۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

درباره ضرورت چارچوب بندی مجدد برجام

سا منطقی نیست که امریکا حاضر به دستکاری در رژیم تحریم ها شده باشد بی آنکه در ازای آن –به زعم خود- دستاوردی بزرگ تر کسب کرده باشد و آن دستاورد بزرگ تر این است که امریکایی ها متقاعد شده اند که برجام چیزی کارآمدتر از تحریم در اختیار آنها می گذارد.

 

  

مهدی محمدی، وطن امروز- تصمیم امروز مجلس شورای اسلامی درباره برجام تاریخی خواهد بود. مجلس نخستین بار در سال های گذشته درباره یک مسئله در سطح امنیت ملی با تبعات امنیتی، سیاسی و ژئوپلتیکی بسیار گسترده تصمیم خواهد گرفت.

با وجود همه تلاش ها، مجلس تاکنون با قدرت از حیثیت خود دفاع کرده و نشان داده است که بررسی توافق هسته ای را یک امر غیرجدی و تشریفاتی نمی داند و اراده ملت و فرمان رهبری را با معاملات سیاسی سودا نخواهد کرد. نقطه اوج این فرآیند گزارشی بود که کمیسیون برجام منتشر کرد و آشکارا آرامش کسانی را که نمی خواستند گذار از متن به بطن درباره برجام رخ بدهد، به هم ریخت. عجیب نیست که برخی افراد که پس پرده در تولید برجام نقش ویژه ایفا کرده اند و مایل به علنی شدن جزئیات آن مداخلات ویژه هم نیستند، گزارش کمیسیون برجام را آش شله قلم کار بخوانند. از دید کسانی که برجام را مقدمه ای برای منافع اقتصادی ویژه، زد و بندهای امنیتی و سیاسی خاص در آستانه انتخابات و وادادگی های ژئوپلتیکی گسترده می دانند، طبیعی است که این گزارش در مایه خوردنی جات نامطبوع تحلیل شود. این عصبانیت کاملا قابل درک است. گزارش برجام، اگرچه نهایتا به طور مشروط اجرای این توافق را توصیه می کند اما از تبدیل آن به یک سرمایه سیاسی هنگفت در دست کسانی که درباره جزئیات اقداماتشان در مرحله مابعد توافق با امریکا تفاهم کرده اند، جلوگیری می کند و به همین دلیل خشم و کینه توزی عجیبی را برانگیخته است.

اکنون مجلس شورای اسلامی در موقعیتی است که باید ماموریت تاریخی خود را ایفا کند. این ماموریت تاریخی اگر بنا باشد درست انجام شود قاعدتا باید برگرفته از همان واقعیات کلیدی باشد که در متن گزارش کمیسیون برجام افشا شده است. تصمیمی که مجلس موظف به اتخاذ آن است باید بر 5 اصل مهم تکیه کند:

 1. برجام یک توافق حداقلی است
 2. برجام اجرا خواهد شد و رد آن منتفی است
 3. برجام نمی تواند به همین شکل که هست اجرا شود چرا که در این صورت، به دلیلی که خواهیم گفت تهدیدات بسیار جدی و مهمی برای کشور ایجاد خواهد کرد
 4. مجلس تنها نهادی است که می تواند هم اجازه اجرای برجام را بدهد و هم این فرآیند را به گونه ای مدیریت کند که لااقل برخی تهدیدات اساسی برجام کمینه شود.
 5. بدون مشروط و مقید شدن برجام، و اضافه شدن برخی شروط ویژه به آن، مهم ترین هدف این توافق، یعنی کاهش تحریم ها، حتی به طور حداقلی رخ نخواهد داد.

در سطح راهبردی، می توان موضوع را اینگونه طرح کرد که مجلس دو گزینه در پیش دارد. یکی اینکه اجازه بدهد برجام به عنوان بخشی از استراتژی مابعد توافق امریکا که هدف اصلی آن انقلاب زدایی از ایران و مهار راهبردی آن در دیگر حوزه هاست، باقی بماند و دیگر اینکه برجام را از راهبرد امریکا خارج کرده و آن را به بخشی از راهبرد نظام اسلامی بدل کند.

واقعیت این است که هر دو گزینه امکانپذیر است. اگر برجام به همین شکل که هست رها شود و هیچ قید و شرطی به آن اضافه نگردد، برجام ابزاری قدرتمند در دست امریکا خواهد بود برای عملی ساختن برنامه های بسیار خطرناکی که تحت عنوان «تغییر محاسبات در ایران پس از توافق» برای آن برنامه ریزی کرده است. امریکا با متن فعلی می تواند بیشترین مقدار اطلاعات حساس را بدون کمترین مزاحمت از ایران جمع آوری کند، با توسل به مکانیسم بازگشت پذیری تحریم ها ایران را در موضوعات حساس غیر هسته ای تحت فشار بگذارد و در همین حال زیرساخت تحریم ها را هم حفظ کند، سهل است، هم زمان خود را برای یک حمله نظامی تمام کننده به ایران زمانی که شرکای داخلی اش به اندازه کافی قدرتمند شده باشند، مهیا نماید.

اما مجلس می تواند این روند را متوقف کند. مجلس کاملا این امکان را در اختیار دارد که بدون به هم زدن توافق و در حالی که مجوز اجرای آن را صادر می کند، برجام را از استراتژی امریکا خارج کرده و در یک چارچوب جدید قرار بدهد. در این چارچوب جدید برجام منجر به ایجاد حفره های عمیق اطلاعاتی در کشور نمی شود، در محدوده موضوع هسته ای باقی می ماند و مجموعه عوامل کمکی به آن افزوده می شود که امریکا را وادار کند در موضوع کاهش تحریم ها به تعهدات خود عمل کند. در عین حال، این چارچوب جدید از تبدیل شدن برجام به عامل کلیدی نفوذ در کشور جلوگیری می کند و از راه سرایت آن به سایر حوزه های «ممنوعه» تعامل با امریکا را هم سد می نماید. تردیدی نیست که مجلس موظف به چارچوب بندی مجدد برجام با هدف کاهش تهدیدات و افزایش فرصت های آن است. در انجام این تکلیف از هیچ چیز نباید هراسید. شاید راز اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی متن را به مجلس ارجاع دادند و حق قانونی مجلس برای رسیدگی به آن را به رسمیت شناختند –پس از آنکه این حق توسط دولت انکار شده بود- همین باشد. هیچ کس از مجلس نمی خواهد برجام را رد کند. این دقیقا همان چیزی است که اکنون دشمن و برخی دوستان داخلی اش در انتظار آن نشسته اند و تصور می کنند می توانند با این روش یک دوقطبی سهمگین در ایران ایجاد کنند. اما از رد نکردن برجام تا تایید مطلق آن راه درازی است.

امریکایی ها در دو ماه گذشته تردیدی در این باره باقی نگذاشته اند که روی این متن به عنوان زیرساختی برای ایجاد تغییرات بنیادین در ایران حساب کرده اند. اساسا منطقی نیست که امریکا حاضر به دستکاری در رژیم تحریم ها شده باشد بی آنکه در ازای آن –به زعم خود- دستاوردی بزرگ تر کسب کرده باشد. آن دستاورد بزرگ تر این است که امریکایی ها متقاعد شده اند –و شاید صاحبان آش های شله قلم کار آنها را متقاعد کرده اند- که برجام چیزی کارآمدتر از تحریم در اختیار آنها می گذارد و آن خارج کردن ایران از ریل تفکر مقاومتی و انقلابی و تسخیر افکار عمومی ایران توسط نیروهایی است که به مثابه گماشتگان امریکا در داخل عمل می کنند.

مجلس می تواند از طریق:

 1. محدود کردن رژیم دسترسی و بازرسی مندرج در برجام
 2. ایجاد ضمانت های محکم بازگشت پذیری سریع در صورت کوچکترین تخلف از کاهش تحریم ها
 3. مسدود کردن باب مذاکره با امریکا در سایر حوزه ها
 4. ایجاد ضوابطی برای هزینه کرد عواید ناشی از برجام
 5. ایجاد ترتیباتی در کنار برجام که مسیرهای دستکاری امریکا در امور داخلی ایران را مسدود کند

برجام را از پازل امریکا خارج کرده و آن را به یک ابزار در دست نظام جمهوری اسلامی برای «بلند شدن و ادامه دادن به کشتی» -آنطور که استعاره نرمش قهرمانانه به ما می اموزد- تبدیل کند. در غیر این صورت، چند ماه دیگر، این مجلس یا هر مجلس دیگری که بر سر کار باشد باید عجولانه تلاش کند تا راه حلی برای تهدیدات فوری ناشی از اجرای آن بیابد و البته ممکن است آن زمان دیگر بسیار دیر شده باشد.

نوع مطلب : هسته ای ومسائل پیرامونی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 مهر 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic