۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم اصفهان (2)
چرا از آمریکا چیزی جز شر ندیده‌ایم؟
آمریکایی‌ها اساساً با مسئله‌ی هژمونی ایران در منطقه‌ی غرب آسیا مشکل دارند و خواهان به رسمیت شناختن قدرت رو به رشد و بی‌مناقشه‌ی ایران در منطقه نیستند. دلیل آن نیز به این برمی‌گردد که در صورت این شناسایی، مهر ابطالی بر سیاست‌های خصمانه‌ی چهار دهه‌ی گذشته‌ی خویش می‌زنند.
            

گروه بین‌الملل برهان؛ رهبر انقلاب در دیدار با مردم اصفهان به نکته‌ای اشاره کردند که ضروری است بیشتر محل توجه قرار گیرد. ایشان فرمودند: «در 37 سال گذشته، هریک از دو حزب که بر سر کار بودند، هیچ خیری که نرساندند، دائماً نیز شر آن‌ها متوجه ملت ایران بوده است.»

آمریکایی‌ها در طول چهار دهه‌ی انقلاب اسلامی، بیش از این میزان سال، برای ایران برنامه، طرح، سناریو و نقشه داشته‌اند؛ سناریوهایی برای براندازی، تغییر رژیم، نافرمانی مدنی، تغییر ایدئولوژی، جنگ داخلی، جنگ نیابتی، ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و...

البته در همه‌ی موارد نیز ضمن پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد، شکست‌های سنگینی نیز متحمل شده‌اند. شکست‌هایی از جمله تحقیرهای بین‌المللی، شکست در انجام طرح‌هایی چون خاورمیانه‌ی بزرگ، شکست در طرح‌هایی چون تغییر رژیم، نافرمانی مدنی و...

این شکست‌ها برای آمریکایی‌ها بسیار گران تمام شده است، اما از سوی دیگر برای ایران نیز دردسرهای بسیاری نیز به‌همراه داشته است. این همان چیزی است که رهبر انقلاب از آن با نام شرهایی که متوجه ملت ایران کرده‌اند یاد می‌کنند.

رهبر انقلاب در سخنرانی سال‌های گذشته‌ی خویش به‌صراحت از انواع‌واقسام برنامه‌های آمریکا علیه ایران صحبت کرده‌اند. برای مثال، در سخنرانی حرم امام از چالش‌هایی درونی و بیرونی که آمریکایی‌ها برای ایران و انقلاب ایجاد کرده‌اند سخن گفتند.

در این یادداشت تلاش خواهیم کرد به مسئله‌ی شرهای آمریکا علیه ملت ایران و چرایی آن بپردازیم. چرا از دستگاه اجرایی آمریکا دائماً شر متوجه ایران می‌شود؟ پاسخ به این سؤال هم نیاز به یک بررسی تاریخی دارد و هم نیاز به یک موشکافی ایدئولوژیک.

 

 

1. آمریکا و یک رژیم دست‌نشانده

 

پیش از انقلاب در ایران یک رژیم صددرصد دست‌نشانده‌ی آمریکایی‌ها بر سر کار بود؛ رژیمی که به‌هیچ‌عنوان تعهد عمومی نداشت و صرفاً در جهت منافع گروه حداقلی رفتار می‌کرد. گروهی که منابع قدرت و ثروت را به‌صورت یکجا در دست داشتند و امکان طرح انتقاد از خویش را نیز فراهم نمی‌کردند، چه رسد به مشارکت مدنی، سیاسی و...

این رژیم کاملاً مورد تأیید آمریکایی‌ها بود. آمریکایی‌ها به‌هیچ‌وجه به او انتقاد نمی‌کردند، در محافل بین‌المللی علیه او قطعنامه‌ی ضد حقوق بشری صادر نمی‌کردند، تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه به‌واسطه‌ی پیشرفت علمی علیه آن‌ها وضع نمی‌کردند، هر روز بر وجود گزینه‌های روی میزشان تأکید نمی‌کردند و دانشجویان ایران را به بهانه‌ی خواندن رشته‌های به‌اصطلاح «های‌ریسک» تحت فشار علمی قرار نمی‌دادند و اخراجشان نمی‌کردند.

اما چرا این رژیم مورد تأیید آمریکا بود؟ پاسخ روشن است. منافع آمریکا اقتضا می‌کرد که از این رژیم حمایت کند و بی‌توجه به هیچ عامل بازدارنده‌ی دیگر از جمله مسائل روبنایی حقوق بشر و... صرفاً به‌دلیل انتفاع اقتصادی از ایران به‌واسطه‌ی نفت و به‌واسطه‌ی بازار ایران برای محصولات آمریکا، دم برنمی‌آوردند. یک دلیل دیگر آن نیز حضور نیروهای نظامی و مستشارهای آمریکایی در ایران برای تبدیل کردن ایران به همان کشور دست‌نشانده و وابسته‌ای بود که آمریکایی‌ها انتظار داشتند در منطقه از آن سواری مجانی بگیرند.

اما تمام این مسائل با جریان انقلاب اسلامی به هم ریخت؛ یعنی آمریکایی‌ها تمام هستی سیاسی اقتصادی خود در ایران را بعد از انقلاب از دست دادند. طبیعی است که واکنش این کشور به جریان انقلاب واکنش سلبی و انکاری بود، اما بعد از پیروزی انقلاب آمریکایی‌ها فهمیدند که بایستی با این انقلاب و این بازیگر جدید سیاسی بین‌المللی به‌گونه‌ای دیگر برخورد کنند. لذا وارد فاز مقابله شدند.

 

 

2. ماهیت ایدئولوژیک منازعه‌ی ایران-آمریکا

 

سوای از بعد تاریخی بسیار مهم در روابط ایران-آمریکا که بایستی حتماً به آن توجه داشت، از پیروزی انقلاب به این سو و بعد از اینکه آمریکایی‌ها ماهیت انقلاب اسلامی و بازیگری جمهوری اسلامی را مشاهده کردند، پی بردند که نوع منازعه با ایران نه اقتصادی و نه حتی سیاسی، بلکه منازعه‌ی ایدئولوژیک است.

به‌عبارتی آمریکایی‌ها فهمیدند که اختلافاتشان با ایران ماهیتی است. ری تکیه در یادداشتی در روزنامه‌ی «واشنگتن‌پست»، به‌صراحت به ماهیت ایدئولوژیک دشمنی بین ایران و آمریکا اشاره می‌کند و از آن به‌عنوان مبنایی برای تغییر در ایران یاد می‌کند.

وی پیش از شروع مذاکرات اخیر هسته‌ای می‌نویسد: «اغلب اوقات تنش‌های بین ایران و آمریکا به اختلافات فنی بر سر برنامه‌ی هسته‌ای تهران نسبت داده می‌شود. برای دهه‌ها دیپلمات‌ها در تلاش بودند تا توازن بین سانتریفیوژها و تحریم‌های اضافی را مشخص کنند. هسته‌ی این درگیری‌ها ایدئولوژیک است: تهران نمی‌خواهد ما موفق شویم و ما نباید بخواهیم تهران غالب شود.»[1]

 

این بخشی از اظهارات گزینه‌ی احتمالی وزارت خارجه‌ی آمریکا در دولت دونالد ترامپ است. جان بولتون که سابقه‌ی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را نیز دارد، پیش‌تر اعلام کرده بود: «اکنون این ایران است که از طریق پیگیری سلاح‌های هسته‌ای و نقش بلندمدتش به‌عنوان مبدأ اصلی تروریسم بین‌الملل، خطر اصلی را ایجاد می‌کند.»

ما باید به‌جای تمرکز بر سرنگونی اسد یا کمک به دشمنان وی، به‌صورت جدی بر تغییر رژیم در ایران تمرکز کنیم. الکساندر هیگ در این راستا گفته است: «باید به منبع برسیم.»[2]

 

این موضوع نیز هیچ ارتباطی به نوع ریاست‌جمهوری در آمریکا نداشته است. تمام رؤسای جمهور آمریکا از دموکرات گرفته تا جمهوری‌خواه، از جرج واکر بوش گرفته تا باراک حسین اوباما، از به‌اصطلاح جنگ‌طلب‌ترینشان گرفته تا صلح‌طلب‌ترینشان، همه بر سر این موضوع اجماع داشته‌اند که رژیم ایران بایستی عوض شود. چرا؟ به دلیل ماهیت متقابل ایدئولوژیک منازعه‌ی بین ایران و آمریکا. نظام لیبرال سرمایه‌داری آمریکا اساساً هیچ اشتراک نظری نمی‌تواند با ماهیت انقلاب اسلامی داشته باشد. انقلاب اسلامی انقلابی برای از بین بردن استکبارگرایی است و آمریکا مصداق تام استکبار است.

همین سال گذشته، «وضعیت مبارزه با استکبار پس از مذاکرات هسته‌ای» سؤالی بود که یکی از دانشجویان در دیدار رهبر انقلاب بیان کردند. رهبر انقلاب در پاسخ تأکید کردند: «مبارزه با استکبار و نظام سلطه، براساس مبانی قرآنی، هیچ‌گاه تعطیل‌پذیر نیست و امروز آمریکا کامل‌ترین مصداق استکبار است.»[3]

 

بنابراین این موضوع نه‌تنها در آمریکا، بلکه در ایران نیز یک اصل است. نخبگان عالی انقلاب، آمریکا را مصداق تام استکبار تلقی می‌کنند. لذا این منازعه‌ی ایدئولوژیک حتی در دوره‌ای که بسیاری تصور می‌کنند می‌توان با آمریکایی‌ها کنار آمد نیز تداوم داشته و دارد.

همان‌طور که رهبر انقلاب در همان دیدار بیان فرمودند: «مبارزه با استکبار جزء مبانی انقلاب و از کارهای اساسی است. بنابراین خودتان را برای ادامه‌ی مبارزه با استکبار آماده کنید.»[4]

 

 

3. منازعه در سطح قدرت در منطقه

 

یکی دیگر از دلایل شرآفرینی آمریکایی‌ها برای ایران، افزایش قدرت منطقه‌ای ایران و تلاش آمریکا برای تحدید و تهدید آن است. ایران قدرتی با بازیگری نه‌تنها در سطح منطقه‌ای، بلکه در سطح بین‌المللی است. ایران کشوری است که هیچ‌یک از منازعات منطقه بدون حضور فعال آن حل و رفع نمی‌شود. آمریکایی‌ها نیز به‌خوبی از این موضوع آگاه‌اند و می‌دانند که بسیاری از برنامه‌های آن‌ها در منطقه را ایران از بین برده است.

لذا تمامی قوای آمریکا بر سر این موضوع اشتراک‌نظر دارند که اگر دردسرهای ایران برای آمریکا نبود، احتمالاً آمریکا راحت‌تر از کشورهای نفت‌خیز منطقه‌ی غرب آسیا سواری مجانی می‌گرفت.

بنابراین یکی از وجوه دیگر درگیری آمریکا با ایران مسئله‌ی قدرت و تلاش برای حفظ ماهیت قدرت در منطقه به نفع آمریکاست. آمریکایی‌ها به‌خوبی از پتانسیل ایران برای تغییر معادلات قدرت در منطقه آگاه‌اند و به‌خوبی می‌دانند که بسیاری از کشورها سیاست خود را متأثر از سیاست‌های ایران تعریف می‌کنند و حداقل اگر نگوییم به هژمونی ایران باور دارند، به رهبری ایران در منطقه اذعان دارند.

 

موضوع را حتی می‌توان در سطح هژمونی نیز پی گرفت. آمریکایی‌ها از قابلیت هژمونیک ایران نیز مطلع هستند. اندیشکده‌ی استراتفور در مقاله‌ای به قلم یان موریس، مورخ و باستان‌شناس و در حال حاضر استاد دانشگاه استنفورد در رشته‌ی تاریخ کلاسیک، سیر تاریخی شکل‌گیری، فروپاشی و احیای دوباره‌ی قدرت‌های منطقه‌ای را بررسی کرده و نوشته است: از بین همه‌ی آشوب‌هایی که پس از تهاجم سال 2003 به عراق در خاورمیانه رخ داده، شاید بتوان گفت که رشد قدرت منطقه‌ای ایران بیشترین تأثیرات را بر جغرافیای سیاسی داشته است.

نویسنده اضافه می‌کند: «هیچ‌چیز اجتناب‌ناپذیری در مورد هژمونی ایران وجود ندارد. حتی اگر با دید متعصب‌ترین هواداران ایران به تاریخ خاورمیانه نگاه کرده و آغاز داستان آن را پیدایش امپراتوری پارس‌های هخامنشی در سال 550 قبل از میلاد در نظر بگیریم، ایران در 60 درصد از این دوران تنها یکی از قدرت‌های برتر خاورمیانه بوده است. در 40 درصد زمان باقی‌مانده، قدرت‌های برتر مشاهده شده یا در مناطق غربی‌تر بوده‌اند و یا اصلاً قدرت هژمونی وجود نداشته است. این محاسبه‌ی تقویمی نشان می‌دهد که اگرچه ظهور دوباره‌ی ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای در قرن بیست‌ویکم کاملاً محتمل است، اما هژمونی ایران را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از تنظیمات پیش‌فرض خاورمیانه دانست.»

 

یان موریس اظهار می‌دارد: «اگر ایران نیز آزادسازی را انجام داده و در سال 2020 جایگاه خود را به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای بازپس گیرد، این کشور پس از یک دهه یا بیشتر می‌تواند حدود تحرکات جدید بین هلال‌های درونی و بیرونی را به چالش بکشد و رقابت ایران با ترکیه و عربستان سعودی در مورد نفوذ در جهان عرب (یا با هند بر سر کنترل دریای عرب) می‌تواند موجب شود که کارشناسان پیش‌بینی‌های استراتژیک سخت در آرزوی روزهای ساده‌تر دوران آیت‌الله‌ها باشند.»[5]

 

پیش‌تر مجله‌ی آمریکایی «فرانت پیچ مگزین» به نقل از یک افسر سابق موساد به ارائه‌ی گزارشی از وضعیت و سیاست‌های اسرائیل پرداخته و در بخش‌های از روایت این مقام نظامی که نامی از وی برده نشده، نوشته است: «با خرید تجهیزات نظامی از روسیه در کنار فعالیت‌های هسته‌ای، تهران قدرت هژمون منطقه می‌شود. این موضوع موجب می‌شود که اسرائیل به‌تنهایی (علیه ایران) اقدام کند.»

 

این افسر سابق موساد اظهار می‌داد: «حالا که در افزایش قدرت ایران تردیدی نیست، باید تغییر ماهیت رژیم این کشور یکی از مؤلفه‌های اصلی باشد که در دستور کار اسرائیل قرار دارد.»[6] بنابراین غربی‌ها خود نیز به ظهور هژمونی ایران اذعان دارند، هرچند بخش زیادی از نوشته‌های آن‌ها برای ایجاد ترس در همسایگان منطقه‌ای ایران باشد، اما تلویحاً به این معنی است که قدرت منطقه‌ای ایران را پذیرفته‌اند.

 

این همان چیزی است که آمریکایی‌ها در به رسمیت شناختنش بسیار دچار منازعه هستند. آمریکایی‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهند قدرت منطقه‌ای ایران را به رسمیت بشناسند؛ چراکه این موضوع برای آن‌ها که 37 سال تمام تلاش خود را کرده‌اند که آن را محدود کنند، از بین ببرند و برای از بین رفتنش هزینه‌های هنگفتی پرداخت کردند، بسیار پرهزینه است.

آمریکایی‌ها از هیچ اقدامی برای از بین رفتن جمهوری اسلامی فروگذار نشدند؛ از تحریم، جنگ مستقیم، جنگ نیابتی، نفوذ، خدعه و هر اقدام خصمانه‌ای که می‌توان از آن سخن گفت. تمام حربه‌ها را علیه ایران آزمون کرده‌اند، اما نتوانسته‌اند قدرت منطقه‌ای ایران را تحدید کنند.

لذا به رسمیت شناختن این قدرت توسط آن‌ها بسیار سخت و هزینه‌بر خواهد بود و مؤید این موضوع است که آمریکایی‌ها تعریف صحیحی از معادلات بین‌المللی نمی‌توانند ارائه دهند.

 

فرجام سخن

 

در این یادداشت سعی شد به چرایی دشمنی و خصومت آمریکایی‌ها در این چهار دهه علیه ایران اشاره شود. اشاره شد که منازعه‌ی بین ایران و آمریکا یک منازعه‌ی ایدئولوژیک است. علاوه بر این، آمریکایی‌ها از قدرت رو به افزایش ایران در سطح منطقه‌ای بسیار نگران‌اند و برای مهار آن برنامه‌های بسیاری نیز داشته و دارند.[1]. https://www.washingtonpost.com/opinions/the-us-needs-a-deal-with-iran-not-detente/2014/01/12/9f7d1c46-7a44-11e3-b1c5-739e63e9c9a7_story.html

[2]. http://www.eshraf.ir/1406/

[3]. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940420001472

[4]. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940420001472

[5]. http://www.eshraf.ir/1406/

[6]. http://nasimonline.ir/Content/Detail/2013154*گروه بین الملل برهان/انتهای متن/
 
 
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 9 آذر 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات