۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ایران بازیگر اصلی در صحنه نبرد علیه داعش است

 

ایران بازیگر اصلی در صحنه نبرد علیه داعش است

 بحران در دو کشور عراق و سوریه باعث ایجاد تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه شده است و ایران را باید بازیگر اصلی در صحنه تحولات منطقه دانست. لذا دستیابی به توافق از اهمیت بالایی برخوردار است چون می‌تواند منطقه را متحول نموده و نتایج بسیار گسترده‌ای به همراه خواهد داشت

.

 

به گزارش اشراف، مایکل روکارد، نخست‌وزیر سوسیالیست اسبق فرانسه و یکی از اعضای سابق پارلمان اروپا با انتشار یادداشتی در سندیکای «پراجکت سیندیکیت» با نگاهی به موضوع تمدید مدت زمان مذاکرات هسته‌ای ایران به نتایج و پیامدهای مثبت دستیابی به چنین توافقی اشاره کرده است. در این گزارش آمده است اگرچه مذاکرات روند ناامیدکننده‌ای به خود گرفته است و ما دوباره شاهد تمدید مذاکرات بودیم اما همچنان جای امیدواری وجود دارد، چراکه می‌بینیم دو بازیگر اصلی مذاکرات یعنی ایران و امریکا برای دستیابی به توافق نهایی تلاش‌های بسیاری می‌کنند. از سوی دیگر منطقه خاورمیانه در طی چند سال اخیر دچار تحولات بنیادینی شده است، بیداری شیعیان، جنگ در سوریه و ظهور دولت اسلامی (داعش) تنها بخشی از این تحولات هستند. نویسنده در ادامه عنوان می‌کند که جنگ آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تعادل در منطقه را بر هم زد و باعث شده تا درگیری و کشمکش‌های فرقه‌ای میان شیعیان و سنی‌ها تشدید شود. در حال حاضر بحران سوریه نیز انعکاس وارونه‌ای از وضعیت عراق است. در پایان نیز گفته می‌شود بحران در دو کشور عراق و سوریه باعث ایجاد تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه شده است و ایران را باید بازیگر اصلی در صحنه تحولات منطقه دانست. لذا دستیابی به توافق از اهمیت بالایی برخوردار است چون می‌تواند منطقه را متحول نموده و نتایج بسیار گسترده‌ای به همراه خواهد داشت.

 


مرکز رصد راهبردی اشراف بدون تایید محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، ترجمه آن را صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ها هرگز مورد تأیید اشراف نمی‌باشد.


 

 ■ تلاش‌های آمریکا و ایران برای به نتیجه رساندن مذاکرات ■

بیش از یک دهه است که مذاکرات بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران در شکل‌ها و گونه‌های مختلف در حال انجام است، بنابراین اینکه ضرب‌الاجل دستیابی به توافق نهایی برای یک بار دیگر هم تمدید شد چندان تعجب‌آور نیست. ایران و گروه ۱+۵ (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان) تنها تا پایان ماه ژوئن فرصت دارند به یک توافق نهایی دست یابند. مذاکرات روند ناامیدکننده‌ای به خود گرفته است و به نظر می‌رسد که این روند در نهایت محکوم به شکست است. اما هنوز یک دلیل برای امیدواری وجود دارد. در جریان دور جدید مذاکرات شاهد آن هستیم که دو بازیگر مهم و کلیدی در این میان یعنی ایران و آمریکا، تمایل بسیار زیادی دارند تا این مذاکرات را به یک فرجام و نتیجه بسیار موفق برسانند.

 

■ ایران و آمریکا هر دو از توافق نهایی سود خواهند برد■

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هر دو از این توافق سود خواهند برد. تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران فشارهای بسیاری را به ایران وارد آورده و اقتصاد این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار داده‌اند. از طرفی هرگونه تلاش از سوی دو کشور ایران و آمریکا و همکاری آنها به منظور ایجاد توافق صلح در سوریه و مقابله با تهدیدات ناشی از دولت اسلامی موسوم به (داعش) مستلزم آن است که این دو کشور در ابتدا اختلافات خود را حل‌وفصل نمایند. ایران به تازگی از یک کشمکش سیاسی داخلی سه‌ساله خلاص شده است. در یک سوی این کشمکش تندروها قرار داشتند که معتقد بودند ایران باید به تسلیحات هسته‌ای دست یابد و در طرف دیگر اصلاح‌طلبان بودند که با این امر مخالف بودند. نتیجه این کشمکش نامعلوم بود تا این‌که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی طی فتوایی تولید و استفاده از تسلیحات هسته‌ای را حرام اعلام کرد.

 

■ منطقه خاورمیانه دستخوش تحولاتی بنیادین شده است ■

مادامی که این موضوع همچنان حل‌نشده باقی‌مانده بود، گروه مذاکره‌کننده ایرانی نمی‌توانستند بر سر نتیجه مطلوب به توافق برسند. برای نمونه، زمانی که مجوز بازرسی از تأسیسات مشکوک ایران در طول مذاکرات به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده می‌شد، مسئولان مربوطه از ورود بازرسین جلوگیری به عمل می‌آوردند. گروه مذاکره‌کنندگان آمریکایی نیز در برخی موارد تناقض‌هایی داشت چون اغلب از مقاماتی تشکیل می‌یافت که دشمنی شدیدی با ایران داشتند و از طرفی دیپلمات‌های تابع قانون هم در آن فعال بودند که به درخواست اوباما به دنبال دستیابی به توافق بودند. دلیل اساسی دیگری نیز برای امیدوار بودن وجود دارد. خاورمیانه تحول ساختاری بزرگی را تجربه می‌کند و آن بیداری شیعیان است. این تحول عمیق، گسترده و بنیادین هم‌زمان با حرکت آهسته اما پیوسته لایه‌های زمین، به شکل فوران‌های آتشفشانی ویرانگر محلی جلوه می‌کند.

 

■ جنگ عراق و تشدید تنش‌ها میان شیعیان و سنی‌های منطقه ■

وقتی جنگ نابخردانه آمریکا در عراق باعث سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی شد، تعادل حساسی در این منطقه به هم خورد. صدام فاسد و بی‌رحم بود اما حکومت کاملاً سکولاری داشت. او کاری به مخفی کردن سلاح‌های کشتارجمعی نداشت و تمرکز اصلی‌اش روی حفظ قدرتش بود. صدام که از جنگ شدید و پرهزینه با ایران در دهه ۸۰ میلادی درس عبرت گرفته بود، تمام تلاش خود را می‌کرد تا تعادل ژئوپلیتیک منطقه بر هم نخورد. اختلاف شیعه و سنی بیش از هزار سال است که بر جهان اسلام سایه افکنده است. تا قبل از حمله آمریکا به عراق، ایران (به همراه علویان سوریه) تنها کشوری بود که در آن شیعیان حکومت را در دست داشتند. حدود هفتاد درصد از جمعیت جهان عرب را سنی‌ها تشکیل می‌دهند و شیعیان در همه کشورهای عربی جزو اقلیت‌ها محسوب می‌شوند (به‌جز ایران و بحرین). سقوط صدام حسین به شیعیان عراق اجازه داد تا از طریق انتخابات کنترل قدرت را به دست بگیرند. اما همین امر به جنگ داخلی و آشوب منطقه‌ای منجر شد (ازجمله تظاهرات شیعیان در بحرین).

 

■ اوضاع در سوریه انعکاس وارونه‌ای از وضعیت عراق است ■

اوضاع در سوریه تقریباً انعکاس وارونه‌ای از وضعیت عراق است. سوریه ترکیبی از بلوردان، کردها، مسیحیان، اقلیتی از یهودیان، تعداد زیادی شیعیان، و اکثریت غالب سنی‌هاست. بشار اسد، همانند صدام، حکومت سکولاری را در دست دارد که با ظلم و سرکوب شدید اداره می‌شود. تصمیم غرب برای برکنار کردن بشار اسد به نام حقوق بشر و دموکراسی سبب شد تا اکثریت سنیان سوریه آن را فرصتی برای سرنگون کردن حاکم خود بدانند. متأسفانه سنی‌های میانه‌روی سوریه از دو سو مورد حمله قرار گرفتند: دولت بشار اسد و هواداران افراطی وهابیت که متعصبانه‌ترین مکتب فکری اسلام به شمار می‌رود. نتیجه این وضعیت، ظهور دولت اسلامی است که خطر نابودی گروه‌های اقلیت این کشور، ازجمله مسیحیان و علویان را با خود به همراه دارد.

 

■ ایران بازیگر اصلی در صحنه نبرد جنگ با دولت اسلامی (داعش) است ■

کشمکش‌ها در این دو کشور همسایه باعث تغییر شکل ژئوپلیتیک منطقه شده است. در کنار ایران، روسیه که به دنبال کاهش نفوذ آمریکا و انگلیس در خاورمیانه است از بیداری شیعیان حمایت می‌کند، درحالی‌که ترکیه (با اکثریت غالب سنی‌ها در این کشور) که قدرتمندترین قدرت نظامی منطقه و یکی از اعضای ناتو است، تلاشی برای مخفی نگاه‌داشتن موافقت این کشور با دولت اسلامی صورت نداده است. برای مثال، دولت ترکیه به تازگی حمایت کردهای این کشور از خویشاوندان خود در عراق و سوریه را ممنوع اعلام کرده است؛ کردهایی که دولت اسلامی قصد نابودی آنان را دارد. ایران و دولت بشار اسد، اکنون بازیگران اصلی در صحنه نبرد علیه دولت اسلامی هستند. لذا گره‌گشایی از مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا توافق نهایی می‌تواند با متحول ساختن وضع کنونی منطقه، به تغییر متحدان بینجامد که پیامدهای گسترده‌ای به همراه خواهد داشت. در حقیقت، شاید متقاعدکننده‌ترین دلیل امید به حرکت سریع مذاکره‌کنندگان به سوی توافق، ترس دولت‌های دو طرف از راه‌حل‌های جایگزین باشد.

 

پایان

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 23 آذر 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic