۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
بررسی صریح موضوعات فضایی در برنامه ثریا

تنها ۷درصد از بودجه پروژه‌های فضایی اختصاص یافته است/ تنزل جایگاه سازمان فضایی در حد معاون وزیر برای چیست/ برای پیگیری پروژه‌های فضایی بودجه کافی نیست

images

بررسی موضوعات فضایی در برنامه ثریا این‌گونه نشان داد که اوضاع در این حوزه -به گفته کارشناسان- چندان مطلوب پیش نمی‌رود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اصولگرایان، هشتمین برنامه ثریا با عنوان «انقلاب ادامه دارد» با موضوع دستاوردهای فضایی ایران اسلامی و با حضور نوید مقصودی پژوهشگر و نویسنده حوزه فضایی، فتح‌الله امی رئیس پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم و علی‌اکبر گلرو قائم مقام و معاون توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران بر روی آنتن شبکه اول سیما رفت و در حین بررسی دستاوردهای فضایی انقلاب اسلامی، متخصصین و نخبه‌های فعال در این عرصه از به حاشیه رفتن این صنعت در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های دولت گلایه کردند و نارضایتی خودشان را از عدم توجه دولت به این صنعت ابراز کردند.

نوید مقصودی در ابتدای برنامه با ارائه‌ اسلایدهایی به دستاوردهای فضایی ایران پرداخت و اظهار داشت: ماهواره سینا ماهواره‌ای است که روس‌ها برای ما ساخته‌‌اند و در مدار قرار گرفت؛ اما اولین ماهواره‌ای که خودمان ساختیم و خودمان پرتاب کردیم ماهواره امید است.

در ماهواره سینا روس‌ها به ما اجازه ندادند که جلو برویم و ببینیم که چه کار می‌کنند

وی در خصوص اهمیت این موضوع که خودمان پرتاب‌گر داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: ما قبلا ماهواره‌هایی داشتیم که مانند ماهواره مصباح به دور دنیا رفته است اما پرتاب نشده است که این به ویژگی‌های چند بعدی فضایی بازمی‌گردد یعنی شما ماهواره دارید ولی بنا به ملاحظه برایتان پرتاب نمی‌کنند و پول هم مشکل را حل نمی‌کند چراکه هوافضا اطلاعاتی امنیتی دارد.

محسن مقصودی، مجری ثریا اظهار داشت: حتی در همان ماهواره سینا هم روس‌ها بسیاری از اطلاعات را به ما ندادند و اصلا اجازه ندادن جلو برویم و ببینیم که چه‌کار می‌کنند و از زمانی که خودمان توانستیم پرتاب بکنیم، توانستیم به دانش کامل برسیم.

نوید مقصودی اظهار داشت: در خصوص ماهواره نوید به نکته‌ای که باید اشاره کرد این است که سال ۸۴ در شورایعالی فضایی تصمیم گرفته شد که سه پروژه دانشجویی تعریف بشود و سه تا از دانشگاه‌های کشور مسئول شدند تا ماهواره بسازند؛ اولین ماهواره که آماده شد ماهواره نوید بود. این کار بسیار سرمایه‌گذاری درستی بود یعنی زمانی که ما در سال ۷۶ وارد دانشگاه شدیم اصلا نمی‌دانستیم که ماهواره چیست اما زمانی رسید که دانشجوهایی در این پروژه کار کردند و یک تجربه کاملا واقعی داشته‌اند.

حساسیت غربی‌ها به این دلیل است که فناوری ماهواره‌برها با بالستیک گره خورده است و این برای ایران اقتدار آور است

این پژوهشگر حوزه فضایی گفت: اگر بخواهید یک شیئی را در مدار زمین قرار بدهید به ماهواره‌برها نیاز دارید که آن را با یک سرعتی تنظیم کنید تا در مدار بچرخد که این کار را ماهوا‌ره‌بر انجام می‌دهد و ماهواره‌بر چیزی جز یک راکت نیست لذا فناوری‌ ماهواره‌بر با فناوری بالستیک گره خورده است و حساسیت غربی‌ها نیز از همین‌جا شروع می‌شود

وی افزود: هیچ شکی وجود ندارد که برنامه فضایی برنامه شفاف و صلح‌آمیزی است و بطور مثال روس‌ها بالغ بر ۲۰۰۰پرتاب داشته‌اند و آمریکایی‌ها حدود ۱۵۰۰ پرتاب کرده‌اند اما حساسیتی که غربی‌ها دارند این است که کشوری که بتواند ماهواره‌ در مدار بگذارد، اقتدار خاصی دارد.

نوید مقصودی تاکید کرد: صنعت یک ویژگی دارد که آزمایش برابر است با ماموریت؛ شما در صنعت هوایی، هواپیما را در تونل باد می‌آورید و غیره تا آن را آزمایش می‌کنید اما در صنعت فضایی اینگونه نیست و باید ماهواره‌بر و ماهواره پرتاب شوند تا آزمایش شوند بنابراین روندی است که باید بیشتر روی آن وقت و هزینه گذاشت.

در ساختار فضایی بعد از ۲۲ دوسال دوباره به صفر رسیدیم!

این پژوهشگر فضایی در خصوص روند بخش‌های سازمانی، گفت: اگر بخواهیم خلاصه بگوییم باید بگوییم که این ساختار در مجموع چهار، پنج بار به هم ریخته و عوض شده است؛ پژوهشکده هوافضا سال ۷۲ زیر نظر وزارت علوم شروع به فعالیت کرد، ۸۴ سازمان فضایی شد و یک روند ادغام و بزرگ شدن ایجاد شد که منجر شد به یک سازمان فضایی بزرگ با کلی نیروی انسانی ولی بنا به دلایلی الان دوباره به نقطه صفر رسیدیم و ساختار مثل همان ابتدای کار شده است و این‌ها را بگذارید کنار افزای استعداد دانشجویان و اینکه بخش خصوصی هوافضا در کشور پا گرفته است و منتظر این است که اولویت دستگاه‌های دولتی به این سمت برود اما دوباره ساختار در حد یک معاون وزیر شد!

نوید مقصودی تاکید کرد: نکته‌ای که وجود دارد این است که در اواخر جنگ نیاز شد که باید آموزش راه‌اندازی بشود؛ نیروی انسانی در حوزه هوافضا یکی از منابع اصلی قدرت است و اسلایدها نشان می‌دهند که در آن سال‌ها که یک عزم ملی ایجاد شده، در کنار آن نیروی انسانی خوبی جذب شده یعنی آن تبلیغات و اولویتی که به این حوزه داده شد باعث شد خیلی از دانشجوها به این حوزه بیایند و الا با یک تعدادی دانش‌آموخته باهوش و توانمند سروکار داریم که باید برای آنها ظرفیت‌سازی بکنیم.

هرچه در علوم فضایی سرمایه‌گذاری کنیم، بهره‌ بیشتری می‌بریم

فتح‌الله امی رئیس پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه آخرین پرتاب ما سه سال پیش بوده است، آیا با فاصله سه سال پرتاب، می‌توانیم بگوییم که در حوزه فضایی پیشرفت چشم‌گیری داریم یا خیر و یا اینکه اصلا باید هر یک سال، سه پرتاب داشته باشیم، اظهار داشت: علوم فضایی مانند سایر علوم است و هرچه شما سرمایه‌گذاری کنید بهره‌ می‌برید و به این ده‌ها عامل بستگی دارد؛ ما در دهه ۶۰ پیشرفت خوبی در موضوع فضا داشته‌ایم و باتوجه به اینکه در فناوری فضایی هیچ سابقه‌ای نداشته‌ایم بطوریکه وقتی بنده با همافرانی که به آمریکا می‌رفتند و دوره می‌دیدن، صحبت می‌کردم، می‌گفتند که وقتی در کلاس‌ها بحث به موضوعات فناوری فضایی می‌رسید ما را از کلاس بیرون می‌کردند که این اتفاق برای قبل از انقلاب است.

وی افزود: بعد از انقلاب یکی از برکات‌ پنهانی که جنگ داشت، توسعه فناوری فضایی بود چراکه ما مورد صدمه موشک‌های فضایی قرار گرفتیم و به ناچار از سال ۶۵ که تهران مورد اصابت موشک‌های فضایی قرار گرفت، این موضوع مطرح شد که فعالیت فناوری فضایی شروع بشود و این کار انجام شد، خصوصا از سال ۶۷ به بعد که اولین تست موفق اولین موشک فضایی در ایران در سال ۷۰ انجام شدکه شهید طهرانی مقدم آن را انجام داد.

وقفه سال هفتاد در سازمان فضایی به دلیل معطوف شدن بودجه به سازندگی بود

امی خاطر نشان کرد: در سال ۷۰ یک وقفه‌ای ایجاد شد چراکه بودجه متوجه سازندگی کشور بعد از جنگ شد و حرکت فعالیت فضایی بعد از اولین پرتاب حالت پیلوت پیدا کرد اما مجددا سال ۸۰ فعالیت‌ها مورد توجه قرار گرفت که منجر به اولین پرتاب در سال ۸۷ شد و یک گام بلندی در فناوری فضایی بود.

رئیس پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم خاطرنشان کرد: فعالیت فضایی مانند فعالیت‌های دیگر مثل نانو است و شما هرچقدر اعتبارات را بیشتر در آنجا متمرکز کنید بهره‌ بیشتر می‌برید؛ حالا عواملی اقتصادی و سیاسی باعث می‌شود که در کار شما وقفه ایجاد بشود. اگر ما سه روز یکبارهم پرتاب داشته باشیم دیر است منتهی باید شرایط آن باید از همه جهت فراهم باشد.

آیا اختصاص تنها ۷درصد بودجه پروژه‌های فضایی به معنای تعطیل کردن برنامه‌های فضایی نیست؟

محسن مقصودی خطاب به دکتر علی‌اکبر گلرو گفت: ما با متخصصین مختلف در حوزه فضایی صحبت می‌کردیم که ببینیم واقعیت چیست؛ همه دوستان حرف دلشان این بود که خیلی از پروژه‌ها روی زمین مانده است کما اینکه هفته گذشته هم دکتر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی در گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد در دوسال اخیر تنها ۷درصد از بودجه پروژه‌های مصوب برنامه‌های فضایی کشور اختصاص داده شده است؛آیا این به معنی تعطیل کردن پروژه‌ها نیست و آیا واقعا حوزه فضایی، اولویت دولت و سیاست‌گذاران هست یا خیر؟

علی‌اکبر گلرو، قائم مقام و معاون توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران در پاسخ به این سوال گفت: در اینکه بودجه بخش فضایی کشور آنگونه که مورد نظر متخصصان فضایی نیست، شکی نیست چراکه این بحث تابع شرایط عمومی اختصاصی کشور است و باید به امکانات دولت بر گردیم اما نکته اساسی‌تر این است که ملاک زمان با پرتاب اصلا قیاس درستی نیست یعنی اینکه بگوییم سه سال یکبار یا یک ساعت یکبار پرتاب کرده‌ایم درست نیست بلکه باید ما هدفی از پرتاب‌ها فضایی داشته باشیم بطور مثال مهمترین ماهواره‌هایی که اکنون به فضا پرتاب می‌شوند ماهواره‌های مخابراتی است که در مدار ژئو قرار می‌گیرد که ۳۶هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد و عمر متوسط این ماهواره‌ها ۱۵ سال است و کشور ما در حال حاضر فقط به یک عدد از این ماهواره‌ها نیازمند است و حداکثر باید در بلند مدت دو ماهواره برای کار مخابراتی در مدار ژئو باید قرار بدهیم و این به این معنی است که اگر امروز یک ماهواره پرتاب کردیم تا ۱۵ سال آینده دیگر نیازی به این پرتاب نداریم.

محسن مقصودی گفت: اینکه ما بخواهیم به ماهواره ژئو برسیم باید ده‌ها پرتاب انجام بدهیم.

علی‌اکبر گلرو گفت: برنامه فضایی کشور شامل دو برنامه ده ساله است که یک برنامه ده ساله از سال ۸۵تا ۹۴ است و یک برنامه دیگر از ۹۵ تا ۱۴۰۴ است و مسیری که این برنامه‌های فضایی باید انجام بشود مشخص است؛ در برنامه ده ساله اول هدف ما تمر کز بر ورود کشور به باشگاه صاحبان چرخه کامل فضایی از طراحی تا پرتاب سامانه‌های فضایی و اثبات توانمندی کشور در این زمینه بوده است و الان به جرات می‌گویم که به این هدف رسیده‌ایم.

موضوع فضایی از اولویت اول دولت خارج شده است

وی خاطر نشان کرد: در برنامه دوم هدف تمرکز بر گذر از فعالیت‌های تحقیقاتی، آزمایشی در حوزه فضایی و تلاش در جهت دستیابی به توانمندی‌های بومی عملیاتی است که این به معنای این است که ما با توجه به اینکه به فناوری دستیابی پیدا کرده‌ایم حالا باید ماهواره‌هایی بسازیم که بصورت عملیاتی در مدار قرار بگیرد و ماهواره عملیاتی ماهواره‌ای سنجشی است که بتوانیم نیازهای کاربردی کشور را با آن برآورده کنیم.

علی‌اکبر گلرو افزود: برای استفاده عملیاتی نیاز به ماهواره‌هایی داریم که هم تکنولوژی بیشتری دارند، هم در ساخت زمان‌بر تر هستند و هم امکان پرتابشان باید فراهم بشود و این کاری است که از امسال شروع شده است که صرفا یک پروژه تحقیقاتی نیست بلکه عملیاتی است.

محسن مقصودی گفت: بحث این است که ما ماهواره‌های دانشجویی متعددی داشته‌ایم که برخی از آنها از سه سال پیش‌ آماده بوده است اما هنوز پرتاب نشده است و این را هم باید اضافه کنیم که جلسات شورایعالی فضایی هنوز تشکیل نشده است و برنامه ده سال آینده هم باید در آن شورا تدوین شود؛ در مجموع باید بگوییم که موضوع فضایی از اولویت اول دولت خارج شده است.

علی‌اکبر گلرو خاطرنشان کرد: مگر اصلا فعالیت فضایی جزو اولویت اول دولت بود که حالا خارج شده باشد؟ ما در اولویت‌های بخش فناوری

وی گفت: درخصوص مطلبی که راجع‌به شواریعالی فضایی فرمودید باید بگویم که چند روز پیش هم در تلویزیون برنامه عنوان شده بود که “شورایعالی فضایی کجایی؟” که این ادبیات، ادبیات کمک کننده‌ای نیست؛ شاید اگر می‌پرسید که شورایعالی فضایی کجا بود، جمله بهتری بود؛ شورایعالی فضایی در سال ۱۳۸۳ تصویب شد و در طول این مدت فقط ۴ سال تشکیل شده است و در ۸سال دولت قبلی فقط ۲ بار تشکیل شد؛ سازمان فضایی به وزارت ارتباطات فقط یک سال است که واگذار شده است؛ دبیرخانه شواریعالی فضایی به سازمان فضایی فقط ۴ماه است که واگذار شده است و در طول این ۴ ماهی که سازمان فضایی مسئولیت دبیرخانه را به عهده داشته که وظیفه‌اش ایجاد خوراک لازم برای شورایعالی فضایی است، چندبار کمیسیون راهبردی را که مسئول همین برنامه است را تشکیل داده است و ۸کمیته شورایعالی فضای مجازی تشکیل شده است که امیدواریم تا قبل از پایان سال شورایعالی فضایی انجام بشود.

محسن مقصودی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای که باید از سال ۹۵ اجرایی بشود و هنوز در بهمن ۹۴ تصویب نشده است، جای سوال دارد!

حتی کشورهایی مانند افغانستان در حوزه فضایی تکلیف خودشان را روشن کرده‌اند

مهندس نوید مقصودی، درخصوص تجربه سایر کشورها در میزان پرتاب‌ها و اولویت‌های فضایی برای آنها، خاطرنشان کرد: تاریخ فضایی بسیار آموزنده است و درست است که این تاریخ با رقابت دو ابرقدرت شروع شد اما دیگر آن تاریخ گذشته است و اکنون فضا به یک الزام تبدیل شده است و لیست کشورهایی که در ردیف خرید یا ساخت ماهواره هستند به کشورهایی مثل افغانستان رسیده است و تکلیف ما این بوده است که ایران در هر دو حوزه وارد می‌شود، هم در حوزه ماهواره‌بر و هم در حوزه‌ ماهواره.

این پژوهشگر فضایی افزود: چینی‌ها در سال ۲۰۰۸ ماهواره مخابراتی نیجریه را پرتاب کردند و سال ۲۰۱۱یک ماهواره سنجش از دوری را انگلیسی‌ها برایشان ساختند و روس‌ها پرتاب کردند؛ این مباحث نشان می‌دهد که نیجریه بی‌کار ننشسته است و ۵ ماهواره عملیاتی در مدارها زمین دارد اما کشور ما هنوز مدار عملیاتی ندارد؛ سال ۲۰۱۳ فرانسوی‌ها ماهواره مخابراتی‌ای را برای جمهوری آذربایجان پرتاب کردند که آذربایجان ۱۲۰ میلیون دلار خرج این پروژه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله این است که این کشورها تکلیف خودشان را روشن کرده‌اند و برنامه‌شان معلوم است و باید بدانیم که در این حوزه یک روز هم یک روز است و این حوزه جایی نیست که فکر کنیم شش ماه دیگر برای آن جلسه تشکیل بدهیم یا خیر؛ آنهم کشوری که مثل ما که این کار را انجام داده است، اگر ما کاری نکرده بودیم می‌توانستیم بگوییم که این کار مقدماتی دارد.

حوزه فضا برای ابرقدرت‌ها آنقدر مهم و خط قرمز است که اجازه نمی‌دهند کشوری وارد فناوری پرتاب کننده‌ها بشود

نوید مقصودی در مثال دیگری گفت: بولیوی با کمک چین سال ۲۰۱۳ ماهواره ۵ تنی مخابراتی پرتاب کرده است و یک هزینه ۳۰۰ میلیون دلار هزینه این کار کرده است؛ مثال آموزنده دیگر مثال کره جنوبی است که شبیه ما یک برنامه مفصل دارد اما یک نکته‌ای دارد که از مسئولین خواهش می‌کنم به این نکته دقت کنند؛ کره جنوبی کشوری است که سربازان آمریکایی در آنجا مستقر هستند و رابطه از این صمیمانه‌تر وجود ندارد اما هیچ‌وقت کره جنوبی اجازه نداشته است که موشک بالستیک و راکت فضایی توسعه بدهد و این کشور برای توسعه راکت بومی خودش به سراغ روسیه رفت و روسیه هم چند سال این کشور را سر کار گذاشت و با پول کره جنوبی کار خودش را انجام داد.

محسن مقصودی گفت: یعنی ورود به حوزه فضا برای ابرقدرت‌ها آنقدر مهم و خط قرمز است که به این راحتی اجازه نمی‌دهند کشوری وارد فناوری پرتاب کننده‌ها بشود.

میزبان آمریکایی‌ها هم اجازه ندارد در حوزه فضایی پرتابی داشته باشد

نوید مقصودی اظهار داشت: فناوری فضایی با روابط سیاسی، اقتدار و امنیت تنظیم می‌شود و باید این روابط را تنظیم می‌کنید بطور مثال کره جنوبی هزینه‌ بسیار زیادی را پرداخت می‌کند که این روابط را تنظیم کند و ایران نیز خودش این به این صنعت دست پیدا کرده است اما باید قدر آن را بداند.

وی افزود: کره‌ای که میزبان سربازان آمریکایی در کشورش است تمام برنامه‌های فضایی‌اش با تاخیر انجام شده است و همچنین از روسیه فناوری‌اش را می‌گیرد اما نکته مهم اینجاست که متوقف نشده است.

مجری ثریا گفت: کره جنوبی درحالیکه با “کدخدا” هماهنگ است اما بازهم اجازه ندارد در حوزه فضایی پرتابی داشته باشد.

نوید مقصودی خاطرنشان کرد: فناوری فضایی توانمندی‌ای تک بعدی نیست بلکه شما می‌توانید در حوزه‌های دیگر مثل ماهواره‌های کوچک، ناوبری، سنگین مخابراتی و غیره تمرکز می‌کنند.

مسئله فناوری فضایی بودجه نیست بلکه مسئله، گره زدن این فناوری با غرب است

وی در در رابطه با تحلیل شخصی‌اش از شرایط حوزه فضایی گفت: شک نکنید که همه افرادی که در این حوزه هستند همگی دلسوزند و بنده در این شک ندارم اما این ویژگی فناوری فضایی است که باید با مسائل کلان‌تر تنظیم شود و این موضوع محل نقد است؛ در مجموع باید بگویم که شرایط خوب نیست.

نوید مقصودی در پاسخ به این سوال که حساسیت‌ها و فشارهای غربی‌ها چقدر در حوزه فضایی تاثیر داشته است، خاطرنشان کرد: بدون رودربایستی اگر بخواهیم صحبت کنیم باید بگویم فناوری فضایی با این‌ها گره خورده است؛ مسئله بودجه نیست چراکه بودجه بالاخره باتوجه به منابع عظیم کشور حل می‌شود و باید اولویت‌بندی کرد.

در قطعنامه ۲۲۳۱ گفته‌اند که بالستیک را توسعه ندهید اما فرق موشک بالستیک با ماهواره‌بر چیست؟!

محسن مقصودی گفت: یعنی غربی‌ها یک حساسیتی روی موشک بالستیک دارند کما اینکه بازهم در قعطنامه ۲۲۳۱ به روش دیگری آن را آورده‌اند و همان معنی‌ای را که می‌خواستند از آن استخراج کرده‌اند.

نوید مقصودی گفت: در آن بند مشخص می‌گویند که موشک بالستیک را توسعه ندهید؛ فرق موشک بالستیک با ماهواره‌بر چیست؟ ماهواره‌بری که می‌تواند ماهواره‌های متعدد را حمل کند دقیقا متناسب است با یک موشک بالستیکی که می‌تواند سرجنگی متعدد بگذارد و اگر می‌خواهیم موشک‌های بالستیک را توسعه بدهیم باید تصمیم انقلابی‌مان را بگیریم و با دنیا رودربایستی نداشته باشیم.

سرعتمان در حوزه فضایی کند شده است

فتح‌الله امی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهیم در ده سال آینده به اهدافمان برسیم باید روال کنونی‌مان تغییر کند یا خیر، گفت: اگر منظورتان از آینده سند هوافضاست در فصل پنج آن چندکار مهم را تا سال ۱۴۰۴ خواستند انجام بشود؛ یکی اینکه انسان در مدار گذاشته شود که این یک کار بسیار سنگینی است، بنده در مراکز کشورهایی که این کار را کرده‌اند، حضور داشتم و می‌دانم که این راه چقدر دشوار است. همچنین در سند آمده است که ما باید ماهواره در مدار ژئو بگذاریم که این هم کار بسیار سنگینی است، مدار ژئو مدار ۳۶هزار کیلومتر است که گردش ماهواره در آن با گردش زمین هماهنگ است که به آن مدار آهنگ زمین می‌گویند و یک مدار سرقفلی دار است که از طرف سازمان ملل نقاطی به کشورها داده می‌شود که به ایران سه نقطه داده شده است که متاسفانه دو نقطه آن را از دست داده‌ایم چراکه این نقاط زمانبندی دارد.

وی افزود: با آنچیزی که در سند است فاصله بسیاری داریم؛ ما دو برنامه ششم و هفتم داریم که اگر واقعا آن اهداف موردنظر است ما باید سرعتمان را خیلی بالا ببریم مگراینکه سند را بازنگری کنند و تغییر بدهند چون در بحث پرتاب موجود زنده و در نهایت انسان باید بدانیم که انسان ماهواره نیست یعنی در فضا تبدیل به زباله فضایی نمی‌شود بلکه باید به زمین برگردد و سرعت تزریقش هم در هر مداری حداقل ۷.۹ کیلومتر در ثانیه است یعنی یک فناوری بالایی می‌خواهد و باید مجددا به زمین بازگردد که بازسازی آن به زمین مسئله بسیار مهمی است و نیاز به میکروموتورهای هدایت کننده دارد که بنده این‌ها را برای اولین بار در ایران ساخته‌ام.

امی گفت: آنچه که به پژوهشگاه هوافضا بازمی‌گردد، راکت‌های کاوش است که یک گروه آن راکت‌های کاوش حامل موجود زنده است که برای پیگیری این‌ها بودجه کافی را نداریم.

علی‌اکبر گلرو اظهار داشت: برنامه فضایی ده ساله دوم بر کاربرد فعالیت‌های فضایی متمرکز است یعنی ما در این ده سال به دنبال این هستیم که ماهواره‌هایی را در فضا قرار بدهیم که کاربردی باشند.

 

منبع:فارس

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 22 بهمن 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic