۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
 
نماینده پیشین انگلستان در آژانس: سه سال پیش آمریکا هنوز بر تعلیق تمام فعالیت های غنی سازی اورانیوم ایران تاکید می کرد؛ اما حال آمریکا ادامه فعالیت در تاسیسات نظنز را پذیرفته که در نهایت می تواند سوخت مورد نیاز راکتورهای هسته ای بزرگ ایران را برای تولید برق تامین کند.
        
 
 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، "پیتر جنکینز" نماینده پیشین بریتانیا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقاله ای که بی بی سی آن را منتشر کرده، می گوید با توجه به نزاع ایران و آمریکا، دیگر نمی توان چندان به مذاکرات هسته ای خوشبین بود.

 

 

به اعتقاد وی شکست مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 فاجعه بار خواهد بود و موجب خونریزی های گسترده در خاورمیانه و برهم خوردن نظم جهانی خواهد شد.

 

 

جکینز در این نوشته اش همچنین از یک سو اذعان کرد که پذیرش حق غنی سازی ایران از سوی آمریکا موجب شده است که ایران بتواند سوخت رآکتورهای تولید برق را فراهم کند و از سویی دیگر از ایران می خواهد فعلا ظرفیت غنی سازی را توسعه ندهد و منتظر بماند تا رآکتورهای بیشتری بسازد.

 

 

آن چه در ذیل می آید مقاله "پیتر جنکینز" نماینده پیشین انگلستان در آژانس بین المللی انرژی اتمی است:
 

 

 

در حالی که وزرای خارجه و سران کشورهای جهان آماده شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد می شوند و انتظار می رود وزرای خارجه گروه ۱+۵ مذاکره برسر برنامه هسته ای ایران را از سرگیرند، شمار کسانی که به نتیجه این مذاکرت خوش بین هستند، اندک است.

 

 

امیدواری هایی که یک سال پیش در پی گفتگوی تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران به وجود آمده بود حال جای خود را به بیم و نگرانی از این بابت داده است که نه ایران و نه آمریکا آماده انجام اقدامات ضروری برای پرهیز از شکست فاجعه بار مذاکرات نیستند.

 

 

شاید برای بسیاری این تصور پیش آمده بود که آمریکا مایل به یافتن راه حل برای مشکلی است که اگر لاینحل بماند، بالقوه می تواند منشاء خونریزی های بیشتر در خاورمیانه، اختلال در اقتصاد جهانی و تضعیف رژیم و نظم جهانی شود که شمار کشورهای دارنده تسلیحات هسته ای را به ۹ کشور محدود کرده است.

 

 

هم چنین این تصور پیش آمده بود که ایران می خواهد به بی اعتمادی جهان در مورد برنامه هسته ای خود پایان دهد و رابطه بازرگانی و سرمایه گذاری را که می تواند به بالا بردن سطح زندگی در این کشور کمک کند، از سرگیرد.

 

 

هم چنین این تصور وجود داشت که شاید ایران و آمریکا می خواهند به خصومت بیهوده ۳۵ ساله خود خاتمه دهند و زمینه را برای ایجاد یک چارچوب همکاری های دو جانبه، فراهم آورند. هردو کشور می دانند که در جنگ با تروریسم اسلامی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جنوب غرب آسیا و پاکسازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات شیمیایی و هسته ای، منافع مشترکی دارند.

 

 

اما چنین نیست. در حال حاضر بنظر نمی رسد که ایران و آمریکا دارای انگیزه کافی برای پایان دادن به تقابل مواضع خود در قبال برنامه هسته ای باشند.

 

 

البته این یکی از رسوم رایج مذاکرات است که تا آخرین ساعات طرفین برمواضع خود پافشاری کنند وامیدوار باشند که دیگری اولین حرکت را در جهت دادن امتیازانجام دهد و احتمالا درخواست های اخیر مبنی بر مغتنم شمردن این فرصت یکی از نشانه های چنین رسم رایجی در مذاکرات است که هردو کشور درگیر آنند.

 

 

اما پذیرفتن چنین تعبیری در صورتی آسان بود که سابقه مذاکرات هسته ای در نظرگرفته نشود. در پایان دو هفته و نیم گفتگو در ماه ژوئیه (اواخر تیرماه) که انتظار می رفت مذاکرات به نتیجه برسد، طرفین بدون تغییر درمواضع خود مذاکرات را تا ۲۴ نوامبر (سوم آذر) به تعویق انداختند.

 

 

از آن گذشته درخواست های اخیر از طرفین مذاکره مبنی بر این که حرکتی در جهت رسیدن به توافق انجام دهند تماما به مسئله ای مربوط است که نمی شود آن را تا آخرین ساعات مذاکره لاینحل باقی گذاشت یعنی استفاده ایران از سانتیریفیوژهای غنی سازی اورانیوم.

 

 

موضع آمریکا در قبال غنی سازی اورانیوم درمقایسه با گذشته معتدل تر شده است.

 

 

۱۰ سال پیش آمریکا خواستار برچیده شدن تاسیسات هسته ای نظنز بود در صورتی که استفاده از این تاسیسات برای مقاصد صلح جویانه از سوی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای(ان پی تی) بلامانع شمرده می شود و تاکنون هم نشان داده نشده که تاسیسات نطنز برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرارمی گیرد.

 

 

سه سال پیش آمریکا هنوز بر تعلیق تمام فعالیت های غنی سازی اورانیوم ایران تاکید می کرد اما حال آمریکا ادامه فعالیت در تاسیسات نظنز را پذیرفته که در نهایت می تواند سوخت مورد نیاز راکتورهای هسته ای بزرگ ایران را برای تولید برق تامین کند.

 

 

با وجود این به دو دلیل می شود موضع آمریکا را غیرمنطقی خواند: یک آمریکا هنوز خواستار بستن تمام راه های ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای با کاهش شمار سانتریفیوژهای این کشور به چند هزار دستگاه است. آمریکا خواستار کاهش سانتریفیوژها در دو تاسیساتی است که از زمان تکمیل شان، به روی بازرسان بین المللی باز بوده است.

 

 

خواسته آمریکا مبنی بر کاهش سانتریفیوژهای ایران به چند هزار دستگاه تمام راه ها را به روی ایران نمی بندد و بعضی از راه ها را هم چنان باز نگاه می دارد.

 

 

دوم این که ظاهرا آمریکا حاضر نیست فشارهای سیاسی که بر مذاکره کنندگان ایرانی در داخل کشورشان وارد می آید در نظر بگیرد با وجود این که مذاکره کنندگان آمریکایی هم تحت فشارهای مشابهی از سوی دولت و لابی اسرائیل در کنگره قراردارند.

 

 

تاریخ رابطه ایران با غرب برنظر این کشور درباره مذاکرات هسته ای تاثیر می گذارد و برای هررئیس جمهور در ایران قبول شرایطی را غیرممکن می سازد که مخالفانش آن را بعنوان تحقیر و یا توهین به شئون ایران بعنوان یک کشور مستقل تلفی کنند.

 

 

در موضع ایران هم می توان نکات غیرمعقولانه ای یافت. اول این که ایران هم چنان بر توسعه عظیم ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود تا سال ۲۰۲۱ اصرارمی ورزد که هدف از آن تولید سوخت راکتور بوشهر است برغم آن که ایران به دلایل فنی بدون رضایت تامین کننده روسی این راکتور، قادر به تولید سوخت بوشهر نخواهد بود و تامین کننده روسی هم هیچ علاقه ای به دادن رضایت ندارد بنا براین منطق ایجاب می کند که ایران منتظر فرصت بماند و با بالا بردن توانایی و مهارت فناروری سانتریفیوژهای خود زمانی به توسعه ظرفیت غنی سازی خود بپردازد که راکتورهای بزرگ ساخت ایران به مرحله تکمیل نزدیک شده اند.

 

 

دوم این که مذاکره کنندگان ایرانی نتوانسته اند خواسته کاملا مشروع[!] آمریکا را برآورده کنند و آن : ایجاد اعتماد در مورد صرف صلح آمیز بودن مقاصد برنامه هسته ای ایران است. عدم اعتماد در این مورد توطئه غرب برای تحقیر ایران یا جلوگیری از حق این کشورنیست بلکه ناشی ازنقض بعضی از تعهدات بین المللی بین سال های ۱۹۸۵ و ۲۰۰۳ از سوی ایران است.

 

 

در این سال ها احتمالا رهبران ایران معتقد بودند که نقض این تعهدات به دلیل ملاحظات امنیتی صورت می گیرد ولی به هر حال وقتی این موضوع از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای در سال ۲۰۰۳ مورد تایید قرار گرفت، بیشتر از آمریکا و متحدانش، دیگر کشورهای عضو این آژانس را تکان داد.

 

 

این موضوع اعتبار ایران را دچار مشکل ساخت اما این مشکل فقط در صورتی قابل حل است که ایران با تلاش فراوان نشان دهد که دیگرهیچ گونه فعالیت هسته ای خود را از جامعه جهانی پنهان نخواهد کرد.

 

 

در یک مقاله که برای انستیتوی سلطنتی امور بین الملل نوشته شده و در پنجم ماه سپتامبر انتشار یافته است چنین استدلال شده است که دستیابی به توافق غیرممکن بنظر نمی رسد. آمریکا باید از تاکید بر کاهش شمار سانتریفیوژهای ایران دست بردارد و در مقابل ایران هم باید تا زمانی که اولین راکتور بزرگ ساخت ایران تکمیل نشده است ظرفیت کنونی غنی سازی را در سطح کنونی نگاه دارد.

 

 

این توافقی است که وزرای خارجه در این مذاکرات می توانند به آن دست یابند و به تاثیر این توافق بر دیگر مسائل باقیماند (قید شده در طرح اقدام مشترک در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۳) بپردازند و جزئیات دیگری را که هنوز باقی است به عهده هیئت مذاکره کننده خود بسپارند.

 

 

بنا براین دیدار احتمالی هفته آینده وزرای خارجه آمریکا و ایران با حضور یا بدون حضور نمایندگان روسیه، اتحادیه اروپا و چین می تواند به پیشرفت چشمگیری دست یابد اما اگر طرفین به جای نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی هم از فرصتی که بدست آورده‌اند استفاده کنند.

 

 

444

 

نوع مطلب : هسته ای ومسائل پیرامونی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 31 شهریور 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic