۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .






عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)



جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
..............



" یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵



رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»




امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه




پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


















دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
دکتر رضا سیمبر/ تحلیل گفتمانی جنگ ایران و عراق
دفاع مقدس ترجمان گفتمان هویتی ایران در نظام بین‌الملل
با در نظر گرفتن شش بحران موجود در علوم سیاسی در مورد کشورها، می‌توان گفت یکی از پیامدهای دفاع مقدس این بود که ایران را از بحران هویت عبور داده و هویت اسلامی-ایرانی ملت ایران را تثبیت نمود.
     
گروه بین‌الملل برهان/ دکتر رضا سیمبر؛ هشت سال دوران دفاع مقدس در مقابل رژیم بعثی عراق، از زوایا و دیدگاه‌های گوناگونی می‌تواند مورد بحث قرار گیرد. قطعاً این دوران دارای بازتاب‌های مختلف نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. ادبیات نوشتاری و علمی مربوط نیز به همین ترتیب تقسیم شده و ارائه شده‌اند. هم نویسندگان ایرانی و هم نویسندگان خارجی، حول‌وحوش این موضوع مطالب زیادی به رشته‌ی تحریر درآورده‌اند. جامعه‌ی علمی و آکادمیک کشور ما نیز شایسته است که در این خصوص، مطالب علمی متفاوتی را ارائه کند و ابعاد مختلف آن را به بحث بگذارد تا این میراث شکوهمند دفاع مقدس، به زبانی علمی و مقبول، مطرح شود و نسل‌های آینده نیز از عبرت مطالب آن بهره‌مند شوند. این نوشتار به همین هدف نگاشته شده و امیدوار است که با طرح دیدگاه خاصی، مطلب را منتشر و برای بحث و تبادل‌نظر در بین دانشگاهیان و صاحب‌نظران و دانش‌پژوهان عرضه نماید. ایده‌ی اصلی این نوشتار ایده‌ای مربوط به گفتمان هویتی است و در آن ادعا می‌شود در زمینه‌ی رهاوردهای مهم دوران دفاع مقدس، بایسته و شایسته است که گفتمان هویتی آن دیده شود. اینکه این گفتمان چیست و چگونه در خلال دوران دفاع مقدس شکل گرفت، موضوع اصلی این یادداشت است.
 
نگرش به دفاع مقدس به‌مثابه‌ی عنصر هویت‌ساز
 
به هشت سال دوران دفاع مقدس از زوایای گوناگونی می‌توان نگریست؛ اما در این نوشتار، به‌عنوان یک عنصر هویت‌ساز ایرانی و اسلامی نگریسته می‌شود. دفاع مقدس توانست عنصر هویت‌ساز ایرانی و اسلامی را در کشور ما تقویت کند که هم یک پارامتر قدرتی برای ما محسوب می‌شود و هم عاملی مهم است که می‌تواند در موازنه‌ی قدرتی ما در سطح منطقه و جهان مؤثر باشد. در این قسمت از نوشتار، به مؤلفه‌های هویت‌سازی دفاع مقدس و آثار ملی و بین‌المللی آن اشاره می‌شود.
 
اول) خلق معانی گفتمانی هویت‌ساز
 
گفتمان‌های جدید هستند که با شکل‌گیری و اثرگذاری خود در سطح جامعه می‌توانند تأثیرات گوناگونی از خود برجا گذاشته و هویت‌های جدید ملی را به وجود آورند. علی‌الاصول، خود انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب گفتمانی است که طی آن، بسیاری از معانی گفتمانی خلق شده‌اند. حال اینکه چه اتفاقی می‌افتد که این معانی گفتمانی خلق می‌شوند و جای خود را به گفتمان قدیمی می‌دهند، در مقوله‌ی بحث این نوشتار نیست. اما نکته‌ای که می‌خواهیم در اینجا بر آن تأکید کنیم این است که گفتمان جدید، بازیگر هویت‌ساز نوینی هم محسوب می‌شود. انقلاب اسلامی ایران منشأ اصلی گفتمان جدید است، اما نکته اینکه به دنبال آن، پدیده‌ی هشت سال دفاع مقدس نیز به رشد و تقویت گفتمان انقلاب اسلامی ایران در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی کمک کرد.
 
دفاع مقدس باعث شد تا معانی گفتمانی اسلامی به‌خوبی مطرح شده و در سطح ملی به‌شکل مؤثری دیده شوند. شهادت، ایثار، جانبازی و خود دفاع مقدس، مقاومت و غیره، همه و همه معانی گفتمانی هویت‌سازی بودند که در طی این دوره، در سطح ملی تقویت شدند و هنوز آثار مثبت آن‌ها در جامعه وجود دارد.
 
این در حالی است که این معانی، در سطح منطقه‌ای و جهانی، به‌ویژه در دنیای اسلام نیز قابل مشاهده شد و به معانی گفتمانی مقاومت در جنبش‌هایی مانند حزب‌الله لبنان تبدیل شده است. امروز حزب‌الله لبنان به همین معانی گفتمانی شناخته می‌شود و مقاومت اسلامی در مقابل صهیونیست‌ها، رمز پیروزی‌های گوناگون آن است. از مرزهای شرقی جهان اسلام تا مرزهای غربی آن، زبان هویتی مقاومت، با همه‌ی مؤلفه‌های آن مشهود است.
 
این زبان گفتمانی در ایران نیز هویت‌ساز قدرتمندی است که قطعاً سرمایه‌ی گران‌قدری در کشور ما محسوب می‌شود. ایران کشور بدهمسایه‌ای است و در یک منطقه‌ی بحرانی و خطرخیز قرار دارد. چالش‌های زیادی در دوران پس از دفاع مقدس، ما را فراگرفت. بعد از اشغال عراق و افغانستان، دشمن به‌طور محسوسی در کنار مرزهای ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. اما دشمنان به‌خوبی با زبان گفتمانی ما در دوران دفاع مقدس آشنا هستند و می‌دانند که هرگونه تجاوز به خاک و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران با چه واکنشی مواجه خواهد شد.
 
در همین راستا، پیشرفت‌های علمی ما، به‌ویژه در خصوص فناوری هسته‌ای، باعث حقد و کینه‌ورزی آمریکا و رژیم صهیونیستی شد که بارها به فکر تجاوز نظامی افتاده‌اند و حتی این مسئله را مطرح کرده‌اند، ولی تاکنون جرئت این کار را نداشته‌اند و تنها به عملیات مخفیانه‌ی تروریستی متمسک شده‌اند و این مسئله نشان‌دهنده‌ی استیصال این دسته از تروریست‌های دولتی است که به شهادت دانشمندان هسته‌ای ما منجر شده است. بدون شک، یکی از عوامل مهم ساختاری در راه بازدارندگی نظامی دشمنان، همین عناصر روانی و معنوی هویتی ما بوده است که در طول دفاع مقدس، جهانیان با آن آشنا شده‌اند.
 
دفاع مقدس باعث شد تا معانی گفتمانی اسلامی به‌خوبی مطرح شده و در سطح ملی به‌شکل مؤثری دیده شوند. شهادت، ایثار، جانبازی و خود دفاع مقدس، مقاومت و غیره، همه و همه معانی گفتمانی هویت‌سازی بودند که در طی این دوره، در سطح ملی تقویت شدند و هنوز آثار مثبت آن‌ها در جامعه وجود دارد.
 
دوم) پارامترهای معنوی قدرت
 
پارامترهای قدرتی کشورها عمدتاً به دو گروه عوامل مادی و معنوی تقسیم می‌شوند. در عوامل مادی، عناصر مختلفی مانند توان نظامی، موقعیت ژئوپلیتیک، توانایی‌های صنعتی و نظامی، میزان تولید خالص و ناخالص ملی، تعداد نیروی انسانی ماهر، مواد خام و غیره مطرح هستند. اما عنصر معنوی، شامل سابقه‌ی تمدنی یک کشور، رهبران و نخبگان آن، جایگاه پرستیژی یک کشور و نقش آن در حل‌وفصل مسائل جهانی و مدیریت بحران‌های بین‌المللی می‌شود.
 
در خلال هشت سال دفاع مقدس، ایران نشان داد که دارای برگ‌برنده‌ی مهمی در زمینه‌ی عناصر معنوی قدرت است. این عناصر معنوی قدرت، سرمایه‌ی هویتی ما بوده و هستند. البته در سابقه‌ی جنگ‌ها و منازعات دیگر بین‌المللی نیز نمونه‌های آن قابل مشاهده بوده است. در جنگ آمریکایی‌ها علیه ویتنام نیز شاهد این عوامل معنوی بوده‌ایم که به چه میزانی دارای تأثیر بوده‌اند.
 
آمریکا با همه‌ی توانمندی‌های نظامی خود، به جنگ کشور کوچکی به نام ویتنام رفته بود و از اول، خود را برنده و پیروز می‌دانست، اما به‌زودی آشکار شد که این‌طور نیست و ویتنام نشان داد که با وجود رهبر کاریزمایی به نام هوشی مینه و توان معنوی لشکر خود، می‌تواند آمریکا را به زانو درآورد و همین‌طور هم شد. فرار لشکریان آمریکا از پایگاه نظامی سایگون، خود مستند بسیار خوبی برای این ادعاست. اگرچه آمریکا ادعا کرد که به دلخواه عقب‌نشینی کرده است، اما فیلم سایگون نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها فرار کرده‌اند و شکست خورده‌اند.
 
دوران دفاع مقدس نیز این‌گونه بود. ما مؤلفه‌ی معنویت را در گفتمان هویتی خود، سخت تقویت کردیم. مستندات زیادی در این ‌خصوص در تاریخ روایی دوران هشت‌ساله‌ی دفاع مقدس وجود دارد. رژیم بعثی عراق تا بن دندان مسلح شده بود و از حمایت دیپلماتیک، نظامی و مالی متحدین منطقه‌ای و بین‌المللی خود برخوردار بود. پس از شکست‌های متعدد رژیم عراق، غربی‌ها به سرکردگی آمریکا و رژیم‌های عرب منطقه، میلیاردها دلار کمک‌های مالی، نظامی و لجستیک را روانه‌ی عراق کردند تا به این ترتیب، این رژیم را از غرقابی که گرفتار آن شده بود نجات دهند و بعداً به‌شکل متجاوزانه و گستاخانه‌ای، حملات تهاجمی خود را علیه رزمندگان ما گسترش دهند.
 
قطعاً در این بحبوحه و با متحدینی که عراق داشت، یکی از مؤلفه‌های مهمی که توانست ما را مقاوم کند، روحیه‌ی معنوی بالا یا همان پارامترهای غیرمادی قدرت بود. بسیج، سپاه و ارتش ما قهرمانانه و بدون ترس و با الهام از آموزه‌های اسلام، به نبرد دفاعی ما علیه دشمن ادامه دادند و اگر نبود کمک‌های میلیاردها دلاری کمپ متحدین عراق، حتماً رژیم بعث ساقط می‌شد.
 
اکنون این سرگذشت دوران دفاع مقدس، مقوم عناصر گفتمان هویتی ایرانی و اسلامی ماست که البته باید برای آن سرمایه‌گذاری کرد و با تمشیت و تدبیر، آن را حفظ نمود. روحیه‌ی معنوی مقاومت اکنون سرمایه‌ی هویتی ما در مقابل دشمنان بالقوه و بالفعل، محسوب می‌شود. سوابق ما به دشمنان نشان می‌دهد که سرزمین ما عرصه‌ی تاخت‌وتاز آن‌ها نیست و هرچقدر هم دارای پارامترهای قدرتی باشند، نمی‌توانند علیه ما مقابله کنند و هزینه‌های زیادی را خواهند پرداخت.
 
سوم) مقوم اعتدالی و دفاعی گفتمان هویتی
 
جمهوری اسلامی ایران، که زاییده‌ی ایده‌ی انقلاب اسلامی ایران است، نشان داد که دارای معتدل‌ترین کارکرد در تفکر و عمل در جهان اسلام است که در عین حال، توانسته است یک حکومت و ملت را اداره کند. البته این حرف به معنای کامل بودن و بی‌نقص نبودن نیست و هرگز نباید مغرور بود، بلکه باید آسیب شناسی کرد و برای بهبود شرایط فعلی و ارتقای آن، برنامه‌ریزی نمود.
 
دنیای غرب به سرکردگی آمریکا، خیلی تلاش نمود که در موضوعاتی مانند حقوق بشر و تروریسم، ایران را بدنام کرده و به انزوا بکشاند و در این راستا، از ابزارهای تحریم هم استفاده کرده است؛ ولی علی‌رغم همه‌ی شانتاژهای تبلیغاتی منفی علیه جمهوری اسلامی ایران، رخدادهای منطقه‌ای، قربانی بودن ایران در قضیه‌ی تروریسم، عدم تهاجمی بودن سیاست خارجی ایران، تناقضات رفتاری آمریکا در قضایایی مانند حقوق بشر و تروریسم، طرفداری گروه‌های مقاومت و مسلمان و جهان در حال توسعه از ما، همه و همه نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران معتدل‌ترین و منطقی‌ترین بازیگر منطقه‌ای و حتی جهانی است. در تفکر وستفالی، منافع ملی اصل قرار می‌گیرد و در ایده‌ی رئالیستی، جایگاهی برای اخلاق وجود ندارد؛ اما جمهوری اسلامی ایران در خیلی از قضایای منطقه‌ای، نشان داده است علی‌رغم هزینه‌های زیادی که داشته، به‌طور اخلاقی با مسائل برخورد کرده است. نمونه‌ی بارز آن، قضیه‌ی فلسطین و جنوب لبنان است.
 
چهارم) رهبری و گفتمان هویتی دفاع مقدس
 
یکی دیگر از مؤلفه‌های مقوم هویت گفتمانی ما، که تاکنون در فرایند جمهوری اسلامی نیز نقش‌آفرین بوده، رهبری است که به بسیج توده‌های مردم دست زد و انقلاب اسلامی را پیروز کرد و سال‌های پر از بحران دفاع مقدس را هدایت و مدیریت نمود. رهبری یکی از مؤلفه‌های اصلی در کانالیزه کردن گفتمان هویتی ایران است. امروز به‌خوبی این امر در مذاکرات هسته‌ای هویداست که در آن، رهبری ترجمان اقتدار ایران است. ائتلاف و وحدت مردمی از طریق رهبری میسر می‌شود. در این خصوص، مدیریت بحران‌ها راحت‌تر امکان‌پذیر خواهد بود.
 
دوران دفاع مقدس اولاً به این عناصر گفتمانی قوام بخشید و آن‌ها را تقویت کرد و ثانیاً باعث شد که هرچه پررنگ‌تر و مؤثرتر به‌عنوان عناصر هویتی ایران مطرح شوند. به‌ نوعی که اکنون جمهوری اسلامی ایران به این عناصر هویتی شناخته می‌شود.
 
حضرت امام خمینی (ره)، که سکان هدایت انقلاب اسلامی را به‌خوبی در دست داشتند، نقش بی‌نظیری در مدیریت دفاع مقدس ایفا نمودند. شخصیت فرهیخته و دینی حضرت امام، به دفاع ایران در مقابل متجاوزان بعثی قداست بخشید و روحیه‌ی معنوی رزمندگان را به‌شدت بالا برد. در واقع، عبور از موانع جنگ هشت‌ساله، بدون این قدرت معنوی نهفته در رهبری، امکان‌ناپذیر بود و هرگز میسر نمی‌شد.
 
بنابراین پاره‌ی مهمی از گفتمان هویتی ایران، رهبری است که باعث می‌شود تا این هویت خاص ملی، جنبه‌ی دینی و اسلامی به خود بگیرد و با ارزش‌ها و هنجارها پیوندی ناگسستنی پیدا کند.
 
فرجام بحث
 
همواره گفتمان‌های مختلف، با تحولات عمده‌ای ایجاد می‌شوند و در تسلسل گفتمانی، رخدادهای جدیدی را نیز به وجود می‌آورند. گفتمان دفاع مقدس از گفتمان اصلی انقلاب اسلامی ایران انفکاک‌ناپذیر است و نمی‌توان این دو را منفک و مستقل از یکدیگر تلقی کرد. بن‌مایه‌های گفتمان انقلاب اسلامی، مانند عدالت‌جویی، حق‌طلبی، مبارزه با ظلم و استکبار، زبان مقاومت، دفاع در مقابل تجاوز، نفی ساختار ناعادلانه‌ی نظام بین‌الملل، وحدت اسلامی، انقیاد نسبت رهبری دینی و غیره، همه در طول هشت سال دفاع مقدس نیز قابل مشاهده است.
 
نکته‌ی حائز اهمیت این است که دوران دفاع مقدس اولاً به این عناصر گفتمانی قوام بخشید و آن‌ها را تقویت کرد و ثانیاً باعث شد که هرچه پررنگ‌تر و مؤثرتر به‌عنوان عناصر هویتی ایران مطرح شوند. به نوعی که اکنون جمهوری اسلامی ایران به این عناصر هویتی شناخته می‌شود.
 
هویت جمهوری اسلامی ایران اکنون آمیخته به عناصر مقومی است که جاذبه‌های زیادی را در میان کشورهای مسلمان و همچنین کشورهای در حال توسعه یا کشورهای جنوب، ایجاد کرده است. دستگاه دیپلماسی کشور ما نیز باید از این عناصر هویتی کمال بهره را ببرد و تلاش کند که با مدیریت شایسته، به سمتی حرکت کند که پتانسیل‌های ایران را در سطوح مختلف منطقه‌ای و جهانی ارتقا بخشد.
 
در درون کشور هم باید از این عنصر هویتی برای ارتقای وحدت و همدلی ملی استفاده کرد. کشورهای استعماری به‌دروغ جنگ‌های استعماری خود را افتخار می‌نامند تا بتوانند در روایت تاریخی خود، باعث ایجاد همدلی بین مردم شوند. این در حالی است که آن جنگ‌ها صرفاً جنبه‌های کولونیالیستی داشت و در آن‌ها، کسب منافع هرچه بیشتر در مستعمرات مطرح بود.
 
باید منتهای تلاش خود را داشته باشیم تا روایت دفاع مقدس را، به‌ویژه برای نسل جوان ایرانی، زنده نگه داریم و شهید همت‌ها برای ما اسطوره باشند. شهدا و جانبازانی که نگذاشتند ذره‌ای از خاک ایران در اختیار دشمن قرار گیرد و با افتخار، برای سرافرازی و وحدت ملی و استقلال ایران مبارزه کردند. در جنگ‌های قرن گذشته، ما قسمت‌های مختلفی از خاکمان را به‌خصوص در زمان قاجاریه از دست دادیم، ولی این رزمندگان ما با رهبری حضرت امام (ره) بودند که توانستند یکپارچگی سرزمینی‌مان را حفظ کنند. قطعاً باید از این دستاورد مهم به‌عنوان یک قوام‌ساز هویتی، پاسداری نمود.*
 
* دکتر رضا سیمبر، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان/
از این استاد دانشگاه تاکنون این مطالب در برهان منتشر شده است؛




نوع مطلب : روایتگری 8سال دفاع مقدس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 31 شهریور 1393
شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 16 و 17 دقیقه و 30 ثانیه
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also create comment due to this good article.
سه شنبه 25 دی 1397 ساعت 13 و 50 دقیقه و 07 ثانیه
Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs
I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through
content from other authors and use something from other sites.
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 22 و 03 دقیقه و 38 ثانیه
I don't know if it's just me or if perhaps everybody else encountering
problems with your blog. It appears as though some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This could be a issue with my browser because I've had this happen before.
Thanks
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 11 و 50 دقیقه و 11 ثانیه
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your rss
feed and I hope you write again soon!
جمعه 14 دی 1397 ساعت 13 و 17 دقیقه و 57 ثانیه
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on. You've
done an impressive job and our whole community will be grateful to you.
چهارشنبه 12 دی 1397 ساعت 16 و 17 دقیقه و 48 ثانیه
If you desire to improve your know-how simply keep visiting this site and be
updated with the latest information posted here.
چهارشنبه 5 دی 1397 ساعت 05 و 58 دقیقه و 54 ثانیه
I'm contemplating a picket privateness fence.
یکشنبه 4 آذر 1397 ساعت 04 و 07 دقیقه و 07 ثانیه
With investing, your capital is at risk.
چهارشنبه 25 مهر 1397 ساعت 10 و 08 دقیقه و 12 ثانیه
Most actors invest their time and efforts poorly.
شنبه 14 مهر 1397 ساعت 17 و 12 دقیقه و 58 ثانیه
Most actors make investments their time and efforts poorly.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 ساعت 09 و 01 دقیقه و 54 ثانیه
This design is wicked! You most certainly know how to
keep a reader amused. Between your wit and your videos,
I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 15 و 09 دقیقه و 01 ثانیه
Thanks , I've just been searching for information about this topic for a while and yours is the
greatest I've found out till now. But, what about the bottom line?
Are you positive in regards to the source?
شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 00 و 04 دقیقه و 17 ثانیه
Hello There. I found your blog using msn. This
is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
for the post. I will definitely comeback.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر




موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است