۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن


نهج البلاغه و ریشه های فتنه

نهج البلاغه و ریشه های فتنه

نویسنده: محمد جعفر طالب پور

 

اول :

بسیاری از حوادث و رخدادهای تلخ و ناگوار و دشواری كه حیات اجتماعی جامعه ما را تهدید می نماید و جزء لاینفك زندگی اجتماعی و روایط بین المللی ما گردیده است را می توان به تعبیر معارف دینی ‌« فتنه» دانست . البته تعبیری كه در این مجال از فتنه مقصود است ، غیر از آن است كه از منظر اسلام ، ابتلائات و آزمونهای الهی كه از سنت های قطعی و بدون تردید خداوندی هستند و بر اساس مشیت و حكمت خدا و از سر خیرخواهی و به منظور تنبه ، عبرت آموزی و آزمودن انسانها و جداشدن سره از ناسره رخ می دهند ، نیز فتنه خوانده می شوند .
بهرحال فتنه و مواجه انسانها و جوامع بشری با انواع آن ، نه تنها از حقایق و واقعیتهای زندگی انسانهاست ، بلكه از موضوعات و مفاهیم اصیلی است كه هم در قرآن و هم در سایر منابع اندیشه اسلامی بویژه احادیث و روایات رسیده از حضرات معصومین (ع) در باب آن به تفصیل بحث شده و بر لزوم پیشگیری و جلوگیری از وقوع فتنه ها و نیز هوشیاری و درایت در برخورد با آنها و عبرت آموزی از آنها تاكید فراوان گردیده است .

دوم :

جامعه اسلامی ما از آنجا كه بر اساس تعالیم اسلامی و و نیز بر اساس خواست و اراده مردم شكل گرفته است و به حیات خود ادامه می دهد و منافع و مصالح سودجویانه دشمنان را بخطر انداخته است و آزادیخواهی ، صلح جویی ، كرامت انسانی ، عدالت و معنویت را فریاد می زند ، همواره مورد غضب و خشم معاندین و دشمنان داخلی و خارجی قرار داشته است و اینان از هیچ فرصت و امكانی برای سدكردن راه پیشرفت این ملت و به زانو درآوردن نظام ، فروگذار نبوده اند . لذا مخالفان داخلی كه اغلب درس آموخته دشمنان خارجی هستند و نیز بدخواهان برون مرزی كه همگی در جبهه استكبار جهانی بر علیه ایران اسلامی متحد و یكپارچه گردیده اند ، كشور عزیزمان را از هرسو در محاصره انواع توطئه ها و فتنه های تمام نشدنی ، تحت فشار قرار داده و با اجراء نقشه های شوم و تولید بحرانهای داخلی و خارجی و در یك كلام « فتنه انگیزی » ، مخالفت و نگرانی خود را از اهداف و برنامه های انسانی و اسلامی ایران سربلند نشان داده و می دهند .

سوم :

اگر بخواهیم همچون همیشه سربلند و یرافراز باشیم و در برابر امواج فتنه انگیزی دشمنان چون كوه ، ثابت و استوار و پابرجا بمانیم و مصمم و بااراده بر اهداف و آرمانهای بلند و ارزشمند انقلابی مان پافشاری نماییم ، چاره ای نیست جز اینكه :
اولا ، زمینه های وقوع و طرح ریزی فتنه را بشناسیم ، نقاط ضعف و قوت خودمان را بدانیم و در حدامكان از رخداد هرگونه توطئه و فتنه ای پیشگیری كنیم
ثانیا ، در برخورد با هرگونه نقشه و فتنه بدخواهان ، با درایت و تدبیر و با استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای خود و با تكیه بر نیروی عظیم ایمان و باور دینی و به پشتوانه حمایت و حضور توده مردم ، این توطئه ها را نقش بر آب و بی اثر نموده و با سربلندی در مواجهه با آنها ، گامی به جلو و قدمی در راستای تثبیت نظام و عزت میهن و افتخار ملت برداریم .

چهارم :

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) ، در خطبه پنجاهم نهج البلاغه در عبارتی بلند و شیوا و پرمحتوا ، ریشه های وقوع فتنه را چنین تشریح می نمایند :
« انـما بـدء وقـوع الفتـن ، اهـواء تـتبع و احكـام تبـتدع ، یخالف فیهـا كتاب الله و یتولی علیهـا رجال رجـالا علـی غیـر دین الله»
« سرآغاز وقوع هر فتنه ای ، هوا و هوسی است كه دنبال و یا احكام و قوانینی است كه بدعت گذاری می گردد ، نوآوریهایی كه با قرآن مخالف است و ( در نتیجه ) گروهی ( بناحق ) برخلاف دین خدا سلطه و ولایت می یابند .

پنجم :

كلام علی (علیه السلام) ، حدیث حال و روز امروز ماست و چه در موارد فتنه های داخلی و چه در مورد توطئه های خارجی صادق است . استراتژی دشمن در دامن زدن به بحرانهای و فتنه های داخلی از یكطرف تحریك امیال نفسانی ( ترویج بی بند و باری ، فحشاء ، بزه كاری ، شهوت ، مدپرستی ،و ... ) ، تبلیغات منفی و اغواء كننده ، تهاجم فرهنگی، گسترش روحیه غفلت و بی تفاوتی و ... است و از سوی دیگر تلاش در شبهه افكنی در دین ، انحراف باورهای دینی ، حمایت از فرقه های منحرف ، توهین به باورهای اسلامی مردم و ارزشهای انفلابی ، سیاه نمایی وضعیت كشور ، زیرسؤال بردن شخصیت ها و استوانه های نظام و ترور شخصیت آنها ، دامن زدان به انواع شایعه و دروغ افكنی ، القاء ناكارآمدی نظام و انكار موفقیت های چشمگیر جوانان برومند این مرزوبوم ، بزرگ نمایی برخی كاستیها و كمبودها ، بی احترامی به اهداف متعالی این ملت در انقلاب اسلامی و ... است .
اما در صحنه بین المللی نیز چنین است . از یك سو عده ای گرفتار منجلاب هوا و هوس و در نتیجه وسوسه های شیطانی و بر پایه جاه طلبی ، افزون خواهی ، خودمحوری و خودبرتربینی ، منفعت طلبی ، حسادت و ... باطرح پروژه هایی مانند جهانی سازی ، نظام نوین بین المللی ، خاورمیانه بزرگ ، نقشه راه و ... سعی در استیلاء بر جهان و منابع آن و سركوب هرگونه آزادیخواهی ملتها دارند و مخالفت با ایران اسلامی كه میرود تا الگو و نماد مبارزه با استعمار و استكبار گردد ، در صدر اهداف چنین اقداماتی است . و از سوی دیگر همین صاحبان زر و زور با طرح شعارهای عوامفریبانه و بظاهر زیبا و مقبولی مانند مبارزه با تروریسم ، دفاع از حقوق بشر ، استقرار دموكراسی ، حذف محور شرارت ، مبارزه با سلاحهای كشتارجمعی و ... كه همگی بدعتی آشكار در روابط سالم و صحیح بین المللی است و با استفاده از اهرم هایی مانند حق وتوی شورای امنیت ، نفوذ در نهادهای بین المللی ، تفسیر قوانین و مقرارت به نفع خود ، تصویب مقررات یكجانبه و نابحق و ... با پوششی بظاهر قانونی و معتبر بر فتنه انگیزی و پیگیری راهبردهای خائنانه خود اصرار دارند و بالطبع سهم ایران اسلامی از این همه فتنه و توطئه كم نیست .
ارسال مقاله توسط عضو محترم سایت با نام کاربری : talebpour1353
نوع مطلب : نهج البلاغه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 18 اردیبهشت 1394
دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 13 و 19 دقیقه و 41 ثانیه
It's the best time to make some plans for the future and it
is time to be happy. I have learn this post and if I
may just I want to recommend you few fascinating things or suggestions.
Perhaps you can write next articles relating to this article.

I desire to learn more things approximately it!
یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 08 و 06 دقیقه و 28 ثانیه
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative.

I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing.

Cheers!
یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 04 و 24 دقیقه و 05 ثانیه
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what
all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would
cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Thank you
یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 01 و 08 دقیقه و 27 ثانیه
I've been browsing online more than three hours today, but I never discovered any fascinating article like yours.
It's pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made
excellent content material as you probably did, the internet will probably
be much more useful than ever before.
جمعه 17 خرداد 1398 ساعت 23 و 28 دقیقه و 18 ثانیه
Hi would you mind letting me know which web host
you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different
web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good web hosting provider at
a honest price? Cheers, I appreciate it!
جمعه 17 خرداد 1398 ساعت 01 و 05 دقیقه و 49 ثانیه
This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and
more than that, how you presented it. Too cool!
پنجشنبه 16 خرداد 1398 ساعت 03 و 08 دقیقه و 34 ثانیه
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4
year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
سه شنبه 7 خرداد 1398 ساعت 23 و 02 دقیقه و 00 ثانیه
Nice post. I was checking constantly this blog
and I am impressed! Extremely useful info
particularly the last part :) I care for such information much.
I was looking for this certain information for a very long
time. Thank you and best of luck.
پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 19 و 16 دقیقه و 45 ثانیه
Hi to every one, as I am actually keen of reading this blog's post to
be updated on a regular basis. It carries pleasant
stuff.
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 ساعت 23 و 33 دقیقه و 27 ثانیه
What's up, just wanted to tell you, I liked this
blog post. It was funny. Keep on posting!
شنبه 28 اردیبهشت 1398 ساعت 00 و 37 دقیقه و 31 ثانیه
Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I had
to ask. Does managing a well-established website
such as yours take a massive amount work? I am completely new to operating a blog but I do
write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share
my personal experience and feelings online. Please let
me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.

Thankyou!
جمعه 27 اردیبهشت 1398 ساعت 23 و 36 دقیقه و 32 ثانیه
Someone essentially assist to make critically articles I would state.
That is the first time I frequented your website page and
up to now? I amazed with the research you made to make this particular put up amazing.
Great activity!
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 ساعت 06 و 13 دقیقه و 40 ثانیه
certainly like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts.
Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the truth on the other hand I will certainly come
again again.
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 ساعت 13 و 02 دقیقه و 27 ثانیه
Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog
posts. In any case I'll be subscribing for your rss feed and I hope you write again very soon!
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 50 دقیقه و 03 ثانیه
Wow! Finally I got a web site from where I be able to really get valuable data regarding my study and knowledge.
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 ساعت 21 و 23 دقیقه و 35 ثانیه
Hi there, this weekend is nice for me, as this time i am reading this
impressive educational piece of writing here at my residence.
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 ساعت 19 و 17 دقیقه و 06 ثانیه
Hi there, I discovered your site by means of Google whilst searching for a related matter,
your website got here up, it appears to be like great. I have bookmarked
it in my google bookmarks.
Hello there, simply was aware of your weblog thru Google, and located that it is truly informative.
I am going to watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.
Numerous people might be benefited out of your writing.
Cheers!
جمعه 13 اردیبهشت 1398 ساعت 23 و 24 دقیقه و 05 ثانیه
There's certainly a great deal to know about this topic.

I love all the points you have made.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 ساعت 11 و 04 دقیقه و 39 ثانیه
Marvelous, what a blog it is! This webpage presents useful facts
to us, keep it up.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 ساعت 10 و 09 دقیقه و 15 ثانیه
Woah! I'm really enjoying the template/theme
of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between user friendliness and
visual appearance. I must say you've done a awesome job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Chrome.
Superb Blog!
جمعه 13 اردیبهشت 1398 ساعت 09 و 38 دقیقه و 28 ثانیه
Hi, Neat post. There's a problem with your web site
in internet explorer, may check this? IE still is the market
chief and a good element of folks will omit your excellent writing because of this problem.
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 ساعت 15 و 48 دقیقه و 37 ثانیه
Woah! I'm really loving the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb
usability and appearance. I must say you've done a awesome job with this.

Additionally, the blog loads extremely fast for me on Chrome.
Excellent Blog!
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 ساعت 17 و 11 دقیقه و 29 ثانیه
Amazing! Its in fact awesome piece of writing, I have got much clear idea regarding
from this post.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 ساعت 02 و 02 دقیقه و 57 ثانیه
Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard
against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 14 دقیقه و 11 ثانیه
Thanks for any other informative blog. The place
else could I am getting that type of information written in such an ideal manner?
I've a mission that I am simply now running on, and I have been at
the look out for such information.
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 15 و 51 دقیقه و 29 ثانیه
You're so cool! I do not think I have read through something like this before.

So great to discover someone with some unique thoughts on this subject.
Seriously.. thanks for starting this up.
This website is one thing that's needed on the internet, someone with some
originality!
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 01 و 29 دقیقه و 40 ثانیه
I like the helpful information you supply on your
articles. I will bookmark your weblog and take a look at once more right
here frequently. I am fairly sure I'll be informed a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 ساعت 04 و 14 دقیقه و 06 ثانیه
I believe what you published was actually very logical. However, what
about this? suppose you composed a catchier post title?
I mean, I don't want to tell you how to run your website, but suppose you added a headline that makes people desire more?
I mean ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ -
نهج البلاغه و ریشه های فتنه is kinda vanilla.

You should glance at Yahoo's front page and see how they
create article titles to get people interested.
You might add a video or a picture or two to grab readers interested about what you've
got to say. In my opinion, it could make your posts a
little livelier.
شنبه 7 اردیبهشت 1398 ساعت 13 و 17 دقیقه و 55 ثانیه
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 ساعت 16 و 06 دقیقه و 59 ثانیه
I think this is among the most significant information for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on some general things,
The website style is great, the articles is really nice : D.
Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است