۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

 

چرا دعوت به صبر و مقاومت توأمان؟
در شرایط کنونی، به دلایل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و همچنین به دلیل تهاجمات فرهنگی و اقتصادی غرب و برخی اصطکاک‌های سیاسی، در داخل دیده می‌شود گروهی با اتهامات مختلفی چون تندرو خواندن بسیجیان و عدم کارآمد بودن این اصول و همچنین نسبت دادن بسیاری از اعمال غیراخلاقی در جامعه به بسیجیان به‌دروغ، سعی در تحریف و حذف این تفکر دارند. حال در این شرایط، چرا رهبر انقلاب بسیجیان را به صبر و مقاومت دعوت کرده‌اند؟
     
 گروه سیاسی برهان/ مریم صفری؛ بسیج بزرگ‌ترین نهاد و تشکلی است که بعد از انقلاب اسلامی و به فرمان معمار کبیر نظام جمهوری اسلامی تأسیس شد. این میراث ارزشمند در حقیقت، تدبیری بود که امام خمینی (ره) برای مقابله با توطئه‌های دشمنان ایران و اسلام و تحقق آرمان‌های انقلاب اندیشید و تا امروز هم این هدف به‌عنوان اصلی‌ترین هدف بسیج در سراسر میهن اسلامی ایران مطرح است.
 
امام خمینی (ره) در 5 آبان 1358، در فرمانی تاریخی، دستور تشکیل بسیج را صادر نمود و اعلام داشت که بسیج امری جدید نیست و حتی در صدر اسلام نیز وجود داشته است و فلسفه‌ی تشکیل آن را تجمیع تمام قدرت کشور برای نجات کشور و مقابله با دشمنان اسلام اعلام داشت.[1]
 
در واقع بعد از تسخیر لانه‌ی جاسوسی و هم‌زمان با اوج گرفتن توطئه‌های دشمنان و در رأس آن آمریکا، امام خمینی (ره) برای بی‌تأثیر کردن این توطئه‌ها دست به بسیج مردم و اتحاد ملی زد، زیرا می­دانست در صورتی که همه‌ی قوای یک ملت در راستای رسیدن به هدفی متحد گردد، هیچ‌چیز توان و یارای مقابله با آن را ندارد. تاریخ سی‌ساله‌ی این انقلاب به‌خوبی نشان‌دهنده‌ی تحقق این اتحاد و همبستگی و به تبع آن، خنثی نمودن انواع مختلف توطئه‌های دشمنان است.
 
در عصر حاضر، جهاد و مبارزه از عرصه‌ی سخت و نظامی به عرصه نرم تغییر یافته و فرهنگ، هدف اصلی تهاجمات غرب قرار گرفته است، ضرورت اشاعه‌ی فرهنگ اسلامی که اخلاق و معنویت بنیان آن محسوب می­شود، از ضروریات اصلی به‌شمار می‌رود.
 
ضرورت گسترش اخلاق در بسیج و در میان بسیجیان را می‌توان از ابعاد و وجوه مختلف بررسی کرد که به‌طور کلی در سه محور قابل بررسی است:
 
1.     ضرورت خودسازی اخلاقی برای تربیت جامعه‌ی اخلاقی
 
رهبر معظم انقلاب در تعریف بسیج، بر خصوصیات اخلاقی بسیجیان تأکید می نماید و می فرماید: «بسیج، عبارت است از مجموعه‌ای که در آن، پاک‌ترین انسان‌ها، فداکارترین و آماده‌به‌کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوشبختی نائل کردنِ این کشور، جمع شده‌اند.»[2]
 
همان‌گونه که می‌بینیم، هدف اصلی بسیج به کمال رساندن جامعه و تحقق خوشبختی افراد جامعه بیان شده است. زمانی که بسیج مأموریت هدایت جامعه به‌سوی کمال را برعهده دارد، ابتدا باید بسیجیان به خودسازی اخلاقی و معنوی بپردازند، زیرا در صورتی که نیروهای بسیج، خودسازی اخلاقی و معنوی نداشته باشند، نمی­توانند این مهم را در جامعه محقق نمایند. باید روحیه و فرهنگ اخلاقی و معنوی در بسیج و میان بسیجیان وجود داشته باشد تا سرایت آن به جامعه رخ بدهد. در صورتی که بسیج خود نمونه‌ی اخلاق نباشد، تسری آن به جامعه نیز غیرممکن خواهد بود.
 
در همین راستا، رهبر معظم انقلاب بسیجیان را به خودسازی فراخوانده است: «جوانی که در نیروی مقاومت بسیج به‌عنوان یک نیروی بسیجی، خود را خدمتگزار اهداف انقلاب و آرمان‌های اسلامی می‌داند، باید چنان خود را بسازد که مثل شمعی پروانه‌ها را به دور خود جمع کند و سازندگی علمی، اخلاقی، معنوی، فکری و سیاسی داشته باشد.»[3]
 
 
 
امروزه دشمنان در جریان هجمه‌های فراوان فرهنگی به اخلاق و معنویت و همچنین فرهنگ اصیل اسلامی، اقدام به قهرمان‌سازی و الگوسازی می کنند تا به‌وسیله‌ی الگوپذیری نسل آینده، فرهنگ مادی‌گرایی غرب را جایگزین فرهنگ اسلامی نمایند. در نتیجه، بسیجی وظیفه دارد تا با خودسازی اخلاقی و معنوی، به الگویی صحیح برای نسل آینده تبدیل گردد.
 
2.     الگو بودن بسیجیان در جامعه
 
بسیج به‌عنوان نهادی اسلامی و با هدف گسترش اسلام به‌عنوان الگو در جامعه مطرح می‌‌‌گردد و بسیجیان به‌عنوان الگوی اسلامی و اخلاقی برای نسل جوان در جامعه نمایان می‌‌‌شوند. در حقیقت آن‌ها در جامعه نماد و سخن‌گوی تفکر اخلاقی-اسلامی‌اند. لذا این نقش الگو بودن، این ضرورت را ایجاب می‌‌‌کند که در مرحله‌ی اول، خود بسیجیان به زینت اخلاق اسلامی مزین گردند تا این اخلاق در جامعه نیز گسترش یابد.
 
این نقش الگو و نمونه بودن بسیجیان در کلام رهبر معظم انقلاب نیز بسیار دیده می‌‌‌شود: «شما بسیجی‌ها باید به‌گونه‌ای رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه‌ی اخلاق و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجی‌تر است که مقررات را بیشتر رعایت می‌کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می‌سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره‌ی درست نظام است.»[4]
 
امروزه دشمنان در جریان هجمه‌های فراوان فرهنگی به اخلاق و معنویت و همچنین فرهنگ اصیل اسلامی، اقدام به قهرمان‌سازی و الگوسازی می‌‌‌کنند تا به‌وسیله‌ی الگوپذیری نسل آینده، فرهنگ مادی‌گرایی غرب را جایگزین فرهنگ اسلامی نمایند. در نتیجه، بسیجی وظیفه دارد تا با خودسازی اخلاقی و معنوی، به الگویی صحیح برای نسل آینده تبدیل گردد.
 
3.     اشاعه‌ی تفکر بسیجی در جامعه
 
در شرایط خطیر امروزی و با توطئه‌های فراوانی که دشمن، چه در حوزه‌ی نظامی و چه در حوزه‌ی فرهنگی، برای کشور تدارک دیده است، ضرورت گسترش تفکر بسیجی بیشتر از هر زمان دیگر احساس می‌‌‌شود. اساس تفکر بسیجی هم چیزی جز مکارم اخلاقی نیست. لذا بسیج برای اشاعه‌ی این فرهنگ، باید خود به نهادی تبدیل گردد که نماد اخلاق اسلامی است و هر بسیجی، خود الگوی اخلاقی جامعه باشد.
 
مقام معظم رهبری نیز راه‌حل تمام دغدغه‌ها و مشکلات دنیای امروز بشر را در کسب مکارم اخلاقی می‌‌‌داند و بیان می‌‌‌دارد: «امروز گرفتاری‌های دنیای بشر، گرفتاری‌های ناشی از طغیان‌های سیاسی در عالم و طواغیت، به ریشه‌های اخلاقی برمی‌گردد.[5] اگر خلقیات اسلامی (همان چیزهایی که در اسلام برای یک انسان فضیلت است، همان چیزهایی که به تعبیر روایات، جنود عقل است) رواج پیدا کند، مردم اهل صبر و استقامت باشند، اهل توکل و تواضع و حلم باشند... این جامعه به بهشت و گلستان تبدیل می‌شود.»[6]
 
پس همان‌گونه که بیان شد، راه‌حل تمام مشکلات بشری، اشاعه‌ی فرهنگ اخلاق‌گراست؛ فرهنگی که از زمان تشکیل بسیج به‌عنوان رکن اصلی و اساسی آن مطرح شد و در طول عمر سی‌ساله‌ی نظام جمهوری اسلامی در بسیاری از برهه‌ها، تفکر بسیجی سبب خنثی شدن بسیاری از تهدیدات دشمن شده است. لذا امروزه تفکر بسیجی بیش از هرچیز مورد تحریف و تهدید قرار گرفته و دشمن سعی در از بین بردن این فرهنگ دارد. بنابراین توجه به اصول اساسی این فرهنگ از سوی بسیجیان، از ضروریات اصلی است.
 
 اصول اساسی تفکر و فرهنگ بسیجی چیزی جز مکارم اخلاقی چون فداکاری، صبر، بردباری، توجه به معنویت، مجاهدت، ایثار، عدم دلبستگی به دنیا، خدمت به خلق و... نیست. همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با بسیجیان فرمودند:
 
«من دعوت می‌کنم بسیجیان عزیز را به اخلاق.اخلاق یعنى چه؟ یعنى حلم و بردبارى، صبر و مقاومت، صدق و صفا، شجاعت و فداکارى، طهارت و پاکدامنى. بسیجىها براى اینکه اجزاى این بناى استوار همچنان مستحکم بماند، به این احتیاج دارند. اگر بخواهید این بناى رفیع همینطور مستحکم مثل دژِ پایدار و استوارى در مقابل دشمنان قرار بگیرد، باید این رعایت‌ها را بکنید؛ بردبارى نشان بدهید، صبر نشان بدهید، اخلاق نشان بدهید، طهارت نشان بدهید، الگوهاى بزرگ صدر اسلام را در نظر بیاورید.»
 
لذا نجات جامعه‌‌ی ایران از هرگونه تهدید و خطر هم جز از طریق اشاعه‌ی این فرهنگ و اخلاق ممکن نیست و این امر بیش از هر گروهی به‌عهده‌ی بسیجیان است که خود نماد و تبلور این اخلاق اسلامی هستند. گسترش تفکر و فرهنگ بسیجی در شرایط امروزه که این فرهنگ مورد تحریف و حمله قرار گرفته است، جز با صبر و فداکاری محقق نخواهد شد.
 
 
بسیجیان جز با صبر و عمل صحیح برای اشاعه‌ی هرچه بیشتر این تفکر اصیل نمی­توانند جامعه را به‌سوی هدف مطلوب خویش هدایت نمایند؛ همان‌گونه که ائمه و بزرگان دین مبین اسلام در راه هدایت بشر به‌سوی کمال، صبر را سرلوحه‌ی زندگی خویش قرار دادند.
 
همان‌طور که بیان شد، از جمله مکارم اخلاقی صبر است. صبر از اصلی‌ترین و بنیانی‌ترین اصول اخلاقی به‌شمار می‌‌‌رود که خود زمینه‌ساز بسیاری از اخلاقیات است. صبر در لغت به معنای شکیبایی و شکیبایی کردن و در اصطلاح به معنای نگاهداشت خویش از بی‌تابی، گلایه، شِکوه و شکایت است.
 
امام علی (ع) در کلامی صبر را این‌گونه تعریف می‌‌‌نمایند: «صبر آن است که انسان گرفتارى و مصیبتى را که به او مى‌رسد، تحمل کند و خشم خود را فروخورد.»[7]
 
دین اسلام صبر را عامل تحقق بسیاری از اهداف عالیه‌ی انسان معرفی می نماید که اهمیت این فضیلت اخلاقی در شرایط امروز و پیچیدگی‌های عصر مدرن، آشکارتر شده است.
 
در شرایط کنونی، به دلایل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و همچنین به دلیل تهاجمات فرهنگی و اقتصادی غرب و برخی اصطکاک‌های سیاسی در داخل، ما شاهد مورد هجمه قرار گرفتن فرهنگ و تفکر بسیجی و اسلامی هستیم که این امر سبب می ‌گردد بسیجی و تفکر او در بسیاری از مسائل مورد انتقاد و حمله قرار بگیرد. به‌گونه‌ای که دیده می شود در مسائل مختلف گروهی با اتهامات مختلفی چون تندرو خواندن بسیجیان و عدم کارآمد بودن این اصول و همچنین نسبت دادن دروغ و بسیاری از اعمال غیراخلاقی در جامعه به بسیجیان، سعی در تحریف و حذف این تفکر دارند که البته این عمل در راستای تأمین منافع شخصی و یا گروهی خاص است.
 
 لذا در این شرایط است که توصیه‌ی مقام معظم رهبری اهمیت خود را نشان می‌دهد. ایشان مبتنی بر همین درک از شرایط، اولین توصیه‌ی اخلاقی خود به بسیجیان را بردباری و داشتن روحیه‌ی صبر و مقاومت توأمان بیان کردند. در شرایط پیچیده‌ی حاضر، برای عمل بهنگام و به‌اندازه جهت پیشبرد آرمان‌های انقلاب، نیاز به صبر و تحمل سختی‌هاست. این راهی است که پیش‌تر انبیا و ائمه‌ی اطهار آن را پیموده‌اند.
 
سخن پایانی
 
یکی از بارزترین وجوه تمایز انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌های جهان، وجه معنوی و اخلاقی آن بود که پایداری آن نیز در گرو تحقق و ماندگاری همین فرهنگ معنویت‌گرا و اخلاق‌گراست. لذا بزرگ‌ترین رسالت بسیجیان برای پایدار نگه داشتن انقلاب اسلامی، زنده نگه داشتن فرهنگ اخلاقی و معنوی است. بنابراین لازم است که بسیج به‌عنوان موتور متحرکه‌ی انقلاب اسلامی وظیفه‌ی اشاعه‌ی اخلاق در جامعه را به‌عهده داشته باشد. لذا توجه به اخلاق و سلوک اخلاقی از اساسی‌ترین کارهای بسیجیان محسوب می‌‌‌شود. وجود این ضرورت سبب شد تا مقام معظم رهبری در توصیه‌ای خطاب به بسیجیان بیان دارند:
 
 
«پس، در محیط کار و زندگی، حتماً اخلاق و مقررات و نظم و انضباط را رعایت کنید و بدانید که وجود شما برای انقلاب، یک ذخیره‌ی تمام‌نشدنی است. تا وقتی که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی متکی به این احساسات و ایمان‌ها و اخلاص‌هاست، هیچ دشمنی در هیچ سطحی قادر نیست به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ضربه وارد کند.»[8]
 
همین جایگاه عظیم بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران سبب می‌‌‌شود تا ضرورت پایبندی بسیج به اخلاقیات و معنویات و تحقق و ترویج آن‌ها در جامعه آشکار گردد و در این صورت است که پایداری نظام با همت بسیجیان محقق خواهد شد و همین نقش و جایگاه سبب شد که معمار نظام جمهوری اسلامی عنوان کنند: «خلاصه‌ی کلام، اگر بر کشورى نواى دلنشین تفکر بسیجى طنین‏انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد گردید، والّا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.»[9]
  

 

[1]. فرمان تاریخی تشکیل بسیج، 5 آبان 1358.
[2]. 5 آذر 1376.
[3]. 21 آبان 1380.
[4]. 5 آذر 1376.
[5]. دیدار با مقامات کشوری و لشکری به مناسبت بعثت پیامبر (ص)، 7 آذر 1376.
[6]. ره‌توشه‌ای از بیانات مقام معظم رهبری، فیض هدایت.
[7]. غررالحکم، ج 2، ص 69.
[8]. حدیث ولایت (1)، ص 156.
[9]. صحیفه‌ی امام، ج ‏21، ص 195.

 

 

*مریم صفری، کارشناس ارشد علوم سیاسی/ انتهای متن/
نوع مطلب : مدرسه عشق، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 24 آذر 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات