۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
        
بانو مجتهده صفاتی از سفر خود به واتیکان می گوید؛
 
بانو مجتهده زهره صفاتی چندی قبل به دعوت «شورای پاپی خانواده واتیکان» با هیئت همراه متشکل از معاون رئیس جمهور در امور زن و خانواده و جمعی از بانوان اندیشمند ایرانی به رم سفر کرد و ضمن ملاقات با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، اسقف پالیا رئیس شورای پاپی خانواده و دیگر مقامات واتیکان دیدار و گفت و گو کرد.
 

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، خانم صفاتی در این سفر یک جلد قرآن کریم با ترجمه ایتالیایی به پاپ هدیه کرد و سلام گرم رهبران دینی ایران را به وی ابلاغ نمود.

آنچه در ذیل می خوانید متن گفت و گو با خانم صفاتی پیرامون سفر به رم و مشاهدات وی از فضای علمی، آموزشی، اجتماعی و معنوی واتیکان است.

بانو مجتهده زهره صفاتی از اساتید دروس عالی حوزه علمیه و صاحب تألیفات در حوزه فقه و حقوق و تفسیر موضوعی قرآن کریم و از اعضای موثر مراکز فقهی و سیاست گذاری مسائل زنان در کشور است.

 *  چندی پیش سرکارعالی به همراه هیاتی از بانوان ایرانی به واتیکان سفر کردید و علاوه بر نشست هایی که با محوریت خانواده برگزار گردید، دیدارهای خوبی نیز با مقامات واتیکان داشتید. قبل از هر چیز درباره چرایی و انگیزه این سفر توضیح دهید.

به دعوت «شوراى پاپى خانواده» در واتیكان، به همراه عده اى از بانوان اندیشمند ایران، دیدارى، با محوریت «گفتگو در ارتباط با خانواده» با پاپ و عضای این شورا داشتیم. لذا بیشتر محورهاى طرح شده در دیدارها، به مباحث خانواده و چالش هاى پیش روى آن ارتباط داشت. در حال حاضر بحث خانواده، اساساً بحثی جهانى است، زیرا متأسفانه خانواده در تمام جهان با چالش و مشكلاتى روبرو است.

* لطفا به طور دقیق منظورتان را از «چالش در امر خانواده» بیان بفرمایید.

این چالش، اعم از خشونتى است كه علیه زنان و كودكان در دنیا در حال وقوع است، بحث بر سر نگرشى می بشد كه نسبت به تعریف خانواده دارند، زیرا تعریف ما از خانواده با توجه به آیات شریف قرآن كریم است: (وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لآیَات لِّقَوْم یَتَفَكَّرُونَ) (سوره روم، آیه 21)

و از نشانه هاى او این است كه همسرانى از (جنس) خودتان براى شما آفرید، تا بدان آرامش یابید، و در بین شما دوستى و رحمت قرار داد، قطعاً در (آنها) نشانه هایى است براى گروهى كه تفكّر مى كنند.

این كه با ازدواج یك زن و یك مرد خانواده تشكیل مى شود، تعریفى است كه در طى قرون متمادى وجود داشته است.

متأسفانه در حال حاضر، یكى از چالش هاى جهانى، بحث دگرگون شدن مفهوم خانواده و در واقع همان بحثِ گرایش به هم جنس است كه براى همه انسان ها، به ویژه آنان كه به تعالی انسان مى اندیشند، نگران كننده است.

خطر دیگر در دنیاى غرب، بحث جمعیت و فرزندآورى است. در دنیاى امروز، چه در كشورهاى اروپایى یا آمریكایى، حتى در غرب آسیا، (كه به غلطِ رایج، خاورمیانه شهرت یافته)، بسیار درگیر این مسأله هستند.

* با این اوصاف، علت دعوت واتیكان از ادیان آسمانى، خصوصاً دین مبین اسلام و بالأخص مذهب تشیّع، براى همفكرى برای رفع این مشكل چه بود؟

 ارزیابى ما از این دعوت، باید با تیزبینى همراه باشد، یعنى نه كاملاً خوشبین و نه كاملاً بدبین باشیم. جناب حجت الاسلام والمسلمین نواب (ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامى)، در سفر به واتیكان، ترجمه اى فارسى از كتاب انجیل را براى آنان مى برند. آن ها نیز در نظر دارند كتابى در ارتباط با عقاید شیعه را به زبان ایتالیایى، به چاپ برسانند و در كلیساها منتشر کنند.

یكى از نگاه هایى كه مى توان نسبت به علت این تحولات داشت، این است كه بگوییم كلیسا دچار مشكل و بحران شده و بین آنها و مردم، شكاف به وجود آمده؛ لذا اكنون با اندیشه ترمیم و برون رفت از آن بحران ها، به چنین رایزنى هایى روى آورده اند. نگاه دیگر این است كه دنیاى امروز، دنیاى تعامل بوده و در حوزه هاى مختلف، نیاز به تعامل وجود دارد.

*  با توجه به سلطه ابرقدرت ها بر سازمان هاى جهانى، آیا به نظر جنابعالى، بیان نظرات ما به عنوان عقاید شیعه در امر خانواده، تاثیرگذار خواهد بود؟

در ابتداى امر، توجه به این نكته شایسته است كه واتیكان، امسال را «سال خانواده» نام گذارى كرده؛ این امر، نشان دهنده عمق مشكل مذکور براى آن هاست. از سویى، ما نمى خواهیم بگوییم سازمان هاى بین المللى، حرف ما را خواهند زد؛ چرا كه آنان در نهایت، مطیع و فرمان بردار نظریات مخصوص به خود هستند، به ویژه در مسائلى كه به مصلحت شان نباشد، اما گاهى اوقات رسیدن به اجماع جهانى مى تواند به عنوان یك برگ برنده محسوب شود.

براى روشن تر شدن موضوع، به این مثال دقت نمایید: در گفتگوهاى هسته اى ژنو، ریاست جمهورى اعلام كردند «تحریم، ضد حقوق بشر بوده و این براى ما داراى اهمیت است». هرچند آنان با شنیدن این جملات، راهشان را عوض نكردند، اما در عوض، افكار جهانى، متمركز بر این امر شدند كه اقدامات بعضى از ابرقدرت ها مبنى بر تحریم ایران، كارى ضد بشرى است. این روشنگرى، ارزش والایى دارد.

گذشته از حوزه سیاست، در امر مهمى نظیر «حوزه خانواده» باید اعلان كنیم كه هم گرایىِ ادیان الهى و ابراهیمى، از طریق اجماع جهانى، در این مسأله مهم، مى تواند مؤثر واقع شود.

* پس معتقد هستید كه با وجود سلطه كشورهایى كه مخالف ایران هستند، باز هم مى توانیم عقاید خود را بیان كنیم؟

به تعبیر مقام معظم رهبرى حضرت آیت الله العظمى خامنه اى (حفظه الله تعالى) اگر بخواهیم این سخنان را از طریق رسانه هاى بین المللى بیان كنیم، از آن جا كه امپراطورى خبرى اجازه نشر آن ها را نمى دهد، پس ناچاریم براى بیان این نظرات و مفاهیم ارزشى مان، از تریبون هاى بین المللى به خوبى استفاده كنیم. و این همان نگاه خوشبینانه ما به این دعوت ها است.

بنابراین به خاطر وجود چنین معضلاتى در جهان، شایسته است تا همه ادیان ابراهیمى به سمت همگرایى در حل این مشكلات حركت كنند، و به قول معروف به یك اجماع جهانى روى آورند.

در این موقعیت زمانى نباید ارتباطمان با دیگر كشورها كمرنگ باشد، زیرا آیین دین مبین اسلام ارزشمند و تابناك بوده، و وظیفه دینى ایجاب مى كند تا نداى اسلام را به آنان برسانیم، و مهم تر آن كه از بیان عقاید و اندیشه هاى اسلام هیچ هراسى نداریم. ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم نظر اسلام درباره مباحثى چون خانواده، اصالت خانواده، بحث سقط جنین، اخلاقیات و مسائل اخلاقى و عدم خشونت علیه زن و خانواده، كودك آزارى و مسائلى از این دست را مطرح كنیم، تنها نباید به طرح آن در داخل كشور بسنده شود، بلكه باید نظر اسلام درباره تك تك این امور، به سراسر دنیا منتقل شود.

 *  یعنی به نظر شما اسلام براى دنیاى غرب پیام خاصى دارد؟

در هر صورت ما باید از این موقعیت ها به طور مثبت استفاده كرده، تا بتوانیم اندیشه اسلام را به جهان منتقل كنیم.

چرا مقام معظم رهبرى در مقطعى كه مجله شارلى ابدو، به ساحت مقدس پیامبر اعظم (صلى الله علیه و آله و سلم) توهین مى كند، پیامى را كه خود پر از پیام بود، براى روشنفكران، جوانان و افرادى كه صاحب فكر و اندیشه آزاد هستند ارسال نموده و آنان را به تحقیق بدون هیچ تحمیلى درباره اسلام، قرآن كریم و پیامبر اعظم (صلى الله علیه و آله و سلم) دعوت مى كنند؟!

وقتى ما از جهانیان مى خواهیم راجع به اسلام تحقیق كنند باید این پیام خود را از طریق تریبون هاى جهانى منتقل كنیم كه اقدام اخیر مقام معظم رهبرى هم همین بود.

در همین سفر به واتیكان، از یكى از صاحب منصبان آن جا، درباره مطالعه پیام رهبر معظّم انقلاب، سوال كردم. ایشان با شرمندگى و خجالت اظهار بى اطلاعى كرد و فرداى آن روز، از سفارت ایران درخواست دریافت پیام رهبرى را كرده بود. 

* همان طور که می دانید اقدامات گوناگونی برای مخدوش کردن وجهه اسلام صورت می گیرد و برخی افراد جاهل نیز، اقدامات تروریستی را به نام اسلام انجام می دهند. انعکاس این رفتارها در دیدارهایی که داشتید چگونه بود؟

اتفاقا در این سفر از ترورهایى كه عده اى با عنوان اسلام و مسلمان‌ها انجام مى دهند و این كه عده اى ندانسته آن را به اسلام نسبت مى دهند صحبت شد. در پاسخ به آن ها گفتیم كه این گونه رفتارها اصلاً از نظر ما پذیرفته نبوده و چنین افرادى مسلمان هم نیستند. آنان با لباس اسلام آمده اند تا به آن ضربه بزنند و لبه تیز این خشونت علیه بشریت و حتی زنان و كودكان است.

حالا كه دنیا نسبت به اسلام چنین تفكراتى پیدا كرده، ما چطور مى توانیم اندیشه اسلام را به دیگران منتقل كنیم؟

متأسفانه، دنیا، این ترورها، اعمال ضد بشرى، خشونت علیه كودكان و زنان را در قالب لباس مسلمانى دیده و بر تفكر اسلامى تعبیر مى كنند.

محكوم بودن گروه هاى تروریستى در دنیاى اسلام، امر مسلمى است، ولى وقتى دنیاى غرب هم نسبت به واقعیت آن ها آگاهى یابد، اقدامات آنان را محكوم مى كند.

یافتن پاسخ این پرسش كه اقدامات گروه هاى تروریستى از سوى چه كسانى هدایت مى شود، امر مهمى است.

پس راه‌كار این مسأله همفكرى و گفتگو بین ادیان و كسانى است كه داراى مشتركات زیادى هستند. وظیفه ما هم، نشر اسلام به صورت صحیح و درست به جهانیان مى باشد.

* با توجه به این كه هدف اصلى حضور شما در واتیكان صحبت درباره «جایگاه زن در اسلام» و همچنین «رفع مشكلات خانواده در جهان» بوده; لطفا مقدارى از مباحث مطرح شده در نشست ها و رویدادهای سفر خود را براى ما و خوانندگان محترم بیان بفرمایید.

اولین بخش مذاكرات ما با شوراى خانواده واتیكان بود كه با حضور وزیر این شورا و جمعى از دست اندركاران امور خانواده در واتیكان برگزار شد. در این مذاكره هر كدام از بانوان ایرانى حاضر در جمع، بنا به تخصص خود، دیدگاه اسلام و اقدامات صورت گرفته از سوى جمهورى اسلامى ایران در امر بانوان را بیان كردند. بنده هم، در ابتدا قم را به عنوان پایگاه بزرگ تشیّع، با بهره گیرى از تخصصى ترین دانشگاه هاى اسلامى شیعه و حضور پرشور و فعال هزاران نفر از محصّلین علوم دینى از سرتاسر جهان، معرفى كردم.

آگاهى به این امر كه هزاران خانم از كشورهاى مختلف جهان در حوزه علیمه قم مشغول به تحصیل مى باشند، براى آن ها بسیار قابل توجه بود. این امر نشان داد كه اسلام زنده بوده و نگاه این دین نسبت به جایگاه رفیع و والاى زن، غیر از نگاه منفى دشمنان غربى است، كه به زعم باطل خود مى پندارند حقوق زنان در ایران اسلامى پایمال مى شود، و زنان عقب افتاده و منزوى هستند!

هم چنین به حضور زیادی بانوان ایرانى در دانشگاه ها، كرسى هاى علمى و فرهنگى كشور در رشته هاى گوناگون اشاره گردید.

* در ارتباط با نگاه اسلام نسبت به خانواده چه مباحثى مطرح شد؟

ابتدا درباره نگاه رحیمانه اسلام نسبت به خانواده اى كه زن و مرد آن را تشكیل مى دهند، صحبت شد كه این دو باید در كمال مودّت، دوستى و رحمت با هم باشند و همان گونه كه در ابتدا اشاره گردید، خداوند متعال در قرآن كریم در این باره فرموده: (وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا) (سوره روم، آیه21). سپس درباره وظیفه و تعهد مرد در قبال همسرش صحبت كردیم كه باید با او بر اساس رحمت و مودّت برخورد كند و از آن ها هنگام ازدواج پیمان محكمى گرفته اند: (وَأَخَذْنَ مِنكُم مِّیثَاقًا غَلِیظًا) (نساء:21). و نیز در ارتباط با بحث «خشونت علیه زن» مطالبى بیان شد كه در اسلام به هیچ وجه خشونت وجود ندارد.

* آیا آن ها درباره جایگاه حضرت مریم(سلام الله علیها) در قرآن كریم اطلاعى داشتند؟

از آنجا که من باید براى آن ها از قرآن كریم بیش تر سخن مى گفتم، به نگاه قرآن كریم و بیانى كه حضرت مسیح(علیه السلام) نسبت به پیامبر اعظم(صلى الله علیه و آله و سلم) دارد، اشاره كردم كه برایشان بسیار قابل توجه بود. و هم چنین جریان تاریخى همراهى مسیحیان صدر اسلام با پیامبر اكرم(صلى الله علیه و آله و سلم) با وجود برخى اختلاف ها را تشریح نمودم. مژده آمدن حضرت رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) از سوى حضرت مسیح (علیه السلام) كه در انجیل با نام «احمد» خوانده شده و در قرآن كریم نیز بیان شده كه : (وَإِذْ قَالَ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ یَا بَنِى إِسْرَائِیلَ إِنِّى رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْكُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُول یَأْتِى مِن بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ)(سوره صف، آیه6) و (یادكن) هنگامى را كه عیسى پسر مریم گفت: اى بنى اسرائیل (فرزندان یعقوب)! در واقع من فرستاده خدا به سوى شمایم، در حالى كه مؤید آنچه از تورات كه پیش از من بوده، و مژده آور فرستاده اى هستم كه بعد از من مى آید] و (نام او احمد است). (و لى) هنگامى كه با دلیل هاى روشن (معجزه آسا) به سراغشان آمد، گفتند: این سحرى آشكار است.

براى آنان بسیار دلنشین بود و از بیان این گونه استدلال ها و توضیحات مستند، كاملاً خرسند شدند.

نكته دیگرى كه مطرح شد درباره دیدگاه اسلام نسبت به حضرت مریم(سلام الله علیها) بود كه قرآن كریم ایشان را با عالى ترین وجه و پاكیزه ترین صورت معرفى كرده است:

(فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُول حَسَن وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا وَكَفَّلَهَا زَكَرِیَّا كُلَّمَا دَخَلَ عَلَیْهَا زَكَرِیَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِندَهَا رِزْقاً قَالَ یَا مَرْیَمُ أَنَّى لَكِ هَـذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللّهِ إنَّ اللّهَ یَرْزُقُ مَن یَشَاء بِغَیْرِ حِسَاب)  (سوره آل عمران، آیه 37)

و پروردگارش او (مریم) را با قبول نیكویى پذیرفت و وی را با رشد نیكویى پروراند، و زكریا را سرپرست او قرار داد. زكریا هرگاه كه در محراب بر او وارد مى شد، غذاى (مخصوصى) نزد او مى یافت. گفت: اى مریم! این از كجا براى تو ]آمده[ است؟! گفت: این از نزد خداست. كه خدا هر كس را ]شایسته بداند و بخواهد، بى شمار روزى مى دهد.

* در ارتباط با فرزندآورى و كاهش نسل كه از دغدغه هاى بزرگ كلیسا است، چه مباحثى را مطرح نمودید؟

اتفاقا یكى از مباحثى كه در آن جا مورد بررسى قرار گرفت، بحث سقط جنین بود و نگاه آنان به این مسأله براى اینجانب قابل توجه است. كلیسا شدیداً با مسائلى مانند اهداء جنین، فروش تخمك اسپرم و رحم اجاره اى مخالف است. آن ها سقط جنین را در هیچ شرایطى مجاز نمى دانند. هرچند امروزه در جهان، با نادیده گرفتن دستورات الهى، به طریق دیگرى عمل مى شود.

و این جاست كه ما مى توانیم ژرف نگرى و عظمت دین مبین اسلام را به رخ جهانیان بكشانیم، چرا كه اسلام نگاه درستى به این قضیه دارد. و طبق نظر فقهاى عظام، چنان چه جان مادر در خطر باشد، سقط جنین قبل و بعد از چهار ماه، جایز است؛ زیرا نفس بزرگترى در معرض تهدید قرار دارد.

تأكید مى كنم كه هنر ما این است بتوانیم به خوبى در مجامع بزرگ جهانى حضور پیدا كرده، دیدگاه صحیح اسلام را به جهان منتقل كنیم و از اصلى ترین وظیفه مان غفلت نكنیم و همواره مراقب باشیم تا از نظریات اسلام و عقاید شیعه، برداشت ناصحیح صورت نگیرد و یا مورد سوء استفاده دشمنان واقع نشود.

* به نظر سرکارعالی، حضور در مجامع جهانى برای ترسیم و تفهیم حكومت جهانى حضرت مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشریف) چه قدر مؤثر است؟

تبیین دیدگاه هاى قرآن كریم و بشارت هاى فراوان آن درباره وجود نورانى حضرت ولى عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف) نقش مهمى دارد. خداوند فرموده: (وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ) (سوره قصص، آیه 5) و مى خواهیم كه بر كسانى كه در زمین مستضعف شده بودند، منّت نهیم و آنان را پیشوایان (زمین) گردانیم و آنان را وارثان (آن) قرار دهیم. همان گونه كه نسبت به هموطنان خودمان نیز این ضرورت وجود دارد، نسبت به مجامع جهانى هم باید تلاش كنیم. در حدیث زیبایى، حضرت امام حسین(علیه السلام) فرمودند: «معرفةُ أهلِ كُلِّ زمان امامَهُم، الّذى یجبُ علیهم طاعَتُه» شناخت خدا این است كه اهل هر زمانى، امام خویش را كه باید از او فرمان برد، بشناسد.

بر این اساس اعتقاد ما این است در آینده، حكومت جهانى واحدى در كل دنیا خواهیم داشت و آن حكومت جهانى و قدرت فراگیر حضرت ولى عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف) است.

در این برهه از زمان، وظیفه داریم تا زمینه هاى آن حكومت و دید جهانى نسبت به اسلام را فراهم كنیم. لازم است فرصت را مغتنم شماریم و با بالا بردن سطح معلومات و نزدیك شدن به درخواست هاى معنوى، خویشتن و دیگران را نسبت به امام عصر(عجل الله تعالى فرجه الشریف) نزدیك تر نماییم.

براى تحقق این وظیفه، باید از شبكه هاى اجتماعى و تمام ابزارها و وسائل جمعى كه مى تواند ما را در این ایده كمك كند استفاده كنیم. یكى از این ابزارها، حضور در مجامع جهانى است كه بحمدالله تعالى با پیروزى شكوهمند انقلاب اسلامى ایران، زمینه نشر حقایق اسلام روز به روز گسترش یافته است.

* در ارتباط با سایر مشتركاتى كه بین اسلام و مسیحیت وجود دارد و در این مذاكرات درباره آن ها صحبت شد، اشاره بفرمایید.

در این گفتگوها به خوبى احساس مى شد كه مباحثى چون قائل بودن به خداى یگانه، یعنى داشتن تفكر توحیدى و یارى جستن از خدا، از مشتركات بین ما و ادیان توحیدى است. البته ممكن است در جزئیات، عقایدمان متفاوت باشد.

در مساله معاد و باور آن، و یا در بحث شفاعت، آن ها معتقد هستند كه حضرت مسیح(علیه السلام) و حضرت مریم(سلام الله علیها) باید ما را شفاعت كنند.

در بحث توسل بر این باورند كه با دعا كردن و درخواست از این ذوات مقدسه و ارواح طیبه آن ها، مشكلات شان برطرف مى شود.

نكته قابل دقت این است كه در بحث اهمیت دادن به خانواده و اصالت دادن به آن، هرچند در نگاه اول، زیاد شبیه ما نیستند، ولى در دنیایى كه دشمنان با عزم جدّى، مجهز شدند تا ریشه  خداگرایى و باور به آن را بزنند، وجود این مشتركات كلى، بسیار بااهمیت است و باید بیش تر به آن توجه داشت.

نظیر آن چه كه در تفاوت هاى عقیدتى میان تشیع و تسنن وجود دارد، كه در مواجهه با آن ها از مشتركات سخن مى گوییم؛ زیرا براى رسیدن به همگرایى بیشتر در دنیا، نیازمند این اتحاد هستیم.

چنان كه در میان مذاهب اسلامى ما تلاش مى كنیم كه به نوعى همبستگى داشته باشیم; زیرا نكات اتفاقى ما بیش از موارد اختلافى است. به نظر مى رسد براى رسیدن به نكات مشترك در رفع معضلات جهانى نیازمند به هم فكرى و همگرایى بین ادیان ابراهیمى هستیم تا بتواند در مقابل تفكر غیر الهى ایستادگى كند.

* با وجود افتراقاتى كه بین اسلام و مسیحیت هست، چگونه مى توان به نقاط مشترك اندیشید؟

لائیك و ضد دین ها در غرب، به هیچ یك از ادیان الهى و حتى به كلیسا هم رحم نمى كنند. هدف اصلى آن ها زدن ریشه ادیان الهى و به خصوص اسلام است. در این وضعیت حساس، مهم ترین وظیفه ما نشر و تبیین صحیح اسلام است، تا جهانیان چهره واقعى اسلام را كه سرشار از رحمت و لطف است مشاهده كنند.

در مسیحیت اشكالات زیادى وجود دارد، همانند تفاوتى كه در نگاه ما و آن ها به مسأله گناه و یا پوشش زن وجود دارد. البته در این سفر با زنانى كه پوشش اصیل زن مسیحى را داشتند دیدار داشتم و مشاهده كردم كه فقط صورت و دو كف دستشان پوشش نداشت. به هرحال در مسیحیت اشكالات اساسى وجود دارد، ولى تا ارتباط با جهان برقرار نكنیم، نمى توانیم اسلام واقعى را نشان دهیم.

* در رابطه با تربیت فرزند، ارتباط فرزندان با والدین و مسائلى از این قبیل كه امروزه در جهان، به شدت مورد هجمه قرار گرفته نیز گفتگویى داشتید؟

 اتفاقاً این مسأله جزو نقاط مشترك ما بود. زیرا آن ها نیز معتقدند كه زن و مرد، هر دو با هم باید براى تربیت فرزندشان تلاش كنند، در حالى كه بحث تحدید نسل به خاطر نگرش تطور به خانواده به وجود آمده و این مهم در برخى از نقاط غرب نیز به رسمیت شناخته مى شود. لازم است نكته اى را در این جا اضافه كنم. كسانى كه با همجنس خود ازدواج مى كنند براى داشتن فرزند، از كشورهاى آفریقایى بچه مى آورند و بحث فرزند خواندگى در این جا مطرح مى شود، ولى بحران مهمى كه دنیاى غرب با آن روبروست، بى هویتى این كودكان است كه نام پدر و مادر ندارند. تنها راه كارى كه براى جلوگیرى از صدمه خوردن بیش تر این كودكان توانسته اند ارائه كنند، این است كه فقط اسم فامیلى در جاهایى كه نیازمند به اسم والدین است ثبت مى شود؛ یعنى بدون نام پدر و مادر! البته كلیسا با این امر مخالف است و این تطور را نمى پذیرد.

*ما اطلاع یافتیم كه اخیراً در ارتباط با موضوع برده دارى مدرن و تجارت قاچاق انسان ، مقامات واتیكان نظر فقهى مقام معظم رهبرى را خواسته اند. آیا اقدامى در این زمینه صورت گرفته است؟

در حال حاضر به نوعى موضوع برده دارى مدرن و تجارت قاچاق انسان به عنوان عامل هتك حرمت و كرامت بیش از 30 میلیون انسان در جهان، یكى از دغدغه هاى اصلى رهبران ادیان الهى است كه مقامات واتیكان مى خواهند تا سال 2020 میلادى، این پدیده، كه جنایت علیه بشریت خوانده شده را ریشه كن نمایند. لذا در صدد استعلام از رهبران ادیان بزرگ جهان از جمله اسلام برآمده اند. طى مكاتباتى، نظر مقام معظم رهبرى (حفظه الله تعالى) را در این زمینه خواسته اند. و اساسا پاسخ استفتاء از سوى مقام عظماى ولایت (حفظه الله تعالى) مؤیّد توجه ویژه جمهورى اسلامى ایران به موضوعات حقوق بشرى و كرامت انسانى از دیدگاه و آموزه هاى اسلامى است، هم چنان كه فتواى مقام معظم رهبرى (حفظه الله تعالى) در مسایل و موضوعات جهانى دیگر، همانند حرمت استفاده غیر صلح آمیز از انرژى هسته اى، اعلان شده است.

ناگفته نماند كه قربانیان این جریان ها در دنیا زنان و كودكان هستند. متأسفانه چنین رفتارهایى از سوى گروه هاى تكفیرى و خشونت طلب، در مواردى با نام اسلام بر عمق فاجعه مى افزاید. كسانى كه اقدام به سربریدن انسان ها و مثله كردن آن ها مى نمایند، اقدام به این امور براى آن ها عادى است. لذا قاچاق انسان، برده دارى و استفاده ابزارى از زنان و كودكان، متأسفانه در دنیاى مدرن امروز، در جریان است. بدیهى است كه این گونه امور، از نظر اسلام محكوم و حرام مى باشد. قطعاً برده دارى و سوء استفاده از انسان ها، همان گونه كه از نگاه شارع مقدس غیر قابل پذیرش و حرام بوده، از نظر همه انسان هاى آزاده جهان نیز قبیح و غیر قابل قبول است. تاریخ اسلام گواه آن است كه زنان و كودكان از غیر مسلمانان، همواره مورد مرحمت شخص نبى مكرم اسلام(صلى الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بوده اند.

حتى در جنگ هایى كه حضرت محمد(ص) با كفار و مشركین داشتند، وقتى زنان به اسارت گرفته مى شدند، به آن ها نگاه كاملا انسانى، بشر دوستانه و مرحمت آمیز مى شد.

به نظر مى رسد ارائه و تبیین دیدگاه هاى فقهى مراجع معظم تقلید (حفظهم الله تعالى) در این گونه مسائل، مى تواند راهگشاى مشكلات جهانى باشد. والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته. / خبرگزاری حوزه

نوع مطلب : زن ازدیدگاه اسلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 11 خرداد 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات