۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
حسن رحیم‌پور ازغدی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد:
بعثت نشان داد که اخلاق و تربیت باید از خود انسان آغاز شود/ مقدم شدن راحت طلبی نشانه انحراف حوزه است
حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مبعث نبی مکرم اسلام(ص) یک انقلاب در چند راستا بود و نخست انقلاب در روابط انسانی بود که در راستای هرچه انسانی‌تر کردن و اخلاقی کردن روابط انسانی به وجود آمد
حسن رحیم‌پور ازغدی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد:

خبرنامه دانشجویان ایران: حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مبعث نبی مکرم اسلام(ص) یک انقلاب در چند راستا بود و نخست انقلاب در روابط انسانی بود که در راستای هرچه انسانی‌تر کردن و اخلاقی کردن روابط انسانی به وجود آمد

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در اخلاق دنیاگرا و سکولار نیاز به وحی و بعثت وجود ندارد و این امر در حالی است که سکولارها اخلاق را تضعیف کرده‌اند؛ با این حال اخلاق سکولار تا ابد نمی‌تواند باقی بماند.

وی بیان کرد: بعثت نبی مکرم اسلام(ص) نشان داد که چگونه می‌شود اختلافات را رفع کرد و نشان داد که اخلاق و تربیت ابتدا باید از خود انسان آغاز شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دید برتری‌طلبی انسان‌‌ها نیز گفت: گاهی اوقات که به سطحی از معنویت می‌رسیم طغیان می‌کنیم و این در سطوح مختلف در جامعه وجود دارد اما اصل مسئله یکی است.

رحیم‌پور ازغدی عنوان کرد‌: انقلاب دومی که مبعث ایجاد کرد انقلاب معرفتی بود، برخی معتقد هستند که وحی یک امر در بین عرفان بشری است و بدون انبیاء معرفت بشر کامل است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: مبعث نیامده سخنان قبل از خودش را باطل کند، بلکه آمده بگوید آنچه قبل از من آمده است را من تأیید می‌کنم و بر آن‌ها می‌افزایم و به همین به پیامبر اسلام(ص)؛ خاتم‌الأنبیاء می‌گویند.

وی تصریح کرد: وقتی می‌گوییم مبعث آمد و اسلام دین جامع همه ادیان است معنی آن؛ این نیست که تا قبل از اسلام هیچ کسی حرف از حق نزده است بلکه برای ما ملاک است با عقل سراغ سنت برویم.

رحیم‌پور ازغدی بیان داشت: بسیاری از ابعاد مبعث هنوز برای بشر روشن نیست، چراکه یک انقلاب عظیم معرفتی بود، بنابراین وحی را بعد از پیامبر اکرم(ص) تنها اهل‌بیت(ع) می‌دانستند اما با این دید خلق را باید با خالق شناخت.

وی اظهار داشت: بعثت سطح عرفان بشریت را بالا برد، کشف خلاف قرآن و سنت، کشف نیست، بلکه این امر خطاست و محال است به برهان قطعی عقلی برسیم، در اسلام این مسئله امکان‌پذیر نیست.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: امام راحل می‌‌فرمایند «در تمام دایره وجود آنچه در فهم ما نمی‌آید در قرآن، سنت و نزد اهل‌ بیت(ع) است» با این دید اختلاف نظر اسلامی وجود دارد اما قابل بحث هست و می‌تواند آن را حل کرد، همچنین امام راحل در بحث هایشان اشاره می‌کنند که دو جریان ضد مذهب در کشور و دیگری مذهب وجود داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: بسیاری از عوام  را عده‌ای که تحت طرفدار قداست اسلام هستند، بازی دادند، بنابراین آن چیزی که انسان را نابود می‌کند دنیا نیست؛ بلکه حب دنیا است.

وی افزود: با این دید دو اسلام وجود دارد،‌ نخست اسلامی که همه اقشار باید در رفاه باشند که امام راحل این اسلام را تبریک می‌گویند همچنین در بعد دیگر به تعبیر ایشان انحراف وارد حوزه‌های ما شده است، بنابراین مقدم برای آنها همیشه راحت‌طلبی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با اشاره به پیش‌بینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی راجع به تکفیری‌ها و تحولات دنیای امروز در منطقه، توضیح داد: امام راحل پیامی به مناسبت حمله حاکمان سعودی و کشتار بی‌رحمانه حجاج ایرانی و خارجی صادر کردند که در آن پیام ایشان دعا کردند که ان‌شاالله ما اندوه دلمان را با انتقام از آمریکا و آل‌سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دل آنها خواهیم نهاد و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و با آزادی کعبه بر مسجد الحرام وارد می‌شویم.

حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: مهمترین و مبارک‌ترین شب و روز، امشب و فردا است، نخستین بار که به خاتم انبیا(ص) وحی شد و این وحی در دانش و ارزش و در حوزه اخلاق انقلاب به پا کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: مبعث انقلاب در چند جهت بود، در ساحت زندگی دنیوی و اخروی، عبادی و تمدنی از این زمره است. مبعث انقلابی بزرگ در عرصه حقوق و اخلاق بود.

وی افزود: در اخلاق دنیوی و سکولار اساساً نیازی به وحی و بعثت وجود ندارد و با صرف دنیاگرایی می‌توان اخلاقی زیست، اینها اخلاق را بسیار کوچک کردند و نوعی خودخواهی در زرورق پیچیده است، اخلاق سکولار نمی‌تواند تا آخر اخلاق بماند.

رحیم‌پور ازغدی تأکید کرد: بعثت، انقلابی در ارتباطات انسانی ایجاد کرد و با دیدگاه‌های غلط برخورد کرد، بعثت نشان داد که برای اخلاقی زیستن ابتدا باید از تربیت خودمان شروع کنیم و بعثت نشان داد که چگونه می‌توان اختلافات را برطرف کرد.

استاد دانشگاه بیان کرد: امام راحل می‌فرمایند اگر دیکتاتور درون را مهار نکنیم حتی اگر درس عرفان بخوانیم باز هم عمل طاغوتی انجام می‌دهیم، زیرا هدف ما اثبات خودمان است، یکی از مهمترین برکات بعثت این است که اختلافات میان صاحبان قدرت را مشخص می‌کند، منشأ همه اختلافات طغیان نفس است.

وی افزود: انقلاب معرفتی و علمی، انقلاب دومی بود که بعثت ایجاد کرد، برخی می‌گویند قبل و بعد بعثت تغییری ایجاد نشده است و خود بشر می‌توانست با درک خود و علم تجربی به اهداف برسد و انبیا فقط کمک کردند که علم سریع‌تر جلو برود و همین دیدگاه می‌گوید وحی یک معرفت عادی و در حد علوم تجربی است.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: اینها می‌گویند نیازی به وحی نداریم، جریانی اما در نقطه مقابل اینها است؛ اینها فکر می‌کنند غیر از انبیا و قرآن هرکس هرچیزی گفته امور بشری است و بدعت و ضلالت است و فکر می‌کنند اگر بشر با عقل و تجربه به چیزی رسید این بدعت است و این هم یک خط انحرافی است و اهل حدیث در اهل سنت و اخباری‌ها در شیعه این دیدگاه را داشتند.

وی بیان کرد: در غرب و شرق عالم هم تحت تأثیر انبیای الهی، سخنان حقی گفته شده، مبعث نیامده سخنان قبل خود را به زباله‌دان تاریخی بیندازد بلکه سخنان حق گذشته را تأیید می‌کند و بر آنها می‌افزاید و به همین دلیل پیامبر خاتم الانبیا است.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: به‌عبارت دیگر آنچه در سنت نیست، بدعت نیست بلکه خلاف سنت، بدعت است، اگر کسی با عقل به حقیقتی رسید و خلاف حدیث و قرآن بود این بدعت است، بدعت یعنی تغییر سنت و مخالفت با آن و نه اینکه هرچه را در سنت نیست بدعت بدانیم، این یک تفکر وهابی و اخباری افراطی است. اما خط وسط کدام است؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ما دغدغه بسیار مقدسی داریم که برای آن احترام قائل هستیم و آن اینکه معارف الهی را با معارف خطاپذیر ادغام نکنیم، این ادغام التقاط اندیشی است و کسانی که اهل فلسفه و عرفان هستند این سخن را رد نمی‌کنند و می‌گویند اگر ثابت شد یک استدلال عقلانی پیش آمده و برهان قطعی ندارد و با ظاهر قرآن و حدیث قطعی تعارض دارد اینها را کنار می‌گذاریم زیرا ملاک ما سنت و قرآن است.

رحیم‌پور ازغدی بیان کرد: کشف خلاف قرآن و سنت، کشف نیست بلکه خطا است و محال است به برهان قطعی عقلی برسیم. در اسلام این مسئله امکان پذیر نیست، محال است قطع عقلی و نقلی تعارض داشته باشند.

وی افزود: در برخی مصادیق ممکن است اختلاف نظر ایجاد شود، اینکه کسانی به امام نسبت دهند که از نگاه ایشان بعثت حرف جدیدی ندارد تهمت است، ایشان صریحاً می‌فرمایند: ما وحی را با معارف بشری مخلوط نمی‌کنیم اما سهمی از حقیقت همواره وجود دارد.

وی بیان کرد: وقتی می‌گوییم پیغمبر خاتم الانبیا است معنایش این نیست که تا قبل از اسلام هیچ‌کس حرف صحیحی نزده است، معنایش این است که برای ما ملاک داوری، مبعث و قرآن و سنت است و با عقل سراغ اینها می‌رویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: امام(ره) عبارتی راجع به مبعث دارد و می‌فرماید: "زبان ما از بیان مبعث الکن است زیرا یک تحول بزرگ است، مبعث انقلابی بزرگ ایجاد کرد که فلسفه خشک یونانی را متحول کرد".

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: ارزش‌های درست سایر مکاتب در قرآن و سنت هست اما بخش‌های نادرست اینها در قرآن نیست، امام(ره) می‌گوید: "حق نداریم این مکاتب را با بعثت قیاس کنیم".

وی خاطرنشان کرد: عرفای قبل از اسلام و فلاسفه قبل از اسلام از بسیاری از حقایق محروم بودند. هستند کسانی که فکر می‌کنند خط فکری امام(ره) برای اهل‌بیت(ع) شرافت معرفتی قائل نیست، هرگزاین‌گونه نیست و اینها تهمت بارز است.

رحیم‌پور ازغدی تأکید کرد: امام می‌فرماید: قرآن هفت مرتبه نازل شد و آنچه به دست ما رسید کل معرفت و عرفان جهان را متحول کرد و بسیاری از ابعاد مبعث هنوز مبهم است و برای بشر روشن نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ذهن انسان مادی است، شأن خدا کجا و انسان کجا؟ خلق را باید به خالق شناخت اما ما چون مادی و مهجور هستیم رویه به‌عکس شده است.

رحیم‌پور ازغدی تأکید کرد: امام می‌فرماید اگر بخشی از مفاهیم در فلسفه شرق و غرب است و با قرآن و سنت قابل جمع است، حقایق مشروع است و به فهم قرآن و حدیث کمک می‌کند، امام(ره) می‌فرماید سقف فلسفه بشری اثبات وجود خداست اما معرفت و شناخت کار قرآن است و در عرفان بشری راجع به حقیقت جهان تنها گوشه‌ای را می‌گوییم و امام می‌گوید عرفان قبل از اسلام با بعد اسلام فرق دارد زیرا بعثت سطح عرفان بشری را بالا برد.

نوع مطلب : متن سخنرانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 25 اردیبهشت 1394
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic