۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
27 سال پیش در چنین روزی؛
بمباران شیمیایی 32000 ایرانی با «گرای آمریکایی»
کل جانبازان شیمیایی انتقال یافته به پشت جبهه در زمان جنگ بیش از 100 هزار نفر بود که نیمی از آنها متوسط و شدید و نیمی دیگر خفیف بودند. مجموع شهداء شیمیایی در دوران جنگ 3500 نفر می باشد (1000 نفر با گاز خردل و مابقی با گاز اعصاب و کمی نیز باترکیبات سیانید ).

27 سال پیش در چنین روزی؛

خبرنامه دانشجویان ایران: آگوست سال 2013 بود که اسناد جدیدی از حملات شیمیایی رژیم صدام ضد ایران و همکاری آمریکا با دیکتاتور معدوم در انجام این حملات هولناک فاش شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، بر اساس این اسناد که متعلق به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (C.I.A) است، ایالات متحده آمریکا، اطلاعاتی را به رژیم بعثی سابق درباره مکان استقرار رزمندگان ایرانی تقدیم کرده بود و واشنگتن از حملات موشکی صدام کاملا مطلع بود.

در سال 1988 میلادی در جریان جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم صدام علیه ایران، آمریکا با استفاده از تصاویر ماهواره های خود به تعیین مواضع سربازان ایرانی پرداخت و صدام را در جریان آن قرار داد و ارتش بعثی هم از سلاح شیمیایی مانند گاز سارین به رزمندگان ایرانی حمله کرد.

این در حالی بود که مقامات آمریکایی در طول این سال ها همواره دست داشتن خود در حملات شیمیایی رژیم بعثی صدام علیه ایران را انکار می کردند و مدعی می شدند که هیچ اطلاعی از تصمیمات صدام برای دست زدن به چنین حملاتی نداشتند.

رایک فرانکونا افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکا که در آن زمان یعنی زمان جنگ تحمیلی رژیم بعثی صدامی علیه ایران در ارتش خدمت می کرد، اظهارات افشاگرانه ای را در گفت و گو با فاریس پالیسی درباره هماهنگی رژیم بعثی صدام با آمریکا برای حمله شیمیایی به رزمندگان ایرانی مطرح کرده بود.

این افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکا گفته بود عراقی ها ما را از تصمیم خود برای استفاده از گاز اعصاب در آن زمان (جنگ تحمیلی) مطلع نکرده بودند، زیرا ما همه چیز را می دانستیم.

بر اساس آنچه این اسناد فاش کرده اند، برخی مقامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مانند رئیس آن که روابط نزیکی با رونالد ریگان رئیس جمهور وقت این کشور داشتند، از به کارگیری سلاح اعصاب علیه نیروهای ایرانی و غیر نظامیان از سوی رژیم صدام اطلاع داشتند، این در حالی بود که این رژیم تلاش می کرد حمایت ایتالیا برای افزایش ساخت سلاح شیمیایی را به دست آورد. در ادامه مصادیقی از حملات شیمیایی عراقی ها با حمایت آمریکایی ها در طول هشت سال جنگ تحمیلی آمده است:

*حملات شیمیایی دی ماه 1359 تاتیرماه  1362:
از زمستان 1359 عراق شروع به استفاده از گلوله هایی نمود که غالبا ترکیبات اشک آور، تهوع زا و عصبی داشت که تا ابتدای مردادماه 1362 تعداد این حملات به 25 مورد می رسید و حدو 20 شهید و 30تا40 مصدوم به جا گذاشت.

*حملات شیمیایی مرداد 1362 تا بهمن ماه 1362:
مجموع حملات در این بخش به حدود 25 مورد می رسد که به مهمترین آن اشاره می شود.

در مرداد 1362 هفت حمله شیمیایی در مناطق عملیاتی شمال غرب کشور (والفجر 2) ودر پیرانشهر، روستاهای مجاور و حاج عمران صورت گرفت که افراد غیرنظامی آسیب دیدند.

در آبان ماه 1362 منطقه وسیعی از غرب کشور چند روز پس از عملیات والفجر 4 بار با گاز خردل بمباران شیمیایی شد که به غیر از مناطق نظامی شهرهای مریوان و سردشت (سوم آبان) بانه (هشت آبان) و روستاهای مجاور را شامل می شد که  9 نفر از مردم روستایی و رزمندگان به شهادت رسیدند. درماههای آذرماه و دی و بهمن 1362 حملات شیمیایی بصورت محدود صورت گرفت تا اینکه عملیات خیبر آغاز شد.

*حملات شیمیایی درعملیات خیبر
در تاریخ 3/12/62 عملیات خیبر در جنوب کشور آغازشد و در تاریخ 7/12/62 نخستین حمله گسترده و شدید با گاز خردل در این عملیات صورت گرفت.در 48 ساعت اول حمله شیمیایی با انفجار بیش از صد بمب خردل حدود پنج تن گاز خردل روی رزمندگان پخش شد که در نتیجه 1100 نفر مصدوم شدند و حال 150 نفرشان وخیم بود. تا تاریخ 27 اسفند حملات شیمیایی زیادی با گاز خردل انجام شد که مهمترین شان در تاریخ 19/12/62 و 24/12/62 صورت پذیرفت.

در حادثه 19/12/62 در حمله شیمیایی با گازخردل حدود 543 نفر از رزمندگان که اکثرا در جزایر مجنون بودند آسیب دیدند. سهراب نوروزی سرپرست گروهی از رزمندگان بود که در این حملات به شهادت رسید.

در حادثه 24/12/62 گروهی از داوطلبان جهاد سازندگی اصفهان که در حال استراحت بودند مورد حمله با گاز خردل قرار گرفتند که تمامی افراد شدیدا مصدوم شدند.

*شروع عملیات با گازهای اعصاب 27/12/62

در روز27 اسفند برای نخستین بار در تاریخ جنگها، عراق از گاز اعصاب از نوع تابون طی دو مرحله در منطقه جفیر استفاده کرد که بیش از 440 مصدوم بجا گذاشت و 50 نفر حال شان وخیم بود. در تاریخ 30 اسفند 62 حملات شیمیایی دیگری با گاز عصبی تابون در منطقه هورالهویزه و جزایر مجنون صورت گرفت که 370 مصدوم داشت و همگی غیراز دو مورد پس از سه روز بهبودی کامل یافتند.

تیم سازمان ملل در تاریخ 6/1/63 نخستین گزارش 28 صفحه ای خود را مبنی بر استفاده عراق از دو عامل شیمیایی خردل گوگردی و بودرا منتشر کرد.

حادثه 23/1/63:در این حمله که عمدتا در جزایر رخ داد احتمالا عامل دیگری بجز گاز خردل مصرف شد و عده زیادی مصدوم شدند.

*حملات شیمیایی درعملیات بدر

در حادثه 21/12/63 در حالیکه حملات شیمیایی شروع نشده بود هواپیماهای عراق چند نقطه را بمباران فسفری کردند که تعدادی از رزمندگان دچار آسیب سطحی شدند.

در تاریخ 22 اسفند 63 عراق حملات شیمیایی خود را در جزایر مجنون با گاز اعصاب و سپس گاز خردل به شکل وسیعی انجام داد. در یکی از نامه های مقامات کشورمان به سازمان ملل اشاره شده که در هفته اول حملات شیمیایی (از13 تا 20 مارس 1985) 77 بمب، 23راکت و 639 گلوله توپ شیمیایی از سوی عراق شلیک شده است که منجر به مصدومیت 2231 نفر و شهادت 32 نفر گردید.

درحادثه 19/1/64 هواپیماهای عراق چند نقطه را با گاز اعصاب مورد حمله قراردادند که براساس گزارشات، در روزهای 19 و 20 فروردین، 1614 نفرمصدوم شدند.

جمع بندی حملات شیمیایی عراق در 6 هفته اول پس از عملیات بدر نشان می دهد که عراق طی 33 مرحله حمله شیمیایی که عمدتا با گاز اعصاب انجام داد باعث شهید و مصدوم شدن 4600 نفر گردید.

درتاریخ 4/2/64 پس از اعزام گروهی از مصدومین شیمیایی به خارج از کشور جهت درمان، دومین گزارش سازمان ملل درمورد استفاده عراق از این نوع بمب ها ارائه گردید.

*حملات شیمیایی درعملیات فاو(والفجر8)
روز چهارشنبه 23 بهمن حملات شیمیایی عراق با گازهای اعصاب و بامقدار کمتری خردل و سیانید بصورت بمباران سنگین هوایی و توپخانه آغاز شد. در 24 بهمن علاوه بر فاو منطقه آبادان نیز دو حمله سنگین شیمیایی قرار گرفت که طی آن 20 نفر به شهادت رسیدند. تعداد مصدومین عملیات فاو که در روز اول 2500 نفر اعلام شده بود طی دو روز بعد با توجه به پایداری گاز خرل به8500 نفر افزایش یافت.

* بمبارانهای بیمارستان صحرایی حضرت فاطمه(س):
این بیمارستان که نقش حیاتی در درمان مجروحین عادی و شیمیایی عملیات فاو ایفا می کرد هدف چهار حمله عمده قرار گرفت.
حادثه 26/11/64:در این تاریخ برای اولین بار بیمارستان مورد حمله شیمیایی قرار گرفت که بدلیل وزش باد ملایم به کسی آسیب نرسید.
حادثه 28/11/64:در این حمله که بصورت بمباران شیمیایی بود تلفات جانی نداشت.
حادثه 30/11/64:دراین بمباران که از بمب های انفجاری بسیار قوی استفاده شد تعدادی از بمب ها به بیمارستان و تاسیسات اصابت نمود که خوشبختانه تلفاتی نداشت ولیکن بمب هایی که در فضای بیرونی منفجر شد چند نفر را به شهادت رساند.
حادثه 8/12/64:این حادثه که با بمباران شیمیایی سنگین صورت گرفت بیمارستان صحرایی حضرت فاطمه را برای مدت طولانی از فعالیت بازداشت و آلودگی پایدار خردل هفته ها بیمارستان را غیر فعال کرد.

*حملات شیمیایی درعملیات کربلای 4و5
در زمستان 65 عملیات کربلای 4 در منطقه جنوب صورت گرفت و در تاریخ 5/10/65 آبادان مورد حمله شیمیایی دشمن با گازخردل قرار گرفت که حدود 2000 مصدوم بجا گذاشت وا کثرا از نوع خفیف بود. از نظر شدت ضایعه حدود 1 تا 2 درصد وضعیت وخیم،10 تا15 درصد متوسط و مابقی خفیف بودند. حدود 70 نفر نیز بر اثر حمله شیمیایی در شهر خرمشهر با گلوله های توپ گاز اعصاب و احتمالا سیانید مصدوم شدند.
 

* حادثه بیمارستان صحرایی سومار 10/10/65:
در اثر این حمله شیمیایی با گاز خردل در آمارهای اولیه به 400 مصدوم و 20 شهید اشاره شده بود که در روزهای بعد افزایش یافت. از جمله شهید دکترمصطفی رستم پور که در بیمارستان سنت آنتوان پاریس به شهادت رسید.

* شلمچه 19/10/65:
در پی عملیات کربلای 5 در شلمچه، عراق به مدت دو ماه اقدام به حملات شیمیایی گسترده با گاز خردل نمود. تعداد مصدومین شیمیایی متوسط و شدید در عملیات کربلای 5 کمتر از 3000 نفر بود که با جمع مصدومین خفیف 7000 نفر را شامل می شد. کل شهدای شیمیایی در طول یک ماه حدود 170 نفر بود که این تعداد زیاد شهید به چند دلیل بود. اول انفجار بمب خردل در مدخل سنگر رزمندگان اعزامی از بهبهان بود که بتدریج در مدت یک هفته 40 نفر به شهادت رسیدند و حدود 30 نفر از شهدا نیز مربوط به بمباران بیمارستان صحرایی سومار بودند.

*حملات شیمیایی درعملیات کربلای 8
در تاریخ 19و 20 فروردین حملات شیمیایی محدودی در منطقه شلمچه صورت گرفت که منجر به مصدوم شدن حدود 200 نفر شد که همگی آلودگی خفیف با گاز خردل داشتند. در 21 فروردین 66 تعدادی مصدوم شیمیایی که آلوده به گاز اعصاب بودند به بیمارستان صحرایی منتقل شدند.  یکی دیگر از اهداف حملات شیمیایی عراق مرکز تصفیه آب خرمشهر بود که اکثر کارگران بومی آن شهید و یا مصدوم شدند.

* حملات شیمیایی عراق به روستاهای شمال عراق(15فروردین تا 15خرداد1366):
در این زمان به مدت 2ماه عراق بمباران شیمیایی روستاهای کردنشین شمال عراق را شروع شروع کرد.غالب حملات به روستاهای استان اربیل و با عامل شیمیایی گاز خردل صورت گرفت.

* بمباران شیمیایی روستای آلوت در27 فروردین 1366:
در این تاریخ بمباران شیمیایی روستای آلوت در غرب کشور انجام شد و یک خانواده 4نفره آسیب دیدند و یک نفرشان به شهادت رسید. در تاریخ 18/2/66 چهارمین گزارش سازمان ملل در خصوص مصدومین شیمیایی منتشر شد.

*عملیات والفجر 10و حادثه حلبچه
در تاریخ 25/12/66 منطقه شیخ صالح بمباران شیمایی شد.در این حادثه حدود 100 نفر مصدوم گروه الف وب ،و 400 نفر مصدوم گروه ج بودند.در تاریخ 26/12/66 تعدادی با گاز اعصاب مصدوم شدند و همگی به درمان جواب دادند.

در تاریخ 27/12/66 ساعت 30/11 شهر حلبچه مورد حمله شیمیایی قرارگرفت.پس از این حمله ازساعت30/13 تا 18 حلبچه و شهرهای اطرافش بطور مکرر طی 15 مرحله مورد بمباران قرار گرفت.تعدادی از مردم حلبچه که به روستای انب رفته بودند باحمله شیمیایی شب هنگام به این روستا آسیب دیدند.عراق پس از استفاده از گاز اعصاب از 28/12/66 با گاز خردل عملیات را ادامه داد. طبق آخرین آمار در این فاجعه 5000 نفر شهید و 7000 نفر مصدوم شدند.

*عملیات والفجر 10 وحوادث مریوان وروستاهای اطراف
روستاهای زیادی در اسفند 1366 و فروردین 1367 هدف حملات شیمیایی قرارگرفت. در 28/12/66 روستای قلعه جی باحدود 300 بمب شیمیایی موردحمله قرارگرفت. در تاریخ 2/1/1367 روستاهای نژمار، کانی دینار، با کد، هجرت، دکاشیخان، بهرام آباد با گاز اعصاب مورد حمله قرارگرفت. در تاریخ 2/1/67 شهر نودشه هدف 8 حمله بمب خردل قرارگرفت و منجر به شهادت 13 نفر و مصدومیت 100 نفر شد. در تاریخ 4/1/67 بمباران شیمیایی گسترده ای از روستای قلعه جی تا دزلی صورت گرفت.در تاریخ 6/1/67 و13/1/67 روستای قلعه جی و اطراف بیمارستان صحرایی ا... اکبر مورد حمله قرارگرفت.

*حمله شیمیایی به فاو:
در روز یک شنبه 28/1/67 عراق فاو را مورد حمله شیمیایی قرارداد که بالغ بر 400 الی 500 نفر مصدوم بر جای گذاشت و 11 نفر نیزشهید شدند.

* بمباران شیمیایی درجاده های اهواز-آبادان واهواز-خرمشهر:
در بعدازظهر نخستین روز اردیبهشت 1367 عراق در منطقه جنوب درسمت جاده اهواز –خرمشهر، حوالی روستاهای شهیطیه، رحمانیه وشمریه را با گاز اعصاب و سیانید و جاده اهواز –آبادان (دژبانی دارخوین) را با گاز اعصاب مورد حمله قرارداد و 11 نفر که به بیمارستان شهید بقایی اعزام شده بودند شهید شدند.

* حمله به شلمچه:
این حمله در تاریخ 4/3/67 صورت گرفت.حمله با گاز شیمیایی اعصاب بود، و تعداد 200 نفر مصدوم بجا گذاشت که اکثر آنها در گروه الف و ب بودند و به نقاهتگاه سید الشهداء منتقل شدند. و یک مورد منجر به شهادت شد.

* حمله به جزایر مجنون:
در بامداد 4/4/67 ،عراق با گاز شیمیایی سارین به جزایر مجنون حمله کرد که حداقل  16 بیمار گروه الف پذیرش شدند و 6  نفر از آنها به شهادت رسیدند و تعداد زیادی نیز مصدوم گروههای ب و ج بودند.

* آمارکلی:
کل جانبازان شیمیایی انتقال یافته به پشت جبهه در زمان جنگ بیش از 100 هزار نفر بود که نیمی از آنها متوسط و شدید و نیمی دیگر خفیف بودند. مجموع شهداء شیمیایی در دوران جنگ 3500 نفر می باشد (1000 نفر با گاز خردل و مابقی با گاز اعصاب و کمی نیز باترکیبات سیانید ).

مجموع شهداء شیمیایی پس از جنگ در اثر عوارض گاز خردل 200 نفر می باشد. کل جانبازان شیمیایی با گاز خردل که دارای پرونده پزشکی می باشند 32 هزار نفر است.

نوع مطلب : قربانیان شیمیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 8 تیر 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات