۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

شرمن: در مذاکرات با ایران به راه حل بالقوه برخی مسائل مهم دست یافته ایم/ ظهور داعش برای امریکا فرصت است

با نگاه خوش‌بینانه می‌توانیم بگوییم که تاکنون گفتگوها جدی بوده است و ما پاسخ های بالقوه ای را برای برخی پرسش‌های مهم یافته‌ایم.
 
متن کامل  
  

ایران هسته ای-وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و رییس تیم مذاکره کننده این کشور در گروه 1+5 طی سخنانی در دانشگاه جرج تاون جزئیات مهمی درباره راهبرد امریکا در منطقه خاورمیانه و همچنین مذاکرات هسته ای با ایران بیان کرده است.

«ایران هسته ای» به سبب اهمیت این سخنان، متن کامل آن را منتشر می کند.

این سخنرانی در روز دوشنبه 24 شهریور 1393 (15 سپتامبر 2014) انجام شده است.

ویدئوی کامل این سخنرانی را اینجا ببنید.

آشکار است ما در دورانی زندگی می کنیم که حتی تصاویر و اقدامات وحشتناک بسرعت در تمام دنیا در میان مردم منتشر می شود. به همین علت افراد بسیاری در این اتاق حضور ندارند اما از طریق تجهیزات رسانه ای مختلف به این سخنرانی گوش می دهند. به همین علت ما به راحتی شوکه نمی شویم اما در سال های اخیر ما در منطقه خاورمیانه با وحشیگری و سبعیت بی سابقه ای مواجه بوده ایم که احتمالا تا چندین نسل این تصاویر و اقدامات وحشیانه را به تلخی به یاد خواهند آورد. ما شاهد تشدید اختلافات فرقه ای در منطقه هستیم که در میان افراد با هویت های مختلف نژادی و پیروان مذاهب مختلف وجود دارد. ما همچنین بار دیگر شاهد هیولای بسیار زشت ترور در منطقه هستیم که از سواحل مدیترانه تا منطقه بین النهرین یعنی اطراف دجله و فرات گسترش یافته است.

کاملا مشخص است که مناطق دیگری هم در جهان وجود دارند که توجه رهبران آمریکا را به خود جلب می کنند و رهبران آمریکا هم هر روز تحولات این مناطق را مورد توجه قرار می دهند. اما بخش عمده ای از آن چه که ما در خاورمیانه می بینیم به شکل گسترده ای با آینده مشترک ما ارتباط دارند و شایسته است ما این تحولات را مورد توجه قرار دهیم. آمریکا تحولات منطقه خاورمیانه را به علت منافع اقتصادی، سیاسی و امنیتی که در این منطقه دارد مورد توجه قرار می دهد ما روابط دوستانه زیادی را در منطقه ایجاد کرده ایم ما همچنین خواهان حفظ سنت های قومی در این منطقه هستیم که به نوعی هرکدام از ما میراث دار بخشی از این سنت ها هستیم. منطقه خاورمیانه خانه اسرائیل هم است که همپیمان ماست. در این منطقه همچنین همپیمانان مهم ما در خلیج فارس قرار دارند. در این منطقه بسیاری از ارزش ها که ما برای رواج آنها تلاش می کنیم تحت فشار قرار دارند.

بنابراین عجیب نیست که این اقدامات و تحولات گسترده در حال نابودی این سرزمین باستانی هستند هم هشداردهنده هستند اما ما را وادار به انجام اقدام می کنند.

سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه با این درک و فهم همراه است که مشکلاتی که اکنون این منطقه را با بحران مواجه کرده اند ریشه های پیچیده ای دارند. اختلافات درونی، رقابت های تاریخی و رقابت های جاری و کنونی همدیگر را تشدید می کنند. ترس و خشم باعث می شود افراد زیادی در مناطق مختلف به بازی با نتیجه باخت باخت قانع شوند در این وضع این افراد درگیر خشونت می شوند و بازیچه افرادی می شوند که به آنها آسیب می زنند.

نیاز است که شرایط کنونی در منطقه خاورمیانه تغییر کند و حرکت در حوزه های مشترک شروع شود. اما بصراحت برای آن که چنین وضعی ایجاد شود رهبران منطقه باید مسئولیت های خود را بپذیرند. جامعه جهانی باید اختلافات خود را به کنار بگذارد و تاثیر و نفوذی مثبت در منطقه داشته باشد. آمریکا باید در شناساندن و نشان دادن این مسیر کمک کند.

چهارشنبه گذشته باراک اوباما در سخنرانی جالب توجه خود خطاب به مردم آمریکا و جامعه جهانی بار دیگر موضع آمریکا را تشریح کرد. ما از شهروندان خود در برابر تروریست هایی که ما را تهدید می کنند دفاع خواهیم کرد و بطور مستقیم با تروریست ها خواهیم جنگید. ما با همپیمانان نزدیک خود برای تقویت توانایی آنها جهت مقابله با اقدامات خشونت بار افراط گرایان همکاری خواهیم کرد. ما بطور همزمان با چالش های چندجانبه مقابله خواهیم کرد و برای مقابله با هر چالشی راهکار مناسب آن را بکار خواهیم گرفت همزمان با افتخار بر تعهدات و اصول خود پایبند خواهیم بود زیرا این همان چیزی است که قدرت های بزرگ باید انجام دهند. ما با مردان و زنان در منطقه برای پیشبرد اهداف مثبت همکاری خواهیم کرد به تنش ها و اختلافات پایان خواهیم داد و حاکمیت حکومت ها را در منطقه تقویت خواهیم کرد فرصت های اقتصادی را از افزایش خواهیم داد بر ارزش و اهمیت آموزش تاکید خواهیم کرد و احترام به نهادهای دمکراتیک را از جمله آزادی مطبوعات، حقوق انسانی و حاکمیت قانون را تقویت خواهیم کرد.

سیاست آمریکا کمک به کسانی است که باور دارند اقوام و پیروان مذاهب و ادیان مختلف می توانند در کنار هم به شکلی سازنده و مسالمت آمیز زندگی کنند. این دیدگاه ما درباره آینده است. خاورمیانه هم مانند بخش های دیگر جهان دارای عوامل ایجاد اختلاف و مخرب است. آمریکا با کسانی که برای حل مشکلات تلاش می کنند و التیام بخش مشکلات و سازنده هستند همکاری های گسترده ای انجام می دهد. ممکن است برخی تحلیلگران بگویند هر نوع همکاری میان مذهبی و میان فرهنگی در خاورمیانه ساده لوحانه است. ما این دیدگاه را رد می کنیم زیرا ساده لوحی واقعی این است که باور کنیم ثبات پایدار در منطقه بدون مصالحه و توافق ممکن است. برای این که در خاورمیانه بتوانیم نقشی سازنده ایفا کنیم نباید با نگاه خوشبینانه و امیدوارانه به منطقه نگاه کنیم. باید درک کرد که در منطقه ای با تاریخ خاورمیانه، جغرافیا و ساختار جمعیت آن میزان قابل توجهی از تساهل و روابط درونی الزامی است. تلاش یک گروه برای نفوذ بر دیگران- چه این گروه یک گروه سیاسی باشد و چه یک گروه قومی و مذهبی- هرگز برای مدت طولانی موفق نخواهد شد. نفرت و بیزاری هم راه به جایی نخواهد برد و نتیجه ای در بر نخواهد داشت. این واقعیت بسیاری از مناطق خاورمیانه است و باید امروز مورد توجه قرار بگیرد.

برای مثال عراق را در نظر بگیرید. دولت قبلی این کشور نتوانست نارضایتی های اقلیت سنی این کشور را در بخش های سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار دهد و رفع کند. این موضوع عراق را دچار اختلاف و چند دستگی کرد و این کشور را آسیب پذیر نمود. یک گروه تروریستی که خود را دولت اسلامی عراق و شام معرفی می کند به سرعت از این وضع در عراق استفاده کرد. تابستان گذشته گروه داعش بخش عمده ای از عراق را از جمله دومین شهر بزرگ این کشور را اشغال کرد. باراک اوباما در پاسخ به این اقدامات داعش گروهی از مشاوران نظامی آمریکا را به عراق اعزام کرد تا وضع این کشور را ارزیابی کنند. وی در عین حال تصریح کرد کمک های ما در این خصوص همیشگی و بدون هزینه خواهد بود. در صورتی که تحولات سیاسی مثبتی ایجاد نشود ممکن است این دیدگاه نادرست ایجاد شود که آمریکا از حکومتی دچار اختلاف و نامحبوب حمایت می شود.

با نگاه عمیق و دقیق رئیس جمهور آمریکا قادر بود مواجهه و نوع برخورد رهبران عراق را با بحرانی که با آن مواجه شده اند بررسی کند. زمانی که رهبران عراق براساس روندهای قانون اساسی این کشور تصمیم گرفتند که تیم جدیدی را با دیدگاه جامع تر برای اداره کشورشان انتخاب کنند آمریکا تشویق شد. در ماه های پیش رو ضروری است که رهبران جدید عراق از تکرار بن بست سیاسی به ظهور گروه داعش در این کشور منجر شد جلوگیری کنند. همسایگان عراق هم باید از تشدید اختلافات جلوگیری کنند. شهروندان عراق از شمال گرفته تا جنوب باید با هم متحد شوند و نهادهای داخلی کشورشان را تقویت کنند و نیازهای جمعی را فراتر از علائق گروهی و فرقه ای بدانند. هر چه دولت جدید عراق کارآمدتر و جامع تر باشد به همان میزان و سرعت حمایت از داعش در عراق کاهش خواهد یافت و کمک جامعه جهانی به عراق هم سهل تر خواهد بود.

در دهم سپتامبر باراک اوباما راهبرد آمریکا بعنوان بخشی از یک ائتلاف گسترده تر برای تضعیف و در نهایت نابودی داعش و از میان برداشتن تهدیدات آن علیه امنیت جامعه جهانی مطرح کرد. این راهبرد چند وجهی است و شامل برنامه نظام مندی از حملات هوایی و افزایش کمک به کسانی است که در منطقه علیه تروریست ها می جنگند. ما پیش از این تلاش های هماهنگی را برای کنترل گروه داعش شروع کرده ایم و توانایی آن را برای جذب نیروهای جدید کاهش داده ایم و حوزه های تحت کنترل آن را محدود کرده ایم و منابع مالی آن را قطع کرده ایم و دورویی آن را افشا کرده ایم. همزمان کمک های اضطراری مورد نیاز افراد غیرنظامی را که قربانیان جنایات داعش بوده اند فراهم کرده ایم. این سیاست قاطع واکنشی مناسب در برابر ایدئولوژی و اقدامات تنفر برانگیز گروه داعش است. زیرا گروه داعش هیچ مورد مثبتی برای ارائه به هیچ کس ندارد. شیوه این گروه اجرای اهداف از طریق گسترش ترس و وحشت است. اگر کسانی که توسط این گروه به گروگان گرفته می شوند همکاری و همراهی با این گروه را نپذیرند گردن زده می شوند. زنان بطور مداوم مورد تعرض قرار می گیرند و با آنها مانند برده ها رفتار می شود. مرقدهای مذهبی هتک حرمت می شوند؛ زندانیان را به صلیب کشیده و زنده به گور کرده اند و امدادگرانی مانند «دیوید هینز» و خبرنگاران فاش کننده حقیقت مانند «جیمز فولیِ» آمریکایی و همچنین « استیون ساتلوف» از جمله کسانی بودند که به قتل رسیدند. زمانیکه می شنویم سرکرده های داعش اصرار دارند که نهضت آنها برای کشتار، نقص عضو، شکنجه، تجاوز و برده داری برای اجرای فرامین خدا است، تنها می توانیم با این اظهار دیپلماتیک به آنها پاسخ دهیم که این چرند است. اعضای داعش را اغلب تروریستهای اسلامگرا توصیف می کنند، اما این تعبیر، موشکافی و دقت لازم را ندارد. داعش، دشمن همه آموزه های راستین اسلام است؛ همه کشورهای خاورمیانه و سراسر دنیا نیز به دلیلی با داعش مخالف هستند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تازه از سفر خود به اروپا و خاورمیانه بازگشته است؛ وی در این سفر با طیف وسیعی از حاکمان ملی کشورها روبرو شد که حاضر بودند برای شکست دادن تروریستها ، کمکهای عملی کنند. جان کری در شهر جده نیز به همراه نمایندگان ده کشور عرب، عزم مشترک خود را به شکل بیانیه ای اعلام کردند. این اعلام حمایت ها جنبه حیاتی دارد، زیرا ماهیت تحریک آمیزِ تهدید داعش را نشان می دهد و می تواند به اهل تسنن در عراق و سوریه اعتماد لازم را برای بیرون راندن داعش از سرزمین هایشان بدهد. نشست شورای امنیت سازمان ملل در روز جمعه که در آن جان کری میزبان گفتگوهایی در سطح عالی درباره همه جنبه های بحران عراق خواهد بود، جهانی بودن تلاش های ما را به نمایش خواهد گذاشت. هفته بعد نیز، اوباما رئیس جمهور آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای امنیت را با تمرکز روی مسئله جلوگیری از استخدام سربازان خارجی از سوری تروریست ها در خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا از جمله اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا، خواستار خواهد شد. دولت ها و خط دهندگان به افکار عمومی در سراسر دنیا باید نیروهای استخدامی بالقوه (تروریستها) را مجاب کنند که آنها قرار نیست مدافعان دین باشند، بلکه از آنها خواسته شده جنایتکار و فریب خورده باشند. مبلغان تروریست هنگام جذب جوانان به شبکه های خود به دنبال یک ویژگی هستند که شهامت یا پارسایی نیست؛ درک اصول اسلام نیز قطعاً مد نظر آنها نیست، بلکه آنها به دنبال تمایل به اجرای فرامین و اشخاص زودباوری هستند که هر چه به آنها گفته شود، باور کنند. داعش و گروه هایی مانند داعش نیز مانند طرح کلاهبرداری هرمی در زمینه های مالی، بر پایه دروغ و فریبکاری شکل می‌گیرد، با این تفاوت که این گروه ها مرگبارتر هستند. در اینجا به معضل پیچیده ای می‌رسیم که جنگ داخلی سوریه پیش روی ما قرار داده است؛ جایی که توانایی داعش برای جذب نیروهای مبارز دقیقاً متناسب با وحشی‌گری رژیم بشار اسد، افزایش یافته است. سرکوب‌گری های دولت سوریه در سه سال اخیر، یکی از بزرگترین فجایع انسانی در تاریخ معاصر را با بیش از صد و نود هزار کشته، سه میلیون پناهنده و شش میلیون آواره داخلی، رقم زده است. بحران (سوریه) اوایل سال 2011 میلادی و با اعتراض های مردمی علیه فساد و مشکلات اقتصادی آغاز شد. بشار اسد نیز به جای روی آوردن به اصلاحات، سرکوب‌ را که شامل شکنجه و اعدام‌های گسترده، بمباران کوردلانه و استفاده از تسلیحات شیمیایی می شد، آغاز کرد. زمانیکه بشار اسد برای دریافت حمایت به ایران و حزب الله لبنان روی آورد، آنچه در ابتدا تلاش برای دستیابی به کرامت و عدالت بود، جنبه فرقه‌ای پیدا کرد. مخالفان سیاسی دولت سوریه که اختلافات داخلی سد راهشان شده بود، به طور فزاینده دچار تفرقه شدند و تندروهای مسلمانِ سنی، نظیر داعش فرصت یافتند با رقبای شیعه خود مبارزه کنند. بسیاری از سوری ها نیز وسط میدان نبردی گرفتار شدند که در یک سوی آن دیکتاتوری جنایتکار و در سوی دیگر تروریستهای بی‌رحم قرار داشتند. سیاست آمریکا، حمایت دیپلماتیک و دادن تجهیزات و آموزش های سخت به عناصر میانه رو در بین مخالفان دولت سوریه است. ما با همراهی شرکایمان، تحریم های اقتصادی شدیدی را برضد دمشق اعمال کرده ایم. سامانتا پاور، نماینده ما در سازمان ملل نیز با عزم جدی مبارزه می‌کند تا تحقیقات درباره موارد نقض حقوق بشر و همچنین تحویل کمک های اضطراری (به سوریه) را فراهم کند. پارسال نیز ما در تلاش های چشمگیر و موفقیت آمیز بین المللی برای برچیدن زرادخانه های اعلام شده تسلیحات شیمیایی در سوریه، مشارکت داشتیم و بدین ترتیب هزار و سیصد تن تسلیحات غیرقانونی، عامل و ترکیبات (شیمیایی) را از میدان نبرد حذف کردیم. این اقدامات باعث نجات جان انسان ها شده است، اما برای پایان دادن به جنگ هنوز به یک گشایش نیاز داریم.

در ادامه راه، ائتلاف ما باید در کنار همه مردم سوریه که حاضر به همکاری با ما هستند، برای قدرت بخشیدن به میانه روها و تضعیف تندروها تلاش کند. می‌توان به این هدف رسید، مشروط بر اینکه صبورانه و نظام یافته به سمت آن حرکت کنیم؛ و همان همکاری بین المللی را که در تلاشهای ما برای نابودی تسلیحات شیمیایی دیده می شد، به نمایش بگذاریم. گرچه طرح های دیپلماتیک ابتکاری در گذشته بی ثمر بوده‌اند، مذاکره و انتقال قدرت به دولت تازه ای در سوریه که به شکل گسترده ای منتخب مردم باشد، مطلوب‌ترین نتیجه است. این بهترین شیوه برای به حاشیه راندن تروریستها ، پاکسازی نیروهای مبارز بیگانه، فراهم کردن زمینه بازگشت پناهندگان و آغاز فرآیند آشتی و مصالحه است. نظر به فجایع گذشته و شرایط کنونی، متأسفانه این فرآیند فقط می‌تواند به شکل تدریجی باشد. با وجود این، ظهور داعش به همه بازیگران مرتبط، انگیزه تازه ای برای حرکت در مسیر درست را داده است. این اوضاع هولناک را می توان فرصتی دانست که باید از آن بهره بگیریم.

غلبه بر تندروهای خشن و پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، دو عنصر حیاتی برای ایجاد خاورمیانه ای باثبات و آینده نگر است. اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را البته نه لزوماً به لحاظ ترتیب اولویت، سومین عنصر دانست. اجازه دهید دوباره تأکید کنم که این ضرورت چقدر اهمیت دارد. ایران مجهز به تسلیحات هسته‌ای، توانایی القای قدرت ویرانگری را در فاصله‌ای به مراتب دورتر از مرزهای خود دارد؛ می‌تواند اسرائیل را تهدید و بیش از این به افراطیون خشن کمک کند. اگر تهران سلاح هسته‌ای تولید کند، سایر کشورهای منطقه نیز احتمالاً همین هدف را در پیش خواهند گرفت؛ این نیز به رقابت در عرصه تسلیحات هسته ای که بالقوه فاجعه بار است و همچنین تشدید اختلافات فرقه‌ای که از علت‌های اصلی تنش ها در خاورمیانه است، منجر خواهد شد.

به این دلایل، رئیس جمهور اوباما وعده داده است به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد. من از اواخر پارسال تاکنون، هدایت تیم مذاکره کنندگان آمریکایی را که به دنبال شیوه ای دیپلماتیک برای دستیابی به این هدف است، بر عهده دارم. این گفتگوها که تا بیست و چهارم نوامبر تمدید شده است، به ریاست کاترین اشتون نماینده عالی‌رتبه اتحادیه اروپا و با حضور ایران، آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل برگزار می شود. هدف آمریکا از این مذاکرات، ایجاد طرح ماندگاری است که همه مسیرهای بالقوه (دستیابی) به سلاح هسته ای را به روی جمهوری اسلامی می‌بندد.

با نگاه خوش‌بینانه می‌توانیم بگوییم که تاکنون گفتگوها جدی بوده است و ما پاسخ های بالقوه ای را برای برخی پرسش‌های مهم یافته‌ایم. با وجود این، برای دستیابی به توافق جامع، هنوز بر سر دیگر مسائل اساسی نظیر اندازه و ابعاد ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران، کاملاً با یکدیگر اختلاف داریم. کاملاً انتظار دارم که ایران در روزهای پیش رو بکوشد دنیا را مجاب کند که در خصوص این مسئله محوری، وضع کنونی یا چیزی معادل آن پذیرفتنی است؛ این طور نیست. زیرا اگر پذیرفتنی بود، دیگر ما درگیر این مذاکرات دشوار و طاقت فرسا نمی شدیم. دنیا فقط در شرایطی با تعلیق و سپس برداشتن تحریم ها موافقت خواهد کرد، که ایران گام های مجاب کننده و قابل راستی آزمایی را برداشته و نشان دهد که برنامه هسته ای این کشور کاملاً صلح آمیز بوده و صلح آمیز باقی خواهد ماند. ما باید اطمینان یابیم که هر گونه تلاش تهران برای نقض تعهداتش به قدری مشهور و زمان بَر است که هیچ گونه شانس موفقیت نخواهد داشت.

ایده هایی که نزد ایران مطرح کردیم، این معیار را لحاظ کرده‌اند؛ آنها همچنین عادلانه، انعطاف پذیر و متناسب با نیازهای هسته ای غیرنظامی و دانش فنی ایران هستند. بدیهی است که حل و فصل صلح آمیز این مسئله کاملاً مطلوب است، زیرا نتیجه دیپلماتیک احتمالاً در مقایسه با هر گزینه دیگری، دوام بیشتری خواهد داشت و کمتر مخاطره های تازه ایجاد می‌کند.

چهارمین چالشِ سازندگان امنیت در خاورمیانه که احتمالاً از همه لغزنده تراست، ایجاد توافق جامع بین اسرائیل و فلسطینی ها است. دور تازه خشونت ها (در غزه)، موانع موجود را نشان می‌دهد. مقامات (سران) هر دو گروه به صداقت طرف مقابلشان تردید دارند. گروه تروریستی حماس نیز عمداً به ایفای نقش مخرب خود ادامه می‌دهد؛ هر دو طرف نیز برای روی آوردن به اقداماتی تحت فشار قرار دارند که احتمال بازسازی اعتماد را بیش از این کاهش می‌دهد.

این دیگر کلیشه شده است که در خاورمیانه گروه هایی که احساس ضعف می‌کنند حاضر به مصالحه نیستند و قدرتمندها هم نیازی به سازش نمی‌بینند. اما قوی یا ضعیف، نمی‌توان از این واقعیت اجتناب کرد که اسرائیلی ها و فلسطینی ها باید مثل دو همسایه کنار یکدیگر زندگی کنند.

بیشتر رهبران این مسئله را درک می کنند. به همین علت نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از تلاشهای خستگی ناپذیر جان کری وزیر خارجه آمریکا برای فراهم کردن راه حل دو کشور استقبال می کنند. اما دستیابی به چنین نتیجه ای نیاز دارد در عین حالی که امتیاز می گیریم امتیازاتی هم بدهیم و این واقعیتی است که هنوز هر کسی آماده نیست آن را بپذیرد. در مسیر رو به جلو، شک نکنید که آمریکا به تعهد خلل ناپذیر خود به امنیت اسرائیل پایبند خواهد بود. ما با هر تلاشی که از طرف سازمانهای بین المللی یا هر جای دیگری برای تضعیف مشروعیت اسرائیل یا تضییع حق مردم اسرائیل برای دفاع از خود توسط خودشان باشد مخالفت می کنیم. اسرائیلیها نیز همانند دیگر ملتها در استفاده از نیروی نظامی وظیفه دارند بر اساس مقررات و قوانین بین المللی عمل کنند اما در عین حال آنها حق دارند که اصرار داشته باشند حملات موشکی و راکتی و تروریستی برای همیشه پایان داده شود. در عین حال رهبران اسرائیلی و فلسطینی وظیفه ای مشترک و منافعی مشترک در کاستن از تنش ها، مقابله با افراطی گری و پیدا کردن راههایی برای همکاری در هر جایی که ممکن باشد، دارند. دولت اوباما و اسلاف او بارها دلیل آورده اند که لازم است صلح برقرار شود. ما بر این باوریم هیچ طرفی بدون وجود توافق صلح نمی تواند به اهدافی مشروع خود برسد. این همچنان اعتقاد راسخ ما باقی می ماند و ما همیشه آماده ایم کمک کنیم اما این وظیفه طرفهاست که اقدام کنند. لازم است درباره لیبی نیز حرفهایی بزنم. در این کشور درگیریها میان گروههای مسلح رشد اقتصادی را به شدت کند کرده است، مانع انتقال این کشور به سمت دموکراسی شده است و باعث بلاتکلیفی زیادی درباره آینده این کشور شده است. سیاست ما این است که با کشورهای همسایه لیبی، سازمان ملل متحد و دیگر شرکای بین المللی خود به لیبی کمک کنیم از این بحران خارج شود. در اینجا نیز همانند دیگر مناطق خاورمیانه باید سه نیاز اساسی برآورده شود. اول ، کسانی که داخل کشور هستند و می خواهند کشوری واقعی ایجاد کنند ، باید به این طرح بپیوندند و از آن حمایت کنند. دوم، کسانی که در خارج هستند و به شعله ور شدن درگیریها دامن می زنند، باید مسیر خود را تغییر دهند و به جای آن به پایان دادن به این درگیریها کمک کنند، سوم، همه باید بپذیرند که لیبی نمی تواند مامن و پناهگاه امنی برای تروریستها باشد. همانند سوریه، میانه روها باید بتوانند حرف خود را بزنند و باید در برابر افراطی گری خشونت آمیز از آنها حمایت شود. در ماههای اخیر، ما در تشخیص گامهای لازم برای اینکه لیبی به سمت جلو حرکت کند، پیشرفت داشته ایم اما حرکت از خشونت و اسلحه به سمت گفتگو و مصالحه راهی طولانی است. تحقیق درباره خاورمیانه ممکن است ناامید کننده باشد اما نباید فراموش کنیم حتی در دوره معاصر، این منطقه موفقیتها و امیدواریهایی را تجربه کرده است. در یک ربع قرن گذشته ما شاهد ائتلاف گسترده ای برای مقابله با تجاوز دیکتاتوری به کویت بودیم، ما شاهد دست دادن رابین و عرفات در کاخ سفید بوده ایم، ما دیدیم که شاه حسین اردن مردم خود را به سمت صلح با اسرائیل رهبری کرد و ما شاهد جانفشانی غم انگیز یک دستفروش در تونس بودیم که انقلابی دموکراتیک را رقم زد، انقلابی که در کشور او در حال موفقیت است و این پتانسیل را دارد که به عنوان الگویی الهام بخش برای دیگران باشد. امروز حتی در کشورهایی نظیر مصر که در آن دموکراسی نسبتا ضعیف است، فشار برای داشتن نظام سیاسی بازتر و فراگیرتر همچنان قوی است. شهروندان و رای دهندگانی که برای اولین بار فرصت مشارکت دموکراتیک را پیدا کردند، هرگز حاضر نخواهند شد با اراده خود از این حق بگذرند. کسانی که با دیده تردید نگاه می کنند، شاید بگویند آنچه که بیداری عربی خوانده می شود، به خواب رفته است، اما زیر این سطح، من عمیقا باور دارم که نیروهای جدید قدرتمندی همچنان در کارند. این شامل جامعه مدنی پویا، توسعه رسانه های اجتماعی، افزایش درخواستها برای پاسخگو بودن مقامات و حمایت روز افزون برای قدرت بخشیدن به زنان است. همه اینها حیاتی است زیرا داشتن تفکری جدید و انرژی تازه برای درخشان کردن آینده اقتصادی این منطقه حیاتی است. خاورمیانه از موهبت بزرگ مردمی بااستعداد و منابع طبیعی غنی و تعهدی واقعی در برخی کشورها برای تحصیلات بهتر و تنوع اقتصادی و حکومت قانون برخوردار است. هر چند به جز نفت، خاورمیانه به اندازه کافی محصولات دیگر تولید و صادر نمی کند. ابتکار عمل دولت اوباما برای تجارت و سرمایه گذاری منطقه ای برای تقویت و تسریع رشد، تشویق اصلاحات و نوآوری تدوین شده است. رئیس جمهور آمریکا تعهد مشخص خود را به زنان و مردان جوان خاورمیانه بیان کرده است و متعهد شده است به آنها برای پیدا کردن شغلی که نیاز دارند از طریق توسعه فرصتهای آموزشی، تامین امکانات علمی و آموزشی و همکاری در این زمینه ها و ایجاد شبکه ای از کارآفرینان کمک کند. برای رسیدن به این اهداف، ما روی سرمایه گذاری جامعه بازرگانان و تجار آمریکایی، موسسات دانشگاهی و گروههای حرفه ای حساب کرده ایم. این مسئله مهم است زیرا شکوفایی در یک منطقه، رشد در دیگر مناطق را تحریک می کند و برعکس سرخوردگیهای اقتصادی، می تواند باعث رویکردهای افراطی سیاسی شود. هر روز میلیونها پسر و دختر در کلاسهای درس اطلاعاتی را درباره جهان دریافت می کنند. وقتی سه یا پنج یا ده سال دیگر، این پسران و دختران از مدارس فارغ التحصیل می شوند، آنها سرنوشت منطقه را در دست می گیرند و این مسئله بسیار بستگی به اتفاقاتی دارد که اکنون رخ می دهد. آیا آن زمان آنها انگیزه، دانش و فرصت آن را دارند که خانواده ای را در امید و شرافت ایجاد و بزرگ کنند، آیا آنها می توانند رابطی میان مردم و التیام بخش و ایجاد کننده هماهنگی و مسالمت میان دیگران خواهند بود؟ یا اینکه در مسیری بسیار پیچیده تر قرار خواهند گرفت؟ به جز عده اندکی که اصلا آشتی پذیر نیستند، به نفع همه است، چه سنی و چه شیعه و چه مسیحی و چه یهودی، چه ایزدی، چه عرب، چه فارس، چه ترکمن یا کرد، پاسخ به این سوالات درست باشد.

پیامی که امشب می خواهم به شما بدهم و در این سخنرانی طولانی منتظر آن بوده اید این است که هم باید درباره مشکلات کنونی چشمان خود را باز کنیم و هم درباره احتمالات و امکانات آینده واقع بین باشیم. ما نمی توانیم خود را فریب دهیم. خشونت می تواند زخمهای عمیقی را هم در جسم و هم در ذهن روح باقی بگذارد. تنفر و بی اعتمادی را به راحتی نمی توان حذف کرد. سیاست تفرقه حتی در پایتخت آمریکا نیز وجود دارد. در عین حال ما می دانیم انسانهای زیادی در خاورمیانه در داخل و خارج از حکومت وجود دارند که دنبال راههای بهتری هستند، ارتباط برقرار می کنند، دیدگاههای خود را با دیگران به اشتراک می گذارند، شبکه های جدیدی را برای تغییرات صلح آمیز ایجاد می کنند. شاید آنها همیشه با ما یا با یکدیگر هم عقیده نباشند اما آنها دوست دارند هم به باورهای خودشان احترام گذاشته شود و خودشان نیز به دیدگاههای کسانی که با آنها هم عقیده نیستند، احترام می گذارند. آنها مصمم هستند که اسیر گذشته نباشند و در عین حال تاریخ آینده را شکل دهند. این معنای بیدار بودن است. کلام آخر اینکه آمریکا ایمان دارد که منطقه از شرایط آزمایشی کنونی خود موفق بیرون خواهد آمد و درک عمیق تری پیدا خواهد کرد که به نفعش است مناقشات را حل کند. ما بر این باوریم پیشرفت با جلوگیری از تبدیل شدن اختلافات ایدئولوژیک و دینی به درگیری و جنگ فراهم می شود و اینکه جدل و مناقشه درباره نقش مذهب و دین در سیاست و حکومتداری قابل مدیریت است. ما بر این باوریم کشورهایی که تکه تکه شده اند می توانند دوباره متحد شوند، همانطور که آمریکا نیز سالها پیش این کار را کرد و لبنان نیز پس از جنگ داخلی این کار را کرد. ما بر این باوریم فراخوان تروریسم برای جنگ مردود خواهد بود زیرا در نهایت ایجاد قیل و قال و جلب کردن توجه عده ای بسیار راحت تر از این است که عده ای را هر چه هم گمراه شده باشند، به قاتلان تبدیل کنیم. ما به آینده خاورمیانه باور داریم زیرا ما به پشتکار روح بشری آگاه هستیم که به همراه عشق به آزادی و عدالت سرزمین ما را برای بیش از دویست سال پایدار نگه داشته است. به همان اندازه مهم است که بگویم ما به آینده باور داریم زیرا ما به همه شما ایمان داریم. شما دانش آموزان امروز، سازندگان و التیام بخشان و رهبران فردا نه فقط در خاورمیانه بلکه در اروپا، آسیا، آفریقا، قاره آمریکا و در سراسر جهان خواهید بود. من این حرف را می زنم نه به این علت که نسل شما باهوشتر از بقیه نسلهاست، بلکه به این علت این حرف را می زنم که شما در مقایسه با نسلهای گذشته، درباره جهان پیرامون خود آگاهتر هستید، شما با تنوع در همه اشکال آن راحت تر هستید و درباره وابستگی که به یکدیگر داریم هوشیارتر هستید، و درباره این گروه خاص، شما این مزیت را دارید که در مدرسه جورج تاون وزارت خارجه تحصیل می کنید و آموزش می بینید.

نیتن اسلاتر، دانشجوی ارشد در دانشکده مطالعات امنیتی وزارت امور خارجه آمریکا: سؤال امروز من در رابطه با سیاست جدید آمریکا در قبال عراق و سوریه و پرداختن به چالش گروه دولت اسلامی (در این دو کشور) است. نگرانی من این است که ممکن است ما مشکل (اصلی) را به دقت تشریح نکرده باشیم و چنان که همه ما می دانیم، برای رفع هر مشکل باید ابتدا آن را به خوبی درک کنیم. رییس جمهور اوباما در سخنرانی اعلام سیاست هایِ خود، به گروه داعش به عنوان «تروریست» اشاره کرد. البته واژه تروریسم شاید برخی از تاکتیک های گروه داعش را به دقت توضیح دهد، اما این واژه قادر نیست حقیقت کامل درباره این گروه شرور را بنمایاند. واژه صحیح برای معرفی عملکرد این گروه این است که: این، شورشگریِ اشغالگر مرحله ی سه است. مطالعه مقالات نظری در این زمینه نشان می دهد که عملیات موفق ضد شورشگری در گذشته، معمولاً عملیاتی طولانی مدت، پرهزینه، مستلزم نیروی انسانی فراوان و بسیار حساس، ظریف و موشکافانه بوده است. سؤال من این است که آیا هیچ گونه نگرانی مشترکی در درون دولت (اوباما) در این خصوص وجود ندارد و آیا شما (شخصاً) احساس می کنید که این سیاست برای رسیدن به اهداف ما، حقیقتاً سیاستی صحیح و دقیق است؟

وندی شرمن: از شما به خاطر سؤال تان و همچنین ارزیابی تان از رخدادهای جاری تشکر می کنم. حقیقت این است که گروه داعش، سازمان تروریستی است، اما شما با دقت تشریح کردید که این گروه، برخلاف برخی دیگر سازمان های تروریستی (زمین هایی را تسخیر کرده و) قلمروی را در اختیار دارد. (گروه داعش) اغلب، مانند یک ارتش معمولی (و منظم) می جنگد، که شامل کاروان هایی (از خودروهای نظامی) می شود که ما آن را از بالا (با تصاویر هوایی یا ماهواره ای) می بینیم. این گروه، منابع مالی فوق العاده خوبی دارد. هزاران جنگجوی خارجی را به منظور تلاش برای رسیدن به اهداف خود، تحت استخدام درآورده است. به نظر من، اگر شما به اظهارت امروز چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، و ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک قوای مسلح آمریکا، گوش کنید؛ و همچنین اگر به سخنان جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، فردا و پس فردا گوش فرادهید - زیرا همه آنان در برابر کنگره شهادت می دهند - شما ارزیابی آنان را از راهبردی بسیار پیچیده که سال های متمادی برای دستیابی به اهداف آن وقت لازم است خواهید شنید.

به نظر من، یکی از چیزهایی که همه ما باید درک کنیم و رییس جمهور (اوباما) نیز آن را کاملاً روشن کرد، این است که ما راهی حساب شده، با تأنی و بسیار پیچیده، در پیش رو داریم که (طی کردن آن) زمان بسیار زیادی می برد.

هرچند همه بر جنبه نظامیِ (این عملیات) متمرکز شده اند که شامل: حملات هوایی، تجهیز و آموزشِ میانه روهای سوری و تلاش برای کمک به عراقی ها در رابطه با تأسیس گارد ملی و دادن آموزش های لازم به آنان برای مقابله با تروریست ها در قلمرو خودشان است، این راهبرد جنبه های بسیار زیادِ دیگری نیز دارد.

این جنبه ها (ی غیرنظامی) شامل بسیاری از چیزها می شود که شامل: تلاش های دیپلماسیِ عمومی و همچنین روشن کردن نفاق (این گروه) - مبنی بر این که این مسئله هیچ ربطی به اسلام ندارد - می شود. این ها در واقع مردمی بربر و وحشی هستند که به این روشِ خاص عمل می کنند.

این جنبه ها همچنین شامل متوقف کردن استخدام جنگجویان و جلوگیری از پول رسانی به این گروه می شود و ما این روزها ابزارهای فراوانی برای انجام این کار داریم که قبلاً در اختیار نداشتیم. ما اکنون آموخته ایم که چگونه این کار را با موفقیت انجام دهیم. این شامل ایجاد امنیت مرزی و افزایش توانایی های کشورهای مجاور است تا آنان نیز بتوانند قابلیت های خود را برای جنگ با تروریست ها بهبود بخشند.

از اینرو (مشاهده می کنیم که) این راهبردی بسیار پیچیده است و دستیابی به اهداف آن زمان بسیار زیادی می برد، اما هرگاه آمریکا تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد، آن را انجام می دهد (آن را تکمیل می کند). در این موردِ خاص، ما در حال انجام این کار با همکاریِ تعداد بسیار زیادی از سایر کشورها در سراسر جهان هستیم. این کشورها آن بخش هایی از این راهبرد را که در راستای منافع آنان و در رابطه با توانایی های کشورهای شان معقول باشد، برخواهند گزید.

آخرین چیزی که اضافه می کنم این است که ژنرال جان الن، که یکی دو چیز درباره عملیات ضدشورشگری می داند (کنایه از اطلاعات گسترده ای است که وی در این زمینه دارد)، هم اکنون در وزارت امور خارجه آمریکا مشغول کار است و او رهبریِ تلاش های تمام دولت را برای تشکیل ائتلاف پشتیبانان بین المللی برای این عملیات عهده دار است تا به تمامی جنبه های (غیرنظامی) این راهبرد پرداخته شود.

البته او (ژنرال الن در وزارت خارجه) رهبری بخش نظامیِ این عملیات را برعهده نخواهد داشت، زیرا برای این کار ما پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) را داریم. اما او به ما برای پیشبرد کارها کمک می کند تا مطمئن شویم که از حمایتهای بین المللی برخوردار هستیم و این کشورها در مجموع تمامی بخش های این راهبرد را برعهده خواهند گرفت (و آن را پیش خواهند برد) و آنان بخش هایی از این راهبرد را برخواهند گزید که مطابق با منافع خودشان باشد و مایه بهبود امنیت ملی خودشان بشود.

مجری: به علت کمبود وقت ما دو سؤال متوالی را می گیریم و خانم وندی شرمن به هر دو سؤال، به طور همزمان پاسخ خواهد داد.

وندی شرمن: هرکس که مرا می شناسد، متعجب نخواهد شد، زیرا تا زمانی که یک خانم نیز سؤالی بپرسد، من این سالن را ترک نخواهم کرد.

مجری: (خطاب به زنان در جمع حضار): شما کجا هستید (و چرا سؤالی نمی پرسید)؟ من نیز (تا یک خانم سؤالی نپرسد) اجازه نمی دهم شما محل جلسه را ترک کنید!

هری هیلم، دانشجوی سال اول کارشناسی در دانشکده وزارت امور خارجه آمریکا: به نظر شما، واکنش ما (آمریکا) پس از آن که رژیم (حکومت) اسد (بشار اسد، رییس جمهور سوریه) از خط قرمز گذشت و ما از نیروی نظامی استفاده نکردیم و به جای آن، به دنبال راه های دیپلماتیک گشتیم، چگونه بر روابط ما با شورشیان سوری، به خصوص عناصر میانه روترِ آنان که اکنون ما تلاش داریم بار دیگر اعتماد آنان را به خود جلب کنیم، تأثیر گذاشت؟ آیا به عقیده شما، این که ایالات متحده (آمریکا) مشخصاً از نیروی نظامی (علیه حکومت اسد) استفاده نکرد، ممکن است به مناسبات ما با شورشیان یاد شده لطمه زده باشد، یا شما فکر می کنید هیچ تأثیری نداشته یا تأثیرات آن مثبت بوده است؟

مایک فاکس، دانشجوی ارشد علوم در دانشکده وزارت امور خارجه آمریکا: سؤال من گسترده تر است و آن این است که: آمریکا چه گام های ملموسی می تواند بردارد تا رشد و ثبات جامعه مدنی را در سراسر خاورمیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا) بیش از پیش تشویق و ترویج کند، البته به نحوی که این حرکت آمریکا، بیش از حد مداخله جویانه تلقی نشود؟

وندی شرمن: هر دو، سؤال های خوبی پرسیدند. من با مخالفان میانه روِ سوری بارها ملاقات کرده ام و همچنین مفتخر بوده ام که رهبریت هیأت ما (آمریکا) را در دیدارهای مان با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه پیشین سازمان ملل، برعهده داشته باشم. ما در این ملاقاتها تلاش داشتیم به راه حلی بر اساس مذاکرات برای مسائل سوریه دست پیدا کنیم، اما متاسفانه در این خصوص موفق نبودیم و این عدم موفقیتِ ما، دلایل بسیار پیچیده ای داشت.

 (با این وجود) من هنوز بر این باورم که راه حل دیپلماتیک، همان چیزی است که، در نهایت باید برای این مشکل پیدا شود. به عقیده من، هیچ کس، از جمله مخالفان میانه رو، وجود ندارد که از خارج شدن سلاح های شیمیاییِ اعلام شده از سوریه خوشحال نشده باشد.

اسد با استفاده از سلاح های شیمیایی، در حالی مردم را می کشت که از مجازات مصون بود. رییس جمهور آمریکا گفت: این شرایط نباید ادامه پیدا کند و از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا خواست با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، مشغول گفتگو شود تا ببینند آیا در حقیقت ما می توانیم راهی برای رفع این مشکل پیدا کنیم؟ به عقیده من، تهدید حمله نظامی (به خودی خود، دولت سوریه را به قبول امحاء سلاح های شیمیایی این کشور واداشت).

نوع مطلب : هسته ای ومسائل پیرامونی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 28 شهریور 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات