۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تحلیلی بر برخی از رویکردهای فرهنگی دولت یازدهم؛           
با نگاهی عمیق به دو موضوع الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، به‌خصوص موضوع سبک زندگی به‌عنوان یکی از ابعاد آن، از یک‌سو و موضوع جنگ نرم از سوی دیگر، می‌توان گفت که این دو، بنیان‌های حرکت فرهنگی کشور هستند که متأسفانه غفلت و عدم توجه به این دو موضوع راهبردی، آثار تلخ خود را به‌‌عیان در جامعه نشان می‌دهد.
            
 گروه فرهنگی-اجتماعی برهان/عمار خسروجردی؛ بیش از یک سال از آغاز دولت تدبیر و امید به ریاست جناب حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی می‌گذرد. بی‌شک فرصت یک سال نمی‌تواند فرصتی کافی برای ارزیابی یک دولت باشد، اما به نظر می‌توان در این دوران برخی از خطوط کلان و نگرش‌های دولت را در عرصه‌های مختلف استنباط و استخراج نمود.
 
یکی از این عرصه‌ها عرصه فرهنگ است. فرهنگ در نگاه رهبر معظم انقلاب از اهمیت بالایی برخوردار است. ایشان در اولین دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوران دولت جدید، در زمینه‌ی اهمیت فرهنگ می‌فرمایند: «فرهنگ هویت یک ملت است. ارزش‌های فرهنگی روح و معنای حقیقی یک ملت است. همه‌چیز مترتب بر فرهنگ است. فرهنگ حاشیه و ذیلِ اقتصاد نیست، حاشیه و ذیلِ سیاست نیست، اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل بر فرهنگ‌اند؛ به این باید توجه کرد. نمی‌توانیم فرهنگ را از عرصه‌های دیگر منفک کنیم؛ همین‌طور که اشاره کردند، اینکه ما گفتیم مسائل اقتصادی و مسائل گوناگون مهم پیوست فرهنگی داشته باشد.» [1]
 
ریاست محترم جمهوری هم یکی از دغدغه‌های جدی خود را پیگیری دغدغه‌های رهبر معظم ‌انقلاب معرفی کرده‌اند. ایشان با تشکر از رهنمودها و ابراز حمایت‌های مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای دولت، بر پیگیری دغدغه‌های رهبر معظم ‌انقلاب تأکید کرده و تصریح می‌کند: «دولت با تمام جدیت، خود را متعهد به پیگیری رهنمودهای ایشان می‌داند.»[2]
 
بی‌شک این تصریح ایشان محدود به عرصه‌ای خاص نیست، بلکه این پیگیری شامل اصلی‌ترین دغدغه رهبر معظم ‌انقلاب یعنی عرصه فرهنگ نیز می‌باشد.
 
در این نوشتار سعی در تحلیل برخی از رویکردهای فرهنگی دولت یازدهم متناسب با دغدغه ریاست محترم جمهور در پیگیری مطالبات رهبری است؛ امید است که این نوشتار بتواند تحلیل واقعی از رویکردهای فرهنگی دولت محترم ارائه بدهد و کمکی در جهت تعالی این رویکرد باشد.
 
1.     الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یا توسعه غربی
 
یکی از راهبردهای پیگیری مطالبات رهبری در عرصه فرهنگ تکیه‌بر گفتمان اصلی ایشان، به‌خصوص در تبیین مفاهیم راهبردی است. یکی از این مفاهیم راهبردی، موضوع الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت است. نکته بسیار کلیدی این است که الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، الگویی راهبردی و درواقع نقشه راه حرکت کشور در تمامی عرصه‌ها به‌خصوص عرصه فرهنگ است.
 
رهبر معظم ‌انقلاب در زمینه‌ی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت با صراحت می‌فرمایند: «دستور کار قطعی نظام جمهوری اسلامی، دنبال کردن الگوی پیشرفت ایرانی-اسلامی است.» [3]
 
ایشان در تبیین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و در مورد چرایی استفاده از واژه پیشرفت به‌جای واژه توسعه می‌فرمایند:«چرا لزوم این کار را باید بیان کرد؟ خیلی ساده است؛ به خاطر اینکه امروز در چشم بسیاری از نخبگان ما، بسیاری از کارگزاران ما، مدل پیشرفت صرفاً مدل‌های غربی است؛ توسعه و پیشرفت را باید از روی مدل‌هایی که غربی‌ها برای ما درست کرده‌اند دنبال و تعقیب کنیم.» [4]
 
علاوه بر این از دیدگاه ایشان، برآیند نگاه جامعه‌ی غربی علی‌رغم اختلاف میان رویکردهای مختلف فلسفه‌های غربی به انسان، با نگاه اسلام به انسان تفاوت بنیادین دارد. این تفاوت نگاه به انسان سبب می‌شود تا پیشرفت که برای انسان و به‌وسیله‌ی انسان است، در منطق فلسفه‌ی غرب با پیشرفت در منطق اسلام، تفاوت پیدا کند. در این چارچوب، پیشرفت از نظر غرب پیشرفت مادی است و پیشرفت وقتی مادی می‌شود، به این معناست که می‌توان اخلاق و معنویت را در راه چنین پیشرفتی قربانی کرد؛ اما از نظر اسلام پیشرفت این نیست. البته پیشرفت مادی مطلوب است، اما به‌عنوان وسیله. هدف، رشد و تعالی انسان است.
 
درواقع رهبر معظم ‌انقلاب، تفاوت بنیادین پیشرفت در نگاه غرب را که در ادبیات علمی از آن به توسعه یاد می‌شود را با پیشرفت از نگاه اسلام بیان می‌کنند.
 
ایشان در بیان دیگری در تبیین مفهوم پیشرفت می‌فرمایند: «ما اگر پیشرفت همهجانبه را به معنای تمدن سازی نوین اسلامی بگیریم، بالاخره یک مصداق عینی و خارجی برای پیشرفت با مفهوم اسلامی وجود دارد؛ یک بخش، بخش ابزاری است؛ یک بخش دیگر، بخش متنی و اصلی و اساسی است. به هر دو بخش باید توجه کرد. ... اما بخش حقیقی، آن چیزهایی است که متن زندگی ما را تشکیل می‌دهد؛ که همان سبک زندگی است که عرض کردیم.» [5]
 
ایشان بخش حقیقی تمدن اسلامی یعنی سبک زندگی اسلامی را عرصه‌هایی مانند مسئله‌ی خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، نوع خوراک، نوع آشپزی، تفریحات، مسئله‌ی خط، مسئله‌ی زبان، مسئله‌ی کسب‌وکار، رفتار ما در محل کار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعالیت سیاسی، رفتار ما در ورزش و ... برشمردند که این عرصه‌ها، متن زندگی فردی و اجتماعی انسان را در برمی‌گیرد.
 
در برنامه‌های فرهنگی دولت تاکنون برنامه‌ای راهبردی و جامع برای اصلاح چالش‌های سبک زندگی در کشور و حرکت کشور به سمت سبک زندگی مطلوب ارائه نشده ‌است. البته زمانی این مهم رخ خواهد دارد که دولت، گفتمان پیشرفت و موضوع سبک زندگی به‌عنوان بخشی از الگوی پیشرفت اسلامی-ایرانی را گفتمان اصلی خود قرار دهد و آن را ترویج نماید.
 
آنچه را که می‌توان از مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت استنباط نمود تکیه ‌بر سه موضوع بسیار جدی است:
 
الف: تکیه ‌بر قطعی بودن مسیر حرکت نظام در مسیر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت
ب: تکیه ‌بر استفاده از مفهوم پیشرفت به‌جای واژه توسعه
ج: تکیه ‌بر اصلاح سبک زندگی به‌عنوان بخش حقیقی تمدن سازی به معنای پیشرفت همه‌جانبه
 
آنچه را که در طول یک سال از دوران دولت جدید، می‌توان مدنظر قرار داد این است که دولت محترم و اعضای آن تاکنون حرکت منسجم و تأکید گفتمانی بر محورهای زیر نداشته‌اند.
 
تاکنون ادبیات مربوط به الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت به‌عنوان ادبیات و گفتمان اصلی ریاست محترم جمهور و اعضای هیئت دولت نبوده است و این بزرگواران بارها و بارها از واژه توسعه به‌جای واژه پیشرفت بهره برده و می‌برند.
به‌عنوان مثال ریاست محترم جمهور در سخنان خود در جمع مردم سیستان و بلوچستان خطاب به مردم این استان می‌گوید: «در دنیای امروز هیچ کشوری نمی‌تواند به‌تنهایی و یا در سایه انزوا به توسعه و رفاه مطلوب ملت خود دست یابد.» [6]
 
البته تکیه‌بر توسعه‌گرایی تنها محدود به دوران ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی نبوده‌ است، بلکه ایشان در دوران حضور در مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بر اصل توسعه‌گرایی تأکید داشته‌اند.
ایشان در افتتاحیه همایش چشم‌انداز سیاست خارجی توسعه‌گرا در اسفند 86 ضمن تأکید بر توسعه‌گرایی بیان می‌دارد: «اینکه ما هویت اسلامی و انقلابی‌مان را حفظ کنیم و الهام‌بخش باشیم و نسبت به روابط خارجی‌مان به دنبال تعامل سازنده و مؤثر باشیم، به دنبال همان جمله «توسعه» است و مهم این است که ما می‌خواهیم به توسعه برسیم.» [7]
این ادبیات و تکیه‌بر توسعه‌گرایی از سوی ایشان در جایگاه ریاست محترم جمهور نیز مطرح می‌گردد.
 
نباید فراموش کرد که مباحث رهبری در مورد الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت از اواسط سال 1385 آغاز شده است و یک سال پس از ادبیات انتقادی رهبری در مورد الگوی توسعه غربی و تکیه ‌بر الگوی اسلامی‌–ایرانی پیشرفت، تکیه ‌بر توسعه‌گرایی از سوی مسئول یکی از حساس‌ترین مراکز راهبردی و پژوهشی نظام جمهوری اسلامی مطرح می‌شود.
 
واقعیت تلخ دیگر نیز این است که در برنامه‌های فرهنگی دولت تاکنون برنامه‌ای راهبردی و جامع برای اصلاح چالش‌های سبک زندگی در کشور و حرکت کشور به سمت سبک زندگی مطلوب ارائه نشده ‌است. البته زمانی این مهم رخ خواهد دارد که دولت گفتمان پیشرفت و موضوع سبک زندگی به‌عنوان بخشی از الگوی پیشرفت اسلامی-ایرانی را گفتمان اصلی خود قرار دهد و آن را ترویج نماید. در برنامه پیشنهادی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای علی جنتی تنها به‌صورتی کلی به موضوع ترویج سبک زندگی دینی اشاره می‌شود. درحالی‌که توقع بر این است که دولتی که خود را پیرو رهبر معظم ‌انقلاب می‌داند در برنامه پیشنهادی خود از ابتدای کار به دغدغه‌های رهبری توجه نماید و علاوه بر این مجموعه مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان یک مجموعه پژوهشی که زیر نظر جناب آقای روحانی بوده است در این زمینه کار فکری لازم را انجام داده ‌باشد و با ارائه برنامه‌هایی به وزیر محترم ارشاد در این زمینه به یاری ایشان بشتابد. فراموش نباید کرد که دغدغه اصلاح سبک زندگی و چالش‌های آن از چالش‌های بسیار جدی نظام و مردم است که باید مجموعه‌های فکری نظام مانند مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص دغدغه لازم را داشته باشند؛ اما متأسفانه تاکنون برنامه‌ای راهبردی در این زمینه از سوی دولت و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نشده ‌است. هرچند که انجام این مهم تنها مربوط به دولت نیست و تمامی نهادهای فرهنگی کشور را در برمی‌گیرد؛ اما دولتی که خود را پیگیر دغدغه‌های رهبری می‌داند، باید بیش از دیگران در این زمینه دارای دغدغه و برنامه باشد و در ادبیات و گفتمان خود، مروج مفاهیم و راهبردهای مد‌نظر رهبر معظم ‌انقلاب در تمامی عرصه‌ها باشد و از سوی دیگر با برنامه‌های راهبردی و جامع برای حرکت در مسیر گفتمان راهبردی و مدیریتی مدنظر رهبر انقلاب حرکت نماید.
 
تکیه ‌بر الگوی توسعه غربی، کشور را دامن‌گیر بسیاری از چالش‌های امروز دنیای غرب مانند بحران خانواده و نزول معنویت و اخلاق خواهد کرد. این معضلات، معضلاتی فرهنگی و عمیق هستند که اگر از آن‌ها غفلت گردد، جامعه دینی و اسلامی ما در مسیر انحطاط قرار خواهد گرفت.
 
این غفلت از گفتمان رهبری در مورد الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و اصلاح سبک زندگی در جامعه، تنها محدود به دولت فعلی نیست، بلکه دولت گذشته نیز در موضوع گفتمان‌سازی و ارائه برنامه راهبردی در مورد این دو موضوع غفلت‌های بسیار جدیی داشته ‌است.
 
تکیه‌بر اصلاح سبک زندگی و حرکت به سمت الگوی مطلوب سبک زندگیِ دینی، بی‌شک اصلاح‌کننده بسیاری از چالش‌هایی است که جامعه امروز ما را تهدید می‌کند. فراموش نباید کرد که الگوی اسلامی‌-‌ایرانی پیشرفت، الگویی است که مبنای مدیریت راهبردی کشور در تمامی عرصه‌ها به‌خصوص عرصه فرهنگ است و جنبه‌های فرهنگی آن به‌خصوص در موضوع سبک زندگی باید مبنای حرکت فرهنگی کشور باشد.
 
2.     عدم توجه به موضوع جنگ نرم
 
یکی از دغدغه‌های جدی رهبر معظم انقلاب به‌خصوص از سال‌های ابتدایی دوران رهبری تکیه ‌بر موضوع تهاجم فرهنگی دشمن است.
 
مقام‌ معظم ‌رهبری از همان سال‌های پس از جنگ هشدارهای متعددی در مورد تجهیز جبهه دشمن برای ضربه‌ زدن در عرصه فرهنگی داشتند که معمولاً با سردی و بی‌محلی برخی نخبگان و فعالان عرصه فرهنگی مواجه می‌شد؛ اما طی چند سال اخیر تیرهای این جنگ بر همگان نمایان‌تر شده و طرح‌هایی همچون مهندسی فرهنگی برای ساخت جبهه فرهنگی مطرح شده است.
 
ایشان در سال‌های ابتدایی دوران رهبری خود در این زمینه می‌فرمایند: «کاری که دشمن از لحاظ فرهنگی می‌کند، یک «تهاجم فرهنگی» بلکه باید گفت یک «شبیخون فرهنگی» یک «غارت فرهنگی» و یک «قتل‌عام فرهنگی» است. امروز دشمن این کار را با ما می‌کند.» [8]
 
ایشان در سال‌های اخیر با تکیه‌بر مفهوم جنگ نرم دوباره بر موضوع تهاجم فرهنگی دشمن صحه گذاشته‌اند: «وقتی انسان، تجهیز، صف‌آرایی، دهان‌های با حقد و غضب گشوده شده و دندان‌های با غیظ فشرده شده علیه انقلاب، امام‌خمینی و آرمان‌های نظام اسلامی را می‌بیند وجود این جنگ نرم را باور می‌کند هرچند ممکن است عده‌ای این‌ها را نبینند.» [9]
 
ریاست محترم جمهور هم به بیان دیگری در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به موضوع جنگ نرم و تهاجم فرهنگی با بیان موضوع ناتوی فرهنگی اشاره کرده و می‌گویند: «معتقد به ناتوی فرهنگی و بالاتر هم هستم. ناتو یک بخش دارد تحت عنوان بخش فرهنگی. یک معاونت فرهنگی دارد و تلاش می‌کند از طریق فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی اذهان و افکار را فتح کند. باید در برابر آن برنامه‌ریزی کنیم اما برنامه‌های ما بسیار ناقص و ضعیف است. من برنامه دارم. صیانت از فرهنگ جامعه جزو ضرورت‌هاست.» [10]
 
زمانی که اسناد بالادستی و کلان کشور به‌صورت منسجم و جامع مبنای مدیریت و اداره کشور در تمامی عرصه‌ها به‌خصوص عرصه فرهنگ نیستند، تناقض‌ها، بی‌برنامگی‌ها و فقدان ارزیابی دقیق دامن‌گیر مدیریت فرهنگی کشور می‌شود.
 
در این برنامه ریاست محترم جمهور اذعان می‌کنند که برای حفظ و صیانت از فرهنگ کشور و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن برنامه دارند. به نظر می‌رسد که این برنامه شامل جنگ نرم دشمن نیز می‌شود؛ اما با کمی دقت در برنامه فرهنگی دولت یازدهم به‌خصوص در برنامه فرهنگی ارائه ‌شده از سوی وزیر فرهنگ ایشان، جناب آقای علی جنتی، نکات جالبی در این زمینه می‌بینیم.
 
درحالی‌که در این برنامه حتی یک‌بار از کلمه «جنگ نرم» و نحوه مبارزه با آن اشاره‌ای به میان نیامده اما 5 بار از کلمه «تساهل» به‌عنوان یکی از اصولِ گفتمانِ فرهنگیِ اعتدال یاد شده و برای حل نقصان‌های اقتصاد، فرهنگ [m1] و صیانت از تنوع و تکثر فرهنگی به آن اشاره شده است. [11]
 
 باوجود اینکه ریاست محترم جمهوری بر موضوع تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن اذعان دارند و ادعای داشتن برنامه در این زمینه را دارند، اما در برنامه‌های فرهنگی وزیر فرهنگِ ایشان، صحبتی از جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمن به‌عنوان یک موضوع اساسی و بنیادین نیست.
 
علاوه بر این موضوع تهاجم فرهنگی و موضوع جنگ نرم در ادبیات گفتمانی ریاست محترم جمهور پس از انتخاب ایشان، به‌عنوان یک دغدغه جدی مدنظر قرار نگرفت و به‌ندرت از این موضوع به‌عنوان یک دغدغه یاد می‌شود. درواقع موضوع جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمن در ادبیات گفتمانی ریاست محترم جمهور و دولت محترم به‌خصوص وزیر محترم ارشاد دارای جایگاهی راهبردی و جدی نیست.
 
3.     جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
 
با نگاهی عمیق به دو موضوعِ الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، به‌خصوص موضوع سبک زندگی به‌عنوان یکی از ابعاد آن، از یک‌سو و موضوع جنگ نرم از سوی دیگر، می‌توان گفت که این دو ، بنیان‌های حرکت فرهنگی کشور هستند.
متأسفانه غفلت و عدم توجه به این دو موضوع راهبردی، به‌خصوص بحث تهاجم فرهنگی که دارای سابقه بیشتری در ادبیات راهبردی کشور می‌باشد، آثار تلخ خود را به‌خوبی نشان می‌دهد. افزایش آمار طلاق و روند رو به گسترش برخی از ناهنجاری‌ها مانند بدحجابی و ... همه و همه به‌نوعی از آثار این غفلت هستند.
 
متأسفانه این غفلت که در دولت‌های قبل وجود داشت، در دولت فعلی نیز ادامه دارد و عدم توجه جدی به این دو موضوع راهبردی و کلان در عرصه مدیریت فرهنگی کشور به‌نوعی سبب ایجاد یک عدم انسجام در مدیریت فرهنگی کشور می‌شود. زمانی که اسناد بالادستی و کلان کشور به‌صورت منسجم و جامع مبنای مدیریت و اداره کشور در تمامی عرصه‌ها به‌خصوص عرصه فرهنگ نیستند، تناقض‌ها، بی‌برنامگی‌ها و فقدان ارزیابی دقیق، دامن‌گیر مدیریت فرهنگی کشور می‌‌شود.
 
به نظر می‌رسد که دولت محترم می‌تواند این غفلتِ خود از مبانی راهبردی فرهنگی مدنظر رهبر معظم انقلاب را در تدوین نخستین برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که توسط دولت یازدهم تهیه و تدوین می‌گردد، جبران نماید و دو موضوع کلان و راهبردی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت، به‌خصوص موضوع سبک زندگی به‌عنوان بخش فرهنگی آن و موضوع تهاجم فرهنگی و جنگ نرم، دو موضوع بنیادین در طراحی و سیاست‌گذاری در برنامه ششم باشند.
 
امید است که دولت یازدهم با پرهیز از غفلت دولت‌های گذشته، با تکیه ‌بر این دو موضوع راهبردی، زمینه‌ساز حرکت منسجم کشور در عرصه فرهنگ و مقابله با چالش‌های فرهنگی باشد؛ اما متأسفانه باید اعتراف کرد که دولت تاکنون در این زمینه قدمی جدی و راهبردی برنداشته است.
 
 
پی‌نوشت‌ها:
[1] بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، 19/9/1392
[2] سخنان ریاست‌جمهور در جلسه هیئت دولت، 12/6/1393
[3] بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید و دانشجویان، 15/5/1392
[4] بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، 25/2/1386
[5] بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جوانان استان خراسان شمالی، 24/7/1391
[6] سخنان ریاست محترم جمهوری در دیدار با مردم سیستان و بلوچستان، 27/1/1393
[7] سخنرانی دکتر روحانی در افتتاحیه همایش سیاست خارجی توسعه‌گرا، 8/12/1386
[8] رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان گردان‌های عاشورای نیروی مقاومت بسیج، 22/4/1371
[9] بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اهل هنر، 14 شهریور 1388
[10] مصاحبه ضبط شده ریاست محترم جمهور با شبکه خبر در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، 14/3/1392
[11] متن برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برگرفته از سایت وزارت فرهنگ و ارشاد
 
*گروه فرهنگی- اجتماعی برهان/انتهای متن/
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 27 شهریور 1393
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات