۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
اسماعیل گیبادولین
در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم مطرح شد

گیبادولین: نامه آیت‌الله خامنه‌ای برای ما، یادآور نامه امام به گورباچف بود

گیبادولین مستبصر روس می‌گوید:«حکومت اسلامی ایران پشتیبان امت اسلامی در جهان است». او نامه آیت‌الله خامنه‌ای را خوانده و آن را برای جوانان روس یادآور نامه امام به گورباچف می‌داند و معتقد است «روسیه در آینده نزدیک به حقیقت حرف‌های امام خمینی می‌رسد».

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اسماعیل گیبادولین نویسنده و مترجم جوان روسی و فارغ‌التحصیل مقطع دکتری رشته تاریخ از دانشگاه فدرال کازان است. او اصالتاً اهل شهر کازان جمهوری تاتارستان، یکی از سرزمین‌های جزو فدراسیون روسیه است. این شهر حدود 1000 کیلومتر از مسکو فاصله دارد و در منطقه ولگا در شمال قزاقستان و شرق مسکو واقع شده است. او پیش از این چندین کتاب از فارسی به روسی ترجمه کرده است و کتب زیادی از اندیشمندان ایرانی و مسلمان که به زبان‌های انگلیسی، عربی، ترکی و ... برگردان شده است را هم به روسی ترجمه کرده است.

«شهید مطهری و نقش او در شکل‌گیری ایدئولوژی انقلاب اسلامی ایران» موضوع رساله دکتری او بود که چندی پیش از آن دفاع کرد و اکنون رساله او به عنوان یک کتاب توسط انتشارات بنیاد مطالعات فرهنگ اسلامی چاپ شده و برای اولین بار در نمایشگاه 2015 کتاب مسکو رونمایی شد. او با لهجه شیرنی در آغاز گفت‌وگو می‌گوید: «معنای نام خانوادگی من در زبان فارسی شما، عباداللهی یا عبداللهی است و اینجا به من عبادولین هم می‌گویند. نام پدربزرگم هم عبدالله بود.»

با زور شمشیر مسلمان نشدیم؛ با محبت و دوستی اسلام آوردیم

متولد سال 1986 میلادی است. درباره زندگی شخصی و مسیر جدیدی که برای خود انتخاب کرده، می‌گوید: «من از ابتدا مسلمان و مسلمان زاده بودم. چون منطقه تاتارستان از ابتدا مسلمان نشین بوده است. اجداد و نیاکان قوم تاتار در قرن دوم و سوم هجری مسلمان شدند. آن‌ها به واسطه رفت و آمد تجار عرب و ایرانی که از منطقه خوارزم به این منطقه می‌آمدند، مسلمان شدند. این‌ها با جنگ یا زور یا شمشیر و حضور ارتش اسلامی در این منطقه مسلمان نشدند، بلکه با محبت و دوستی و تبلیغ صلح آمیز تجار مسلمان، به دین مبین اسلام گرویدند.»

به او می‌گویم در ایران، رشته تاریخ دسته‌بندی‌های متعدد دارد، مثل تاریخ معاصر و تاریخ اسلام و ... و آیا شما هم در اینجا همین تاریخ اسلام را خواندید؟ چهره در هم می‌کشد و با ابراز یک ناراحتی که در صورتش به خوبی نمایان می‌شود، می‌گوید: «متأسفانه تاریخ اسلام در دانشکده تاریخ دانشگاه ما تدریس نمی‌شد. تاریخ کشورهای اسلامی را به صورت مختصر آن هم تحت عنوان «تاریخ شرق» یا «تاریخ کشورهای شرقی» تدریس می‌کردند و در آن کمتر توجهی به ایران و جهان اسلام می‌شد. هر چه دارم از مطالعه آزاد و شخصی خودم است.»

* تسنیم: اسماعیل! چه شد که به ایران علاقمند شدی و درباره اندیشمندان مسلمان ایران کار پژوهشی را آغاز کردی؟

گیبادولین: «دانشجوی سال اول که بودم، موضوع پایان نامه‌ام «تاریخ امپراتوری اردوی زرین» و «تاریخ دولت تاتار» بود و بعد از آن چون به دو زبان ترکی که شبیه زبان مادری ما بود و عربی که در مدرسه اسلامی آموختم، تسلط داشتم، به ایران و زبان فارسی هم علاقمند شدم. در آن زمان کسی را سراغ نداشتم که بتواند به فارسی با من سخن بگوید. این زبان نه ریشه ترکی دارد، نه شبیه عربی است و در عین حال بسیار زبان غنی و مهمی است. زبانی تمدن سازی در جهان اسلام به شمار می‌رود. کتاب آموزش زبان فارسی، فرهنگ زبان فارسی و این دست کتاب‌ها را پیدا کردم و خودم شروه به خواندن کردم. در مدت 6 ماه فارسی را تا حد قابل توجهی یاد گرفتم اما هنوز خیل مسلط نبودم. چندی بعد کتابی در کتابخانه‌مان پیدا کردم که متعلق به شهید مطهری بود با عنوان «پیروان انقلاب اسلامی».  کتاب بسیار مهمی به نظرم آمد. موضوع این کتاب خیلی برای من جالب بود و چون در روسیه حتی یک کتاب‌ که هیچ حتی یک مقاله هم درباره ایشان نداشتیم، تصمیم گرفتم ایشان را حداقل در حد شناساندن به محافل علمی روسیه معرفی کنم.»

*تسنیم: بالأخره چه زمانی با فارسی‌زبان‌ها ارتباط گرفتی؟

3گیبادولین: «سال مترجم سرکنسولگری ایران در شهر کازان بودم. در کازان با دانشجویان ایرانی عضو انجمن اسلامی این شهر ارتباط خوبی داشتم. من اصلاً تصور نمی‌کردم که بتوانم در دفتر سرکنسولگری ایران استخدام شوم، چون اصلاً زبان فارسی من زیاد خوب نبود. به خصوص برای مکالمه و گفت‌و‌گو.  اما بعد از مدتی آقای باغبان کندوری که سرکنسول وقت بودند، شخصاً از بنده دعوت کردند که با آن‌ها همکاری کنم. ابتدا به صورت قراردادی پیش ایشان استخدام شدم و بعد به صورت تمام وقت با آن‌ها مرتبط شدم.»

به شدت علاقمندم که آثار امام خمینی(ره) را به روسی ترجمه کنم

اسماعیل در میان اندیشمندان ایران، غیر از شهید مطهری، آثار افراد دیگری را هم خوانده است و می‌گوید: «کتاب‌های زیادی خواندم و هر چه به دستم آمد، خواندم. بدون مبالغه عرض می‌کنم که صدها کتاب به زبان فارسی از اندیشمندان مختلف ایران خواندم. کتاب‌های امام خمینی(ره)، کتاب‌های آیت‌الله خامنه‌ای و دیگران را خواندم. 22 عنوان کتاب‌های اندیشمندان ایرانی که پیش از این به زبان‌های فارسی، انگلیسی، ترکی و حتی اردو ترجمه شده بود را در طول 5 تا 6 سال به روسی ترجمه کردم و تقریباً 10 عنوان رساله علمی و پایان نامه‌های دکتری در زمینه‌های مختلف را هم به زبان روسی ترجمه کردم. اما متأسفانه تا به حال از امام کتابی ترجمه نکردم و به شدت علاقمندم که این کار را انجام دهم. کتاب «ولایت فقیه و حکومت اسلامی» ایشان را خواندم. نامه‌های امام خصوصاً نامه‌هایی که محتوای عرفانی دارد را هم خواندم. بعضی از این نامه‌ها را در دوره‌ای ترجمه کردم و در فصل‌نامه منبر که در دانشگاه اسلامی روسیه چاپ می‌شد و در آن زمان بنده مسئول بخش چاپ و نشر این نشریه بودم، منتشر کردیم.»

*تسنیم: نامه امام خمینی به گورباچف را هم خواندی؟ نظرت درباره آنچه که امام در این نامه نوشتند و گورباچف را به اسلام شناسی دعوت کرده بود، چیست؟ پاسخ گورباچف به امام که توسط شواردنادزه به ایرن آورده شد و جواب امام که گفتند من می‌خواستم دنیای جدیدی در برابر ایشان باز کنم اما ایشان متوجه نشدند را هم شنیدی؟ شرح آن جلسه را می‌دانی؟

گیبادولین:« بله خواندم و ماجرایش را هم می‌دانم. یک ماجرایی درباره اثرگذاری این نامه یادم آمد. سید جعفر لطف‌الدین در حال حاضر یکی از ائمه مساجد کازان است که پدر او هم امام جماعت مسجد بود. پدر او در ابتدا در همان دوران حکومت شوروی سابق، یک افسر نظامی بود و زیاد فرد متدینی نبود. او در آن زمان در اروپای شرقی مشغول خدمت نظامی بوده است. همان سالی که امام این نامه را به گورباچف نوشتند، ایشان این نامه را در یک روزنامه آلمانی خوانده بود و خیلی از آن تأثیر گرفته بود. او بعد از خواندن این نامه تصمیم گرفت که از ارتش و خدمت نظامی بیرون بیاید و به تحصیل حوزوی و اسلامی گرویده بود. او در همین مسیر قرار گرفت و امروز امام جماعت یک مسجد است. این یک مثال است برای اینکه بگویم این نامه امام چقدر بر مسلمانان روسیه تأثیر گذاشت. یک فرد غیر متدین را متدین کرد تا آنجایی که امروز امام جماعت مسجد مسلمانان است. حتی پسر خود او هم امام جماعت مسجد شد. این نامه شاید با گارد یا حتی بی‌توجهی بخشی از نخبگان سیاسی روسیه آن زمان مواجه شد اما روی مردم اثر خوبی داشت. البته بی‌توجهی این مسئولان هم سبب شد که دولت شوروی فروپاشی کند و نظام دیگری به قدرت برسد.»

حکومت اسلامی ایران پشتیبان امت اسلامی در جهان است

*تسنیم: امام درباره گذار جامعه روسیه به غرب در آن نامه بعد از پایان دوران کمونیسم هشدار داده بودند و ایشان را به مطالعه درباره اسلام، ملاصدرا، شیخ اشراق و … توصیه کرده بودند و حتی گفته بودند که ما آمادگی داریم که شما افرادی را بفرستید که به اینجا بیایند و آموزش ببینند و اسلام راستین را به شما معرفی کنند. این توصیه را در حالی بیان می‌کنند که خود امام حکومتی مبتنی بر اسلام ایجاد کردند. گفتی درباره مدل سیاسی حکومت ایران و نظام ولایت فقیه، کتاب امام را خواندی و مطالعه داشتی.

گیبادولین:« این دقیقاً همان موضوعی است که مدت زیادی روی آن کار کردم. حتی در کتابی که درباره شهید مطهری نوشتم هم به این موضوع پرداختم. بنظرم این نظام بر خیلی از نظام‌های سیاسی دنیا برتری دارد اما نمی‌توانم زیاد درباره کارنامه آن اظهار نظر مثبت یا منفی کنم. به هر حال این مدل حکومت‌داری نزدیک به 36 سال است که در ایران ایجاد شده و در کنار نقاط ضعفی که دیده می‌شود اما حرکت آن به شدت رو به جلو است و اثبات کرده که به معنای واقعی کلمه یک حکومت اسلامی می‌تواند باشد کما اینکه از خیلی کشورها جلوتر است. در بحث نظری از مصالح دین اسلام و امت اسلامی پشتیبانی می‌کند و در مقام عمل و اجرا هم تا جایی که بتواند با این مبانی نظری خود را تطبیق داده است و برداشت من این است که این روند روز به روز در حال بهتر شدن است. حکومت اسلامی ایران پاسبان امت اسلامی در جهان است.»

امام خمینی(ره) در افقی بسیار بالاتر از یک متفکر قرار داشت

«نظر شخصی‌ام درباره امام خمینی(ره) این است که او در افقی بسیار بالاتر از یک متفکر قرار داشت. او یک شخصیتی آسمانی و از اولیای خدا بود. و تنها می‌توانم او را معجزه بنامم. امام خمینی(ره) همچون خورشید است که نمی‌توان مستقیم به او نظر دوخت که این کار جز تحیّر چیزی عاید انسان نمی‌کند. خورشید را تنها می‌توان با بررسی منظومه‌ای که گرداگرد او می‌گردد، شناخت. برای من پی بردن به کنه شخصیت امام خمینی(ره) بسیار دشوار است. به نظر من مهمترین بعد شخصیت امام خمینی(ره)، بعد عرفانی او بود که او را از سطح یک متفکر  بسیار بالاتر می‌برد. برای کسی که می‌خواهد حقیقت امام را بشناسد، جز با طی مراحل عرفانی راهی برای شناخت آن حقیقت نیست.»

«الآن من فکر می‌کنم چشمم توانایی نظر دوختن به آن خورشید را ندارد، و هنگاهی که کلمات امام را می‌خوانم، حس می‌کنم غریق بحر بی‌کرانی هستم و تمرکز فکری‌ام را از دست می‌دهم و حیرت‌زده می‌شوم.  برای شناخت برخی از ابعاد فکری امام، نظیر تفکر سیاسی وی، لازم است مجموع آراء شاگردان مکتبش نظیر شهید مطهری و شهید بهشتی و سایر شاگردانش که در انقلاب اسلامی نقش کلیدی داشتند را بررسی کرد. به نظر من شناخت منظومه شاگردان امام که در حول خورشید وجود او گرد آمده بودند، می‌تواند بینشی روشن درباره افکار امام به ما بدهد و من این مسیر را دارم طی می‌کنم.»

*تسنیم: اسماعیل ما تقریباً هم سن و سال هستیم. نسل ما و شما بیشتر از اینکه امام خمینی(ره) را بشناسد، با آیت‌الله خامنه‌ای آشنا است و ایشان را می‌شناسد و گفته‌های ایشان را در دوران معاصر خود دنبال کرده است. حتی از دوستان شنیدم که شما هم رصدتان درباره ایشان بیشتر بوده است. مباحث ایشان را دنبال می‌کنی؟ نظرت درباره اظهارنظرهای ایشان درباره مسائل ایران و جهان چیست؟

نامه آیت‌الله خامنه‌ای برای ما، یادآور نامه امام به گورباچف بود

مردمک چشم‌هایش در میان عنبیه‌ روشن‌ و مایل به سبزش بزرگ شده و برقی در میان چشم‌هایش دیده می‌شود، سرش را بالا می‌آورد، خنده‌ای گوشه لب‌هایش می‌افتد و می‌گوید:«درباره آیت‌الله خامنه‌ای بگویم که وقتی ایران بودم، توانستم 3 بار در محضر ایشان حاضر شوم. البته امکان صحبت خصوصی و مستقیم با ایشان نداشتم. یک بار آن در مراسم سالروز رحلت امام خمینی(ره) بوده است. یک بار در همایش بیداری اسلامی ایشان را دیدم و یک بار هم در یک جمع دیگر. من با بخش زیادی از دیدگاه‌های ایشان آشنایی دارم. یکی از آن‌ها همین پیام یا نامه‌شان به جوانان غرب بود. مدتی پیش این پیام را خودم ترجمه کردم. این پیام در ظاهر واکنشی به اهانت‌هایی بود که در مجله شارلی ابدو به پیامبر اسلام شده بود اما خیلی فراتر از این بود، محدود به آن اتفاق نبود. حرف‌های دیگری در نقد تفکرات تند و فضاسازی رسانه‌ها می‌زد. نامه ایشان خیلی شبیه نامه امام به گورباچف بود. دعوت به مطالعه کرده بود و از جوانان خواسته بود که خارج فضای ایجاد شده توسط رسانه‌های غربی درباره اسلام مطالعه کنند. او گفته بود که جوانان به دور از تعصبات و ذهنیت‌های ساخته شده، بروند و درباره حقیقت مطالعه کنند.»

* تسنیم: اسماعیل خیلی از جوان‌ها در دوران کنونی درگیر روابط دوجانبه، فضاهای خاص و مشغله‌های روز مره هستند. من در این چند روز که در شهر چرخیدم شباهت‌های این مدلی زیاد دیدم. بنظرت این نامه چقدر اثرگذار خواهد بود؟ چه تعداد از این جوان‌ها به سراغ این مسائل می‌روند؟ این نامه تا حدی بایکوت هم شده و برخی از اینکه جوانان به سراغ این مسائل بروند ناراحت می‌شوند و احساس می‌کنند که بنیان برنامه‌هایشان متزلزل شود و لذا نمی‌خواهد که جاون مطالبه‌گر و آرمان‌گرا شود. از نظر آن‌ها، نامه آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان برای اهدافی که پی می‌گیرند دردسرساز خواهد شد. بیداری ملت‌ها اهداف رسانه‌ای، تبلیغاتی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی کشورهای غربی و آن‌هایی که تمایل به سلطه دارند، را هدف گرفته است. من فکر می‌کنم در خواب نگه داشتن ملت‌ها راهبرد همیشگی آن‌ها بوده و شیوه امام و رهبر فعلی ایران برهم زدن همین خواب‌آلودگی‌ و رخوت ایجاد شده میان ملت‌ها و خصوصاً جوان‌هاست.

روسیه در آینده نزدیک به حقیقت حرف‌های امام خواهد رسید

گیبادولین:« بگذار نظرم را با اشاره به همان نامه امام به میخائیل گورباچف بگویم. تقریباً 28 سال از آن زمان گذشته است. دیدیم که دولت شوروی و سران روسیه به مسائلی که امام خمینی(ره) یادآورد شدند، توجه نداشتند. چون آمادگی فکری، آمادگی روحی و روانی برای پذیرش این پیام و فهم این بیان در میان آن‌ها وجود نداشت، در آن زمان به نتیجه‌ای با دامنه محدود رسیدیم. فضای آن زمان روسیه به گونه‌ای بود که «بی‌خدایی» به نوعی ایدئولوژی رسمی اعلام شده بود و به همین دلیل نمی‌توانستند حرف‌های امام را درک کنند. تقریباً 27 الی 28 سال گذشته و سال‌های قبل برای ما سال‌های عجیبی بود. بنظرم سال‌های غریبگی یا گمراهی بود. ما به این طرف و آن طرف می‌رفتیم و جامعه ما مدتی به سمت شرق و چین می‌رفت و مدتی به سمت غرب می‌رفت. امروز هم بخش زیادی از جامعه ما از مسیر قبلی برگشته و به دنبال راه و مسیر جدید است. هر کدام به سمتی مایل شده‌اند. اما اعتقادم این است که حرکت‌های جدیدی شکل گرفته است که وزن آن و مقصد آن به سمت حقیقت و اسلام است. این فضای آزاداندیشی که در این نامه به آن اشاره شده در این مسیر خیلی اثرگذار خواهد بود. فکر می‌کنم، احتمالاً کشور روسیه بعد از 5 تا 10 سال نه اصلاً حداکثر تا 15 سال آینده، ان‌شاءالله به حقیقت حرف‌های امام خواهد رسید. ان‌شاءالله این حرکت در کشور ما به نتیجه خواهد رسید.»

*تسنیم: اگر بر روی شهید مطهری کار کرده باشی حتماً علی شریعتی را هم می‌شناسی. نقل به مضمون بگویم، آیت‌الله خامنه‌ای درباره ایشان و شهید مطهری تعبیری دارند که اگر ادبیاتی از شریعتی را با بتون آرمه‌ای از اندیشه شهید مطهری تلفیق کنند، دقیقاً همان چیزی است که نسل امروز جامعه ما به آن نیاز دارد. در اینجا هم درباره جوانان همین‌طور است؟ شما درباره اندیشه شهید مطهری کار کردید. ایشان همان قدر که در برابر لیبرالیسم روشنگری می‌کند در برابر مارکسیست‌ها هم به انتقاد برمی‌خیزد. او نظام‌های مادی یا ماتریالیستی را به انتقاد می‌کشد و در برابر آن‌ها حرف از نظامی دینی و الهی می‌زند. تا چه میزان با ایشان آشنایی داری؟ درباره تفکرات ایشان چه می‌دانی؟ علاقمندم برآوردت از نظرات ایشان را بدانم.

گیبادولین:« مطهری نمونه‌ای از‌ یک متفکر و اندیشمند اسلام‌گرا بود که هم سنت دینی را خوب فهم کرد و هم مرد زمان خود بود. او زمان معاصر را خوب می‌شناخت و به پرسش‌های مطروح در جامعه خود آگاه بود و پاسخ‌های خوبی به آن‌ها داد. اکنون زمانه قدری تغییر کرده است و در شرایط دیگری قرار داریم که باید به دنبال پاسخ‌های دیگری هم باشیم. بخشی از پاسخ‌ها و میراث او برای همیشه جاودان است و برای قسمتی دیگر باید به شرح و تفسیر نشست و درباره آن‌ها بیاندیشیم و به پاسخ‌های دیگری برسیم. سخنان او را با تکیه بر همان مبانی باید به روز بیان کنیم. نیاز داریم که شهید مطهری‌های جوان تربیت کنیم که همان خصلت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی او را داشته باشند و این مسیر را ادامه دهند. این یک پروسه است که باید از طریق مراجع علمی ایرانی دنبال شود.»

باید برای جهان اسلام، مطهری‌های جوان تربیت کنیم

«برای اینکه این پروسه به خروجی و سرانجام مطلوبی برسد باید نه تنها از سرمایه فکری شهید مطهری و امثال ایشان و دیگر دانشمندان بزرگ اسلام بهره برد، بلکه باید حقیقت دین را هم در زندگی خود تجربه کنیم. این فقط با دنبال کردن سیره رهبران واقعی دین اسلام مانند امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای به نتیجه خواهد رسید. ایشان افرادی هستند که در زندگی خود حقیقت دین را تجربه و اجرا می‌کنند و به دیگران هم می‌آموزند. دین اسلام مرکز یا هسته‌ای دارد که ما باید تلاش کنیم که به این مرکز نزدیک شویم. آن‌هایی که فقط از طریق تفکر، اندیشه و مباحث انتزاعی به دنبال دست‌یابی به حقیقت دین و شناخت اسلام هستند، به نتیجه نمی‌رسند. به نظر من دین باید در زندگی ساری و جاری باشد و زنده باشد. به قول شهید مطهری باید آفتابی باشد که هرگز غروب نمی‌کند. این آفتاب باید از درون انسان بدرخشد.»

*تسنیم: درباره آشنایی‌ات با شهید مطهری بیشتر بگو.

گیبادولین: «همانطور که گفتم اساساً علاقه من به زبان فارسی از آشنایی من با کتاب شهید مطهری شروع شد. زمانی که دانشجوی سال دوم بودم، در جستجوی موضوعی برای پژوهش بودم. روزی در کتابخانه دانشگاه به کتابی از شهید استاد مطهری برخوردم با موضوع انقلاب اسلامی شامل مجموعه ای از سخنرانیهای وی که بعد از شهادتش جمع آوری شده بود . با آن که آن موقع تسلط کامل به زیان فارسی نداشتم و بدون استاد مشغول یادگیری زبان فارسی بودم، به تدریج همپای یادگیری زبان فارسی این کتاب را نیز مطالعه کردم و این آغاز آشنایی من با افکار شهید مطهری بود. بعداً از طریق اینترنت بقیه آثار و یادداشتهای شهید مطهری را پیدا و مطالعه کردم بویژه مطالبی که مرتبط با تز پایان نامه‌ام بود در موضوع انقلاب اسلامی ایران بود. و تقریبا دو سه سال درباره این موضوع پژوهش کردم. در سال 2010 با حمایت نمایندگی جامعة المصطفی در روسیه برای یک فرصت مطالعاتی به قم رفتم و در طول این مدت به جمع آوری منابع و مطالعات کتابخانه ای در این موضوع پرداختم.»

*تسنیم: از چه زمانی همکاری با بنیاد مطالعات فرهنگ اسلامی مسکو را آغاز کردی؟

گیبادولین:« آغاز همکاری من با بنیاد مطالعات اسلامی در سال 2013 یا 2014 بود و تا کنون سه عنوان کتاب داستان راستان شهید مطهری (Рассказы о праведниках)، بررسی مسائل تربیتی جوانان در روایات  (Педагогические порблемы молодежи в свете исламских преданий) و جنبش امام حسین و قیام کربلا (Движение Имама Хусайна и восстание Кербелы) به صورت ترجمه و یک عنوان به صورت تالیف به نام «شهید مطهری و نقش وی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (Муртаза Мутаххари и Исламская революция в Иране) توسط بنیاد از من چاپ شده است.»

* تسنیم: این کتاب جدید که به تازگی رونمایی شد، چه مباحثی داشت؟ این فعالیت را بنا داری باز هم ادامه دهی؟

گیبادولین:« کتاب من، شامل دو بخش است: یکی زندگینامه سیاسی و فکری شهید مطهری است که تقریبا 200 صفحه است و بخش دوم تحلیل افکار سیاسی شهید مطهری با تاکید بر نظریه تکامل اجتماعی انسان و برخی از اندیشه‌های وی مربوط به عرفان سیاسی و حماسه حسینی است. شهید مطهری از اولین  معماران فکری و بنیانگذاران گفتمان انقلاب اسلامی ایران بود که توانست مبانی انقلاب را بر اساس اسلام تئوریزه و حتی آسیب‌ها و تهدیدهای انقلاب را تحلیل کند.»

«متاسفانه برخی گرفتاری‌های شغلی، برای مدتی این مطالعات را متوقف کرده است ولی خیلی دوست دارم این تحقیقات را ادامه بدهم و حتی به بررسی افکار دیگر تئوریسین‌های انقلاب اسلامی که در پیروزی نهضت انقلابی مردم ایران نقش کلیدی داشتند، مثل شهید بهشتی، شهید باهنر و شهید مفتح بپردازم. پس از بررسی دیدگاه‌های جداگانه هر کدام، دوست دارم کتاب جامعی شامل دیدگاه‌های تئوریسین‌های انقلاب اسلامی ایران بنویسم.»

*تسنیم: جریانات تندرویی که میان شیعیان و اهل سنت وجود دارند، تا حدی در این منطقه هم مشغول فعالیت هستند، هرچند که حرکت آنان مورد تأیید دیگر فرق اسلامی نیست. در رسانه‌ها دیدید که آن‌ها در منطقه درگیری‌های مذهبی به راه می‌اندازند که باعث شده اختلافات میان امت اسلامی جلوه داده شود و تاحدی فراگیر هم شود. برخی معتقدند که آن‌ها با نگاه متعصبانه خود به دنبال تفرقه اندازی هستند. گروه‌هایی مانند داعش که با تفسیر عجیب از قرآن، زن و بچه ملت‌ها را می‌کشند. یا جریاناتی که به مقدسات دیگر مذاهب اهانت مستقیم می‌کنند، از این دست برشمرده می‌شوند. دشمنانی هم داریم که از این تفرقه در رسانه‌ها و سیاست‌هایشان سوء استفاده می‌کنند. نظر شما درباره نوع مواجهه جامعه اسلامی با این رفتار‌ها چیست؟

گیبادولین:« این مسائل هست و جریان دارد. اما همه باید در راه وحدت اسلامی و راه اتحاد مسلمانان سعی و کوشش کنیم. مسأله تقریب مذاهب باید اولویت جامعه مسلمانان باشد. یکی از اهداف فعالیت خود من، این بوده که برای هر چه گسترده‌تر شدن وحدت اسلامی تلاش کنم. این مسأله در شرایط کنونی جهان اسلام باید به صورت جدی و با ظرافت پی گرفته شود. متأسفانه همانطور که گفتید برخی جریانات هستند که رفتار آنان در مذاهب گوناگون لطمات زیادی به وحدت مسلمانان زده و باعث شده که دشمن بتواند با تکیه بر کارهای ایشان تصویر عجیبی از اسلام به دنیا ارائه دهد. این روند باید اصلاح شود.»

انتهای پیام/

R1013129/P1013129
نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 شهریور 1394
دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 10 و 14 دقیقه و 04 ثانیه
May I just say what a relief to find somebody who truly understands
what they are discussing on the net. You definitely
know how to bring a problem to light and make it important.

A lot more people have to look at this and understand
this side of the story. I can't believe you aren't more popular given that
you surely have the gift.
دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 08 و 58 دقیقه و 34 ثانیه
If you want to increase your experience only keep visiting this web site and
be updated with the most recent news posted here.
دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 07 و 33 دقیقه و 12 ثانیه
viagra 100mg https://zvigariageneric.com/ - generic viagra cost viagra vs cialis <a href="https://zvigariageneric.com/#">viagra coupon</a> viagra walmart
دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 04 و 43 دقیقه و 42 ثانیه
Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include almost
all vital infos. I would like to see more posts like
this . http://sophiavloo827.blogmamy.pl/wpis,four-new-york-circumstances-gurus-converged-on-indianapolis,12877.html http://rowenoeb1.Blogrip.com/2020/03/23/brown-air-prolong-wows-stargazers/ http://vipjerseys.mihanblog.com/post/236
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 19 و 19 دقیقه و 29 ثانیه
Watching movies is obviously fun and watching it at the comfort of our home is always an extra bonus.

However, people always whirl around sites to find the accurate portal which will enable them to watch movies online.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 17 و 39 دقیقه و 00 ثانیه
I used to be recommended this web site by my cousin. I'm now not positive whether or not this post is written by means of him as no one else know such certain approximately my trouble.
You're amazing! Thanks!
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 16 و 25 دقیقه و 17 ثانیه
I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has
truly peaked my interest. I'm going to bookmark your site and keep checking
for new details about once a week. I opted in for
your RSS feed too.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 13 و 19 دقیقه و 57 ثانیه
Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know
if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding knowledge
so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 10 و 13 دقیقه و 09 ثانیه
Hello! I could have sworn I've visited this site before but after going through a
few of the posts I realized it's new to me. Anyways, I'm certainly pleased I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back regularly!
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 09 و 13 دقیقه و 14 ثانیه
What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge concerning
unexpected feelings.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 07 و 05 دقیقه و 35 ثانیه
viagra vs cialis https://genericvigrarja.com/ - side effects of viagra how to take viagra <a href="https://genericvigrarja.com/#">generic viagra cost</a> how to take viagra
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 05 و 10 دقیقه و 16 ثانیه
My partner and I stumbled over here coming from a different page and thought I should
check things out. I like what I see so now i'm following
you. Look forward to finding out about your web page again.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 05 و 07 دقیقه و 01 ثانیه
Incredible points. Outstanding arguments.

Keep up the good work.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 04 و 26 دقیقه و 59 ثانیه
Whenever you make the decision to get the garments you will need on line, you must first do
your homework and then do some comparison shopping. Additionally, there are a lot
of deals that may be located on the web. Whenever you will find other clothes store
that promote the exact very same precise things for much more affordable prices, even cheaper than the internet specials Every one appears to flock into the earnings once the malls are offering a cheap womens
clothing sale. You not only save on what you buy the money, however
there's also the economies in gas never being used because you shopped out of home and also
didnt need to generate to the shopping mall.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 04 و 07 دقیقه و 44 ثانیه
Nowadays, onlineshopping for products and services has become very common and convenient.

Folks now don't have time to visit a shop and purchase
goods for themselves. Many of the individuals that are functioning want to buy products
on the internet. So, along side medicines and your family
items, people have started getting outfits through assorted clothing stores for themselves and their family.
An individual can uncover a massive range of apparel styles like ethnic wear, streetwear, urban wear and
also other fashions online all within a
couple clicks.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 03 و 50 دقیقه و 41 ثانیه
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing
this post and the rest of the website is also very good.
یکشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 01 و 06 دقیقه و 30 ثانیه
You actually make it appear really easy along with
your presentation however I find this topic to be really something which I believe I would never understand.

It kind of feels too complex and very large for me. I am looking ahead in your subsequent post, I'll attempt to get the dangle
of it!
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 21 و 24 دقیقه و 37 ثانیه
Hello there, just became alert to your blog through Google,
and found that it's really informative. I am going
to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 21 و 05 دقیقه و 05 ثانیه
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views
are pleasant for new users.
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 19 و 55 دقیقه و 11 ثانیه
I don't even know the way I stopped up right here, but I believed this post was great.
I don't recognise who you're however definitely you are
going to a well-known blogger if you aren't already.
Cheers!
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 14 و 38 دقیقه و 51 ثانیه
Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any recommendations?
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 14 و 13 دقیقه و 18 ثانیه
Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from.
Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess
I will just book mark this site.
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 12 و 37 دقیقه و 18 ثانیه
Twitter has witnessed a massive surge in recognition, and also the far more followers you have, the more you are looked upto and seen as a authority.
However, there are other aspects which are in play when trying
to secure more twitter followers. Don't simply assume that because you have 2000
followers on Twitter that your business will flourish.
Perform the perfect issues to get far more Twitter followers which will become a reward for you and also you need to receive the correct followers .

Don't get fooled into only adding bunches of arbitrary persons and trusting for the best.Even however you
most likely signed up to Twitter to help develop your company or community of coworkers, don't simply squander your
own horn into every article. Not one of the main stars on Twitter do this.

Certain that you are able to plug in your services and products from time to time- but usually do not speak about yourself
at every tweet. Unless you are brad-pitt, folks do not really want to hear constant stories in your own life also it'll not get more Twitter followers for
you.When you send out a random Tweet, nobody chooses too much notice as if your
Tweet has been directed at them personally. When you fire your following Tweet out, don't think about
exactly how you say someone else in your communication are able to find more
twitter followers and invite them or recommend that their merchandise,
or just tell them something. This is really a excellent means
to get additional Twitter followers. This also has two gains -
first is the fact that it displays that your followers that you keep in touch together and are buddies with persons
more"Twitter amazing" than you, secondly , it provides
you some decent relations that can be exactly what Twitter is really decent for.
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 04 و 44 دقیقه و 01 ثانیه
Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking
about! Bookmarked. Kindly also talk over with my website =).

We can have a link change agreement among us
شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 00 و 36 دقیقه و 11 ثانیه
Thanks for any other informative blog. Where else may I
am getting that type of information written in such a perfect way?

I've a undertaking that I'm simply now operating on, and I have
been at the glance out for such info.
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 23 و 27 دقیقه و 29 ثانیه
My coder is trying to persuade me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about
a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard good things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
Any help would be greatly appreciated!
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 22 و 09 دقیقه و 49 ثانیه
I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers
except this post is actually a good piece of writing, keep
it up. http://melodyo5aespo.arzublog.com/post/91745 http://www.infoanalitica.com/necessary-nfl-pro-bowl-2016-roster-by-team-outlet-factory/ http://bradenrk.Mee.nu/?entry=2890166
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 20 و 25 دقیقه و 30 ثانیه
Promote your movies naturally with out spamming.
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 19 و 44 دقیقه و 54 ثانیه
This is my first time pay a visit at here and i am in fact impressed
to read everthing at single place.
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 19 و 24 دقیقه و 08 ثانیه
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have
found It positively useful and it has aided me out loads.
I'm hoping to contribute & aid different users like its aided me.
Great job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic