشند که به خاطر آن توانایی‌­ها و عشقی که دارند احساس مسئولیت کنند با این احساس بیایند که می­‌خواهند ادای دین کنند. اگر ورود به یک تشکیلات بر اساس طمع باشد، این تشکیلات از هم می‌­پاشد.

نکتۀ مهم دیگر دردمند بودن است. اگر کسی ارزش‌­های انسانی­‌اش را از دست نداده باشد، از فساد، بی­‌عدالتی و رنج می­‌برد. بی­‌دردی یک مرض بزرگ است. امیرالمؤمنین در نامۀ ۴۵ فرمود: «وَ حَسْبُکَ دَاءً أَنْ تَبِیتَ بِبِطْنَهٍ            وَ حَوْلَکَ أَکْبَادٌ تَحِنُّ إِلَى الْقِد؛ برای مریض بودن همین بس که شب را با شکم پر سپری می­‌کنی و اطراف تو انسان­‌های گرسنه هستند» اگر افراد دردمند باشند، متحد می­‌شوند تا اهداف خود را عملی سازند.

تربیت، محور اصلی تشکیلات
اگر تشکیلات بخواهد مورد پسند امام زمان باشد، باید تربیت، محور اصلی آن باشد. هر کاری که می­‌کنیم باید رنگ و بوی تربیتی داشته باشد. تشکیلاتی که می­‌خواهد امام زمان را یاری کند حتی اگر یک تشکیلات اقتصادی باشد باید با رنگ و بوی تربیت همراه باشد. اگر همۀ بخش­‌ها و تشکیلات در یک جامعه به کارهای‌شان رنگ و بوی تربیت بدهند، زمینه­‌ساز فرج امام زمان خواهند بود. تقدیم یا تأخیر فرج، وابسته به تربیت است. اینکه برای فرج زمان تعیین نشده است به این دلیل است که بستگی به همت انسان­‌ها و آن یارهایی که لازم است فراهم شود دارد.

جذب افراد از طریق جذب دل
در هر تشکیلات با رنگ و بوی تربیت، نکاتی باید رعایت گردد ۱) بحث جذبه­‌گیری است. اعضای اصلی یک تشکیلات باید دیگران را جذب بکنند. مهم­ترین نیاز در هر تشکیلات پیدا کردن یار است. ساختمان و پول و داشتن امکانات لجستیک و ترابری نشان از قوت یک تشکیلات نیست. عالَم در محور آدم می­‌چرخد. سؤال این است که اصول جذب چیست؟ این است که از آرمان­‌ها کوتاه نیاییم. جذب باید با اخلاق باشد و باید ببینیم مخاطبان ما چه کسانی هستند و در چه جامعه‌­ای هستیم. اگر در جامعه‌­ای مانند آمریکا یا آفریقا باشیم که اصلاً ما را نمی‌­شناسند و قبول ندارند، قدم اول چیست؟ قدم اولِ جذب، ارتباط برقرار کردن و رفاقت است. فتح دل‌­ها و متوجه کردن دل­‌ها به سوی خود یکی از راه­‌های جذب نیرو است. اگر دیدیم طرف مقابل اهل گوش دادن نیست، بدبین است و ما را نمی‌­شناسد، باید مهر خود را به او نشان بدهیم. امیرالمؤمنین فرمود: «اَعجَزُ الناسِ مَن عَجَزَ اَن اِکتِسَابِ الإخوان؛ بی‌­عرضه‌­ترین آدم­‌ها کسی است که نمی‌­تواند دوست داشته باشد.»

ابتدا تثبیت خودی­‌ها، سپس دیگران
سؤال دیگر این است که بعضی از خانواد­ه‌هایی که با آن‌ها ارتباط داریم اخلاق، اختلاط و حجاب را نمی­‌کنند و با این‌ها چگونه باید ارتباط برقرار کرد؟باید مواظب باشیم به بهانۀ بهشتی کردن دیگران به جهنم نرویم. ابتدا باید خودمان برویم بهشت. قدم اول، تثبیت نیروهای خودی است؛ «و اَنذِر عَشِیرَتَکَ الاَقرَبِین».

یکی از نیت­‌های خوب تشکیلات، نجات دادن افراد از غرق شدن است. باید تشکیلاتی راه بیندازیم که نگذاریم افراد غرق در فساد و تباهی شوند. کسی که می­‌خواهد دیگران را از غرق شدن نجات دهد، شرطش این است که خودش غرق نشود. هر وقت انسان دید که در حین نجات دادن دیگران خودش هم دارد غرق می­‌شود، باید او را ول کند. امیر­المؤمنین فرمودند «و لَکِنّی لَا أَرَی اِصلَاحَکُم بِإفسَادِ نَفسِی؛ من اصلاح شما را در ایجاد فساد در خودم نمی­بینم».

مقبولیت رهبری
مسئول یک تشکیلات اگر مقبولیت نداشته باشد، کارش پیش نمی‌­رود و کسی به حرفش گوش نمی­‌دهد. به ویژه تشکیلات مردمی که اخلاص، معنویت، صفا و میل درونی افراد حرف اول را در آن می‌­زند.

مؤلفه­‌های مقبولیت رهبری

الف) محبوبیت

مسئول یک تشکیلات اگر محبوب باشد، مؤلفۀ مقبولیت را دارد. برای این‌که این محبوبیت اتفاق بیفتد یک آیۀ قرآن هست که یک قانون کلی داده و باید مصداق آن را پیدا کنیم. خداوند در سورۀ مریم می­‌فرماید: «انّ الَذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَالِحاتِ سَیَجعَلَ لَهُمُ الرَحمَنُ وُدّاً» ایمان و عمل صالح برای خداوند این وُد را برای انسان به ارمغان می‌­آورد. وُد یعنی دوستی. سؤال این است که مصداق عمل صالح چیست؟ با اشاره به آیۀ «انذر عشیرتک الأقربین» می‌­توان گفت سفره انداختن مصداقی از این عمل صالح است، همان­‌طور که پیامبر هم این کار را انجام داد. مصداق بعدی وجود مقبولیت، اکرام و احترام است. رهبر یک تشکیلات که می­‌خواهد تصمیم بگیرد باید دیگران را به بازی بگیرد و به دیگران توجه کند. وقتی از افراد مشورت می­‌گیریم یعنی برایشان ارزش قائل هستیم و دیدگاه آنها برایمان مهم است. اما وقتی مشورت نمی­‌گیریم یعنی اصلاً شما مهم نیستید، اصلاً حرف خوب به ذهنتان نمی‌­رسد و من نیازی به شما ندارم.

ب) عظمت شخصیت رهبری در نگاه دیگران

عظمت پیدا کردن در چشم دیگران بسیار مهم است. کسی که در چشم دیگران خار و بی‌­مقدار است و حرفش خریدار ندارد، اصلاً به او اعتبار نمی‌­کنند. حال چگونه یک فرد عظمت پیدا می­‌کند؟ عامل اول، داشتن سواد است. هر قدر مسئول یک تشکیلات علم بیشتری داشته باشد، شأن بالاتری دارد. عامل دوم، مهارت است. مهارت­‌ها باید در جوانی کسب شود. امام حسین در دعای عرفه فرمود: «فِی أَعیُنِ النَاسِ فَعَظِّمنِی وَ فِی نَفسِی فَذَلِّلنِی؛ خدایا در چشم­‌های مردم مرا بزرگ کن ولی در درون، مرا خوار کن» زیرا وقتی یک نفر در چشم‌­ها عظمت دارد، کارها بیشتر پیش می‌­رود. آخرین نکته در رابطه با عظیم بودن در نظر دیگران این است که کسی پیش شما بزرگ است که چشمش به مال دیگران نباشد.

ج)تواضع

مقبولیت افراد با تواضع بالا می­رود. رهبر یک مجموعه باید این نکته را تبیین کرده باشد که مسئولیت میدانی برای تکبر و غرور نیست و ما همه بندۀ خدا هستیم. امیرالمؤمنین مکرراً در نامه‌­هایی که در مقام مسئولیت داشتن نوشته‌­اند شروع ویژه‌­ای دارد که با زمانی که حکومت دستشان نبود تفاوت دارد. ایشان در ابتدای نامه‌­هایشان می‌­فرمایند این نامه از بندۀ خدا، علی است و سپس جایگاه حکومتی خود بیان می­‌کنند. ایشان با اثبات بندگی برای خدا این زمینه را فراهم می‌­کنند که کسی از فرمان­بری ننگش نیاید زیرا می­بیند ایشان قصد حاکم کردن خود را ندارند. تواضع یک جریان درونی هم دارد که عبارت است از اینکه انسان خودش را در این عالم کاره­ای نمی­‌بیند.

سدید        نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 14 آذر 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic