۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
بحران ریاست در اقلیم؛
پافشاری بارزانی بر بقای ریاستش در اقلیم امری غیر قانونی است؛ چرا که بر اساس قانون اقلیم نامزدی دوباره وی بر پست ریاست ممنوع است. اگر بارزانی پس از اتمام مدت قانونی ریاستش بر اقلیم از قدرت کناره‌گیری می‌کرد،آیا چنین بحرانی به وجود می‌آمد؟ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
 
گروه بین‌الملل مشرق - با گذشت نزدیک به‌ یک ماه از پایان مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان که در 19 اوت به پایان رسید، هم اکنون بحران ریاست در اقلیم کردستان آشکارتر شده است؛ بحرانی که نشات گرفته از اختلافات نحوه‌ انتخاب رئیس اقلیم و حدود اختیارات این منصب میان حزب متبوع بارزانی با 4 حزب اصلی اقلیم است.
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
پافشاری احزاب مخالف بر سیستم پارلمانی

احزاب اصلی اقلیم کردستان یعنی اتحادیه‌ میهنی (یکیتی)، جنبش تغییر (گوران)، اتحاد اسلامی (یکگرتو) و جماعت اسلامی (کومل) خواستار برقراری سیستم پارلمانی در اقلیم هستند و بر اساس شیوه ای که از سوی این احزاب مطرح شده است، انتخاب رئیس اقلیم بایستی از سوی پارلمان صورت پذیرد که در این صورت منصب ریاست اقلیم به منصبی تشریفاتی تبدیل خواهد شد.

در مقابل خواسته ای که این احزاب مطرح کرده اند، حزب دموکرات کردستان (پارتی)، حزب متبوع بارزانی همچنان که بر ابقای مسعود بارزانی رهبر این حزب در منصب ریاست و انتخاب رئیس اقلیم به شیوه برگزاری انتخابات پافشاری دارد، با سیستم پارلمانی مخالفت می کند. در حال حاضر نشست های فشرده‌ 5 حزب اقلیم که‌ به‌ نشست 4+1 (پارتی در مقابل این چهار حزب) معروف شده‌ است برای حل این مسئله‌ که تبدیل به‌ بحرانی عمیق در اقلیم شده‌ است همچنان ادامه‌ دارد. هفتمین نشست از این سری نشست ها 13 سپتامبر برگزار شد. به دنبال این نشست ها و عدم حصول توافق، تهدید به‌ انحلال دولت اقلیم از سوی حزب دموکرات کردستان مطرح شده است. با این حال محتمل ترین گزینه‌ برای حل مسئله ریاست اقلیم کردستان برگزاری انتخابات زودهنگام است.
 

اتمام دوره قانونی ریاست بارزانی

گفتنی است که گر چه در آخرین انتخابات پارلمانی اقلیم حزب پارتی بیش ترین آرا را کسب کرد، اما دولت اقلیم بر اساس توافق بین احزاب تشکیل شد. از سال 2005 نهاد ریاست بر اساس مصوبه پارلمان تأسیس شده است و در 31 ژانویه همان سال و با رأی نمایندگان پارلمان ریاست بارزانی بر اقلیم شروع شد. با توجه به تصویب پارلمان مبنی بر انتخاب مستقیم ریاست اقلیم، در دوره دوم بارزانی با رأی مستقیم مردم انتخاب شد و ریاست وی تا 2013 ادامه داشت. در حالی که در آن سال مدت قانونی ریاست وی بر اقلیم تمام شده بود اما نمایندگان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در 30 ژوئن 2013 توافق کردند که انتخابات ریاست اقلیم برای دو سال به تعویق بیفتد. همین طور در آن سال توافق شد که تمدید مدت ریاست برای بار دیگر تکرار نشود.

وضعیت سیاسی موجود در اقلیم از سوی برخی افراد به علامتی از عدم وجود هوشیاری سیاسی در اقلیم تعبیر شده است اما عامل اصلی به وجود آمدن بحران در اقلیم کیست؟ اگر بارزانی پس از اتمام مدت قانونی ریاست اش بر اقلیم از قدرت کناره گیری می کرد، آیا چنین بحرانی به وجود می آمد؟ سوال مهم تر این است که چرا بارزانی از قدرت کنار نکشید و دلیل پافشاری وی بر تمدید مدت قانونی چیست؟ آیا بارزانی از برگزاری انتخابات هراسی دارد؟


قادر رزگه یی، نماینده اتحادیه میهنی بارزانی را عامل بحران در اقلیم دانسته است. وی تاکید می کند که بارزانی می تواند این بحران را پایان دهد؛ چرا که شخص بارزانی این مشکل را به وجود آورده است اما بارزانی می خواهد برای همیشه رئیس اقلیم بماند.

پافشاری بارزانی بر بقای ریاست اش در اقلیم امری غیر قانونی است؛ چرا که بر اساس قانون اقلیم نامزدی دوباره وی بر پست ریاست ممنوع است. اما در این میان دلیل بارزانی برای پافشاری بر ماندن در منصب ریاست اقلیم در نوع خود بی نظیر است.
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
اصلاح قانون ریاست اقلیم که کودتا خوانده شد!!

وی نشست‌ 23 ژوئن پارلمان کردستان برای بررسی طرح های اصلاح قانون ریاست اقلیم را به‌ عنوان کودتا توصیف و همین موضوع را دلیل عدم برکناری اش از ریاست اقلیم مطرح کرده است. گفتنی است که این نشست با اصرار و پافشاری احزاب اتحادیه‌ میهنی(یکیتی) جنبش تغییر(گوران) اتحاد اسلامی(یکگرتو) و جماعت اسلامی(کومل) برگزار شده است و این در حالی است که حزب دموکرات کردستان مخالف شدید این نشست بوده است. (1)

چنین واکنشی از سوی بارزانی تحقیر پارلمان محسوب می شود و بیانگر این حقیقت است که تصمیم پارلمان برای بارزانی اندک ارزشی ندارد و خواسته وی بر خواسته نمایندگان مردم ترجیح دارد. با چنین نیتی بارزانی می خواهد افرادی وارد پارلمان شوند که نظرات وی را اجرا کنند نه نظرات مردم.

حال که مدت قانونی ریاست بارزانی به سر آمده است، نگاهی به کارنامه ده ساله وی گویای این حقیقت است که مردم اقلیم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند؛ وضعیت نابسامان کنونی در اقلیم و ناامیدی جوانان از یافتن شغل و درآمد مناسب گوشه ای از این حقیقت تلخ است.
وجود معضلاتی چون بیکاری، بحران مسکن، مشکلات حوزه‌ بهداشت و درمان، بی عدالتی اجتماعی و عدم اجرای قوانین در اقلیم از جمله میراثی است که بارزانی از خود به جا می گذارد و عدم توجه به این مسائل باعث مهاجرت جوانان از اقلیم شده است.

اختلاف طبقاتی در حوزه های مختلف اقلیم به خوبی قابل مشاهده است؛ به طوری که تنها خاندان بارزانی از وضعیت اقتصادی بالایی برخوردار هستند اما مردم عادی از فقر اقتصادی رنج می برند. بیش از فقر اقتصادی، اختلاف طبقاتی آن ها را می رنجاند.

در چنین وضعیتی بارزانی و حامیان وی سرگرم دعواهای سیاسی بر سر ماندن در قدرت هستند. آیا مردم اقلیم همچنان به چنین شخصی که به فکر بقای قدرت خویش است اعتماد دارند؟ حال چنین شخصی خواستار تمدید مدت ریاست خود بر اقلیم است!

در چنین شرایطی برخی به عدم نیاز به چنین سمتی در اقلیم تاکید دارند؛ چرا که اقلیم بخشی از کشور عراق است و نهادهای موجود (دولت و پارلمان) توانایی انجام امور اقلیم را دارند. در این میان خود بارزانی نیز برای حل بحران به وجود آمده در اقلیم با احزاب دیگر همکاری نمی کند. در مقابل یوسف محمد رئیس پارلمان کردستان عراق، پارلمان را تصمیم گیرنده‌ نهایی در مسئله ریاست اقلیم می داند که این موضوع حزب متبوع بارزانی را عصبانی کرده است.
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
متهم کردن حزب دموکرات به طراحی ترور رئیس و شماری از نمایندگان پارلمان کردستان

سوران عمر نماینده حزب جماعت اسلامی (کومل) در پارلمان کردستان اعلام کرده است که پارتی صبح روز 19 اوت 2015 که قرار بود پارلمان کردستان همزمان با پایان مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم نشستی فوق العاده را برگزار کند، قصد حمله به صحن پارلمان و ضرب و شتم و حتی کشتن یوسف محمد صادق رئیس پارلمان، خود سوران عمر، بیگرد طالبانی رئیس فراکسیون یکیتی و برزو مجید رئیس فراکسیون گوران را داشته است. (2)
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
عدم تکرار اشتباه تمدید مدت ریاست

با این اوصاف عدم تکرار اشتباه تمدید مدت ریاست بارزانی برای بار دوم مورد تاکید عادل مراد، رئیس شورای مرکزی اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) قرار دارد؛ چرا که در مدت ریاست بارزانی بر اقلیم اوضاع رو به وخامت گذاشته است و به‌ دلیل سخنان مطرح شده‌ در خصوص تشکیل دولت کردی روابط بین اربیل و بغداد دچار تنش شده‌ است.

هم اکنون خاندان بارزانی بر تمام پست های سیاسی و امنیتی تسلط یافته اند و هیچ مبادله قدرتی انجام نگرفته است، چنین وضعیتی باعث می شود که زمینه های فساد به راحتی رشد کند.

عزت صابر، نماینده اتحادیه‌ میهنی که عضو کمیسیون دارایی در پارلمان کردستان است ادعا کرده است که 8000 عضو پارتی از سال 1996 تاکنون به ‌صورت غیر قانونی از بودجه استان سلیمانیه حقوق دریافت کرده ‌اند و هم ‌اکنون نخست ‌وزیر طی دستوری رسمی پرداخت حقوق آن‌ ها را به وزارت دارایی انتقال داده است. وی اشاره کرده است که 26 هزار نفر تحت عنوان بازنشستگان «قیام ایلول» وابسته به حزب دموکرات از سال 1992 حقوق دریافت می ‌کنند و به‌ 250 هزار عضو دیگر این حزب به‌ صورت غیر قانونی حقوق پرداخت می ‌شود و باید قرارداد استخدامی این افراد نیز لغو گردد. (3)


ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم 
فروش نفت به اسرائیل با همراهی ترکیه

عماد احمد، سخنگوی رسمی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) نیز ضمن اشاره به مشکلات جدی کنونی اقلیم از جمله جنگ با داعش و قطع حقوق کارمندان اقلیم از سوی بغداد بر مخالفت این حزب با گرسنه کردن کُردها به ‌منظور تحقق اهداف سیاسی تأکید کرده است. قطع سهم بودجه اقلیم و حقوق کارمندان از سوی بغداد در حالی انجام می شود که یکی از اصلی ترین مقصران چنین امری شخص بارزانی است؛ چرا که تنش با بغداد این نتایج را در پی داشته است.

فروش نفت به اسرائیل یکی از موضوعات تنش زا است که اقلیم هنوز به این کار ادامه می دهد. حتی همکاری با داعش در برخی زمینه ها باعث شده است که بارزانی از دو جبهه ضربه بخورد؛ اولا موجب تشدید تنش ها با بغداد شده است و ثانیا داعش خود اقلیم را به خطر انداخته است و در صورتی که مقاومت پیشمرگ های کرد نبود، اکنون وضعیت اقلیم بسیار متفاوت تر می شد.


اتخاذ چنین سیاست های اشتباهی در حوزه منطقه ای نیز برای اقلیم گران تمام شده است. ایران یکی از نمونه هایی است که در صورت تداوم سیاست های اشتباه از سوی اقلیم، در دراز مدت برای آن ها از دست رفته خواهد بود؛ هر چند که جمهوری اسلامی ایران در سیاست های منطقه ای خویش تامل زیادی به خرج می دهد و یکی از بهترین نمونه ها در میانی گری بحران ریاست اقلیم قابل مشاهده است. اقلیم کردستان به کشوری مثل ایران در کوتاه مدت و دراز مدت نیازمند است؛ چرا که ایران به صورت کلان نقش ویژه ای در مسائل عراق ایفا می کند و مسئولین اقلیم نیز به چنین امری واقف هستند.
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
عملیات علیه پ.ک.ک در کوه های قندیل

همچنین از اشتباهات دیگر بارزانی در حوزه سیاست خارجی نوع تعامل وی با کردهای منطقه است؛ به طوری که کردهای منطقه را از خویش رنجانده است. نمونه بارز آن در رابطه با کردهای ترکیه است؛ بارزانی کردهای ترکیه را به اردوغان فروخت و چراغ سبز وی موجب بمباران مواضع پ.ک.ک در کوه های قندیل کردستان عراق از سوی ترکیه شد.
 
ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم
خیالات استقلال کردستان

سلب اعتماد از بارزانی نتیجه معامله گری های وی در حوزه داخلی و خارجی است؛ به طوری که حاضر است با همه معامله کند و هر کسی را بفروشد. فروش نفت به اسرائیل از نمونه های آشکار چنین رفتاری است. همکاری با داعش که تاثیرات تخریبی زیادی را در ایجاد تنش با بغداد به همراه داشته است، از نمونه های دیگر این معامله گری است. فاصله گرفتن از ایران و نادیده گرفتن همکاری های کشورمان با اقلیم موجب ایجاد تردیدهایی در روابط دو کشور شده است.

رفتار اشتباه در برخورد با مساله کردهای منطقه و به ویژه نسبت به کردهای ترکیه که به ازای گسترش روابط با ترکیه انجام شد، از دیگر اشتباهات در حوزه سیاست خارجی بارزانی محسوب می شود. البته اختلافات دراز مدت با سران کرهای سوریه و ترکیه در ایجاد چنین رفتاری بی تاثیر نبوده است. بارزانی در جاهایی پا را فراتر از این گذاشت و به بعثی ها نیز پناه داد. به هر حال اشتباهات پی در پی موجب کاهش محبوبیت وی در اقلیم و کشورهای منطقه شده است که مسلما برای وی گران تمام خواهد شد. در آینده سیاسی اقلیم نیز در صورت عمل به قانون، بارزانی بایستی از قدرت کناره گیری کند اما در صورتی که به قانون احترام گذاشته نشود، احتمالات دیگری ممکن خواهد بود که در مجموع به نفع بارزانی تمام نمی شود.

منابع:
(1) http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13940406000716
(2) http://www.awene.com/ar/article/2015/09/08/44912
(3) http://kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=90915
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 27 شهریور 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات