۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

یادی از هوشیاری و رشادت واحد جنگ الکترونیک در جریان هشت سال دفاع مقدس

  یادی از هوشیاری و رشادت واحد جنگ الکترونیک در جریان هشت سال دفاع مقدس

چشم و گوش‌های همیشه بیدار

شهریورماه، یادآوری آغاز نبردی است هشت‌ساله که به مردم ایران تحمیل شد. دفاع جانانه کشوری که هنوز از شرایط بعد از انقلاب خارج نشده بود و آمادگی نظامی چندانی نداشت، آنچنان قهرمانانه بود که در تاریخ ثبت شد.

در خلال این جنگ نابرابر، مخابرات نقش مهمی ایفا کرد؛ نقشی که به دلیل ماهیتش نمی‌توانست در زمان نبرد چندان نمایان شود. بعد از پایان جنگ بود که کم‌کم اسناد آنچه رخ داده منتشر شد و همگان دانستند واحدهای مخابراتی چه نقش مهمی در دفاع از کشور داشته‌اند.

یکی از واحدهایی که نقش مهمی در دفاع مقدس ایفا کرد، واحد" جنگال "بود؛ واحدی که از ابتدا وجود نداشت و بعد از چند سال با دانش کارشناسان ایرانی ایجاد شد. مردانی که در این واحد مشغول به کار بودند، این روزها نام‌های آشنایی برای ما هستند.


 


جنگ، جنگال

جنگ الکترونیک یا جنگال (کوتاه‌شده جنگ الکترونیک) اصطلاحی نظامی و بیانگر کاربرد الکترونیک و امواج الکترومغناطیس در نبردهاست و شامل ارتباطات رادیویی، ایجاد اختلال در ارتباطات رادیویی دشمن و شنود (استراق سمع) گفت‌وگوهای دشمن می‌شود.امروزه کاربردهای نوین دیگری مانند هدایت نفرات و موشک‌ها با دستگاه‌های الکترونیکی به جنگ الکترونیک نیز به این فهرست افزوده شده است.

افراد یگان جنگال می‌کوشند تحرک هر فرستنده‌ای را کشف، صدای هر گوینده‌ای را ضبط و هر گونه سامانه الکترونیکی تهدیدآمیز را نابود کنند.

به‌کارگیری سایت‌های شنود متحرک مجهز به سامانه‌های رهگیری مراقب، استراق سمع، ضبط و ثبت فرستنده‌های فعال دشمن، پخش پارازیت شنود و فریب الکترونیکی در این‌گونه عملیات‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. تجهیزات شنود، سامانه‌های اختلال‌گر، جهت‌یاب‌های مختلف، رادارها و سامانه‌های کشف و رهگیری و رمزشکن از لوازم یگان جنگال است.

 

مدیران مخابراتی

شاید بسیاری از مردم ندانند که مدیرعامل اپراتور اول تلفن همراه ایران یکی از نخستین نیروهای واحد جنگال سپاه بوده است. و البته بیشتر اینکه واحد مذکور را مرحوم وفا غفاریان (رئیس هیأت مدیره سابق شرکت مخابرات ایران) تأسیس کرد.

به گفته وحید صدوقی، مدیرعامل همراه اول، داستان تأسیس واحد جنگ الکترونیک از آنجا آغاز شد که یک روز علی حسینی‌تاش،معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و رئیس پیشین دانشگاه امام حسین(ع)، که آن روزها رئیس بخش تحقیقات سپاه بود، کتابی راجع به جنگال (جنگ الکترونیک) به مرحوم غفاریان داد تا پس از مطالعه، گزارشی از روی آن تهیه کند. غفاریان بعدتر با استفاده از آن کتاب، یگان جنگال سپاه را در سال 63 تأسیس کرد.

همان سال، صدوقی نیز از دفتر تحقیقات به واحد جنگال رفت و کارش را به عنوان تکنسین شروع کرد و بعد از چند ماه، مسئول بخشی شد که وظیفه اش ساخت شلتر رادیو مانیتورینگ HF (شنود HF) بود.

آن زمان سیستم‌های ارتباطی عراق رمزگذاری می‌شد و قابل شنود نبود. واحد جنگال در اولین اقدام خود با ساخت مداری توانست تقریباً تمامی ارتباطات ارتش عراق را شنود کند که این موضوع تحول شگرفی در جنگ ایجاد کرد. صدوقی سال 63 به همراه این سیستم به منطقه عملیاتی رفت.

در اولین گام، قرارگاه جنگال در اهواز تأسیس شد که عبارت بود از خانه‌ای ویلایی در منطقه چهارشیر و روبه‌روی گلف. قرارگاه امام جنگال پیش از عملیات والفجر 8 در زمستان 64 فعالیت جدی خود را آغاز کرد و در این عملیات توانست نگاه‌ها را به خود جلب کند. علی‌اصغر زارعی، نماینده پیشین مجلس؛ مرحوم سلیمانی‌پور؛ و افشاری‌پور معاونان این قرارگاه بودند که فرماندهی آن را وفا غفاریان بر عهده داشت. حسین مظلومی ،رئیس سابق هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، نیز در این یگان فعال بود.

مرحوم غفاریان و صدوقی برای تمرکز بیشتر بر کار، خانواده‌های خود را نیز به اهواز بردند و در یک خانه اسکان دادند.

صدوقی خاطره‌ای خواندنی از آن روزها تعریف می‌کند:«عملیات کربلای 5 را ما شروع کردیم. بعد از اینکه عملیات کربلای 4 شکست خورد، به همه نیروها مرخصی دادند. من در قرارگاه جنگال مانده بودم که در سه راه حسینی، زیر زمین بود. ناگهان خبر آمد که عراق به افسرانش مرخصی داده. سریع این موضوع را به فرماندهی خبر دادیم. آن موقع آقای شمخانی در قرارگاه بود. فوراً دستور داد همه نیروها برگردند. ما هم نفرات را هماهنگ کردیم و بچه‌ها را به قطار و راه‌آهن برگرداندیم و عملیات کربلای 5 شکل گرفت که پیشروی خوبی انجام شد و به عراق بسیار برخورد و درگیری شدیدی رخ داد و گزارش‌های ما نشان می‌داد 82 تیپ عراق در آن عملیات منهدم شد. خبر گرفتیم عراق دستور داده کسانی را که انگشت دست‌شان قطع شده، اعدام کنند. به این دلیل که خودشان انگشت‌شان را قطع می‌کردند تا برگردند عقب.»

مردانی که در جریان هشت سال دفاع مقدس آبدیده شده بودند، چند سال بعد مدیران ارشد مخابرات کشور شدند و تحولی شگرف را پدید آوردند.

 یک نمونه

عملکرد واحد جنگال در تک‌تک روزهای دفاع مقدس قابل ارزیابی است. تنها برای نمونه به عملکرد این واحد در جریان عملیات والفجر 8 که در زمستان 1364 انجام شد، می‌پردازیم.

جایگاه ویژه شنود در عملیات والفجر 8 این باور را در ذهن فرمانده عملیات به وجود آورد که از اطلاعات به‌دست‌آمده از واحد شنود استفاده مؤثر کند. در سومین روز عملیات فاو، با ورود نیروهای لشکر گارد ریاست جمهوری عراق، وضعیت منطقه بحرانی شده، تصمیم‌گیری حساب‌شده‌ای را می‌طلبید.

گزارش زیر بخشی از گفت‌وگوی محسن رضایی، فرمانده کل سپاه پاسداران در زمان جنگ، با علی اسحاقی مسئول واحد شنود قرارگاه خاتم (ص)، است که چگونگی تصمیم‌سازی واحد شنود را در سومین روز عملیات تا حدودی ترسیم می‌کند:

رضایی: آقای اسحاقی، اوضاع چطور است؟

اسحاقی: اوضاع خوب است.

رضایی: لشکر گارد را جلو کشیدند یا نه؟

اسحاقی: الان کل وضعیت لشکر گارد را خدمت شما عرض می‌کنم. لشکر گارد جمهوری تا امروز صبح ساعت 6:00، مجموعه نیروهایی که در اینجا داشت، تیپ 3، تیپ 4 و تیپ 10 زرهی بود. البته از تیپ 10 زرهی دو گردان بیشتر نیامده بود.

رضایی: دو گردان تیپ 10 زرهی هم دیروز شرکت کرده بودند؟

اسحاقی: بله، دیروز در منطقه بودند.

رضایی: در پاتک‌ها هم شرکت کرده بود؟

اسحاقی: در پاتک‌ها یک گروهان از یک گردان آن شرکت کرده بود. گروهان اوزیفه بود. بعد، امروز صبح بقیه تیپ 10 به اضافه گردان کماندویی- که تابع خود تیپ 10 هست- و یک گردان مکانیزه هم که دارد، همه در منطقه تکمیل شد. تیپ 1 و تیپ 2 گارد جمهوری هم امروز صبح به منطقه رسیدند. الان دستور داده شد که تیپ 1 به‌اضافه دو گردان از تیپ 3 از جاده استراتژیک جلو بیاید.

رضایی: چرا؟ آتش آنها را اذیت نکرد؟

اسحاقی: اولاً اینجا آتش خیلی زیاد است. بعد اینها دیروز تلاش عمده‌ای آنجا کردند که از جاده استراتژیک به پشت فاو برسند و بتوانند عرض جبهه ما را در این منطقه قطع کنند.

رضایی: کدام یگان‌های دشمن این تلاش را می‌کرد؟

اسحاقی: تیپ 39 زرهی، تیپ 30 زرهی لشکر 6، یک تیپِ کماندویی، گردان 3 ساحلی- دریایی و 2 گردانِ کماندو از تیپ440 بود. اینها نیروهایی بودند که ظرف دیروز تا شب در این منطقه تلاش کردند. از امروز صبح تیپ 1 گارد جمهوری به آن قسمت اضافه شد. کل تیپ با قرارگاه به اضافه دو گردان از تیپ 3؛ یعنی گردان 3 و گردان 4 تیپ 3 اضافه شد. تیپ 4 هم یک گردانش باقی مانده که در منطقه کامل بشود.

رضایی: صدام دارد از نیروی پیاده استفاده می‌کند؟

اسحاقی: الان عمده تلاش آنها روی نیروهای پیاده است. مخصوصاً در جناح تیپ 44 قمر بنی‌هاشم(ع) و لشکر 14 امام حسین(ع) در محور ساحلی؛ یعنی تلاش اصلی روی پاک‌ کردن آن جناح و فشار گذاشتن به آن جناح و فرستادن تانک‌ها از جاده استراتژیک است. به اضافه نیروهایی که برای آنجا منظور کرده است. الان تمام تلاش دشمن عمدتاً روی باز کردن همین جاده البحار به‌ طرف پایین است. تلاش اصلی دیگر که همین جناح حسین خرازی اینهاست، در محور ساحلی و بعد ادامه جاده استراتژیک (جاده وسط) است.

رضایی: الان وضع فرماندهی و تصمیم‌گیری دشمن چطور است؟ اوضاع لجستیک و فرماندهی دشمن چگونه است؟

اسحاقی: از امروز تمام نیروهای منطقه فاو، زیر امر سپاه هفتم قرار می‌گیرند.

رضایی: مگر سپاه هفتم عوض نشده است؟

اسحاقی: سپاه هفتم عوض نشده، فعلاً همه مسئولیت‌ها را به او می‌دهند.

رضایی: چی می‌گی؟ این یعنی که متوجه شده‌اند تلاش اصلی ما اینجاست؟

اسحاقی: بله، الان دیگه دقیقاً می‌دانند تلاش اصلی فاو است و ام‌الرصاص فریب بوده! برای همین دارند نهایت تلاش خودشان را در اینجا متمرکز می‌کنند.

رضایی: از کی اینجا را جدی گرفتند؟

اسحاقی: تقریباً از دیروز بعدازظهر؛ یعنی موقعی که تیپ 3 ضربه خورد و یک گردان تیپ 10 گارد جمهوری هم آمد در این منطقه درگیر شد و سر جایش ماند و نتوانست جلو بیاید.

رضایی: تیپ 10 از کدام طرف آمد؟

اسحاقی: از همین جاده استراتژیک. بعد یک گردان کماندویی تیپ 10 به‌اضافه یک گروهان تانک مأمور شده که این جاده را کنترل کند و نگذارد ما به ‌طرف قرارگاه لشکر 26 و کارخانه نمک برویم.

رضایی: مگر بچه‌ها تا نزدیک کارخانه نمک نرفتند؟

اسحاقی: چرا اما الان تمام تلاش دشمن روی این جاده متمرکز شده!

رضایی: این خبری که می‌دهید مال کی است؟

اسحاقی: مال الان است.

فرمانده کل سپاه پاسداران پس از شنیدن گزارش مرکز شنود قرارگاه خاتم(ص) باید برای مقابله با لشکر گارد ریاست جمهوری عراق تصمیم کارسازی می‌گرفت. وی از خستگی نیروهای رزمنده، کمبود مهمات، تدارکات و نداشتن گردان‌های تازه‌نفس در لشکرهای درگیر عملیات مطلع بود، اما چاره‌ای به‌ جز درهم‌شکستن گارد صدام نداشت؛ به همین دلیل پس از بررسی همه راه‌های ممکن، تصمیم به نبردی سنگین در جاده استراتژیک گرفت.

غروب روز سوم عملیات فاو، محسن رضایی فرماندهان یگان‌هایی را که روبه‌روی جاده استراتژیک مستقر بودند در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) جمع کرد و به آنان گفت:«فرماندهی دشمن به نیروهای مخصوص صدام گفته است شما بروید جلو، ما نیرو وارد می‌کنیم. بچه‌ها باید اینها را بزنند، چون خط‌شکن هستند. اگر لشکر گارد منهدم شود، بقیه نیروهایی که وارد منطقه می‌شوند، کُپ خواهند کرد. باید از جلو و عقب همه بریزند روی سرشان... انهدام اینها خیلی تأثیر دارد. رزمند‌ه‌ها را آماده کنید، چون ممکن است حواس‌شان نباشد. باید قبل از اینکه بیایند و سازمان بگیرند، منهدم‌شان کنیم.»

نیروهای ایرانی تصمیم گرفتند برای مقابله با لشکر گارد ریاست جمهوری عراق، عملیات پیش‌دستانه انجام دهند و شب بعد در حالی که عراقی‌ها تصور چنین حمله‌ای را نداشتند، مورد شبیخون قرار گرفتند و غافلگیر شدند.

در این شب، غرور و هیمنه لشکر گارد ریاست‌جمهوری عراق به‌ شدت شکسته شد. سرانجام بعد از دو سه ساعت جنگ و درگیری شدید و گاهی جنگ تن‌به‌تن، نیروهای لشکر گارد صدام که یقین یافته بودند قادر به انجام ‌دادن کاری نیستند، به ‌وسیله بی‌سیم با فرماندهان رده‌بالا تماس می‌گرفتند و می‌خواستند هر طور‌ شده خود را از این معرکه کمرشکن بیرون بکشند.

واحد شنود قرارگاه بخشی از گفت‌وگوهای بی‌سیمی فرماندهان لشکر گارد را در آن شب تاریخی این‌گونه ضبط کرده است:

فرمانده نیروهای عراقی حاضر در منطقه درگیری: تانک‌ها داخل بیابان نمی‌روند. زمین قابلیت مانور تانک را ندارد.

فرمانده رده بالاتر: بروید جلو، شلیک کنید، همه شلیک کنند.

فرمانده حاضر در منطقه: درگیری بسیار شدید است و نیروها در محل خود مقاومت می‌کنند! نیروهای مهندسی که قرار بوده امشب سنگرسازی گردان‌ها را حل کنند، اکثرشان فرار کردند. گردان‌ها وضع بسیار بدی را می‌گذرانند.

فرمانده رده بالاتر: شما بروید جلو؛ ما نیرو وارد می‌کنیم.

فرمانده حاضر در منطقه: ما از تمام جهات و از چهار طرف در محاصره قرار داریم. احتیاج به یک تیپ زرهی داریم که راه باز شود.

فرمانده رده بالاتر: شما با جنگ و گریز بیایید بیرون، چون خبر محاصره به بغداد رفته، اگر می‌توانید آبروی لشکرتان را بخرید و بیایید عقب. ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

فرمانده حاضر در منطقه: وضعیت ما بسیار بد و سخت است. آتش توپخانه روی ما بسیار مؤثر است و تلفات نفرات با شمارش دقیقه افزون‌تر می‌شود. فعلاً در مواضع خودمان مقاومت می‌کنیم،‌ ولی به داد ما برسید.»

البته که کسی نتوانست به داد آنها برسد و لشکر گارد نیز شکست سختی خورد و وادار به عقب‌نشینی شد.

اینها تنها دو نمونه کوچک و خلاصه‌شده از رشادت رزمندگان ایران و هوشیاری واحد جنگال در جریان هشت سال دفاع مقدس بود؛ جنگی که هر روز آن می‌تواند کتابی باشد با هزاران نکته.

 

منابع:

1- فصل‌نامه نگین ایران دوره 12، شماره 48، بهار 1393

2- ماهنامه پیوست شماره 1+15، تابستان 139

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات