۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
طلای خاکی در وسط آب؛
رژیم آل‌سعود، خیز بلندی برای تصرف یکی از مهم‌ترین نقاط موجود در تنگه باب‌المندب یعنی «جزیره میّون» برداشته که از آن به «ثروت نهفته تنگه» یاد می‌شود و در این میان نمی‌توان اطماع و چشمداشت‌های صهیونیست‌ها را نادیده گرفت. هر که کنترل این جزیره را در دست بگیرد کنترل باب‌المندب و تردد کشتی‌ها و عبور 45درصد نفت جهان را در دست خواهد داشت.چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند
 
گروه بین‌الملل مشرق - صرف نظر از اهمیت راهبردی تنگه «باب المندب» که سیطره بر آن یکی از مهمترین اهداف تجاوز رژیم سعودی علیه یمن به شمار می آید، به تازگی این رژیم به همراه هم پیمانان منطقه ایش که عضو ائتلاف ضد یمن تلقی می شوند، خیز بلندی را برای تصرف یکی از مهمترین نقاط موجود در تنگه باب المندب یعنی «جزیره میّون» برداشته اند، جزیره ای که از آن به «ثروت نهفته در تنگه باب المندب» یاد می شود و در این میان نمی توان اطماع و چشمداشت های صهیونیستی را نادیده گرفت. مطلب زیر به معرفی این جزیره مهم می پردازد.

موقعیت جغرافیایی
جزیره «میّون» که به انگلیسی «پریم» نامیده می شود، این جزیره به نام جزیره «دیودورس» نیز شناخته می شود که یک دریانورد یونانی این نام را بر آن نهاده است، همانگونه که پرتغالی ها نیز آن را «ویراکروز» می نامند.

این جزیره در ورودی تنگه راهبردی و بسیار مهم «باب المندب» یمن قرار دارد، باید به این نکته توجه داشت که در برخی منابع اصطلاحی به اشتباه رایج شده که ذکر می کند، این جزیره در «باب المندب» قرار دارد که نادرست است، چون منطقه باب المندب منطقه ای در یمن است و این جزیره در وسط تنگه باب المندب واقع شده است.

مساحت این جزیره 13 کیلومتر مربع است و دروازه جنوبی دریای سرخ و کانل سوئز شمرده می شود. این جزیره با بندر «عدن» 100 مایل دریایی و با جزیره «کمران» 200 مایل دریایی فاصله دارد. در این جزیره بندری وجود دارد که در جنوب غربی آن واقع شده است.

براساس سرشماری عمومی یمن در سال 2004 میلادی جزیره میّون دارای جمعیتی بالغ بر 221 نفر بوده که تا پیش از آغاز تجاوز عربستان سعودی علیه یمن جمعیت آن به 400 نفر می رسید که در 2 روستای موجود در این جزیره اقامت دارند.

همانگونه که گفته شد، در جزیزه میّون دو روستا به نام های «الشعب» در جنوب جزیره و «میّون الثوره» در شرق جزیره قرار دارد. نبود آب شیرین و خشک و بایر بودن جزیره موجب شده تا چندان مورد توجه مردم منطقه جهت سکونت نباشد. برخی منابع از رسیدن دمای هوا در این جزیره به 90 درجه فارنهایت در تابستان و در ماه سپتامبر نیز سخن می گویند.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

درحالی که فاصله دهانه تنگه باب المندب به 30 کیلومتر می رسد، جزیره میّون در وسط این تنگه قرار دارد و با سواحل عربی یا همان سواحل آسیایی یک مایل و نیم و با سواحل آفریقایی 11 مایل فاصله دارد و به این ترتیب تنگه باب المندب را به دو بخش تقسیم می‌ کند.

بخش اول، آبراهه باریک است که جزیره را از سواحل عربی جدا می‌ کند و عرض آن به 3 کیلومتر و عمق 30 متر می رسد و به «باب اسکندر» معروف است و کشتی از آن عبور نمی کند و بخش دوم که جزیره میّون را از سواحل آفریقا جدا می کند و «دقه المیون» نامیده می شود، دارای عرضی بالغ بر 25 کیلومتر و عمقی بالغ بر 310 متر است که کشتی ها برای تردد از آن استفاده می کنند. به دلیل وجود جزایر آتشفشانی کوچک و معروف به «هفت خواهران» در آبراهه پهن تر ترددهای دریایی همواره از آبراهه باریک تر صورت می گیرد.

بافت جغرافیایی جزیره میّون از صخره های آتشفشانی تشکیل شده که به شکل تپه هایی درآمده اند که دامنه آنها سواحل این جزیره را تشکیل می دهند، طول این تپه ها یک مایل و نیم و عرض آنها نیم مایل است و طول بلندترین قله جزیره میّون به 245 پا می رسد و به دلیل اینکه از موقعیت راهبردی و بسیار مهمی برخوردار است، همواره مورد طمع اشغالگران خارجی بوده است.

اهمیت جغرافیایی و راهبردی میّون
اهمیت جزیره میّون در موقعیت جغرافیایی راهبردی آن نهفته است که علاوه بر اینکه تنگه هرمز را به کانال سوئز مرتبط می کند، دریای سرخ و دریای عرب و خلیج عدن و اقیانوس هند را نیز به یکدیگر متصل می کند و از این حیث می توان آن را به تنگه «جبل الطارق» در شمال غربی آفریقا تشبیه کرد که قاره آفریقا را در کشور مغرب به قاره اروپا در کشور اسپانیا متصل می کند.
به این ترتیب جزیره میّون حلقه ارتباط شرق به غرب است
و به این جهت که دارای ساختار و بافتی کوهستانی است، بنابراین یک منطقه طبیعی قابل استتار است.این جزیره از لحاظ اداری تابع منطقه «المعلا» در استان «عدن» است.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

- گذرگاه بین المللی در غرب جزیره میّون قرار دارد و گذرگاه «اسکندر» در شرق آن. عمق این گذرگاه 25 متر و عرض آن 8 کیلومتر است.
- در این جزیره در حال حاضر 2 فانوس دریایی وجود دارد، فانوس دریایی بزرگ در شرق میّون و در مسافت 2.6 کیلومتری سواحل یمن قرار دارد و فانوس کوچک در بخش غربی این جزیره واقع شده است.

بنابراین جزیره میّون تنها برای کشور یمن و طرف های داخلی درگیر در آن اهمیت ندارد، بلکه برای کشورهایی مانند مصر و کشورهای عربی حوزه خلیج و کشورهای شاخ آفریقا نیز دارای اهمیت راهبردی بسیار است.

نگاهی به تاریخچه حضور استعمارگران در جزیره
پرتغالی ها در سال 1513 میلادی این جزیره را به اشغال خود درآورده از آن برای بستن دریای سرخ به روی دولت وقت مصر استفاده کردند. در سال 1738 میلادی جزیره میّون به اشغال فرانسوی ها درآمد و در سال 1799 میلادی شرکت هند شرقی انگلیس آن را اشغال کردند تا به این وسیله مانع پیشروی «ناپلئون بناپارت» و ارتش فرانسه به سمت هندوستان شوند.

انگلیسی ها یک بار دیگر  در سال 1875 میلادی این جزیره را اشغال کرده و آن را به تابعیت مستعمره «عدن» درآوردند و فانوسی دریایی به ارتفاع 90 پا در آن بنا کردند، به گونه ای نور آن از مسافت 22 مایلی نیز قابل دید بود و توسط سربازان هندی مراقبت و محافظت می شد.

گفته شده است که ملکه «الیزابت»، ملکه انگلیس مراسم ازدواج خود را در این جزیره برگزار کرد و طی این دوره بود که شهر کوچک میّون متشکل از خانه ها و ویلاهای مسکونی و کارخانه ها و تاسیسات زیربنایی و هتل ها و مسافرخانه ها و دفاتر و شرکت ها و دوایر دولتی و رسمی و یک باب مدرسه و مسجد و یک ورزشگاه و کارخانه تولید یخ و ایستگاه شیرین سازی آب دریا تاسیس شد تا پذیرای جهانگردان و مسافران و کشتی ها باشد.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

همچنین برای اداره جزیره حکومتی از دریانوردان زبده و با تجربه تشکیل شد که خدمات مورد نیاز اهالی جزیره و همچنین مسافرانی که از میّون بازدید می کردند و کشتی هایی که در آن لنگر می انداختند و اغلب به سوخت و مواد غذایی نیاز داشتند، را ارائه می دادند.

دوره طلایی جزیره میّون به سال 1869 میلادی باز می‌گردد که کانال «سوئز» افتتاح شد و این جزیره به ایستگاه تامین سوخت و نیاز کشتی ها به زغال سنگ تبدیل شد.

در سال 1883 یک هیات تجاری انگلیسی مقیم هند شرکت فروش زغال سنگ به نام «شرکت زغال سنگ میّون (پریم)» در این جزیره افتتاح کردند که در ابتدا از بندر «بمبئی» هند و سپس از لندن اداره می شد.

یک سال بعد، در سال 1884 میلادی شرکت «برق الشرقیه» تامین برق این جزیره را برعهده گرفت و ایستگاهی برای تولید برق در آن احداث کرد. این شرکت تا سال 1936 میلادی در جزیره میّون فعالیت داشت.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

با کشف نفت و به دست آوردن مشتقات آن از جمله «گازوئیل» و تبدیل سوخت کشتی ها از ذغال سنگ به گازوئیل اندک اندک جزیره میّون رونق خود را برای کشتی داران و دریانوردان از دست داد.

در سال 1916 میلادی طی جنگ جهانی اول عثمانی ها تلاش کردند، با حمله به این جزیره آن را تصرف و به کنترل خود درآورند، اما با شکست مواجه شدند. در سال 1967 میلادی ساکنان جزیره میّون به ملحق شدن این جزیره به یمن رای دادند و این جزیره از لحاظ سیاسی به منطقه‌ ای وابسته به یمن شناخته شد.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

با خروج استعمارگران انگلیسی از جزیره میّون توجه به این جزیره و موقعیت راهبردی آن به ویژه پس از جنگ 1994 میلادی کاهش یافت و به جزیره ای متروکه تبدیل شد، به گونه ای که این جزیره در زمان حکومت «منصور عبد ربه هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن به محل قاچاق سلاح و مواد مخدر تبدیل شده بود و به شدت از بی توجهی دولت مرکزی و عقب ماندگی و محرومیت رنج می برد، نکته ای که هیچ گاه از نگاه جنبش «انصار الله» یمن دور نماند، به همین دلیل با آغاز دومین انقلاب مردمی یمن که با خیزش انصار الله و رهبری آن همراه بود، این جنبش طی در دست گرفتن کنترل تنگه باب المندب، کنترل این جزیره راهبردی را نیز در دست گرفت.

بحران یمن و جزیره میّون
برکسی پوشیده نیست که تجاوز رژیم سعودی علیه یمن که از اوایل فروردین ماه گذشته آغاز شد و مدتی پس از آن دیگر هم پیمانان منطقه ای عربستان به آن ملحق شده و ائتلافی ضد یمنی تشکیل دادند، درپی تحقق خواسته ها و چشم داشت های این کشورها در این کشور است و از جمله مناطقی که نگاه این کشورها از جمله عربستان سعودی به آن دوخته شده است، جزیره میّون است که در سطور بالا به موقعیت مهم و راهبردی آن، در تنگه مهم و راهبردی «باب المندب»، یکی از مهمترین گذرگاه های دریایی جهان اشاره شد، به همین دلیل است که بسیاری از منابع این جزیره را به «ثروت نهفته در قلب تنگه باب المندب» توصیف می کنند.

توضیحاتی که درباره موقعیت جغرافیایی و همچنین تاریخچه مختصر این جزیره داده شد، به خوبی گویای اهمیت میّون برای طرف های درگیر در بحران یمن است.
همچنین درباره اهمیت جزیره میّون اشاره به این نکته کافی است که 45 درصد نفت جهان از این جزیره و 55 درصد نفت جهان از کانال سوئز عبور می کند و هر طرف درگیر در تجاوز یمن که کنترل این جزیره را در دست بگیرد، کنترل تنگه باب المندب و تردد کشتی ها و عبور 45 درصد از نفت جهان را در دست خواهد داشت، بنابراین جزیره میّون علاوه بر اهمیت اقتصادی و راهبردی دارای اهمیت نظامی نیز می باشد.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

طی جنگ اکتبر 1973 میلادی اعراب علیه اسرائیل بسته شدن تنگه باب المندب توسط ارتش‌ های عربی ضربه مهلکی به رژیم صهیونیستی وارد کرد، با توجه به این شناخت و این دیدگاه است که هم اکنون عربستان سعودی و کشورهای ائتلاف کننده با آن تلاش خود را بر تصرف این جزیره و در دست گرفتن کنترل آن متمرکز کرده اند.

توافق سعودی – صهیونیستی جهت پایگاه نظامی در میّون
در این راستا منابع آگاه یمنی افشا کردند که نیروهای ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان سعودی اتاق عملیات مشترکی را با ارتش رژیم صهیونیستی تشکیل داده اند و در این راستا یک هیات نظامی عربستانی به کشور جیبوتی سفر کرده است.

چشمداشت سعودی – صهیونیستی به «میّون»؛ گنج نهان در باب‌المندب/ گذرگاهی که 45 درصد نفت جهان را مدیریت می‌کند

به گفته این منابع این هیات سعودی در جیبوتی با کارشناسان و افسران ارتش رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کرده و طی آن دو طرف توافق کرده اند، اتاق عملیات نظامی مشترکی در جیبوتی تشکیل دهند که وظیفه آن اداره نبرد تصرف تنگه باب المندب و جزیره میّون است.

این منابع تاکید کردند که هدف این اتاق عملیات مشترک سعودی – صهیونیستی سیطره بر تنگه باب المندب و احداث یک پایگاه نظامی مشترک سعودی – صهیونیستی در جزیره میّون است.
نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 23 مهر 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات