۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن


نهج البلاغه و ریشه های فتنه

نهج البلاغه و ریشه های فتنه

نویسنده: محمد جعفر طالب پور

 

اول :

بسیاری از حوادث و رخدادهای تلخ و ناگوار و دشواری كه حیات اجتماعی جامعه ما را تهدید می نماید و جزء لاینفك زندگی اجتماعی و روایط بین المللی ما گردیده است را می توان به تعبیر معارف دینی ‌« فتنه» دانست . البته تعبیری كه در این مجال از فتنه مقصود است ، غیر از آن است كه از منظر اسلام ، ابتلائات و آزمونهای الهی كه از سنت های قطعی و بدون تردید خداوندی هستند و بر اساس مشیت و حكمت خدا و از سر خیرخواهی و به منظور تنبه ، عبرت آموزی و آزمودن انسانها و جداشدن سره از ناسره رخ می دهند ، نیز فتنه خوانده می شوند .
بهرحال فتنه و مواجه انسانها و جوامع بشری با انواع آن ، نه تنها از حقایق و واقعیتهای زندگی انسانهاست ، بلكه از موضوعات و مفاهیم اصیلی است كه هم در قرآن و هم در سایر منابع اندیشه اسلامی بویژه احادیث و روایات رسیده از حضرات معصومین (ع) در باب آن به تفصیل بحث شده و بر لزوم پیشگیری و جلوگیری از وقوع فتنه ها و نیز هوشیاری و درایت در برخورد با آنها و عبرت آموزی از آنها تاكید فراوان گردیده است .

دوم :

جامعه اسلامی ما از آنجا كه بر اساس تعالیم اسلامی و و نیز بر اساس خواست و اراده مردم شكل گرفته است و به حیات خود ادامه می دهد و منافع و مصالح سودجویانه دشمنان را بخطر انداخته است و آزادیخواهی ، صلح جویی ، كرامت انسانی ، عدالت و معنویت را فریاد می زند ، همواره مورد غضب و خشم معاندین و دشمنان داخلی و خارجی قرار داشته است و اینان از هیچ فرصت و امكانی برای سدكردن راه پیشرفت این ملت و به زانو درآوردن نظام ، فروگذار نبوده اند . لذا مخالفان داخلی كه اغلب درس آموخته دشمنان خارجی هستند و نیز بدخواهان برون مرزی كه همگی در جبهه استكبار جهانی بر علیه ایران اسلامی متحد و یكپارچه گردیده اند ، كشور عزیزمان را از هرسو در محاصره انواع توطئه ها و فتنه های تمام نشدنی ، تحت فشار قرار داده و با اجراء نقشه های شوم و تولید بحرانهای داخلی و خارجی و در یك كلام « فتنه انگیزی » ، مخالفت و نگرانی خود را از اهداف و برنامه های انسانی و اسلامی ایران سربلند نشان داده و می دهند .

سوم :

اگر بخواهیم همچون همیشه سربلند و یرافراز باشیم و در برابر امواج فتنه انگیزی دشمنان چون كوه ، ثابت و استوار و پابرجا بمانیم و مصمم و بااراده بر اهداف و آرمانهای بلند و ارزشمند انقلابی مان پافشاری نماییم ، چاره ای نیست جز اینكه :
اولا ، زمینه های وقوع و طرح ریزی فتنه را بشناسیم ، نقاط ضعف و قوت خودمان را بدانیم و در حدامكان از رخداد هرگونه توطئه و فتنه ای پیشگیری كنیم
ثانیا ، در برخورد با هرگونه نقشه و فتنه بدخواهان ، با درایت و تدبیر و با استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای خود و با تكیه بر نیروی عظیم ایمان و باور دینی و به پشتوانه حمایت و حضور توده مردم ، این توطئه ها را نقش بر آب و بی اثر نموده و با سربلندی در مواجهه با آنها ، گامی به جلو و قدمی در راستای تثبیت نظام و عزت میهن و افتخار ملت برداریم .

چهارم :

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) ، در خطبه پنجاهم نهج البلاغه در عبارتی بلند و شیوا و پرمحتوا ، ریشه های وقوع فتنه را چنین تشریح می نمایند :
« انـما بـدء وقـوع الفتـن ، اهـواء تـتبع و احكـام تبـتدع ، یخالف فیهـا كتاب الله و یتولی علیهـا رجال رجـالا علـی غیـر دین الله»
« سرآغاز وقوع هر فتنه ای ، هوا و هوسی است كه دنبال و یا احكام و قوانینی است كه بدعت گذاری می گردد ، نوآوریهایی كه با قرآن مخالف است و ( در نتیجه ) گروهی ( بناحق ) برخلاف دین خدا سلطه و ولایت می یابند .

پنجم :

كلام علی (علیه السلام) ، حدیث حال و روز امروز ماست و چه در موارد فتنه های داخلی و چه در مورد توطئه های خارجی صادق است . استراتژی دشمن در دامن زدن به بحرانهای و فتنه های داخلی از یكطرف تحریك امیال نفسانی ( ترویج بی بند و باری ، فحشاء ، بزه كاری ، شهوت ، مدپرستی ،و ... ) ، تبلیغات منفی و اغواء كننده ، تهاجم فرهنگی، گسترش روحیه غفلت و بی تفاوتی و ... است و از سوی دیگر تلاش در شبهه افكنی در دین ، انحراف باورهای دینی ، حمایت از فرقه های منحرف ، توهین به باورهای اسلامی مردم و ارزشهای انفلابی ، سیاه نمایی وضعیت كشور ، زیرسؤال بردن شخصیت ها و استوانه های نظام و ترور شخصیت آنها ، دامن زدان به انواع شایعه و دروغ افكنی ، القاء ناكارآمدی نظام و انكار موفقیت های چشمگیر جوانان برومند این مرزوبوم ، بزرگ نمایی برخی كاستیها و كمبودها ، بی احترامی به اهداف متعالی این ملت در انقلاب اسلامی و ... است .
اما در صحنه بین المللی نیز چنین است . از یك سو عده ای گرفتار منجلاب هوا و هوس و در نتیجه وسوسه های شیطانی و بر پایه جاه طلبی ، افزون خواهی ، خودمحوری و خودبرتربینی ، منفعت طلبی ، حسادت و ... باطرح پروژه هایی مانند جهانی سازی ، نظام نوین بین المللی ، خاورمیانه بزرگ ، نقشه راه و ... سعی در استیلاء بر جهان و منابع آن و سركوب هرگونه آزادیخواهی ملتها دارند و مخالفت با ایران اسلامی كه میرود تا الگو و نماد مبارزه با استعمار و استكبار گردد ، در صدر اهداف چنین اقداماتی است . و از سوی دیگر همین صاحبان زر و زور با طرح شعارهای عوامفریبانه و بظاهر زیبا و مقبولی مانند مبارزه با تروریسم ، دفاع از حقوق بشر ، استقرار دموكراسی ، حذف محور شرارت ، مبارزه با سلاحهای كشتارجمعی و ... كه همگی بدعتی آشكار در روابط سالم و صحیح بین المللی است و با استفاده از اهرم هایی مانند حق وتوی شورای امنیت ، نفوذ در نهادهای بین المللی ، تفسیر قوانین و مقرارت به نفع خود ، تصویب مقررات یكجانبه و نابحق و ... با پوششی بظاهر قانونی و معتبر بر فتنه انگیزی و پیگیری راهبردهای خائنانه خود اصرار دارند و بالطبع سهم ایران اسلامی از این همه فتنه و توطئه كم نیست .
ارسال مقاله توسط عضو محترم سایت با نام کاربری : talebpour1353
نوع مطلب : نهج البلاغه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 18 اردیبهشت 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات