۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
ناطق نوری با میانه روها می آید/ نوبخت؛ مرد تکذیب های مصلحتی دولت/ طیب آغا کیست؟
بررسی محتوایی روزنامه های چهارشنبه
روزنامه های صبح چهارشنبه موضوعات متعددی را از اظهارت و تکذیبه های سخنگوی دولت درباره قطع یارانه ها تا مباحث انتخاباتی و هسته ای را مورد توجه قرار داده اند.
 

به گزارش گروه سیاسی فرهنگ نیوز، روزنامه های چهارشنبه سفر علی اکبر ولایتی و دیدار با سیدسحن نصرالله و بشار اسد را در کنار سخنان رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه آزاد پوشش ویژه ای داده اند.

روزنامه اصلاح طلب آرمان در تیتر صفحه اول خود را به سخنان احمد ناطق نوری، برادر حجت الاسلام ناطق نوری اختصاص داده است و به گمانی زنی درباره حضور علی اکبر ناطق نوری پرداخته: احمد ناطق نوری، نماینده نور و محمودآباد در 7 دوره مجلس درباره احتمالات مطرح شده درمورد ورود شیخ علی اكبر ناطق نوری به عرصه انتخابات مجلس دهم گفت: نشنیدم كه ایشان بگوید «نمی‌توانم وارد انتخابات بشوم.» باید از خودشان بپرسید. پاسخ برادر حجت‌الاسلام ناطق نوری برای حضور او در انتخابات مجلس منفی نیست و از لفظ «نمی‌دانم» استفاده می‌كند كه می‌تواند بیانگر این باشد درصدی می‌توان به تغییر تصمیم شیخ نور امیدوار بود چراكه در برهه‌های گذشته برادر و نزدیكان او با قاطعیت از نیامدن یا هر تصمیم دیگر شیخ نور می‌گفتنداما این‌بار گویا احمد ناطق‌نوری قصدی برای رد صریح نیامدن برادر در انتخابات ندارد. اگر ناطق نوری در سر لیست اصلاح‌طلبان قرار گیرد، پیروزی او تقریبا تضمین شده است اما اگر تمایل به حضور در لیست اصولگرایان داشته باشد به دلیل اتفاقاتی كه در دهه80 رخ داد و تمایل اصولگرایان برای رسیدن به كرسی‌های قدرت او را در حاشیه قرار داد، این امكان وجود دارد كه بار دیگر شاهد ناشكیبایی برخی اصولگراها باشد. در چنین شرایطی او در تردید جدی قرار خواهد گرفت چرا كه تاكنون اگر چه مواضع او به اصلاح‌طلبان نزدیكتر بوده است اما هیچگاه پسوند اصلاح‌طلبی به شیخ نور نخورده و ظاهرا خودش هم تمایلی برای این موضوع ندارد كه سال‌ها فعالیتش در قاب اصولگرایی با نام طیف دیگری رقم بخورد. ناطق نوری به احتمال زیاد در لیست دیگری جدا از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قرار می‌گیرد كه احتمالا لیست میانه‌روها خواهد بود.

آرمان امروز نیز به سراغ یکی دیگر از محکومان فتنه 88 رفته و درباره دولت اعتدال و آرایش انتخاباتی اصلاح طلبان برای انتخابات مصاحبه ای با ابطحی ترتیب داده است: او معتقد بود از مفهوم اعتدال آقای روحانی تعبیر مناسبی صورت نگرفته و مفهوم اعتدال به سود اصولگرایان تمام شده است. این عضو مجمع روحانیون مبارز همچنین تصریح کرد:«گروه‌های فشار که در دوران اصلاحات وجود داشتند دوباره احیا شده‌اند. برخی معتقدند که آقای روحانی تنها کسی است که روی شعارهای خود پافشاری می‌کند و همچنان بر سر وعده‌های خود با مردم ایستاده است.اغلب وزارتخانه‌های دولت آقای روحانی حالت ایستا و یکسانی دارند و اگر به‌جای آنها اشخاص دیگری هم انتخاب می‌شدند شاید زیاد تفاوت نمی‌کرد. در بیشتر اتفاقات مدنی اغلب اعضای کابینه آقای روحانی ظاهرا حالت بی‌تفاوت دارند و دخالت مستقیمی درحد انتظار نمی‌کنند. در نتیجه هنگامی که آقای روحانی مجموعه این شرایط را مشاهده می‌کند. چاره‌ای جز این ندارد که حوزه‌های مدنی را در اولویت‌های بعدی خود قرار بدهد... به هر حال این وضعیت در بین وزرای کابینه آقای روحانی قابل مشاهده است.برخی وزرای کابینه معنای اعتدال را به معنای نزدیکی به اصولگرایان تعبیر کرده اند.نتیجه این وضعیت به این صورت درآمده است که علاوه براینکه کابینه به سمت اصولگرایان تمایل پیدا کرده اصولگرایان نیز از این وضعیت استفاده می‌کنند. بخشی از اصولگریان هرگاه احساس کنند منافعشان به خطر افتاده، هجمه‌ها را علیه دولت بیشتر می‌کنند تا به این وسیله به اهداف موردنظر خود برسند.»

"دولت خودش را تکذیب کرد" تیتر انتقادی وطن امروز به اظهارات سخنگوی دولت است که بارها پیش آمده بیشتر تکذیبه های وی درست از آب در نیامده: به هر حال این وضعیت در بین وزرای کابینه آقای روحانی قابل مشاهده است.برخی وزرای کابینه معنای اعتدال را به معنای نزدیکی به اصولگرایان تعبیر کرده اند.نتیجه این وضعیت به این صورت درآمده است که علاوه براینکه کابینه به سمت اصولگرایان تمایل پیدا کرده اصولگرایان نیز از این وضعیت استفاده می‌کنند. بخشی از اصولگریان هرگاه احساس کنند منافعشان به خطر افتاده، هجمه‌ها را علیه دولت بیشتر می‌کنند تا به این وسیله به اهداف موردنظر خود برسند.

هشدار 4 هزار استاد دانشگاه در نامه ای به روحانی درباره افت علمی کشور، در صفحه اول روزنامه وطن امروز کار شده است: 4182 نفر از اعضای هیأت علمی رسمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان نسبت به افت علمی کشور هشدار دادند. کاستی‌های متعددی در زمینه‌های مختلف اعم از سیاست‌گذاری و هدایت فعالیت‌های پژوهشی به سمت نیازهای واقعی کشور، کاربردی نمودن مقالات و پایان‌نامه‌ها، ایجاد مشوق‌ها و سازوکارهای اثربخش در ارتباط دانشگاه و صنعت، درگیر کردن  اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طرح و پروژه‌های کاربردی، تصویب و تخصیص اعتبارات مالی برای طرح‌ها و پروژه‌های اساسی و سایر فعالیت‌های پژوهشی، میزان تولیدات علمی، اختصاص منابع موجود به زیرساخت‌ها و فعالیت‌هایی با اولویت دستاوردهای عملی، توسعه و گسترش پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در آنها، تحریک و تشویق بازار داخلی و خارجی برای دستاوردهای دانشی و فناورانه داخلی، متناسب‌سازی محتوا و شیوه‌های آموزشی با الزامات کاربردی و پژوهش‌های اصیل، تضعیف دوره‌های تحصیلات تکمیلی و پژوهش‌محور، رکود یا حذف طرح‌های کلان ملی که از نیازها و ضروریات جدی کشور می‌باشد، شایسته‌سالاری و مدیریت حرفه‌ای و جهادی مشاهده می‌شود که آثار منفی آنها به تدریج و در حوزه‌های مختلف مثل تداوم وابستگی به خارج،‌ بیکاری حجم زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی،‌ لطمه به باور و اعتماد ملی، افت رتبه علمی در جهان، عدم تحقق اهداف چشم‌انداز و جلب توجهات جامعه علمی به مسائل غیرواقعی و حاشیه‌ای آشکار می‌شود.

روزنامه اصلاح طلب اعتماد به حضور وزیرکار و راه و شهرسازی در مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان پرداخته که توانستند با توضیحات خود نمایندگان مجلس را قانع کنند، اما این روزنامه، قانع شدن نمایندگان را شکست جبهه پایداری ارزیابی کرده است: این‌بار بادهای موافق با «حلقه نه» در مجلس نوزیدند. هوای مجلس شبیه حداقل شش ماه پیش نیست كه «حلقه نه» قدرت داشت. آنها كه در شش ماه گذشته به وزرای پیشنهادی نه می‌گفتند و استیضاح را مدیریت می‌كردند و تذكر پشت تذكر دیگر رمق گذشته را ندارند. مجلس دیروز به جبهه پایداری نه گفت. حالا انگار طیف اصولگرایان نزدیك به لاریجانی باز دارند از جا بلند می‌شوند. دیروز هر چقدر هم كه سوال‌كنندگان نزدیك به جبهه پایداری فیلم دردناك نشان دادند تا احساسات نمایندگان را برانگیزند، هرچقدر هم كه نمودار نشان دادند و اسلاید رو كردند اما باز هم افاقه نكرد. همان‌طور كه طرح سه فوریتی توفیق نیافت، حالا دیگر در بی‌رمقی حلقه نه سوال از وزرا هم زیاد توفیق نمی‌یابد. سوال‌كنندگان می‌گفتند كه در قیامت باید جواب داشته باشند و درخواست به رای گذاشتن سوال را می‌كردند، با این همه نمایندگان از پاسخ‌های هر دو وزیر قانع شدند تا جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی یك خروجی جالب داشته باشد و آن هم تغییر صف‌بندی‌ها باشد؛ تغییرشان در روزهایی كه به انتخابات هیات رییسه آخرین سال كاری مجلس نزدیك می‌شویم و انتخابات مجلس دهم بیش از اندازه مهم است. اعضای فراكسیون رهروان ولایت حالا دارند منسجم‌تر عمل می‌كنند.

اعتماد به سراغ شهردار سابق تهران رفته و مسائل مربوط به دروه تصدی وی و همچنین موضوعات روز را با وی در میان گذاشته: مرتضی الویری از جوانی كه عضو شورای مركزی سازمان مجاهدین انقلاب بود و در شناسایی گروهك فرقان نقش جدی داشت تا امروز كه در مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام به تحقیق و پژوهش مشغول است فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. او امروز در كسوت سیاستمداری پخته و اصلاح‌طلب به تحلیل آنچه برای انتخابات مجلس در پیش داریم می‌پردازد اما از یاد نمی‌برد كه روزگاری در حمایت از برخی اقدامات اول انقلاب نطق می‌كرد و به قول خودش برای‌شان سوت و كف می‌زد. بی‌پروا اشتباهاتش را به گردن می‌گیرد اما آنجا كه معتقد است رفتار سیاسی‌اش درست بوده كوتاه نمی‌آید. خروج از سازمان مجاهدین انقلاب را هم در همین ردیف می‌داند. می‌گوید پس از جنگ دیگر موافق اقتصاد دولتی نبوده و به دلیل مغایرت طرز فكرش با جو غالب سازمان مجاهدین در شكل‌گیری دوباره سازمان خود را كنار كشیده است با این حال هرگز به عضویت كارگزاران در نیامده ولی قرابت فكری‌اش با آنها را نیز كتمان نمی‌كند. او در ماجراهای دوره اول شورای شهر تهران هم خود را در مقام شهردار تهران مقصر نمی‌داند و توپ را به زمین فعالان سیاسی حاضر در شورا می‌اندازد و در نهایت ماجرا را این‌گونه روایت می‌كند كه اگر شورا كار فنی خود را انجام می‌داد آن اختلافات پدید نمی‌آمد. الویری كلكسیونی از سمت‌های اجرایی و اداری جمهوری اسلامی را در اختیار دارد. فعالیت سیاسی و میدانی مخفی، نمایندگی مجلس، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، شهرداری تهران، سفارت در اسپانیا و مشاوره دادن به آیت‌الله هاشمی كارهایی است كه او از دهه ٥٠ تا ٩٠ انجام داده است. شاید میانه دهه ٩٠ برای این فعال سیاسی بازگشت به مجلس باشد.

"دیپلماسی منطقه‌ای ایران از بیروت تا دمشق"، عنوان گزاش اعتماد از سفر علی اکبر ولایتی به بیروت و دمشق است: در روزهای تب و تاب منطقه، بازار دیپلماسی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران هم گرم‌تر شده است. همزمان با سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به عراق، علی‌اكبر ولایتی، رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام در قالب سفری یك روزه وارد لبنان شد و پس از دیدار با عالی‌ترین مقام‌های كشور میزبان راهی سوریه شد و دیداری با بشار اسد، رییس‌جمهور این كشور تازه كرد. رسانه‌های منطقه‌ای با پوشش كامل خبر دیدارهای ولایتی در بیروت و دمشق به نقش وی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌المللی اشاره كرده و تعبیرهای خود از این سفر را انعكاس دادند. در شرایطی كه وزارت امور خارجه ایران به عنوان مسوول مذاكرات هسته‌ای ایران با ١+٥ در حال به خط پایان رساندن قطار مذاكرات است، بدنه‌های مختلف سیاسی و امنیتی در نظام به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی فراگیر برای بحران‌های بی‌شمار منطقه‌ای هستند. شركت در گردهمایی علمای جهان اسلام برای فلسطین به دعوت مجمع جهانی بازگشت به فلسطین به لبنان سفر كرده بود در حاشیه این نشست با تمام سلام نخست‌وزیر لبنان، میشل عون نخست وزیر پیشین لبنان، سید حسن نصرالله دبیركل حزب‌الله و نبیه بری رییس مجلس هم دیدار كرد.

روزنامه سیاست روز در گزارشی به فشار اصلاح طلبان برای تغییر وزیر کشور پرداخته و تیتر " سیاهی‌لشكرها به دنبال نقش اول" را برای این مطلب انتخاب کرده است: اصلاح‌طلبان رادیكال همواره سعی كرده‌اند از آب گل‌آلود ماهی دلخواه خود را بگیرند. گاهی این آب را خودشان گل‌آلود می‌كنند و فضای سیاسی - اجتماعی كشور را غبارآلود می‌كنند، نظیر آنچه در سال‌های ۷۸ و ۸۸ رخ داد و گاهی هم گوشه‌ای می‌نشینند و سیاحت می‌كنند تا ببینند كجای فضای سیاسی ظرفیت ماهی‌گیری را دارد. البته در فتنه‌هایی كه پشت سر گذاشتیم، آنها یك شكست‌خورده مطلق بودند. آنها آن‌قدر پل‌های پشت سر خود را خراب كرده بودند كه راهی جز خراب كردن مسیر پیش‌رو هم نداشتند. اما حالا دیگر خود را دانای كل نمی‌دانند. با روی كار آمدن دولت تدبیر، آنها از نقش «سیاهی‌لشكر»ی بیرون آمده‌اند و كم‌كم خود را به عنوان یك بازیگر مكمل درجه چندم نشان می‌دهند. برای همین هم تلاش می‌كنند، بازی نقش اول‌ها را خوب ببینند و بعد واكنشی (ری‌اكشن) متناسب با آن را از خود نشان دهند.

سیاست روز در ادامه آورده: آنها كه برای ورود به دولت تدبیر از همه فشارها و لابی‌های خود استفاده كردند و البته در مواقعی هم موفق بودند، از ابتدا روی یك وزارت‌خانه حساسیت زیادی داشتند. آنها به بهانه‌های مختلف سعی می‌كردند به وزیر منتخب دولت یازدهم برچسب‌های «اصولگرا»، «سهمیه» و... بزنند. انواع و اقسام فشارها وارد شد تا وزیر دلخواهشان را با وزیر مورد نظر رئیس‌جمهور تعویض كنند، اما نشد. رحمانی‌فضلی همچنان وزیر ماند، اما فشارها هم برقرار ماند. مثلا مدت‌ها به موضوع معاون سیاسی وزیر پرداختند و برای نقد وزیر كشور این معاونت را ابزاری مناسب یافتند. البته آنها برای گرفتن آن صندلی نقشه داشتند و از همان ابزار تكراری فشار و چانه‌زنی بهره بردند.

این روزنامه به اظهارات دیروز حسن روحانی نیز توجه داشته و سخنان روحانی در جمع مدیران، اساتید و کارکنان این دانشگاه آزاد را با تیتر " دیور دولت کوتاه است، انتقاد کنید" کار کرده است: دخالت در دانشگاه‌ها باید به حداقل لازم برسد و این واقعیت را باور کنیم که ایران متعلق به همه ایرانیان جهان است. هنوز می‌توان ادعا کرد که حوزه‌های علمیه در زمینه آزادی علمی و بحث آزاد از دانشگاه‌های ما جلوتر هستند و لازم است دانشگاه‌های ما نیز به لحاظ علمی در عین حفظ اخلاق و التزام به هویت دینی و ملی، استقلال و آزادی داشته باشند. پذیرش پروتکل الحاقی و بازرسی های خارج از عرف مراکز هسته ای موضوعی است که سیاست روز به سراغ آن رفته است: آنچه این روزها در كنار نگارش متن توافق هسته‌ای احتمالی به حاشیه مذاكرات دامن می‌زند ادعاهای قابل تامل و درخواست‌های نابه‌جا از سوی امریكایی‌ها و بعضا آژانس بین‌المللی اتمی و شخص آمانو است. به تازگی مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی با ورود به خط قرمز جمهوری اسلامی ایران با اصرار بر نقض خط قرمزهای مردم ایران گفت که «توافق هسته‌ای تهران با ۶ کشور این حق را برای بازرسان آژانس ایجاد می‌کند که به دنبال بازرسی از تاسیسات نظامی ایران باشند. یوکیا آمانواین اظهارات را چندی پیش در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس مطرح کرد. محافل سیاسی و شخصیت‌های نظامی كشورمان به صراحت اعلام كرده‌اند كه اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی را نمی دهند و آن را سناریویی برای سرك كشیدن غرب به مراكز نظامی كشور می‌دانند. وین بار دیگر میزبان دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش پیش‌نویس «برجام» است در همین راستا تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به سرپرستی سید‌عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده بامداد امروز راهی اتریش شدند. در این دور از مذاکرات معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نگارش پیش‌نویس برجام می‌پردازند. آنگونه که عراقچی پیش از این عنوان کرد توافق نهایی بالای ۲۰ صفحه اصل توافق و بالای ۵۰ صفحه ضمائم خواهد داشت.

سفر هیات طالبان افغانستان به ایران مورد توجه بیشتر رسانه ها از جمله شرق قرار گرفته است: خبری در میانه تأیید و تکذیب؛ صبح روز گذشته «تسنیم»، خبر داد هیأت سیاسی طالبان افغانستان برای دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده‌اند.  همان صبح بود که سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هفتگی در پاسخ به سؤال خبرنگار همین خبرگزاری که در مورد سفر این گروه می‌پرسید، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «نمی‌توانم تأیید کنم، این مسئله با عقل من هم جور درنمی‌آید». بااین‌حال، این خبر به‌سرعت در رسانه‌های دیگر هم بازنشر شد. خبر اولیه حاوی اطلاعات کمی بود و حاکی از سفر هیأتی متشکل از اعضای دفتر سیاسی طالبان افغانستان در قطر بود که به‌رهبری فردی به نام «طیب‌آغا»، مسئول دفتر‌ سیاسی طالبان در قطر، به ایران سفر کرده‌اند. براساس‌این خبر، هیأت سیاسی طالبان افغانستان در سفر به تهران با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل منطقه‌ای به‌ویژه مسائل جهان اسلام و همچنین مسائل مربوط به مهاجران به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.  درحالی‌که بسیاری از مقامات افغان، از این سفر اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند، «محمد اسماعیل قاسم‌یار»، عضو کمیته روابط بین‌الملل شورای‌عالی صلح افغانستان، این خبر را تأیید کرد و به خبرنگار «شرق» گفت: «از دفتر سیاسی طالبان یک گروه هفت تا هشت نفره که مقیم دوحه قطر هستند، به تهران سفر کرده‌اند و ملاقات‌هایی داشته‌اند». او هم موضوع این سفر را رایزنی در مورد مسائل جهان اسلام و مهاجران اعلام کرد بااین‌حال که تأکید داشت موضوع مهاجران افغان موضوع دولت افغانستان است نه طالبان.

در ادامه شرق به معرفی طیب آغا رئیس این هیات می پردازد: طیب آغا رئیس هیأتی که به تهران سفر کرده، در ٣٥سالگی به‌سر می‌برد، در ولسوالی (شهر) ارغنداب ولایت قندهار متولد شده و به زبان‌های پشتو، فارسی، انگلیسی، عربی و اردو مسلط است. بر اساس سابقه‌ای که «بی‌بی‌سی» از این فرد داده «طیب آغا» اواخر حاکمیت طالبان در افغانستان، یکی از نزدیک‌ترین دستیاران «ملاعمر»، رهبر طالبان، بود. گفته می‌شود او پس از سقوط طالبان به کویته پاکستان رفت و در سال‌های گذشته در آنجا بوده است.  اما طیب آغا که تجربه میانجیگری بین‌المللی دارد، با مقامات آلمانی و آمریکایی هم مذاکره ‌کرده است. نتیجه آن دیدارها موافقت طالبان برای گشایش دفتر سیاسی در قطر و صحبت برای تبادل اسرا میان آمریکایی‌ها و طالبان بود. ظاهرا این مذاکرات در ماه مارس ۲۰۱۲ متوقف شده است. طالبان افغانستان پیش‌ازاین اعلام کرده بودند هدف آنها از ایجاد دفتر سیاسی در قطر، ارتباط با سایر کشورهای جهان است، به‌همین‌منظور از زمان ایجاد این دفتر، اعضای آن، سفرهای متعددی به سایر کشورها، ازجمله چین، استرالیا، آلمان، ژاپن و برخی دیگر از کشورها داشته‌اند. گروه طالبان در سال گذشته، شایعات درمورد سفر هیأت این گروه به چین را تأیید کردند و گفتند هیأت این گروه در ماه نوامبر سال گذشته میلادی از قطر به منظور «بحث روی روابط دوجانبه بین گروه طالبان و چین و بیان موضع طالبان» به آن کشور سفر کرده است.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود گزارش اندیشکده بروکینگز را تیتر اول خود قرار داده و به نقل از این اندیشکده عنوان " بازرسی آژانس تابلوی هسته‌ای، ماهیت جاسوسی" را برای گزارش خود برگزیده است: اندیشکده بروکینگز در گزارشی با اذعان به کارکرد جاسوسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی غرب بر سایر حوزه‌های جمهوری اسلامی - اعم از علمی و صنعتی- را یکی از نتایج توافق احتمالی و بازرسی‌های گسترده عنوان کرد. هفته گذشته مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با آسوشیتدپرس مدعی شد: «طبق پروتکل الحاقی ما می‌توانیم از هر مرکز نظامی در ایران که لازم بدانیم بازرسی به عمل بیاوریم.» وی در ادامه افزود: «در مقاطع زمانی مختلف و در کشورهای گوناگون سابقه بازرسی از مراکز نظامی وجود داشته است. خب چرا درباره ایران بازرسی نظامی صورت نگیرد؟ اگر ما ضرورتی برای بازرسی از مراکز نظامی ایران ببینیم آن را مطرح خواهیم کرد و ایران نیز طبق پروتکل باید آن را بپذیرد!» اما قسمت خطرناک ماجرا این است که از اظهارات آمانو اینگونه برمی‌آید که پروتکل الحاقی پایان ماجرا نیست! وی در پاسخ به این سوال که آیا عمل به پروتکل الحاقی برای راستی‌آزمایی از ایران کافی است یا خیر پاسخ داد: هنوز هیچ چیز معلوم نیست. این کاملا به سطح همکاری ایران با آژانس بستگی دارد! اگرچه کشورهای زیادی اجرای پروتکل الحاقی را پذیرفته‌اند اما باید توجه داشت برخورد آژانس با کشورها به هیچ وجه یکسان نبوده و در این برخورد به جای معیارهای فنی، ملاحظات سیاسی هستند که کمیت، کیفیت و نتیجه را مشخص می‌کنند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود از پرونده هسته ای ایران آورده است: گزارش اخیر موسسه بروکینگز درباره بازرسی‌ها و نتایج آن موید این قضیه است. جاشوا رونر، استاد دانشگاه ساوترن متدیست آمریکا، در مقاله‌ای که در پایگاه اینترنتی اندیشکده بروکینگز منتشر شد، نوشت: «اطلاعات مخفی نقش عیانی در مذاکرات کنونی بر سر برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کنند. اگر توافق در ژوئن نهایی شود، ایران بخش اعظمی از توانمندی غنی‌سازی اورانیوم خود را قربانی برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی کرده و به‌ مدت بیش از یک دهه مجبور به پذیرش رژیم بازرسی‌های سرزده خواهد شد تا پایبندی‌اش مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد». وی در ادامه می‌نویسد: «حضور بازرسان فرصت‌های جدیدی برای جمع‌آوری اطلاعات فراهم خواهد کرد: نه تنها سازمان‌های اطلاعاتی از گزارش‌های بازرسی درباره برنامه هسته‌ای ایران سود خواهند برد، بلکه آزاد خواهند بود که دیگر حوزه‌های علمی و زیرساخت‌های صنعتی ایران را نیز بررسی کنند».

کیهان در گزارش ویژه خود به موضوع بابک زنجانی دوم ورد پیدا کرده: بازگشت ژنرال‌ها و مقابله با دلالی در نفت به بهانه تحریم‌ها را باید بزرگترین پروژه‌های تبلیغاتی دولت یازدهم در حوزه نفت دانست، اما ظاهرا با چراغ سبز همین ژنرال‌های به نفت بازگشته، در کمتر از دو سال پرونده‌ای در حوزه فروش نفت گشوده شده است که رقم 5/3 میلیارد دلاری آن قابل قیاس با پرونده بابک زنجانی نیست. هفته پیش بود که خبر ظهور بابک زنجانی دوم به تیتر رسانه‌ها مبدل شد، اما حالا مشخص شد که م.س از نظر حجم و نوع کار، استاد بابک زنجانی محسوب خواهد شد. به نحوی که توانسته است در سال گذشته با موافقت شورای پنج نفره ژنرال‌های بازگشته به نفت، مبلغ 5/3 میلیارد دلار نفت را برای فروش دریافت کند، و نه تنها پول فروش این میزان نفت را به بانک مرکزی بازنگرداند، بلکه هیچ سندی مبنی بر بدهکاری خود نیز به جز یک برگه کاغذ نزد دولت نداشته باشد و اکنون به راحتی در دوبی و خارج از کشور به تجارت با پول‌های بادآورده نفتی ایران مشغول شود... او نه  مدرکی از خود مبنی بر بدهی به نفت بر جای گذاشته است و نه  در ایران است که بتوان به او دسترسی داشت و هم اینکه مبلغ محموله دریافتی به مراتب بیشتر و به ارزش 2 میلیارد دلار و از همه این موارد مهمتر آنکه مسئولین دولتی هم علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن پرونده او از خود نشان نمی‌دهند. با وجود سکوت مدیران وزارت نفت در قبال ماجرای بدهی 5/3 میلیارد دلاری این شرکت اماراتی به ایران، محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران برای نخستین‌بار نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «این شرکت مشتری ماست نه دلال.»

انتهای پیام
نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات