۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

 

الف. ویژگی های خلیج فارس

 

خلیج فارس دارای ویژگی هایی به شرح زیر است كه در تعیین مرزهای دریایی بین كشورهای منطقه ( ایران- عراق- عربستان سعودی- بحرین- قطر- امارات متحده عربی و عمان ) تاثیر می گذارد:

 1. آب های خلیج فارس كم عمق و زیر بستر آن دارای منابع نفت و گاز ( هیدرو كربن ) فراوان است . عمق خلیج فارس در بیشتر موارد از 50 متر تجاوز نمی كند و حداكثر عمق آن به حدود صد متر می رسد. این امر به سادگی امكان حفاری و استخراج منابع آن را فراهم می سازد و لذا كشورهای ساحلی خلیج فارس در صدد آنند كه حداكثر بهره برداری از نفت فلات  قاره خود را بنمایند و این امر موجب تداخل در دادن امتیازات نفتی می گردد.
 2. خلیج فارس آبراه نسبتاً باریكی است كه حداكثر پهنای ان حدود 150 میل دریایی در طول خط نصف النهاری است كه از " هندورابی " می گذرد و حداقل عرض آن 28 میل دریایی در تنگه هرمز است.
 3. سواحل خلیج فارس نسبتاً هموار است و بریدگی هایی كه شرایط خلیج های كوچك را داشته باشد در آن اندك است . بریدگی های عمده در نزدیكی سواحل قطر و در شبه جزیره مسندم كه جزئی از عمان را در جنوب تنگه هرمز تشكیل می دهد ، قرار دارد.
 4. در حالی كه جزایر فراوانی در خلیج فارس وجود دارد بیشتر آن ها كوچك و در نزدیكی ساحل قرار دارند. جزایر بحرین و قشم بزرگترین جزایر خلیج فارس می باشند. طول ساحل ایران در خلیج فارس حدود 1200 كیلومتر و در دریای عمان 600 كیلومتر كه جمعاً بالغ بر 1800 كیلومتر می گردد.

 

ب. مناطق دریایی ایران در خلیج فارس و دریا عمان

 

 1. آبهای داخلی: به موجب " قانون مناطق دریایی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان " مصوب 1372: آب های واقع بین خط مبدأ دریای سرزمینی و قلمرو خشكی و نیز آب های واقع بین جزایر متعلق به ایران كه فاصله آنها از یكدیگر از دو برابر عرض دریای سرزمینی تجاوز نكند ، جزو اب های داخلی محسوب و تحت حاكمیت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
 2. خط مبأ دریای سرزمینی – خط مبدأ دریای سرزمینی ایران در خلیج فارس و بحر عمان ، خط مستقیمی است كه پیشرفته ترین نقاط جزایر ساحلی ایران را به هم متصل می كند. در خلیج فارس خط مبدأ مزیور از نقطه ای در محل تلاقی شط العرب ( اروند رود ) با خلیج فارس آغاز و تا تنگه هرمز ادامه دارد. جزایری كه در ترسیم خط مبدأ مزبور مورد احتساب قرار گرفته عبارتند از : تخلیو- لاوان- كیش- قشم- هنگام- لارك و هرمز. برای ترسیم خط مبدأ مزبور جمعاً از 25 نقطه استفاده شده كه منتهی الیه آن نقطه نصف النهار 61 درجه طول شرقی با خط مستقیمی است كه در دو طرف دهانه خلیج گواتر را به هم متصل می كند. خط مبدأ در تنگه هرمز ، خط پست ترین جزر می باشد. خط مبدأ دریای سرزمین ایران در خلیج فارس و دریای عمان به موجب تصویب نامه شماره 67-250/2 مورخ 31/4/52 تعیین گردیده و روی نقشه خلیج فارس به مقیاس 1:1500000 چاپ سازمان جغرافیایی كشور ( شهریور 1349 ) ترسیم گردیده و ضمیمه تصویب نامه است.
 3.  در یای سرزمینی- به موجب ماده یك قانون مناطق دریایی ، حاكمیت ایران خارج از قلمرو خشكی و آب های داخلی و جزایر خود در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان ، بر منطقه ای از آب های متصل به خط مبدأ كه دریای سرزمینی نامیده می شود گسترش می یابد. عرض دریای سرزمینی از خط مبدأ دوازده میل دریایی می باشد. 0 میل دریایی برابر 1852 متر است. )        
 4. در تحدید حدود آب های سرزمینی ایران در موارد تداخل با دریای سرزمینی دول مجاور یا مقابل، طبق توافق طرفین عمل خواهد شد و در صورتی كه توافقی صورت نگرفته باشد ، خط منصف یا نیمساز كه فاصله هر نقطه آن تا نزدیكترین نقاط خطوط مبدأ دو طرف به یك اندازه باشد ، مرز آبی خواهد بود.
 5. رژیم حقوقی حاكم بر دریایی سرزمینی ، عبور بی ضرر خواهد بود. یعنی عبور شناور های خارجی مادام كه مخل نظم ، آرامش و امنیت كشور نباشد ، مجاز نخواهد بود. طبق ماده 9 قانون مناطق دریایی : " عبور شناورهای جنگی ، زیر دریایی ها ، شناورهای با سوخت هسته ای و شناورهای حاوی مواد اتمی یا خطرناك و شناورهای تحقیقاتی خارجی از دریای سرزمین موكول به موافقت قبلی مقامات حاكم جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. " زیردریایی باید در سطح آب و با پرچم برافرشته عبور نمایند. مقررات مزبور در تمام آب های سرزمینی ایران اعم از تنگه هرمز قابل اجرا خواهد بود. در حالی كه طبق كنوانسوین 1982 حقوق دریاها ، عبور از تنگه های بین المللی مانند تنگه هرمز تابع عبور ترانزیت می باشد.
 6. منطق نظارت در مجاورت دریای سرزمینی به عرض 12 میل از حد خارجی دریای سرزمینی ادامه خواهد داشت.
 7. حدود منطقه انحصاری اقتصادی و فلات قاره جمهوری اسلامی ایران چنانچه به موجب موافقتنامه دو جانبه تعیین نشده باشد ، بر طبق خط منصف خواهد بود كه فاصله هر نقطه آن تا نزدیكترین خطوط مبدأ دو طرف به یك اندازه باشد.
 8. دو كشور عراق و پاكستان در مجاورت مرزهای دریایی ایران و بقیه كشورهای حوزه خلیج فارس در مقابل كشور ایران قرار دارند.
 9. در تعیین حدود فلات قاره بین ایران و كشورهای حوزه خلیج فارس وجود جزایر ساحلی مشكلاتی ایجاد كرده است. مثلاً در مورد جزیره خارك دولت ایران مایل بود كه جزیره مذكور ملاك احتساب خط منصف با عربستان باشد در حالیكه عربستان ساحل ایران را ملاك قرار می داد و سرانجام ، طبق توافقی كه بین دو طرف صورت گرفت نظری بینابین مورد توافق قرار گرفت. همچنین ، جزیره فارسی به ایران و جزیره العربی به عربستان تعلق گرفت.در قرارداد بین ایران و قطر جزایر ساحلی دو طرف ندیده گرفته شده و ساحل دو طرف ملاك احتساب خط منصف ، قرار داده شده است. برعكس در موافقتنامه بین ایران و عمان چند جزیره در طرف ایران مانند قشم ، هنگام ، هرمز و لارك و چند جزیره در طرف عمان مانند ( القنام ، مسندم و لیمه ) به عنوان نقاط مبدأ انتخاب شده و سپس بر اساس اصل فاصله مساوی خط منصف ترسیم شده است. خط مرزی بین ایران و عربستان طولانی ترین مرز فلات قاره در خلیج فارس و بالغ بر 138 میل دریایی است مرز دریایی بین ایران و عمان از بخش شرقی خلیج فارس در تنگه هرمز آغاز و تا خلیج عمان به طور 124 میل دریایی ادامه دارد. طول مرز فلات قاره ایران و بحرین بالغ بر 28 میل می باشد.
 10. پس از اعلام خروج انگلستان از خلیج فارس در 1968 قرار شد                                                                                                                                                                                              بین امیر نشین های كوچك ، اتحادیه ای ایجاد شود. تاسیس اتحادیه  مزبور بدون موافقت ایران امكان پذیر نبود. همچنین ، ایران از ادعای  حاكمیت خود بر بحرین دست برداشت در مقابل جزایر تنب بزرگ و كوچك و ابوموسی در دهانه تنگه هرمز مجدداً به تصرف ایران در آمد. تصرف ابوموسی به موجب موافقتنامه با شیخ شارجه عملی گردید. در این امر به طور كلی ترتیباتی بین دولت انگلستان – ایران و حاكم شارجه و رأس الخیمه ( در مورد تنب ها ) داده شد و فقط پس از این گونه توافق ها بود كه تشكیل فدراسیون امارات متحده عربی امكان پذیر شد. به علاوه ، ایران در ان زمان تعهد كرد كه حفظ امنیت خلیج فارس را پس از خروج انگلستان در 1971 ، به عهده بگیرد. لازم به یادآوری است كه در هر حال حاضر مجدداً انگلیس و امریكا با نیرویی به مراتب بیش از گذشته به خلیج فارس بازگشته اند و با شش كشور جنوبی خلیج فارس قراردادهای امنیتی امضاء كرده اند و ایران را از این گونه ترتیبات مستثنی كرده اند. تشنج بر سر جزایر نیز از این فضا ی جدید نشأت گرفته است.

 

منبع: حقوق بین الملل / هوشنگ مقتدری

       

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات