۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
یک‌سالگی برجام و نگاه دو دولت آمریکا و ایران
توافق‌های پشت‌پرده در حال رونمایی است
برجام به یک‌سالگی خود رسید و بدعهدی آمریکایی‌ها کماکان و به قوت خویش باقی است. ابعاد پنهانی از توافق ایران و کشورهای غربی توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده است و آمریکایی‌ها در حال تشدید تدابیر تحریمی خود علیه ایران هستند. لذا ضروری است که مسئولین دولتی...
            
گروه بین‌الملل برهان/ احمد صدیقی؛ در اینجا بنا داریم صرفاً نگاه کوتاهی به سرتیتر‌های برخی اتفاقات و رویدادهایی مهم مرتبط با برجام داشته باشیم که در هفته‌ی اخیر و در یک‌سالگی برجام مورد توجه قرار گرفته است.
 
1. اندیشکده‌ی آمریکایی «مرکز امنیت نوین آمریکا»
 
اندیشکده‌ی آمریکایی «مرکز امنیت نوین آمریکا» متنی را در یک‌سالگی برجام با عنوان «یک سال بعد از برجام» منتشر کرده است که توجه به برخی گزاره‌های آن خالی از فایده نیست. همان‌طور که ایران و قدرت‌های بین‌المللی در یک‌سالگی توافق هسته‌ای تاریخی خود در 14 جولای به‌هم نزدیک شدند، دو مقام ارشد مرکز امنیت نوین آمریکا، ایلان گلدنبرگ و الیزابت روزنبرگ، یک یادداشت مطبوعاتی جدید در واکنش به موفقیت برنامه‌ی جامع اقدام مشترک با ایران و چالش‌هایی پیش‌رو نوشته‌اند.
 
1-1. فعالیت هسته‌ای ایران زیرورو شده و آمریکا به‌دنبال تثبیت هژمونی خود بوده است: «یک سال پس از خویشتن‌داری ایران در برنامه‌ی هسته‌ای به‌منظور رهایی از تحریم‌های ایالات‌متحده و بین‌المللی که نقطه‌ی عطفی در توافق بود، برنامه‌ی جامع اقدام مشترک نتایجی به دست داده است. این توافق فعالیت هسته‌ای ایران را محدود و زیرورو کرد. بازرسی‌ها و مقررات راستی‌آزمایی شدیدی بر فعالیت غنی‌سازی این دولت تحمیل شد و «جامعه‌ی امنیتی اشاعه» گام بلندی به‌سمت ایجاد یک فرایند موفقیت‌آمیز تحت رهبری ملل متحد برای کنترل فعالیت‌های هسته‌ای خطرناک یک دولت سرکش اتخاذ کرد.»
 
1-2. دو خطر توافق را تهدید می‌کند: عدم گشایش اقتصادی در ایران و تغییرات رهبری در آمریکا: این گزارش اشاره می‌کند که «بااین‌حال منتقدان این توافق در هر سویی قرار گرفته‌اند و روند کند کمک‌رسانی به اقتصاد ایران این ترس و حدس و گمان را دامن زده است که رویدادهای سیاسی و تغییرات رهبری در ایالات‌متحده یا ایران می‌تواند به‌سرعت منجر به شکست این توافق شود.»
 
1-3. آمریکایی‌ها معتقدند علی‌رغم تنگناها، برجام برای ایران گشایش‌هایی داشته است: به‌دلیل اصرار برخی مقامات دولتی مبنی بر اینکه برجام سبب ایجاد گشایش‌هایی در ایران شده است، آمریکایی‌ها نیز‌ از این گزاره بیشترین استفاده را می‌کنند. برای مثال، در همین گزارش می‌خوانیم «با وجود شکایت از مقامات ایرانی مبنی بر اینکه کمک‌های اقتصادی این توافق اندک بوده است و اینکه ایالات‌متحده پایش را روی تعهدات مربوط به تحریم‌ها گذاشته است، تجار جدید درحال‌حاضر در حال روانه شدن به‌سمت ایران هستند. ده‌ها ارتباط بانکی با نهادهای مالی بین‌المللی تأسیس شده است. فروش نفت به‌سرعت به سطح قبل از اعمال سخت‌ترین تحریم‌های چندساله‌ی اخیر افزایش یافته است و رهبران تجاری اروپا و آمریکا معاملات عمده‌ی جدید با شرکت‌های ایرانی را اعلام کرده‌اند. صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد بالایی را برای ایران در سال جاری پیش‌بینی کرده و پیشرفت در تنوع اقتصادی و مهار تورم ادامه داشته است. مشکلات اقتصادی خودخواسته روند کند تغییر را کاملاً جدا از موانع به‌جای‌مانده‌ی تحریم‌ها تضمین خواهد کرد. نارضایتی‌های شنیده‌شده در ایران بر سر روند کند تغییر اقتصادی در درجه‌اول بایستی به‌عنوان یک تلاش سیاسی برای گرفتن امتیازات تحریمی بیشتر از غرب مشاهده شود. این تاکتیکی است که به‌وسیله‌ی آن پراگماتیست‌های ایران خودشان را به‌لحاظ سیاسی در محاصره‌ی تندروها قرار داده‌اند.»
 
1-4. ایران روح برجام را رعایت نمی‌کند: بارها در طول سال جاری میلادی از مقامات ارشد آمریکایی در سطح رئیس‌جمهور شنیده شد که ایران روح برجام را رعایت نمی‌کند و منظور از روح برجام رفتار منطقه‌ای ایران و تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک ایرانی بود. همان‌طور که باراک اوباما در حاشیه‌ی نشست امنیت هسته‌ای به‌صراحت از این موضوع سخن به میان آورد. در این گزارش نیز می‌خوانیم «اما حتی درحالی‌که پیشرفت واضحی در توافق هسته‌ای وجود دارد، رفتار منطقه‌ای ایران بسیار مشکل‌ساز باقی مانده است. پرتاب تحریک‌آمیز موشک‌های بالستیک و تداوم حمایت از بشار اسد، حزب‌الله و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه‌ی عراق علائم واضحی هستند که ایالات‌متحده و ایران هنوز منافع متضادی در خاورمیانه دارند که بعید است به‌زودی به تغییر منجر شود.»
 
1-5. آمریکایی‌ها روی نزاع داخلی در ایران برنامه‌ریزی می‌کنند: آمریکایی‌ها به‌شدت بر روی تنش داخلی در ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند و حتی آن را به فضای رسانه‌ای خود نیز منتقل می‌کنند. این موضوع بدان معنی است که آمریکایی‌ها درحال‌حاضر روی موضوع تحولات داخلی ایران متمرکز شده‌اند. مشابه چنین رویکردی به قلم سناتور کانز نیز در این اندیشکده پیگیری شده است. وی در بخشی از یادداشت مطبوعاتی خویش اشاره کرده است که «درحال‌حاضر بدیهی است این یک رژیم یکپارچه نیست. تنش داخلی وجود دارد. یک دولت یکپارچه‌تر از ایالات‌متحده در داخل ایران وجود ندارد.»
 
در همین گزارش اندیشکده‌ی امنیت نوین آمریکا آمده است: «رقابت بین پراگماتیست‌ها و تندروها در داخل ایران از زمان امضای برجام تشدید شده است؛ همان‌طور که روحانی و متحدانش سعی می‌کنند توافق هسته‌ای را به اهرمی برای به دست آوردن نفوذ بیشتر تبدیل کنند، مخالفانش سعی می‌کنند تا او را در رینگ قرار دهند. این تخاصم و رقابت داخلی پرچم قرمزی است برای تمایل سرمایه‌گذاران محتاط برای ایجاد هرگونه توافق بلندمدت با آنچه هنوز یک دولت انقلابی است.»
 
1-6. آمریکا و سه ضرورت در مواجهه با ایران. در نهایت این گزارش اشاره می‌کند که چالش ایالات‌متحده و شرکای بین‌المللی آن، توازن بین سه ضرورت خواهد بود: حفظ دستاوردهای امنیتی برجام، یافتن ابزار مناسبی برای فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات‌کننده‌ی ایران و گسترش کانال‌های ارتباطی با ایران به‌منظور پیگیری حوزه‌های جدید منافع مشترک.
 
2. آسوشیتدپرس؛ انتشار سند محرمانه و الحاقیه‌ی برجام
 
2-1. هشدارهای مکرر کارشناسان نسبت‌به اسناد محرمانه: پیش‌تر کارشناسان هسته‌ای در ایران هشدار می‌دادند که یکی از نگرانی‌هایشان در مورد برجام، داشتن الحاقیه‌هایی از این سند است. مثلاً هشدار داده می‌شد که طول دوره‌ی محدودیت ایران آن‌گونه که در این سند انتشاریافته (برجام) گفته شده است، نیست و فراتر از این خواهد بود و دولت در ضمیمه‌ی برجام توافقی با دول غربی داشته است که وفق آن، برخی از مسائل ضمیمه‌ای را نیز پذیرفته است، اما به‌دلایل داخلی اصرار دارد که این اسناد الحاقی منتشر نشود.
 
2-2. بیم وجود اسناد الحاقی: حال در یک‌سالگی این سند، خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده سندی محرمانه به رؤیت این خبرگزاری رسیده که نشان می‌دهد محدودیت‌های کلیدی در برنامه هسته‌ای ایران، اندکی کمتر از پانزده سال اعلام‌شده در برجام، برداشته خواهد شد. آسوشیتدپرس ادعا کرده این سند، تنها بخش مرتبط با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است که هنوز علنی نشده است.
 
2-3. اقدامات داوطلبانه‌ی اعلان‌نشده: یک دیپلمات که حوزه‌ی کاری‌اش برای بیش از یک دهه برنامه‌ی هسته‌ای ایران بوده، سند یادشده را در اختیار رسانه‌ی مربوط قرار داده است. یک دیپلمات دیگر نیز که همین سند را در اختیار داشته، صحت آن را تأیید کرده است. دیپلمات مورد استناد آسوشیتدپرس، سند مورد نظر را یک «توافق جانبی» بر «برجام» و جدا از آن توصیف کرد، اما خاطرنشان کرد که سند مذکور یکی از بخش‌های لاینفک توافق هسته‌ای است که به تأیید ایران و اعضای گروه 1+5 رسیده است.
 
یک‌سالگی برجام و اسناد الحاقی منتشرنشده‌ی آن نشان‌دهنده‌ی این است که می‌بایست در آینده منتظر برخی از اقدامات داوطلبانه و اعلان‌نشده‌ی دیگر ایران در مسئله‌ی هسته‌ای باشیم.
 
3. نقش کنگره در یک‌سالگی برجام
 
در نخستین سالگرد حصول توافق جامع هسته‌ای بین ایران و 1+5، مجلس نمایندگان آمریکا سه طرح جدید برای تحریم ایران تصویب کرده است. جمهوری‌خواهان مخالف برجام روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته بررسی سه لایحه‌ی تازه‌ی ضدایرانی را به‌منظور ایجاد اختلال در این توافقنامه، با هدف فشار به دولت اوباما و تداوم و تشدید فضای ایران‌هراسی، به مجلس نمایندگان این کشور ارائه دادند که به تصویب رسید. روز چهارشنبه در پی یک شور و بررسی کوتاه، نخستین لایحه از لوایح سه‌گانه مبنی بر منع خرید آب سنگین از ایران به تصویب اکثریت جمهوری‌خواه مجلس رسید و شور و بررسی درباره‌ی دو لایحه‌ی دیگر به روز پنج‌شنبه موکول شد. در نخستین ساعات بعد از ظهر روز پنجشنبه نیز دو لایحه‌ی دیگر در پی شوری کوتاه به رأی‌گیری گذاشته شد و هر دو لایحه به تصویب رسید. این سه طرح عبارت بودند از:
 
3-1. طرح اول: وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های آزمایش موشکی، حقوق بشر و تروریسم.
3-2. طرح دوم که اد رویس، رئیس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان، حامی اصلی آن است، خواستار قطع دسترسی ایران به دلارهای آمریکا در مبادلات خارجی و نظام مالی این کشور است.
3-3. طرح سوم نیز شرکت‌های دولتی آمریکا را از انجام هرگونه معامله برای خرید آب سنگین ایران منع می‌کند.
 
4. توصیه‌ی مارک دوبویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی، برای تدابیر تحریمی علیه ایران
 
مارک دوبویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی و یکی از تحلیلگران سرشناس آمریکایی، در بیانیه‌‌ی خود از کنگره خواست تدابیر تحریمی بیشتری برای اعمال فشار بر ایران اتخاذ کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
 
1. محافظت از دلار آمریکا در برابر اقتصاد غیرقانونی ایران
2. تصویب مجدد قانون تحریم‌های ایران به‌عنوان پایه‌ی اصلی معماری تحریم‌ها
3.تلاش برای نفی «ایران عملکرد اقتصادی مسئولانه‌ای دارد»
4. تشدید تحریم علیه سپاه‌ پاسداران با هدف‌ گرفتن حمایت این نهاد از تروریسم و افزایش تحریم‌های عدم‌ اشاعه‌ی ‌هسته‌ای
 
فرجام
 
برجام به یک‌سالگی خود رسید و بدعهدی آمریکایی‌ها کماکان به قوت خویش باقی است. ابعاد پنهانی از توافق ایران و کشورهای غربی، توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده است و آمریکایی‌ها در حال تشدید تدابیر تحریمی خود علیه ایران هستند. لذا ضروری است مسئولین دولتی شفافیت بیشتری درخصوص برخورد با این موضوع، پیش گیرند و مانع از سوءاستفاده‌ی بیشتر آمریکایی‌ها از این سند شوند.
 

*گروه بین‌الملل برهان/نتهای متن/

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 30 تیر 1395
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات