۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

 تبیین یک خصلت روانی جمعی در بیانات مقام معظم رهبری؛ 

چرا اعتمادبه‌نفس ملی؟
در بحث اعتمادبه‌نفس ملی بحثِ این نیست که شخصی به خودش اعتماد دارد. بحث این است که ما به خصال ملی خودمان، به امکانات ملی خودمان، به ذخایر فرهنگی خودمان، یک اعتمادبه‌نفس عمومی داشته باشیم.
               

     
گروه سیاسی/ زهرا صادقی نقدعلی؛ اعتمادبه‌نفس خصلتی است روانی که از دوران کودکی در فرد نضج می‌یابد تا منجر به خودباوری شود. با نضج این خصلت، کسانی که دارای اعتمادبه‌نفس و باورمند به توانایی خویش هستند، در عمل خود دست به اقدامات بزرگی می‌زنند که منجر به شکل‌گیری رخدادها و کارهای بزرگ می‌شود.
 
این خصلت نقطه‌ی مقابل خودکم‌بینی است که ممکن است با نضج و رشد آن در شخصیت فرد، او دچار نوعی عدم باور به توانایی خود، تزلزل شخصیت و در نتیجه، بی‌عملی و بدعملی شود.
 
در سطح جامعه و ملی نیز وضعیت بر همین منوال است. اگر اعتمادبه‌نفس ملی در جمع ملت وجود داشته باشد، انجام کارهای بزرگ و پیشرفت، قابل تحقق است، اما اگر به جای اعتمادبه‌نفس ملی، خودکم‌بینی بر جامعه حاکم باشد، طبیعتاً جامعه‌ای خواهیم داشت که در بهترین حالت، یک پیرو خوب است و پیشرفت مفروض آن نیست و عمل لازم برای تحقق آن صورت نمی‌گیرد. «در بحث اعتمادبه‌نفس ملی، بحثِ این نیست که شخصی به خودش اعتماد دارد، بحث این است که ما به خصال ملی خودمان، به امکانات ملی خودمان، به ذخایر فرهنگی خودمان، یک اعتمادبه‌نفس عمومی داشته باشیم که به آن گفتیم اعتمادبه‌نفس ملی. این حالت بایست در یکایک جوان‌های ما بروز پیدا کند؛ یعنی جوان ما وقتی که می‌ایستد اینجا حرف می‌زند، باید اعتمادبه‌نفس ملی خود داشته باشد، چون جوان، مظهر امید است.»(1)
 
 
در بحث اعتمادبه‌نفس ملی بحثِ این نیست که شخصی به خودش اعتماد دارد، بحث این است که ما به خصال ملی خودمان، به امکانات ملی خودمان، به ذخایر فرهنگی خودمان، یک اعتمادبه‌نفس عمومی داشته باشیم.
 
شاخصه‌های اصلی اعتمادبه‌نفس ملی
 
1.عزم ملی و اراده‌ی قوی: مقام معظم رهبری یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های اصلی اعتمادبه‌نفس ملی را عزم ملی می‌دانند و می‌فرمایند: «یک ملت تا عزم راسخ نداشته‌ باشد، نمی‌تواند به هیچ‌جا برسد. سعی می‌کنند عزم راسخ ملت را در مسائل مهم مربوط به سرنوشت کشور به هم بزنند، در آن‌ها تردید ایجاد کنند، جای احساس عزت و اعتمادبه‌نفس ملی، احساس حقارت ملی را به آن‌ها تزریق می‌کنند، جای ایمان راسخ، شبهه‌افکنی و بی‌اعتقادی، جای کار و تلاش و همت بلند، لذت‌جویی و شهوت‌رانی و از این قبیل؛ این کارها کارهایی است که انجام می‌گیرد.»(2)
عزم یعنی توانستن؛ وقتی ایرانیان بتوانند الگویی را برای پیشرفت داشته باشند، قدرت تفکر و تصمیم‌گیری منسجم‌تر می‌شود. این اراده سد بزرگی است در برابر دسیسه‌های دشمن. پیروزی انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس، بزرگ‌ترین گواه اراده و عزم ملی ایرانیان بود.
 
2.ایستادگی در برابر توطئه‌های دشمن با تأکید بر هویت اسلامی-ایرانی:اسرائیل و آمریکا بزرگ‌ترین دشمن‌های ایران به‌شمار می‌روند که در طول تاریخ، از راه‌های مختلف، سعی بر تضعیف ایران، چه در منطقه و چه در عرصه‌ی بین‌المللی داشته و دارند. حمله به کشورهای همسایه و متحد ایران، تحریم‌های بین‌المللی، تخریب فرهنگی و... نمونه‌ای از دشمنی‌های این کشورها علیه ایران است. دشمن درصدد از بین بردن فرهنگ و هویت ایرانی و تزریق هویت ساختگی خود به جوانان ایرانی است. بحث از جایگزینی هویت جهانی به‌جای هویت ایرانی-اسلامی نیز از این‌رو صورت گرفته است.
 بنابراین یکی از مهم‌ترین وظایف مسئولان به‌خصوص قشر دانشگاهی و مدیران، ایجاد خودباوری در جوانان و ایجاد احساس خوشایند به دلیل دارا بودن هویت اسلامی-ایرانی است.
 
 
3.تلاش در جهت پیشرفت کشور: برنامه‌ریزی‌های مشخص در قالب چشم‌اندازهای روشن، سبب می‌شود کشور با تمام قدرت در جهت عزت و استقامت پیش رود که نقش مهمی در شکل‌گیری اعتمادبه‌نفس ملی دارد. اگر با برنامه‌ریزی درست و صحیح از ظرفیت‌های بی‌پایان اقتصادی کشور استفاده شود و استعدادهای جوانان به کار گرفته شود، در این‌صورت، در زمینه‌های گوناگون اقتصادی، پیشرفت خواهیم کرد و این سبب عزت ملی و اعتمادبه‌نفس ملی می‌شود.
 
الزامات اعتمادبه‌نفس ملی
 
لازمه‌ی اعتمادبه‌نفس ملی، اعتماد به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی در جهت رشد و پیشرفت کشور است. از این‌رو، لازم است با برنامه‌ریزی‌های منظم، از این ظرفیت‌ها استفاده کرد:
 
1. شناسایی استعدادها و پرورش آن‌ها: یکی از راه‌های شناسایی و پرورش استعدادها، آموزش‌وپرورش است که می‌بایست توسط نهادهای مربوطه صورت گیرد. رسالت اصلی این نهادها آن است که حس روحی و فکری اعتمادبه‌نفس و خودباوری را به جوانان تزریق نمایند و جرئت، همت و توانایی برای رسیدن به آرمان‌های ترسیم‌شده‌ی اسلامی را در آنان تقویت کنند.(3)
 
2. جست‌وجو در ظرفیت‌های بی‌پایان داخلی: اقتصاد مقاومتى یعنى ما اگر به نیروى داخلى، به ابتکار جوان‌ها، به فعالیت ذهن‌ها و بازوها در داخل، تکیه کنیم و اعتماد کنیم، از فخر و منت دشمنان خارجى، خودمان را رها خواهیم کرد. راه درست این است. معناى اقتصاد مقاومتى این است که ما نگاه کنیم ظرفیت‌هاى بى‌پایانى را که در داخل هست، جست‌وجو کنیم، شناسایى کنیم، با برنامه‌ریزى درست و صحیح این ظرفیت‌ها را فعال کنیم، این استعدادها به کار گرفته بشوند.(4)
 
3. تولید علم و پیشرفت فناوری: ملتی که از علم و دانش برخوردار بود، فتوحات علمی داشت و توانست در دنیا در علم نوآفرینی کند، به‌طور طبیعی دارای اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس خواهد بود.(5)امروزه جوانان ایران با اتکا به توانمندی‌های خود، توانسته‌اند در بسیاری از زمینه‌های علمی، به موفقیت‌هایی برسند. دستاوردهای علمی نظیر انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، داروهای جدید و بی‌سابقه برای برخی از بیماری‌های صعب‌العلاج و نیز موفقیت‌های سیاسی در سطح منطقه و بین‌الملل، نظیر آنچه در مقابله‌ی با داعش از سوی ایران پیگیری شد، سبب به وجود آمدن این حس می‌شود که می‌توان در مسائل گوناگون و سطوح بالای علمی، پیش رفت و به موفقیت دست یافت.(6)
 
4. توجه به ارزش‌های فرهنگی و انقلابی: توجه به ارزش‌های انقلابی و تقویت آن در نسل‌های مختلف، از ابزارهای مؤثر در جهت تقویت اعتمادبه‌نفس ملی است و تا زمانی که این ارزش‌ها پایدار بمانند، دشمن نمی‌تواند فکر و اندیشه‌ی جوانان را تخریب کند و خودباوری را در آن‌ها تضعیف نماید. انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، نمونه‌ی کاملی از تکیه بر باورها و اعتمادبه‌نفس ملی است که با تکیه بر این ارزش‌های مقدس، ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌های مهمی در زمینه‌های مختلف، دست پیدا کنیم.
 
این پیشرفت علمی و این توفیقاتی که تا امروز در محیط علمی کشور اتفاق افتاده است، به برکت انقلاب اسلامی است؛ این به برکت اسلام است، به برکت انقلاب است. اگر عامل فعال و پیش‌برنده‌ی انقلاب و اعتقاد دینی نمی‌توانست اوضاع کشور را به‌طور عموم و از جمله در مسئله‌ی علم، تحت تأثیر قرار دهد، یقیناً شعاع نفوذ قدرت‌های سلطه‌گر اجازه نمی‌داد یک کشوری مثل ایران (که آن‌ها چشم طمع به آن دوخته‌اند) بتواند در زمینه‌ی علم، این پیشرفت‌ها را بکند و این خودباوری و اعتمادبه‌نفس را به دست آورد.(7)
 
5. الگوسازی قهرمان‌های اسلامی: بخش عمومی و اجتماعی یک قهرمان این است که چون او مظهر توانایی‌های یک ملت در یک رشته‌ی خاص محسوب می‌شود، اعتماد ملی می‌دهد؛ یعنی به مجموعه‌ی آحاد ملت، اعتمادبه‌نفس می‌دهد. این خیلی چیز مهمی است. از طرف دیگر، یک قهرمان، آحاد جامعه را تشویق می‌کند به اینکه در این راه حرکت کنند.(8) در طول تاریخ ایران، به‌ویژه در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، قهرمانانی خلق شدند که می‌بایست به آن‌ها افتخار کرد و آن‌ها را الگویی برای مردم قرار داد.
 
6. تقویت امید به آینده در نسل جوان: تربیت دینی دانشجویان بایستی یکی از اهداف مجموعه‏ی اساتید دانشگاهی کشور باشد. دانشجو را باید هم متدین و هم دارای باورهای ملی (همان اعتمادبه‌نفس ملی) بار آورد. خلاف این را من گاهی از بعضی از دانشگاه‌ها و بعضی از کلاس‌های درس می‌شنوم. استادی می‌آید طوری درباره‏ی کشور حرف می‌زند که دانشجو از اینکه ایرانی است، بیزار می‌شود. این بی‏انصافی است. این برخلاف مصلحت این جوان و برخلاف مصلحت این نسل عمل کردن است. باید جوان را به هویت ملی و باورهای ملی خودش پایبند کرد؛ طوری که افتخار کند که ایرانی است و افتخار هم دارد.(9)
این احساس توانایی در یک ملت، بزرگ‌ترین سرمایه‌ی معنوی و روحی برای آن ملت است و ملت ما این احساس را دارد. شواهدش هم در همه‌ی بخش‌ها دارد مشاهده می‌شود.(10)
 
پی‌نوشت‌ها:
1.بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با نخبگان علمی و اساتید دانشگاه‌ها، 3 مهر 1387.
2. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در حرم مطهر رضوی، 1 دی 1393.
3. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با معلمان، اساتید و دانشگاه‌های خراسان شمالی، 20 مهر 1391.
4.بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با مردم استان ایلام در سالروز ولادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام، 23 اردیبهشت 1393.
5.بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها، 17 دی 1383.
6.بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با مردم یزد، 12 دی 1386 و بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام، 31 شهریور 1386.
7. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها، 15 مرداد 1392.
8. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک، 21 اسفند 1391.
9. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار با اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، 13 مهر 1358.
10. بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در جمع مردم و کارکنان صنعت نفت عسلویه‌، 8 فروردین 1390.
 

 

*زهرا صادقی نقدعلی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه اصفهان/ انتهای متن/
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic