۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (12)؛

زین‌العابدین مراغه‌ای، نویسنده‌ی ستایشگر تجدد
تعلق و دلبستگی روشن‌فکرانه‌ی مدرنیستی زین‌العابدین مراغه‌ای، او را در مقام و موضعی قرار می‌دهد که گمان کند پیروی و تقلید از مدرنیته و تجددمآبی، «راه‌حل مشکلات» ایران است. وی با قلم و قدم خود در زمینه‌سازی برای برقراری سلطه‌ی فرماسیون غرب‌زدگی شبه‌مدرن نقش مؤثری ایفا کرده‌ است.
 
گروه فرهنگی و اجتماعی برهان؛ یکی از آثار داستانی‌ِ ادبیات زمینه‌ساز مشروطه، رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» است. «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» اثر داستانیِ تأثیرگذاری بود و در محافل متجددین و گرایش‌های مختلف روشن‌فکری اواخر دوران سلطنت ناصرالدین‌شاه، با اقبال و استقبال زیادی مواجه شد.
 
«سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» اثری با درون‌مایه‌ی ملهم از مشهورات مدرنیستی است و در زمینه‌سازی برای سیطره‌ی غرب‌زدگی شبه‌مدرن در ایران نقش و تأثیر زیادی داشته است. به‌لحاظ ادبی نیز «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» (در مقام مقایسه با آثار پیش از خود) به ماهیت و مختصات زمان نزدیک‌تر است و خصیصه‌ی داستانی‌ِ قوی‌تری دارد. نویسنده‌ی رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» حاج زین‌العابدین مراغه‌ای، فرزند مشهدی علی، از اکراد ساوجبلاغ است.
 
زین‌العابدین متولد سال 1255هـ.ق است. پدرش یکی از خوانین منطقه و فردی سنی‌مذهب (شافعی) بود. زین‌العابدین هشت‌ساله بود که به مکتب گذاشته شد. در شانزده‌سالگی نزد پدرش به کار مشغول شد. چهار سال بعد به اردبیل رفت و مدتی به زندگی بی‌بندوبارِ عشرت‌طلبانه پرداخت. این نحوه‌ی زندگی، به‌لحاظ مالی ورشکستش کرد. از این رو، آنچه دارایی داشت را جمع کرد و همراه برادرش به قفقاز رفت و به بقالی پرداخت. در قفقاز بود که میرزا اسدالله‌خان ناظم‌الدوله، «ژنرال کنسول» وقت ایران در تلفیس، زین‌العابدین را به‌عنوان نایب کنسول ایران به کار گماشت. چند سال بعد، زین‌العابدین مراغه‌ای تبعه‌ی دولت روسیه‌‌ی تزاری شد. در ایام اقامت در قفقاز با برخی شاهزاده‌های روسی آشنا می‌شود و حتی با امپراطریس روسیه (که برای سفر به آن جا آمده بود) آشنا می‌گردد.
 
زین‌العابدین برای سفر به استانبول می‌رود و در آنجا ازدواج می‌کند و صاحب سه فرزند می‌شود. او و خانواده‌اش حدود پانزده سال در روسیه زندگی می‌کنند. سپس زین‌العابدین مراغه‌ای تابعیت روسیه را ترک می‌کند، به مکه مشرف می‌شود و پس از آن تا پایان عمر، در ترکیه اقامت می‌گزیند.
 
زین‌العابدین مراغه‌ای از آن دسته روشن‌فکران ایرانی است که داعیه‌ی الحاد صریح و آشکار ندارند، اما تعلق اصلی و اولی‌شان تعلق روشن‌فکرانه و مدرنیستی است و مفاهیم و عقاید و احکام دینی را برمبنای معیارها، موازین، الگوها و استانداردهای مدرنیستی مورد تفسیر (و در واقع تحریف) قرار می‌دهند و نحوی تفسیر مدرنیستیِ به‌ظاهر دینی (اما در واقع غیردینی) از مفاهیم و آموزه‌های اسلامی ارائه می‌دهند. مراغه‌ای نیز مثل طالبوف به گرایش التقاطی به‌ظاهر دینی روشن‌فکری ایران تعلق دارد و از این منظر، به ترویج مشهورات مدرنیستی و بسترسازی برای سیطره‌ی غرب‌زدگی شبه‌مدرن به ایران می‌پردازد.
 
 
یکی از آثار داستانی‌ِ ادبیات زمینه‌ساز مشروطه، رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» است. «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» اثر داستانیِ تأثیرگذاری بود و در محافل متجددین و گرایش‌های مختلف روشن‌فکری اواخر دوران سلطنت ناصرالدین‌شاه با اقبال و استقبال زیادی مواجه شد.

 

 

 
مراغه‌ای که از وضع بحرانی و فلاکت‌بار ایران آن زمان ناخشنود بود، راه نجات ایران را غربی و مدرن شدن می‌دانست. او تحت تأثیر ایدئولوژی حاکم بر انقلاب فرانسه و مدعاهای مطرح‌شده در «اعلامیه‌ی حقوق بشر» آن بود. مراغه‌ای روشن‌فکری لیبرال-ناسیونالیست محسوب می‌شد و همچون آخوندزاده و میرزا آقاخان کرمانی، طرفدار جدایی دین از سیاست و حکومت و استقرار نوعی لائیسیته‌ی تام و تمام در ایران بود.
 
رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» مراغه‌ای یکی از آثار مهم داستانی و شاید بتوان گفت اصلی‌ترین اثر داستانی ادبیات زمینه‌ساز مشروطه است. مراغه‌ای هدف از نگارش «سیاحت‌نامه» را این‌گونه عنوان می‌کند: «غرض از نگارش سیاحت‌نامه هم همین بود که افکار بیدار شود.»[1]
 
در واقع، زین‌العابدین مراغه‌ای «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» را محملی برای بیان آرای سیاسی و فرهنگی خود قرار داده است. فضای کلی حاکم بر این اثر، فضای ستایش از مدرنیته و تجددمآبی است. مراغه‌ای در این رمان‌واره، به ستایش از لیبرالیسم نیز پرداخته است. نوعی شیفتگی و مرهوبیت نسبت به غرب مدرن (که ریشه در شناخت سطحیِ تجدد و نیز تعلق خاطر به غرب مدرن و غرب‌زدگی دارد) در صفحات مختلف «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک» موج می‌زند.
 
تعلق و دلبستگی روشن‌فکرانه‌ی مدرنیستی زین‌العابدین مراغه‌ای، او را در مقام و موضعی قرار می‌دهد که گمان کند پیروی و تقلید از مدرنیته و تجددمآبی، «راه‌حل مشکلات» ایران است. ما نمی‌توانیم درباره‌ی نیت و انگیزه‌های زین‌العابدین مراغه‌ای و برخی منورالفکران نظیر او قضاوت نماییم، اما به هر حال (آن‌ها را اشخاصی صادق و دارای حُسن‌نیت بدانیم یا خیر)، در این نکته تردیدی نیست که آن‌ها در مقام منورالفکران شبه‌مدرنیست، ایران و ایرانی را به ظلمات تجددمآبی (شبه‌مدرنیته) دعوت می‌کردند و با قلم و قدم خود در زمینه‌سازی برای برقراری سلطه‌ی فرماسیون غرب‌زدگی شبه‌مدرن، نقش مؤثری ایفا کرده‌اند.
 
زین‌العابدین مراغه‌ای به‌لحاظ ایدئولوژیک بیشترین تعلق خاطر را به ناسیونالیسم مدرن دارد. تفسیر مراغه‌ای از وطن‌دوستی و حب وطن، به‌شدت ملهم از مشهورات مدرنیستی است. جهل و ناآگاهی یا دلدادگی‌های روشن‌فکرانه (و احتمالاً هر دو) موجب گردیده است که مراغه‌ای تحت عنوان وطن‌دوستی، به ترویج ناسیونالیسم بپردازد و از این طریق، در مسیر زمینه‌سازی برای سیطره‌ی غرب‌زدگی شبه‌مدرن گام بردارد.*
 
پی‌نوشت‌ها:
[1]. مراغه‌ای، زین‌العابدین، سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک، چاپ کلکته، جلد دوم، ص 4.

 

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 24 آذر 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic