۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
 تجمل گرایی آفت جامعه اسلامی(2)
چرا «من حامی دین هستم»؟

تجمل گرایی آفت جامعه اسلامی(2)

گرایش به تجمل یك امر طبیعی و فطری است ولی مراد از تجمل گرایی در اینجا، شكل افراطی این گرایش است كه پیامدهای زیانباری را بر اقتصاد سالم خانواده و جامعه بر جا می‌گذارد و از مصادیق اتراف، تبذیر، اسراف و مانند آن به شمار می‌آید.
       

به گزارش گروه فرهنگ و هنر فرهنگ نیوز،«مفهوم سبک زندگی» (life style) از زمره مفاهیمی است که در حوزه جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی برای بیان پاره‌ای واقعیت‌های فرهنگی آن را مطرح و به کار می‌برند. امروزه ابزارهای تکنولوژیک، فاصله ها را بسیار به یکدیگر نزدیک کرده است و عملا دنیا تبدیل به دهکده ای کوچک شده است که در این میان قدرت های برتر با رویکردها، با سیاست ها و با کمک ابزارهای مختلف در جهت تبلیغ و اشاعه فرهنگ و اندیشه های خود تلاش می کنند.

در این میان آن فرهنگ های که از پیشنه غنی برخوردار نباشند و یا صاحبان آن فرهنگ هایی که از فرهنگ خود بیگانه باشند، بیشترین خطر متوجه آنها خواهد بود. جامعه اسلامی ایران از یک پشتوانه فرهنگی غنی برخوردار است. از اینرو نیازی برای پذیرش فرهنگ بیگانه ندارد. لذا بر اساس چنین نگاهی است که مسئولین نظام در راس همه آنها، مقام معظم رهبری در راستای تمدن سازی و یا تمدن نوین اسلامی، مقوله سبک زندگی اسلامی را نیز مطرح کرده اند.

ایشان فرمودند: «یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامی عبارت است از سبک زندگی کردن، رفتار اجتماعی، شیوه‌ی زیستن - اینها عبارةٌ اخرای یکدیگر است...بخش حقیقی، آن چیزهایی است که متن زندگی ما را تشکیل می دهد؛ که همان سبک زندگی است که عرض کردیم. این، بخش حقیقی و اصلی تمدن است؛ مثل مسأله ی خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، نوع خوراک، نوع آشپزی، تفریحات، مسأله ی خط، مسأله ی زبان، ‌ کسب و کار، رفتار ما در محل کار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعالیت سیاسی، رفتار ما در ورزش، رفتار ما در رسانه‌ای که در اختیار ماست، رفتار ما با پدر و مادر، رفتار ما با همسر، رفتار ما با فرزند، رفتار ما با رئیس، رفتار ما با مرئوس، رفتار ما با پلیس، رفتار ما با مأمور دولت، سفرهای ما، نظافت و طهارت ما، رفتار ما با دوست، رفتار ما با دشمن، رفتار ما با بیگانه؛ این ها آن بخش های اصلی تمدن است، که متن زندگی انسان است.»( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان استان خراسان شمالی، 23 / 7 / 1391)

سبک زندگی اسلامی از جمله مفاهیمی است که در صورتی که بتوانیم آن را در جامعه اسلامی خود احیا و پیاده سازی کنیم، بی گمان در مسیر دینی حرکت کرده ایم و توانسته با این اقدام خود،دین را یاری کنیم. یاری کردن دین همیشه به جهاد نیست. به سبک اسلامی زندگی کردن نیز حمایت از دین و اجرای دین است. در حقیقت وقتی سبک زندگی اسلامی داشته باشیم همه خواسته های اسلام نیز اجرا می گردد. حال ببینیم سبک زندگی اسلامی چیست و چه تعریفی می توانیم از این مفهوم ارائه بدهیم:

«سبک زندگی که شامل مجموعه رفتارها و الگوهای کنش‌ هر فرد که معطوف به ابعاد هنجاری و معنایی زندگی اجتماعی میباشد اطلاق می‌شود و نشان‌دهنده کم و کیف نظام باورها و کنش‌های فرد است». به عبارتی سبک زندگی بر ماهیت و محتوای خاص تعاملات و کنش‌های اشخاص در هر جامعه دلالت دارد و مبین اغراض، نیات، معانی و تفاسیر فرد در جریان عمل روزمره و زندگی روزانه است. سبک زندگی پایه و اساس فهم شرایط فرهنگی موجود و تحولات پیش رو در این حوزه تلقی می‌شود و نشان می‌دهد که در بطن ارزش‌های موجود در خرده‌نظام فرهنگی چه می‌­گذرد. در واقع با به‌کارگیری مفهوم سبک زندگی و تعمق در آن می‌توان از هنجارهای پنهان در اذهان، باورها و رفتارهای مردم یک جامعه، سر درآورد و از جهت‌گیری‌ها و الگوهای موجود یا در حال شکل‌گیری، تفسیر واقع‌بینانه‌ای اریه کرد.

بر این اساس، سبک زندگی، همه ابعاد جزئی زندکی انسان را در بر می گیرد و به همه اعمال و رفتارهای او شکل می دهد. جالب تر از همه این است که سبک زندگی را اگر در تک تک افراد لحاظ کنیم، یک مدل و الگوی ساختاری کامل برای جامعه را شکل می دهد. بر همین اساس در این نوشتار به یکی از چالش های جدی جامعه امروز خودمان می پردازیم که به شدت سبک زندگی اسلامی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

مصرف گرایی یا تجمل گرایی!!!

مصرف گرایی در درون خود مفاهیمی بسیاری را نهفته دارد. در درون این واژه، تجمل گرایی است، استفاده از کالاهای خارجی است. اشتغال برای خارجی ها و بیکاری برای جوانان سرزمین خود است و...

از سویی دیگر تجمل گرایی در دین اسلام و سبک زندگی اسلامی هیچ شان و جایگاهی ندارد و اسلام به شدت با مصرف گرایی همراه با اسراف و تجمل گرایی در هر حالت و شکلی مخالفت می کند. مصرف‌گرایی مشوق یک نظام اجتماعی، اقتصادی است که همواره خریدکالا و خدمات بیشتر را طرح ریزی می کند. این مقوله در اقتصاد عبارت از اتخاذ سیاستها ی اقتصادی برای اشاعه مصرف است.

در طی یک دهه گذشته، سبک زندگی مردم کشورمان در حوزه مصرف گرایی و تجمل گرایی به شدت در حال تهدید می باشد. به گونه ای که این موضوع در سطح کلان اقتصاد ملی را نیز درگیر کرده است. یکی از جریان های موثر بر روی میزان مصرف گرایی رسانه های جمعی هستند. زیرا تبلیغات در رسانه ها به صورت ناهشیارانه و گاهی هوشیارانه فرهنگ مصرف گرایی را تبلیغ می کنند و افراد را به مصرف بیشتر و بیشتر تشویق می کنند.  امروز بدون تعارف، رسانه ملی در این حوزه ید طولای پیدا کرده است و در اواسط هر برنامه ای و در حین تبلیغات، فرهنگ مصرف گرایی و تجمل گرایی را به شدت خواسته و یا نخواسته تبلیغ می کنند، حال رسانه ها و شبکه های ماهواره ای که جای خود دارد. شبکه های تلویزیونی با قدرت سمعی و بصری این کار را می کنند و فروشگاه ها نیز همین سبک را کامل می کنند. عامل دیگری که بر مصرف گرایی شدید در جامعه ما دامن می زند، نداشتن امنیت اقتصادی است که بیشتر در کشورهای در حال توسعه دیده می شود. دراین کشورها به علت گرانی های کاذب و احساس فقدان امنیت اقتصادی افراد جامعه به تهیه کالاهایی می پردازند که گاهی اصلا به آن نیاز ندارند و در واقع برای روز مبادا دست به چنین کاری می زنند.

از دیگر عواملی به شدت به مصرف گرایی و تجملگرایی در جامعه اسلامی دامن می زند، وجود یک طبقه مرفه و ثروتمند است. این گروه که با طبقات دیگر جامعه اختلاف طبقاتی بسیاری دارد این خصلت سرمایه داری انها را تنوع طلب بار می اورد و به سوی مصرف گرایی و تجملگرایی گرایش پیدا می کنند.

بنابراین جلوی این نگرش هادر جامعه اسلامی باید گرفته شود چرا که ارکان نظام اسلامی و جامعه اسلامی را تهدید می کند. مصرف گرایی دور از نیاز و تجمل گرایی که با اشرافیت همراه باشد پیامدهای سهمگینی را به همراه خواهد داشت که از جمله می توان به تبدیل شدن ثروت و مصرف به ارزش برتر،  نمایش ثروت توسط گروهی در جامعه، شکاف طبقاتی ، احساس محرومیت به این معنا که حتما باید فلان چیز را داشته باشیم چرا که تأثیر نمایش ثروت و تبلیغات باعث احساس نیاز شدید به کالاهای مصرفی می‌شود و همه در پی بدست آوردن کالاهای گوناگون و غیر ضرور هستند.

این مباحث نباید ما را به سوی این مبحث سوق دهد که اسلام با رفاه طلبی مخالفت می کند. هرگز!! اسلام نه تنها با رفاه، امنیت و آرامش انسانها مخالفت نمی کند، بلکه با سبک زندگی درست، زمینه خوب زندگی کردن را آموزش می دهد. در اسلام در هر امری میانه روی پسندیده است و افراط و تفریط مذموم و مورد نکوهش است چنانکه حضرت امیر مؤمنان(ع) می‌فرماید: «روش ما اعتدال و سنت ما رشد است. بر تو باد رعایت اعتدال در فقر و غنا. اتخاذ روش اعتدال، نشانه مروت است. انسان زرنگ کسی است که در تأمین حوائجش اعتدال ورزد و در راه تأمین درخواست‌هایش اجمال ورزد. اعتدال در امور باید مرکب انسان و هدف وی رسیدن به کمال باشد. وقتی خداوند اراده کند که خیری را به عبدش برساند اعتدال را به وی الهام می‌کند.

در سبک زندگی اسلامی، اسراف ناپسند است. اسراف شامل هر چیزی است که از حد خود تجاوز کرده است و این شامل مصرف با تمام ابعاد آن نیز می‌شود. تبذیر از مصادیق اسراف است امیرالمومنین(ع) درباره آن می فرماید: «ان عطاء المال فی غیر حقه تبذیر و اسراف»«خرج کردن نا به جا، به یقین، حیف و میل و اسراف است».

در جمع بندی از مباحث فوق باید گفت که امروز فرهنگ غربی به شدت در جهت مصرف گرایی و تجملگرایی تبلیغ می کند.تبلیغ می کند تا بتواند بازاری برای کالاهای خود پیدا کند و از این طریق بتواند اقتصاد خود را رونق بدهد. این در حالی است که با این اقدام اقتصاد کشورهای اسلامی به شدت ضربه می بیند. بنابراین سبک زندگی اسلامی در مقوله مصرف گرایی و تجمل گرایی اینگونه است که مصرف مان باید بر اساس نیازهایمان و براساس ضرورت هایمان باشد. در مصرف نباید اسراف داشته باشیم. ثروت زیاد ما نباید گروه های از جامعه را به سوی تجمل گرایی سوق دهد بلکه سرمایه ها باید در خدمت جامعه اسلامی به کار گرفته شود. همچنین نباید فراموش کنیم که از آثار شوم تجمل گرایی، غفلت از یاد خداوند است. چنانکه می فرماید:

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُلْهِکُمْ أَمْوالُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللّهِ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ» (منافقون/ 9)

ای کسانی که ایمان آورده اید! اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نکند! و کسانی که چنین کنند، زیان کارانند.

بنابراین وقتی درست مصرف کردن را در زندگی رعایت کنیم، با  این عمل درست دین را نیز یاری کرده ایم.

نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 18 آبان 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات