۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تحلیل راهبردی مذاکرات نیویورک/ آیا توافقی حاصل می شود؟

مسلما توافق نهایی در نیویورک حاصل نخواهد شد توافق نهایی به معنی رسیدن به متنی که برای دو طرف قابل امضا باشد نیازمند مذاکره مفصل درباره جزئیات و بعد مکتوب کردن توافقات به شکل کاملا ریز است که نیاز به مذاکره زیادی دارد.

 

  

ایران هسته ای- مهدی محمدی، مدیر مسئول وب سایت «ایران هسته ای» و عضو شورای سیاستگذاری روزنامه وطن امروز در گفت گویی با شماره روز شنبه 29 شهریور 1393 این روزنامه، شرایط مذاکرات نیویورک را تحلیل کرده است.

متن کامل این مصاحبه در ادامه می آید.

***

* آقای محمدی، در هفته گذشته گزارش هایی منتشر شده است مبنی بر اینکه ممکن است توافق نهایی هسته ای در نیویورک و در جریان سفر آقای رییس جمهور حاصل شود. شما چقدر فکر می کنید این احتمال جدی باشد؟

- مسلما توافق نهایی در نیویورک حاصل نخواهد شد. اساسا اهمیت این سفر به این نیست که در آن توافق نهایی حاصل می شود. توافق نهایی به معنی رسیدن به متنی که برای دو طرف قابل امضا باشد نیازمند مذاکره مفصل درباره جزئیات و بعد مکتوب کردن توافقات به شکل کاملا ریز است که طبعا نیاز به مذاکره زیادی دارد. این کار مذاکره کنندگان است نه روسای جمهور. بنابراین اینکه کسی تصور کند که در نیویورک چیزی امضا می شود حتما اشتباه است. اما من عقیده دارم تاثیر این سفر روی مذاکرات هسته ای از جنبه دیگری است. در واقع مسئله این است که به احتمال زیاد در این سفر است که معلوم خواهد شد توافق نهایی امکانپذیر است یا نه آن هم به این علت هم که گرفتن تصمیم های سخت در مذاکرات بر عهده روسای جمهور گذاشته خواهد شد. آنطور که من فهمیده ام ظرف یک ماه گذشته تلاش اصلی تیم مذاکره کننده این بوده که موضوعاتی را که باید در نیویورک در سطح روسای جمهور درباره آنها تصمیم گیری شود مشخص و فهرست کند. این یعنی موضوعاتی وجود دارد که درباره آنها به اندازه کافی مذاکره شده و سناریوها روشن است ولی تیم های مذاکره کننده نتوانسته اند درباره آنها به تصمیم برسند و حالا قرار است در سطح بالای سیاسی درباره آنها تصمیم گرفته شود. این سفر از این جهت اهمیت دارد که من فکر می کنم تاثیر بسیار زیاد و تعیین کننده ای روی نحوه تعیین تکلیف این قبیل مسائل خواهد گذاشت.

* می توانید مثالی از این دست مسائل بزنید.

- مثلا طول گام نهایی. می دانید امریکایی ها خواهان این هستند که طول گام نهایی دو رقمی یعنی حداقل 10 سال باشد اما طرف ایرانی زمانی حدود 8 سال را پیشنهاد داده. این 8 سال در واقع زمانی است که طی آن قرارداد تامین سوخت بوشهر از سوی روس ها منقضی خواهد شد و یک نیاز عملی 190 هزار سویی به غنی سازی در ایران شکل خواهد گرفت. این فکر می کنم جزو موضوعاتی است که به مرحله تصمیم رسیده و باید سطح بالا حل شود. یا یک نمونه دیگر تعداد ماشین هایی است که ایران می تواند در طول گام نهایی حفظ کند. در این باره هم هنوز یک اختلاف 2-3 هزارتایی بین طرفین وجود دارد که بالاخره باید درباره آن تصمیم بگیرند. فکرمی کنم آقای روحانی به نیویورک می رود تا درباره این موضوعات سطح بالا مذاکره کند و احتملا تصمیم بگیرد. مسائل دیگری هم هست که کم و بیش همین وضعیت را دارد. به همین دلیل است که فکر می کنم این تعبیر مناسب باد که بگوییم یک دقیقه 90 زودهنگام شکل خواهد گرفت. اگر مسائل اساسی در نیویورک حل نشود بعید است در ماه های آینده حل بشود.

* یعنی فکر می کنید ممکن است آقای روحانی با روسای جمهور 1+5 یا حتی اوباما ملاقات کند.

- درباره ملاقات روسای جمهور ظاهرا هنوز برنامه ای تنظیم نشده ولی به هر حال آنها در نیویورک هستند و اگر وزاری خارجه آنها به این نتیجه برسند که یک نشست دستجمعی لازم است نمی توان موضوع را منتفی دانست. مشخصا درباره امریکا من فکر می کنم داخل دولت آقای روحانی گرایش هایی به اینکه یک تماس مستقیم دیگر در سطح روسای جمهور برقرار شود وجود دارد و فکر می کنند واقعا ممکن است این کار مفید باشد. اما بعید می دانم آقای روحانی خودشان چنین نظری داشته باشند. علت هم این است که این کار به معنای پذیرفتن هزینه ای است که ما به ازای آن یا صفر است یا اینکه حداقل می توان گفت هیچ ما به ازای تضمین شده ای ندارد. ضمن اینکه هزینه این کار در داخل خیلی برای دولت بالا خواهد بود. دولت نمی تواند در حالی که وضعیت داخلی را به هم ریخته در خارج یک توافق بزرگ بکند. توافق نهایی هسته ای توافقی است که یک اجماع سطح بالای حاکمیتی لازم دارد. هر نوع مذاکره در سطح روسای جمهور با امریکا یعنی سطحی که مجوز ندارد، کل کار را گرفتار مخاطره جدی خواهدکرد.

* عده ای از اصلاح طلبان در  داخل طوری حرف می زنند که گویی فقط با یک تماس سطح بالا بین روسای جمهور است که گره مذاکرات را باز می کند. در واقع عقیده اینها این است که تا حالا هم لوکوموتیوی که کل مذاکرات را به دنبال خود کشیده و جلو برده این بوده که تیم ایرانی مجوز تماس بدون محدودیت تا سطح وزرا با امریکایی ها را داشته است. حالا هم آنچه می توان تمام کننده کار باشد یک تماس در سطح رواس جمهور است.

- خب این فقط یک سوء تفاهم است. اساسا جریان اصلاح طلب علاقه بیمارگونه ای به بزرگنمایی محاسن ارتباط دوجانبه با امریکا دارد. صرف تماس هیچ معجزه ای نمی کند. باید چیزی برای مذاکره و بده بستان و زمینه ای برای تفاهم وجود داشته باشد. آنچه که تا امروز این مذاکرات را پیش برده نیاز متقابل دو طرف به حفظ فرآیند مذاکراتی و امکانپذیر بودن حصول توافق نهایی بوده است. حداکثر این است که این تماس ها دیدگاه های دو طرف را برای یکدیگر روشن تر کرده و در مواردی به مذکرات سرعت داده است. اما اینکه کسی فکر کند مذاکره دو جانبه با امریکا باعث شده آنها تعدیلی در دیدگاه های خود به عمل بیاورند یا با حسن نیست و انعطاف بیشتری مذاکره کنند، معنایش این است که هیچ چیز درباره این مذاکرات نمی داند. شنیدم در همین جلسه آخر دیدار دوجانبه رد ژنو آقای بیل برنز به طرف ایرانی گفته است که ما باید سالی چند بار از تاسیسات نظامی شما بازدید کنیم. خب این ثمره حدود یک سال نشست و برخاست فشرده با امریکاست. تازه می دانید که آقای برنز مثلا فرد معتدل امریکایی هاست و همیشه نقش پلیس خوب را بازی می کند. در واقع از یک منظر راهبردی مذاکره مستقیم با امریکا ممکن است محاسن شکلی داشته باشد ولی به لحاظ محتوایی کار را بسیار سخت می کند. همان سال گذشته که آقایان بدون مجوز تماس تلفنی برقرار کردند، خب بفرمایند ببینیم چه کمکی به محتوای مذاکرات کرد؟ وضع بدون تردید در اثر تماس مستقیم بدتر شده است. تحریم ها ی محابا اعمال می شود و تازه ادعای امریکایی ها که دوستان ما هرگز تکذیب نکردند این است که تیم ایرانی قبول دارد اینها تحریم جدید نیست. ادبیاتشان بسیار تند شده، درخواست هایشان به حوزه های نظامی هم کشیده شده، هیچ امتیاز معناداری نداده اند، در حوزه های ژئوپلتیکی و منطقه ای هم می بینید که اساسا سعی می کنند ایران به رسمیت نشناسند.

* ریشه اینکه نباید به امریکا اعتماد کرد هم همین است؟

- این فقط یک جنبه کوچک از مسئله است. درواقع من فقط سعی کردم توضیح بدهم که تماس مستقیم با امریکا از جنبه محتوای مذاکرات به هیچ وجه باعث شده آنها آسان گیرتر شوند یا امتیازی به ما بدهند بلکه برعکس یک جاهایی آنها را رادیکال تر هم کرده است چرا که تصور کرده اند اما به این فرآیند نیاز داریم. اما موضوع بی اعتمادی موضوع گسترده ای است. بینید یک تفاوت بنیادینی هست بین برخی دوستانی که الان مذاکره می کنندو دیدگاه منتقدان آنها. این تفاوت هم در این است که منتقدان می گویند وقتی با امریکا مذاکره می کنید، حتی وقتی با امریکا توافق می کنید، از یاد نبرید که در مذاکره یا توافق با یک دشمن هستید. دشمنی که بر اساس فرمول معامله وحشت با شما رفتار می کند. من عقیده دارم کل مذاکرات هسته ای یک معامله وحشت است. یعنی چه؟ یعنی اینکه در این مذاکرات هیچ طرفی به طرف دیگر امتیاز نمی دهد مگر اینکه امتیاز ترس خود را بدهد. هر طرف به میزانی که بترسد امتیاز خواهد داد و لاغیر. اینجا حلوا خیرات نمی کنند. هر طرفی که تصور کند هزینه عدم توافق برایش بیشتر است زودتر کوتاه خواهد آمد و امتیاز بیشتری خواهد داد. من فکر می کنم برخی دوستان تیم مذاکره کننده اصلا اینطوری فکر نمی کنند. از دید آنها امریکا دشمن نیست بلکه یک رقیب و یک جاهایی هم شریک است. آنچه هم که بین ما جریان دارد خصومت و منازعه نیست بلکه رقابت است. به همین دلیل است که می پذیرند برخی نگرانی های طرف مقابل به حق است و باید انجام یک فرآیند اعتمادساز را برای رفع آن پذیرفت. در همین موضوع عراق دیدگاه هایی وجود داشت که می توان باامریکا شریک شد و همکاری کرد تا اینکه حضرت آقا تکلیف را معلوم کردند. جالب است که خود امریکایی گفتند اینکه در عراق با ایران دشمن مشترک داریم به این معنا نیست که راهبرد مشترک هم داریم. این دو دیدگاه است. اگر شما با این دیدگاه که امریکا یک رقیب یایک شریک است مذاکره کنید نگاهتان به نوع بده بستانی که باید انجام شود یک جور می شود و اگر با این نگاه که امریکا دشمن است مذاکره کنید یک جور دیگر می شود. این یکی از آن بحث های بنیادی است که گمان می کنم فعلا باز خواهد ماند. اصلی ترین عامل تولید کننده بی اعتمادی که دو طول مذاکرات تشدید شده این است که ایران عملا هیچ نشانه ای از این ندیده است که از دشمنی امریکا در اثر این مذاکرات چیزی کم شده باشد. ما که فقط پشت میز، مذاکره نمی کنیم. ایران و امریکا هر روز در سراسر منطقه درگیرند. اگر واقعا چیزی از دشمنی امریکا کم شده بود ما باید یک جایی آن را حس می کردیم. باید خودش را در یکی از صحنه های منازعه نشان می داد. نه فقط چیزی ندیده ایم بلکه در حوز تحریم ها، حوزه فشار اطلاعاتی، حوزه سیاسی، حوزه رسانه ای، حوزه رفتار در سازمان های بین المللی و بسیاری حوزه های دیگر رفتار امریکا بدتر شده است. حتی در حوزه کنسولی یعنی همان جایی که شعار آقای رییس جمهور درباره بازگرداندن اعتبار به گذرنامه ایرانی باید محقق شود هم وضع بدتر شده است. من فکر می کنم این موضوع بسیار مهمی است که در نظر داشته باشیم مذاکره با امریکا تشدید کننده خصومت بوده است. این هم مربوط به نوع سیستم محاسبه استراتژیک دولت امریکاست. اساسا و از حیث راهبردی امریکایی ها وقتی ببیند فشار جواب داده، فشار را تشدید می کند. هیچ انتظاری غیر از این نباید داشت. فشار فقط زمانی متوقف می شود که امریکا حس کند نه فقط نتیجه نمی دهد بلکه نتیجه عکس داده و ایران را سرسخت تر کرده است مثل اتفاقی که در دوره قبلی مذاکرات هسته ای داشت رخ می داد. با این رویکردی که دولت جدید در پیش گرفته حتی اگر توافق نهایی حاصل شود و در یک جاهایی فشار تحریم ها کم شود، که بعید نیست، یک جاهای دیگری فشار حتما بیشتر خواهد شد. دولت آقای روحانی امریکا را متقاعد کرده که استراتژی فشار جواب می دهد بنابراین باید تاوان این کار را هم با تحمل فشارهای بیشتر بپردازد. این منطق امریکایی است و علاجی هم ندارد.

* به طور مشخص در موضوع هسته ای شما احتمال توافق نهایی را چقدر می دانید؟

- ارزیابی دقیقی در این باره وجود ندارد. به نظر من خود آنها هم که چه در ایران و چه در امریکا مذاکره می کنند ارزیابی کاملی در این باره ندارند. اینکه توافق بشود یا نه به چند عامل مهم بستگی دارد. عامل اول این است که واقعا دو طرف هزینه عدم توافق را چقدر بدانند. الان هزینه عدم توافق برای امریکا بسیار زیاد است. در حوزه منطقه ای دستشان زیر سنگ ایران است. اگر توافق نکنند باید لاجرم تحریم ها را  تشدید کنند ولی به دلیل تعمیقی که در روابط ایران با روسیه و چین در حال انجام است و همچنین بحران اوکراین امکان هر نوع اقدام مشترک بین روسیه و امریکا را در عمل از بین برده ولو اینکه مشترکا زیر کاغذی را که اسمش تحریم است امضا کنند که همین هم احتمال بسیار اندکی دارد. حتی درباره صهیونیست ها هم من تصور می کنم آن مقدار که ادعا می کنند مخلف توافق نیستند. آنها هم گزینه ای ندارند. اگر توافق نشود باید تهدیدهایشان را عملی کنند و خودشان بهتر از هر کسی می دانند نمی توانند این کار را بکنند. بنابراین از حیث سیاسی من گمان می کنم احتمال توافق از عدم توافق بیشتر است. می ماند اینکه از لحاظ مذاکراتی دو طرف بتوانند به راه حل مشترک درباره مسائلشان برسند یا نه. اینجاست که مشکلات خودش را نشان می دهد.

* الان رسانه های غربی می گویند مهم ترین اختلاف درباره ظرفیت غنی سازی است. فکر می کنید درباره این موضوع امکان توافق وجود دارد؟

- ببینید ریشه مشکل در توافق ژنو است. من قبلا هم گفته ام با حفظ توافق ژنو خیلی سخت می شود یک توافق خوب کرد. بالاخره در توافق ژنو مبنا زیاد شدن زمان  برک اوت است. تا مبنا این باشد درباره نیاز عملی هم من فکر می کنم تیم مذاکره کننده هنوز موفق نشده نیاز عملی ایران به تامین سوخت راکتور بوشهر را که تا سال 2021 کامل خواهد شد به عنوان یک حرف منطقی جا بیندازد. اگر این پذیرفته شود آن وقت لازمه اش این است که ایران از حالا تا چند سال دیگر بتواند به نحو تدریجی در نطنز ماشین نصب کند تا وقتی که قراردادش با روسیه منقضی شد خودش بتواند سوخت بوشهر را تولید کند. این اتفاقی است که بعید می دانم رخ داده باشد. خط قرمز ایران در این باره این است که تنها عاملی که ظرفیت غنی سازی ایران را تعیین می کند نیاز ایران است و لاغیر. این یعنی ایران برک اوت را به رسمیت نمی شناسد، اما منطق توافق ژنو کاملا برعکس است. برای توافق درباره ظرفیت غنی سازی بالاخره یا باید نیاز ایران ملاک باشد یا افزایش زمان غنی کردن اورانیوم لازم برای ساخت یک سلاح. یک طرف باید دیدگاهش را اصلاح کند و آن مسلما ایران نخواهد بود.

* درباره تحریم ها چطور؟ بالاخره هدف تمام این مذاکرات آنطور که دولت تا به امروز اعلام کرده این است که تحریم ها به طور کامل برداشته شود. خیلی ها در این باره تردید دازند که چنین هدفی اساسا محقق شدنی باشد. فکر می کنید امریکا در توافق نهایی، با فرض اینکه حاصل شود، تحریم ها را لغو خواهد کرد؟

- درباره تحریم ها چند بحث وجود دارد. اولا چیزی که امریکایی ها تا امروز گفته اند و ظاهرا مورد موافقت تیم ایرانی هم هست این است که تحریم ها ابتدا تعلیق می شود نه لغو تازه همان هم طی یک جدول زمانی بر اساس گزارش آژانس از میزان پای بندی ایران به تعهداتش خواهد بود. این یعنی لغو یا حتی تعلیق یکجا و یکباره ای رخ نخواهد داد. ثانیا ما از امریکا تا امروز هیچ علامتی ندیده ایم که قصد برچیدن زیرساخت تحریم ها را داشته باشد بلکه برعکس آنها این زیر ساخت را در همین زمان توافق ژنو به بعد به طور جدی تقویت کرده اند. بالاخره رژیم تحریم یک شبه که جمع شدنی نیست. امریکایی ها واقعا اگر چنین قصدی دارند باید از همین حالا شروع کنند. این چیزی است که ما نمی بینیم. آنچه رفتار امریکا به ما می گوید این است که آنها قصد ندارند زیر ساخت تحریم را جمع کنند. ثالثا، از حیث راهبردی هم به نظر من رفتار دولت آقای روحانی طوری است که از دل آن لغو تحریم درست و حسابی در نمی آید. الان محاسبه امریکا این است که تحریم عامل پیش برنده مذاکرات است و این محاسبه با رفتار دولت تقویت شده است. واقعا اگر دولت می خواهد امریکا را وادار به لغو جدی تحریم کند باید استغنای خود از تحریم را در اداره معیشت مردم نشان بدهد. آنچه تا امروز رخ داده عکس این موضوع بوده. امریکایی ها اگر حس کنند تحریم در تغییر محاسبات ایران در موضوع هسته ای کارآمد بوده، چرا نباید آن را به سایر حوزه ها بسط بدهند؟ در نتیجه، جمع بندی من این است که حتی اگر در توافق جامع لغو تحریم روی کاغد انجام بشود، در عمل این موضوع کاملا قطره چکانی خواهد بود. امریکایی ها به تحریم به عنوان ابزاری برای کنترل ایران در منطقه آن هم در شرایطی نگاه می کنند که قدرتشان رو به افول است و ابزار دیگری ندارند. من فکر می کنم حدی از تعدیل تحریم ها در صورت حصول توافق نهایی رخ خواهد داد ولی لغو کامل تحریم مطلقا خیر. البته اگر دوستان طور دیگری مذاکره می کردند، اگر به امریکا ثابت می کردند ایران اضطراری برای لغو تحریم ندارد، اگر به اقدامات و اظهارات امریکایی ها پاسخ متناسب می دادند و مهم تر از همه اگر در توافق ژنو امتیازهای اصلی را در ازای تقریبا هیچ واگذار نمی کردند وضع فرق می کرد.

نوع مطلب : هسته ای ومسائل پیرامونی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 30 شهریور 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic