۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

 

و دانشجویان معجزه آفریدند

دوران دفاع مقدس از هر 63 دانشجو یک نفر به شهادت رسیده است

خبرگزاری فارس: برای پی بردن به نقشی که دانشجویان در دفاع مقدس ایفا کرد‌ه‌اند، می‌توان از آمار شهدای دانشجو سود جست. در زمان جنگ 2608 دانشجو به شهادت رسیده‌اند که 2/1 درصد از کل شهدای دفاع مقدس را شامل می‌شود. یعنی از هر 63 دانشجوی زمان جنگ، یک نفر به شهادت رسیده است.

 

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، نقش دانشجویان و دانشگاهیان و حضور و مشارکت آنان در مقاومت ملت ایران، در دو مقطع قابل بررسی است. یکی مقطع 22 بهمن 57 تا 31 شهریور 59 است که دانشجویان در دو جبهه می‌جنگیدند؛ جبهه مقابله با عناصر نفوذی و گروهک‌‌های مختلف در دانشگاه و دیگری نقش‌آفرینی و حضور فعال در مناطق گوناگون که از آن جمله می‌توان به تسخیر لانه جاسوسی، حضور در درگیری‌‌های مسلحانه کردستان، ترکمن‌صحرا، سیستان و بلوچستان بوده است و البته جبهه فعالیت در عرصه سازندگی، عمران و ساختار فرهنگی کشور است که کمتر به آن پرداخته شده است.
 
مقطع دیگر حضور دانشجویان و دانشگاهیان از شهریور 1359 تا پایان جنگ است که تجلی شکوفایی، خلق حماسه‌‌های شگفت و ابداعات بی‌نظیر بوده است. دانشگاه‌ها در جنگ به چند صورت در دفاع و تقویت دفاع مشارکت داشتند که می‌توان به انتقال فیزیکی پتانسیل دانشگاه‌ها به میدان رزم، انتقال پتانسیل علمی دانشگاه‌ها به مراکز تحقیقاتی و نظامی و فعالیت‌‌های پشتیبانی در عقبه‌ها و تزریق پیشنهادها، نیازها و برنامه‌‌های دفاعی و جنگی به پیکره دانشگاه‌ها و ارائه جهت‌گیری دفاعی به دانشگاه‌ها اشاره کرد؛ هر چند در بعد سوم چه در زمان جنگ و چه در شرایط حاضر، کار جدی صورت نگرفته است. 

* نقش‌آفرینی در پشت جبهه

اعلام آمادگی برای اعزام دانشجویان، همکاری با دانشجویان رزمنده، بازدید از جبهه‌ها، تلاش‌‌های علمی، فنی و صنعتی، حضور در دانشگاه‌ها و شهرستان‌‌های مختلف، سخنرانی برای مردم و تبیین مسائل کشور برای خنثی کردن عملیات روانی دشمن داخلی و خارجی از جمله مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های دانشگاهیان در پشت جبهه بود.

دکتر «مغربی»، دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود از چگونگی همکاری با دانشجویان رزمنده اظهار می‌دارد: زمانی که در دانشگاه تهران دانشجو بودیم و به جبهه رفت و آمد داشتیم و هنگامی که اجرای یک عملیات با امتحانات تداخل داشت، دانشگاه امتحانات را به‌طور جداگانه برای دانشجو‌یان رزمنده برگزار می‌کرد و حتی برخی اساتید نیز خارج از وقت بدون هیچ‌گونه چشم داشت و دریافت حق‌الزحمه برای ما به‌صورت جداگانه کلاس برگزار می‌کردند.

دکتر «سلیمی»، رئیس وقت دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌گوید: شخصاً حاضرم و اعلام آمادگی می‌کنم که در راه انقلاب، هم به‌طور فیزیکی جانم را فدا کنم و هم از نظر علمی هرکاری را که در رابطه با جنگ بر عهده‌ام بگذارند، با فداکاری انجام دهم.*

بازدید اساتید از جبهه نیز تأثیر بسیار مثبتی در روحیه رزمندگان داشت. یکی از رزمندگان در این‌باره می‌گوید: چند روزی بود که بین بچه‌ها زمزمه بود که به همت ستاد تبلیغات جنگ، عده‌ای از اساتید دانشگاه می‌خواهند به دیدار رزمندگان بیایند. باورش برایم سخت بود. همیشه حضور امت حزب‌الله در جبهه‌ها ما را خوشحال و به ما روحیه می‌داد، اما این‌بار خوشحالی من مضاعف بود. یک روز صبح اساتید تشریف آوردند. کم‌کم من به اساتید نزدیک شدم. زمان خیلی سریع می‌گذشت و اساتید ما را در آغوش می‌گرفتند. نمی‌دانستم آیا می‌خندم یا می‌گریم. فکر نمی‌کردم با استاد بشود درددل کرد. با دیدن وضع ظاهر و برخورد متواضعانه و شیفتگی این اساتید بزرگوار، به فرهنگ اسلامی امیدوار شدم.

مسئول اعزام مبلغ واحد سوم دریایی امام حسین در زمان جنگ نیز درباره اهمیت نقش دانشگاهیان در ساخت وسایل و امکانات مربوط به جبهه می‌گوید: دانشجویانی که در ضمن تحصیل به ساخت و تولید وسایل و مواد مورد نیاز جبهه اقدام می‌کنند، نقش قابل توجهی در پیشبرد جنگ و تقویت روحیه برادران رزمنده ایفا می‌کنند و این احساس را در رزمندگان عزیز تقویت می‌کنند که دانشجویان و دانشگاهیان نیز همرزم آنان و دوش به دوش آن‌ها علیه دشمن متجاوز پیکار می‌کنند.

مسئول واحد صنایع وزارت سپاه درباره همکاری با جهاد دانشگاهی این چنین می‌گوید: نمونه این همکاری‌ها منجر به انجام چندین پروژه بزرگ در چند دانشگاه‌‌ مختلف شده است که تعداد زیادی از اساتید در این دانشگاه‌ها روی پروژه‌ها کار می‌کنند که شاید در رابطه با هر پروژه‌ای بیش از هشت تا ده نفر از اساتید به ‌طور فعال و تعدادی از دانشجویان که با ایشان کار می‌کنند، فعال هستند. هرچند فعالیت دانشگاهیان در صنایع دفاعی و موشکی منتشر نشده و هنوز محرمانه است.

دکتر «نیکخواه»، مسئول ستاد پشتیبانی جنگ وزارت علوم و از اعضای سابق جهاد دانشگاهی در این زمینه می‌گوید: بسیاری از این فعالیت‌ها که در جهاد دانشگاهی انجام می‌شد، به‌صورت محرمانه بود و تنها عناوین برخی از پروژه‌ها در گزارشات فعالیت‌‌های جهاد دانشگاهی به‌صورت سالانه چاپ می‌شد و ما هم در حد کلیات از فعالیت‌ها مطلع می‌شدیم. به‌ عنوان مثال، واحد جهاد دانشگاهی شریف ساخت قطعات یدکی در کارگاه مرکزی آن دانشگاه را انجام می‌داد. واحد جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران عهده‌دار ساخت موشک‌‌های تاکتیکی بود که در دانشکده علوم انجام گرفت. «قمقمه» در جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته می‌شد و طراحی و ساخت قطعات یدکی اسلحه‌‌های نظامی در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز توسط جهاد دانشگاهی آن دانشگاه انجام می‌شد و سایر دانشگاه‌ها نیز فعالیت‌‌های این چنینی نیز داشتند.

* حضور دانشگاهیان و دانشجویان در خطوط مستقیم درگیری

فعالیت دانشگاهیان در خطوط نبرد در قالب‌‌های مختلفی مانند فیلمبرداری و عکاسی برای ضبط حماسه‌‌های رزمندگان و انعکاس آن به مردم و جهانیان از یک طرف و ثبت در تاریخ، از سوی دیگر تصویرگری، تابلونویسی و کار‌های گرافیکی، حضور در قالب تیم‌‌های پزشکی و پرستاری، مهندسی جنگ و اقدامات مهندسی در عملیات‌‌های نظامی بوده است. همچنین دانشجویانی بودند که فراتر از تخصص‌هایشان به کار‌های رزمی، عملیاتی، فرماندهی و هدایت جنگ و نیروها می‌پرداختند.

*نقش پزشکان و پرستاران در درمان رزمندگان


نقش پزشکان و پرستاران در جنگ و پشت جبهه، درمان رزمندگان اهمیت بسزایی داشته و این رشته تخصصی با جبهه و به‌ویژه عملیات‌ها پیوند جدّی داشت.

دکتر امیر دیبایی، رئیس بیمارستان شهید «رجایی» اهواز، در زمان جنگ گفته بود: بهترین متخصصان ما در مواقع حمله در بیمارستان‌‌های خط مقدم حضور فعال دارند و در اوج حملات دشمن، خود، شخصاً مسئول بوده و اعمال جراحان دیگر را تحت نظر دارند.

همچنین آمار امدادگران و پزشکیاران در برخی عملیات‌ها این‌گونه اعلام شده است؛ در عملیات «فتح‌المبین» حدود 900 پزشکیار و امدادگر و در حمله «بیت‌المقدس» در مجموع 1700 امدادگر و پزشک‌یار، 70 پزشک و 60 دانشجوی پزشکی حضور داشته‌اند.

علیرضا صالحی، پزشک‌یار و دانش‌جوی رشته پزشکی دانشگاه شهید «بهشتی»، 25 بار در عملیات‌‌های مختلف به‌عنوان امدادگر در جبهه حضور داشته است.

پزشکی که 48 ساعت بیدار بوده است، می‌گوید: همین امروز 14بار عمل جراحی کرده‌ام؛ آخر مگر می‌توانم آرام بگیرم؟ به خدا سوگند! هرگز تصور نمی‌کردیم، ایمان، این همه معجزه‌آفرین باشد. درد سنگین است، اما هدف و انگیزه چنان عزیز و محبوب است که گویی تحمل درد و رنج هم یک وظیفه است و زخمی‌ها آن‌ها را عبادت می‌دانند. هزاران زخمی دیده‌ام که هرگز بی‌تابی نمی‌کنند و چهره در هم نمی‌کشند و حسرت یک آخ گفتن را بر دل دژخیم نهاده‌اند. *

* مهندسی در جنگ

از آنجا که نقش مهندسی دانشجو‌یان در جنگ خیلی چشم‌گیر بوده است؛ بنابراین به‌طور جداگانه نقش دانشجویان و اقدامات آنان را گذرا بررسی می‌کنیم. هرچند در این‌جا نمی‌توان نقش جهادسازندگی را فراموش کرد، ولی در مرحله مهندسی و طراحی سازه‌ها بیش‌تر دانشجویان و دانشگاهیان بودند که ایفای نقش کردند.

نقش مهندسی در دفاع مقدس، متناسب با سیر تاریخی تهاجم دشمن به کشور‌مان شکل گرفت. اقدامات پیش‌گیرانه مهندسی در ماه‌‌های نخست جنگ، عملیات انتقال آب به دشت خوزستان توسط طرح سد «سید شریف»، کانال شهید «چمران» و کانال «غدیر»، ایجاد موانع آبی بر سر راه دشمن ـ این مسئله سبب زمین‌گیر شدن نیروهای زرهی دشمن و پیش‌روی آن‌ها شد ـ اجرای خاکریز تعجیلی، کانال و دژ، طراحی و احداث راههای دسترسی، سنگر و مواضع دفاعی، نیز ساخت مقر‌‌های عقبه یگان‌های رزم، اردوگاه‌ها، مقر فوریت‌‌های پزشکی و بنه‌های پشتیبانی بخشی از فعالیت‌های مهندسی در جنگ بوده است.

پشتیبانی مهندسی، در بازپس‌گیری مناطق اشغالی و مراحل پس از آن نیز نقش‌آفرینی کرده است؛ در بازپس‌گیری مناطق اشغال شده از دشمن توانمندی مهندسی یک رکن اساسی بود و مهندسی جنگ نقش مهمی را ایفا کرد. به عنوان مثال می‌توان به تأمین بستر ارتباط زمینی برای ایجاد پشتیبانی از پیشروی نیرو‌های خودی، طراحی و احداث پل‌های سریع‌النصب، جاده‌سازی، عملیات فریب دشمن و اجرای تونل «کمیل» در زیر رودخانه اروند اشاره کرد.

تنبیه متجاوز در فراسوی مرزها، اوج خلاقیت و قوه ابتکار مهندسی جنگ است که می‌توان گفت، شاید نظیری برای آن در هیچ کجای دنیا نتوان پیدا کرد. از این دست اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛ ساخت و نصب پل شناور «خیبر» به طول چهارده کیلومتر بر روی دریاچه هور در عملیات «خیبر» و احداث جاده خاکی پس از نصب پل بر روی دریاچه هور برای اتصال به جزایر مجنون. در همین مورد خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین 1363 اعلام کرد «به گفته مسئولین دولتی آمریکا، دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ نظامی مدرن بی‌سابقه است.»

ساخت و نصب پل شناور و متحرک «بعثت» در عملیات «والفجر 8» بر روی رودخانه خروشان اروند، به طول 900 متر و عرض 12 متر، با 5 هزار لوله 12 متری به قطر 142 سانتی‌متر و ضخامت 16 میلی‌متری از جنس فولاد؛ آن هم در عمق 12 متری این رودخانه که ارتفاع جزر و مدش از 5 متر هم بالاتر می‌رود.
طراحی و ساخت بیمارستان‌‌های امن، مستحکم و مجهز صحرایی به منظور کاهش فاصله زمانی درمان مجروحان و مصدومان مانند بیمارستان‌های فاطمه‌الزهرا(س) و علی‌بن ابی‌طالب(ع) با قطعات بتنی و فلزی از پیش ساخته شده و نیز طراحی حمام‌‌های ضد شیمیایی.

* بازسازی زیرساخت‌ها در مهندسی جنگ

بازسازی محدود بخش‌های مهم زیرساخت‌‌های کشور برای تداوم تولید و خدمات ضروری مورد نیاز در شرایط حاد و بحرانی، که بمب‌باران و موشک‌باران آن‌ها را نابود یا تخریب کرده بود، از دیگر اقدامات مهندسی در مقابله با دشمن بود. هم‌چنین بازسازی و ترمیم پل‌‌های مهم راه‌آهن، نیروگاه، پالایشگاه، فرودگاه و بنادر موارد دیگری از این دست است. از اقدامات انجام‌شده در پشت جبهه می‌توان به ایجاد جان‌پناه و پناهگاه‌‌‌های عمومی و اختصاصی برای تأمین امنیت جانی و روانی مردم اشاره کرد.

رکوردشکنی راه‌سازی در مسیرهای صعب‌العبور، احداث پل‌‌های بزرگ نظامی در طبیعت سخت و وحشی، با موانعی چون کوه‌ها، رودخانه‌ها، زمین‌های سست، باتلاق‌ها، دریاچه‌ها و نیزارها آن هم در شرایط بحرانی جنگ و نیز با امکانات محدود که نشان داد اتکا به ایمان الهی و پشتکار چه معجزه‌ها می‌تواند بکند. از شاهکار‌‌های مهندسی این بخش می‌توان به احداث 18 کیلومتر جاده ظرف 24 ساعت در عملیات «والفجر 2» در منطقه حاج عمران، آن هم در ارتفاعات 3 هزار متری، در زیر آتش توپخانه و تیر مستقیم دشمن اشاره کرد.
 
سرانجام برای پی بردن به نقشی که دانشجویان در دفاع مقدس ایفا کرد‌ه‌اند، می‌توان از آمار شهدای دانشجو سود جست. در آماری که از سوی بنیاد شهید منتشر شده است، تعداد شهدای دانش‌جو 2608 نفر است که 2/1 درصد از کل شهدای دفاع مقدس را شامل می‌شود. این تعداد، پس از شهدای روحانی دارای دومین رتبه تعداد شهدا نسبت به صنف خود است؛ یعنی از هر 63 دانشجوی زمان جنگ، یک نفر به شهادت رسیده است.

منبع: ماهنامه امتداد

نوع مطلب : شهداازنکاه امار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 10 آذر 1392
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات